Záhada hlavolamu (TV seriál)

Dobrodružný / Rodinný

Československo, 1969, 9x25 min

Seriál Záhada hlavolamu patří k tomu nejlepšímu, co kdy v oblasti tvorby pro mládež na Kavčích horách vzniklo. Z Foglarovy předlohy se podařilo vypíchnout to nejzajímavější a kvalitně to převést do seriálové podoby. Velkou zásluhu na působivé atmosféře seriálu mají kulisy. Sice jsou zcela evidentní, ale pocitvé. Seirál má navíc obrovské štěstí, že byl natočen na černobílý film, protože toto provedení ještě umocňuje ponurý efekt prostředí Stínadel. Temné uličky, oprýskané zdi, bizarní postavy v oknech, to bylo pro mě, coby dítě hororové prostředí. A myslím, že i dnes je na co se dívat. Vynikající je i casting, či hudba. Ani se neumím představit, že by podobně kvalitní produkt mohl vzniknout dnes.(8.3.2010)

Nejen výborná adaptace románu, ale i skvělý seriál pro děti se srávně odměřenou strašidelnou atmosférou. Pozdější barevný celovečerák je jen hodně slabý odvar. Jen by mě zajímalo: - Proč chodili Rychlé šípy do Stínadel jen za tmy? Podle oblečení to nebylo v zimě, takže kvůli odpolednímu vyučování asi ne. - Kde byli dospělí a holky ve Stínadlech? Po ulicích chodí jen Vontové, pár dospělých je uvnitř domů, holka nikde žádná.(20.7.2007)

Nesmrtelná klukovská klasika. Kdo v mladí nečetl a neviděl rychlé šípy nebyl :P. Tahle stará verze se Skamenem jako Červeňáčkem nemá chybu.(8.5.2003)

Prostředí, tajemno a docela strašidelná atmosféra. I když jsem od Foglara četl hodně, tak Rychlé šípy zrovna ne, a nějak se mi ani nechtělo, možná by to nebylo tak ono. Jako dobrodružná věc pro děti naprosto dokonalý seriál.(17.7.2007)

Miloval jsem sešity Rychlých šípů a kupoval jsem je jako blázen. Knižní "Záhadu hlavolamu" jsem opatroval jako klenot. Pak přišla tahle televizní podoba, Jan Tříska jako Široko, Václav Sloup jako Mažňák a najednou jsem nevěděl co je lepší :-)(13.3.2003)