Záhada hlavolamu (TV seriál)

Dobrodružný / Rodinný

Československo, 1969, 3 h 44 min (Minutáž: 9x25 min)

Příběhy Rychlých šípů jsem četla jako malá holka. Sama jsem vyrůstala na trampských písničkách, horských procházkách, později na vandrech s turistickým oddílem a s tím je spojená moje láska k Foglarovkám.(25.7.2012)

Je to sice foglarovsky naivní, ale sežral jsem to i s navijákem.(18.4.2012)

Kultovní seriál mého mládí. Černobílé zpracování seriálu určitě jen prospívá a z Širokovy strašidelné masky mi ještě teď naskakuje husí kůže.(26.2.2007)

Naprostá seriálová klasika kterou jsem hltal už od mala. Jen škoda že to trochu přepískli s věkovými kategoriemi členů. Na sešitech Rychlých šípů jsem také vyrůstal a přečetl skoro všechny výtisky.(23.1.2008)

"MIRKU, ALE TADY JSOU JEN ČTYŘI ŠPENDLÍKY..." Knižní předloha je mojí nejoblíbenější dětskou četbou vůbec, takže tenhle seriál nemůžu nemít rád, i když hodně zjednodušený scénář, zastaralá technická stránka (dlouhé záběry, málo střihů, zjevně ateliérová Stínadla), podivné obsazení dospělých herců do rolí Vontů a proměnlivé herecké výkony ještě umocňují naivitu, která bývá předloze vyčítána. Tvůrci se rozhodli propojit obě knihy do jednoho celku s tím, že si z obou vybrali to nejlepší a to nám ve svižném, ne nutně původním sledu servírují, takže třeba Široka se dočkáme už ve druhé epizodě. Spousta věcí se samozřejmě do scénáře nevecpala (psaní Tam Tamů, Bratrstvo Kočičí pracky) a tvůrci odolali i natočení notoricky známého seznámení jednotlivých členů ikonického klubu, třebaže nám na úvod dopřáli několik klasických epizodek z rychlošípáckých komiksů (divadlo, samoletka, lovení bobříka odvahy...). Atmosféra ateliérových Stínadel (z těch kulis měli po natáčení udělat zábavní park) každopádně nemá chybu.(15.12.2009)

• - V 5. díle, při prozkoumávání podzemní chodby, je možné si v čase 18:34, kdy Mirek Dušín (Jiří Lukeš) odhrabává kameny, které se na něho vyvalí, všimnout, že kameny jsou z polystyrenu. Jeden kámen se vzpříčí, ale druhý plave na vodě. Zvuk padajícího kamení byl tedy přidán dodatečně. (San Miguel)

• - Když Mirek Dušín (Jiří Lukeš) nemá špendlík pro Červenáčka (Roman Skamene), vysvětluj to slovy: "Červenáček byl ve Stínadlech včera, zatímco jsme ho všichni hledali." Přitom nejprve Mirek s Jarkou viděli Červenáčka prchat ze Stínadel, a teprve potom se Rychlé šípy sešli v klubovně a divili se, kde Červenáček je. (melica)

• - Nejvíce problémů s hledáním vhodného typu měl filmový štáb s postavou Rychlonožky. (Robbi)