Záhada hlavolamu (TV seriál)

Dobrodružný / Rodinný

Československo, 1969, 3 h 44 min (Minutáž: 9x25 min)

Příběhy Rychlých šípů jsem četla jako malá holka. Sama jsem vyrůstala na trampských písničkách, horských procházkách, později na vandrech s turistickým oddílem a s tím je spojená moje láska k Foglarovkám.(25.7.2012)

"MIRKU, ALE TADY JSOU JEN ČTYŘI ŠPENDLÍKY..." Knižní předloha je mojí nejoblíbenější dětskou četbou vůbec, takže tenhle seriál nemůžu nemít rád, i když hodně zjednodušený scénář, předpotopní technická stránka (dlouhé záběry, málo střihů, zjevně ateliérová Stínadla), podivné obsazení dospělých herců do rolí Vontů a proměnlivé herecké výkony ještě umocňují naivitu, která bývá předloze vyčítána. Tvůrci se rozhodli propojit obě knihy do jednoho celku s tím, že si z obou vybrali to nejlepší a to nám ve svižném, ne nutně původním sledu servírují, takže třeba Široka se dočkáme už ve druhé epizodě. Spousta věcí se samozřejmě do scénáře nevecpala (psaní Tam Tamů, Bratrstvo Kočičí pracky) a tvůrci odolali i natočení notoricky známého seznámení jednotlivých členů ikonického klubu, třebaže nám na úvod dopřáli několik klasických epizodek z rychlošípáckých komiksů (divadlo, samoletka, lovení bobříka odvahy...). Atmosféra ateliérových Stínadel (z těch kulis měli po natáčení udělat zábavní park) každopádně nemá chybu.(15.12.2009)

Gotham má Batmana, Stínadla Široka. Češi mají mocenský souboj Sexy mozek vs. Valach s gulama, Vonti zase záležitost podobně nechutného charakteru Losna vs. Mažňák. Kdo neviděl tuto poměrně temnou vizi Rapid Arrows je plantážník a doteď si myslí, že guru Bratrstva kočičí pracky se říká Dlouhé Bidlo kvůli tělesné výšce..(21.8.2009)

Hezké, opravdu hezké když jsem byl malý. Teď bych to asi znova vidět nechtěl. Nemyslím že Sloup s Třískou byly zrovna nejlíp vybraní představitelé. Ale přesto přeze všechno vždy když se objevil ježek v kleci tak jsem ani nedutal.(1.1.2007)

Je to sice foglarovsky naivní, ale sežral jsem to i s navijákem.(18.4.2012)

• - Ve 2. dílu při prohledávání podzemní místnosti, kde je později nalezen Vránův vzkaz, je na prknech za knihou, kterou listuje Rychlonožka (Martin Kapoun), zřetelně vidět nápis Orwo. Za První republiky, kdy se příběh odehrává, však tato východoněmecká firma ještě neexistovala. (Robbi)

• - Hledači odkazů na tajemná místa ve Stínadlech se shodují, že kostel Sv. Jakuba měl svou předlohu v chrámu Sv. Anny na Starém městě, dnešní Revoluční ulice byla podle Foglara Rozdělovací třídou. (Robbi)

• - Celé městečko - tzv. Stínadla - a s nimi veškeré staré domy, křivolaké a temné uličky a plácky vyrostly v barrandovském ateliéru číslo 6 v průběhu ledna roku 1969. (Stocki)