Záhada hlavolamu (TV seriál)

Dobrodružný / Rodinný

Československo, 1969, 9x25 min

Tohle bylo opravdu poprvé, kdy mi kniha asi zkazila film. V mládí jsem na Rychlých šípech ujížděl. A to jak na knihách J.Foglara, tak později na komixech kreslených p. Fischerem a Čermákem. Když jsem měl konečně možnost vidět filmovou verzi, byl jsem zklamán. Když jsem viděl ty pubescentní habány se špatně zaretušovanými rašícími knírky... Hlavně představitel Mirka Dušína byl pro mne šokem. Jinak samozřejmě zpracování je provedeno skvěle, Stínadla se celkem povedla - takhle jsem si nějak představoval. Povedený a lehce strašidelný byl i příběh o Tleskačovi. Bohužel, stejně jako Foglarovky dnešním mladým moc neříkají, asi ani tento seriál je nijak výrazněji neosloví. Doba Široka, Rychlých šípů, Stínadel i žlutých kvítků už je bohužel pryč... a to je věčná škoda. * * *(14.8.2012)

Výborný seriál podle knížek Jaroslava Foglara, takže v našich zemích vysoce kultovní záležitost a až legendární text o životech světců:-) Tedy Mirka Dušína, Jarka Metelky, Červenáčka, Jindry Hojera a Rychlonožky...Rychlé šípy... Klasickému seriálu Hynka Bočana velmi prospěl černobílý filmový materiál a především výběr lokace, stará křivolaká Praha je přímo geniem loci Stínadel, tajemné čtvrti, kam se Rychlé šípy tak rádi vydávají za dobrodružstvím... Příběh Ježka v kleci, legendárního hlavolamu, je příběhem kolektivním, který si prožil nejspíš každý český kluk v dětství. Trochu mi vadil výběr později televizně zprofanovaných známých tváří (proč musel znesvářené vůdce vontovských klanů hrát právě téměř dospělý Krampol se Štěpánkem, to nechápu, o Jaroslavu Satoranském coby Vojtěchu Vontovi nemluvě...mezi těmi zástupy komparzu v dětském věku se vyjímali dosti nepatřičně...) a dost krátká stopáž jednotlivých dílů (25 minut skutečně ulétne jak voda)... Jinak je Záhada hlavolamu důstojnou adaptací Foglarových krásných knížek...(21.12.2007)

Osmašedesátnické uvolnění se atmosférou, která jím byla vyvolána, spoluzasloužilo jednak o prodloužení filmové vlny a tolerance šedesátých let až k rokům 1971-1973, jednak již tehdy bouralo na tu dobu až neuvěřitelné množství tabu a zapovězeností vůbec. Rozmach obnoveného skautského hnutí se spoluzasloužil i o oživení foglarovských hrdinů. Z tohoto klasického seriálu, dnes jednoho z jádrových děl naší tvorby pro děti a mládež, se stala nezpochybňovaná hodnota. Citlivost položení do historického jádra Prahy, přesnost dobového posunu i zdařilý způsob vedení dětských i hereckých ztělesnitelů řady rolí, které jsou zde obsaženy, jsou hlavní příčinou tohoto nadčasového úspěchu. Mluvit retrospektivně o vhodnosti volby toho kterého představitele a vytýkat tak přímo i nepřímo nejen Hynku Bočanovi, ale i dalším členům tvůrčího týmu seriálu, že v roce 1968 neměli znalosti druhé poloviny osmdesátých a devadesátých let, je značně nešťastné. Ve všech případech se totiž jednalo o herce když ne z abslutní tehdejší špičky, tak nepochybně z tehdejšího i dnešního vysokého nadprůměru. Výtky tohoto druhu (nikomu tím nechci brát právo na názor) jsou tak trochu jako mořský příliv a odliv: přicházejí a mizí. Kvalita, ke které se vztahují, zůstává. Foglar i z nebes, odkud se na nás již drahně let dívá, může být nespokojen jen s jedním: s nedostupností seriálu na moderních nosičích. Je to nepochopitelné zřejmě nejen pro mě.(1.4.2008)

Oproti filmu, který se víc drží knižní předlohy jsou v tomhle seriálu spojeny romány Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří, ale je to dobrý, moc dobrý.(26.6.2007)

Věrné zpracování předlohy pana Foglara. Temné, napínavé, parádní. Tak co, koho volíš? Losnu nebo Mažňáka?(22.5.2009)