Nezapomenutelný spor dvou mysliveckých spolků nad zastřeleným kancem... Filmová adaptace povídkové knihy Bohumila Hrabala Slavnosti sněženek byla natočena v roce 1983. Jednotlivé povídky jsou vlastně portrétními miniaturami sousedů, s nimiž Bohumil Hrabal žil uprostřed ojedinělé chatové oblasti v Kersku nedaleko Prahy. Většina těchto literárních postav má svůj reálný a živý předobraz. S neopakovatelným vypravěčským stylem spisovatele a skvělou profesionální technikou režiséra se před očima diváků rozvíjí nostalgická, ale především hluboce lidská freska žánrových příběhů lidí a lidiček žijících v Polabí. Znovu tak ožívají pan Franc, Leli, rodina hostinského z Hájenky a nezapomenutelný příběh sporu dvou mysliveckých jednot nad zastřeleným kancem. Ve filmu se snoubí poetično s realistickým popisem, stylizovaná nadsázka s humornou drobnokresbou, události veselé s událostmi smutnými. Za zmínku stojí, že vedle známých herců – Rudolfa Hrušínského, Jaromíra Hanzlíka, Josefa Somra, Petra Čepka a Jiřího Schmitzera, se tu v epizodních rolích objevují kromě autora samotného i dva významní čeští režiséři: Jiří Krejčík jako věčně hladový pan Karel a František Vláčil v roli starého myslivce. (Česká televize)

kobe.AIR

"Uff, ten vyjetej volej sem neměl pít.." K tomu netřeba komentáře. Za zmínku stojí i do nálady filmu perfektně padnoucí hudba. ()

ElFifo

"Jak by tady bylo krásně,...kdybych tady nebyl já" :) Bezpochyby krásný film, ale zdá se mi takový nedotažený no, mému srdci jsou bližší Postřižiny. ()

jopal

Zil som v tej dobe, poznam to, ale islo to akosi mimo mna. 3,5* davam len pre to, ze mi to pripadalo take "domace" a realisticke. Herecke vykony vyborne, postavy tiez, ale zeby az take, ako to ospevujete...(?) ()

miza

Český humor pochopí jen našinec a možná i slovák.Tenhle film je plný humoru a to laskavého a lidského.Je to svět pana Hrabala.Můj nazor je takový,že pan Menzel je u nás asi jediný který tento literální svět přenese do toho filmového.A umí to velice dobře.On jediný má asi právo točit Hrabala. ()

rigby

I když se literární předloze tento film nevyrovná, podařilo se zachytit poezii obyčejného života, která se nachází v Hrabalově díle. Je to filmový skvost. ()

Holusacek

Já mám takové ty staré československé filmy rád,toto bylo příjemné pobavení a ještě k tomu s Hrušínským.Jinak nemám co podotknout. =76% vtipy byli vážně povedené a převážně scénka honu na divočáka,nebo také úvodní cesta z hospody na kolech.4 hvězdizdičky ()

Vosje

Zbožňuju Bohumila Hrabala. Pro jeho schopnost vyprávět o jednotlivých lidech, nevynechat při tom ani jejich špatné vlastnosti nebo podivnosti a při tom o nich mluvit s láskou, která z toho vyprávění čiší. A miluju Jiřího Menzela pro jeho úžasnou schopnost přenést Hrabalovo vyprávění na plátno bez toho, že by ztratilo něco ze svého kouzla. Naopak, Menzel k tomu ještě přidává vlastní vklad v podobě skvěle vedené režie, která dává k vyprávění další rozměr bez toho, že by něco vzala. Slavnosti sněženek jsou přesně takovým láskyplným vyprávěním o hrstce lidí, kteří byli panu Hrabalovi sousedy v Kersku a na malém prostoru (z hlediska času i plochy) je vykreslí se vším všudy. Hlášky z tohoto filmu se staly nesmrtelnými. Asi proto, jak výstižně ilustrují situace či povahy těch, kteří je ve vyprávění vyřkli. ;-) Mám ráda všechny hrabalovské filmy od Menzela, ale Slavnosti sněženek mám z nich nejradši. ()

Jirkav77

Vcera jsem tomuto filmu slibil,ze mu dam sanci a dodivam se do konce. At delam co delam, nemuzu v nem najit ani dej, ani myslenku, natoz pointu. Ty 2-3 vtipne hlasky na dobry film nestaci. Do konce jsem vydrzel koukat jen se znacnym sebezaprenim a moc nechapu, v cem ma byt tento film tak skvely. 20%. ()

Bornd

Jedna z nejlepších českých komedii, co byla natočena. Dost jsem se u toho nasmál, fakt skvělá komedie. Nejvíc se mi asi líbil část při honu na divočáka. Jaromír Hanzlík fakt skvěle zahrál, ale i ostatní herci byli dobří. ()

Letec-CZE

člověk musí být starší a trošku poznat život aby ten film pochopil a ocenil . Jako dítěti se mě nelíbil, jako dospělý si ho užívám. Vše je úžasné. Velká poklona panu Menzlovi ()

Mtytjouda

Hláška vedle hlášky aherecká celebrita vedle celebrity ... Úžasná podívaná na motivy knihy Bohumila Hrabala ... Úžasný Jaromír Hanzlík a Rudolf Hrušínský ;-) ()

Dino13

Hrušínský, Štibich, Čepek, Hanzlík… Doslova herecký koncert! Tandem Hrabal&Menzel se zkrátka našel. Od již zlidovělých hlášek, věčného křiku ženských, přes myslivecký, vtipně pojatý spor o kance, až po smutný a hořký konec, je tato menzelovská komedie, doprovázena poetickou a melancholickou hudbou v prostředí Kerského lesa, skvostem české kinematografie. Aneb pamatujte, chybami se člověk učí! 93% ()

Zirael

Dvojka Menzel-Hrabal nemůže zklamat. Zvlášť když se k tomu přidají dobří herci ve skvělé formě a spousta dnes už legendárních hlášek. Film v podstatě nemá nějakou extra výraznou dějovou linku, je složený z epizodek jednotlivých postaviček obývající Kersk. Ale jako celek to funguje báječně, mile, lidsky a hlavně je to uvěřitelné, krásně to vystihuje českou náturu. Dřív jsem filmu zazlívala depresivní konec, ale teď už chápu, že bez něj by to celé nefungovalo. ()

Standey

Za tohle by si Jiří Menzel zcela jistě zasloužil oskara. A nejen on, ale taktéž všichni hlavní hrdinové. Slavnosti považuju za jednu z nejlepších klasik české kinematografie. To, co se setkalo při natáčení tohoto klenotu se už nikdy nesejde a je to škoda. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr