Epizody(9)

Klukovský klub Rychlých šípů – Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – zjistí, že v temné čtvrti Stínadla se cosi děje. Starý kostelník jim vypráví příběh osiřelého zámečnického učně Jana Tleskače, který byl zároveň zvoníkem v kostele svatého Jakuba ve Stínadlech. Tam také za záhadných okolností zahynul pádem ze zvonice. Rychlé šípy podniknou nebezpečnou výpravu na nepřátelské území. Ve zvonici najdou Tleskačův deník, ve kterém chlapec píše o jakémsi svém vynálezu. Jeho plány ukryl v kovovém hlavolamu, zvaném Ježek v kleci. Návod na vysvobození ježka z klece je v deníku podrobně popsán. Kde se však hlavolam nachází, to musejí Rychlé šípy teprve zjistit. Není to jednoduché: ve Stínadlech totiž vládne drsný chlapecký gang Vontů... (Česká televize)

Black-star

Tak na tomhle seriálu jsem jako malá odrostla stejně jako na komiksech rychlích šípů. Už jen proto že tu vidím všechny známé herce české scény jako mladé hochy. Ale především proto že si seriál zachovává napětí. A skvěle zpracovává Foglarovu tématiku Stínadel a celou záhadu hlavolamu. Je to klasika na svou dobu velmi povedená. 95% ()

Homodej

Atmosféra stínadel je naprosto dokonalá. Přehnaná, všichni chlapi jsou vrazi, všechny ženy čarodějnice, ale přesto to tak skvěle pasuje, až jde mráz po zádech. Tříska je jako Široko bezchybný. Také kladně hodnotím nápad prvních dílů, které uvádějí do děje. Rozhodně zdařilejší, než filmová podoba. ()

Bukiet

Na tenhle seriál jsem se léta těšil, až ho zase uvidím. A uviděl jsem. Atmosféra zůstala báječná, jen jsem si uvědomil, že Mirek Dušín je odporná lemra. :-)) Na druhé straně, ve filmové novější verzi je zase Mirek Dušín jediný normální kluk v partě Rychlých šípů. Tak jak to s tebou je, Mirku? ()

KdG

Tak u tohodle sem se fakt docela bál. Černobíle natočené, s depresivní a zároveň napínavou atmosférou. wow ()

Peck

Musím dát 5*. V době premiéry seriálu mi bylo kolem šesti let a byl jsem jím nadšený. A musím konstatovat, že to kouzlo je tam do dneška. Má to atmosféru, má to skvělou hudbu, i ti klukovští herci jsou fajn. A víte, že představitel Mirka Dušína hrál předtím mj. Malého Bobše? To asi udělali Jestřábovi naschvál :-) ()

Robbi

Ve skutečnosti 4,75. Ony výtky, že kluky hráli třicetiletí... to je vždycky dost složitá záležitost. Vzpomeňte na kultovní filmy Škola, základ života a Cesta do hlubin študákovy duše. Kolik bylo tam třeba takovému Peškovi nebo Filipovskému, kteří hráli septimány, tedy vlastně ještě teenagery, a oběma bylo taky přes třicet. Spíš bych řekl, že pokud se na film dívá dospělý, vidí ten rozdíl daleko ostřeji než děti, kterým byl určen. Mně spíš vadilo, pokud něco, tak že Rychlé Šípy, tak krásně v barvě vyvedení Janem Fischerem, byli vlastně všichni stejně velcí, a když si ve filmu stoupl vedle sebe Mirek (Jiří Lukeš) a Rychlonožka (Martin Kapoun), tak bych řekl, že je mezi nimi rozdíl dobrých deseti let. Jako největší nedostatek jinak vynikajícího seriálu (měl jsem to štěstí, že jsem ho jako školou ještě nedotčený jinoch viděl a moc dlouho jsem pak nechápal, proč ho nemohu vidět znova) považuji zmatenou kombinaci knih Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří. Vím, že to pan Bočan vysvětloval, ale s ohledem na napsanou předlohu to je škoda. Jinak nemá smysl hodnotit kvalitu předlohy, je tam spousta nadnesených věcí, ale ruku na srdce - kdo jednou Foglarovi propadne, bude se k němu vždycky rád vracet. Stejně jako k tomuto seriálu. "... když natočíme ježka nejdelším ostnem nejširším otvorem klece..." ()

Rodin

Výborné zpracování vynikající předlohy. Ovšem jednu hvězdu prostě musím ubrat za neskutečně špatně obsazeného Mirrka Dušína. Už vidím, jak tenhle kapoun "krááásně běží". Spíš se mi vždycky do hlavy dostala věta "co tam dělají ti chlapci s tím polenem (míněn tento Dušín)?". ()

Indy21

Moje srdečni zaležitost...Rychlí šipy mam přečteny všechny, akorat jsem tento seriál celý neviděl. Jinak je docela dobrý, ()

vozralec

Seriálová klasika. Na dnešní dobu až téměř kaskadérské kousky (bez jištění) v podání Šípáků a Široka. ()

Judy65

Televizní seriál, při kterém jsem vyrůstala, je pro mne základem pro celý můj život. Milovala jsem Mirka Dušína, Jarka Metelku, Červenáčka, Jindru Hojera, Rychlonožku, psa Bublinu, ale i Štětináče, Bidlo, Bohouše, Široka... byli to pro mne kamarádi celého mého dětství. Komiksové sešity, které jsme měli doma, jsme chovali jako poklad a půjčili jsme je jen těm nejlepším kamarádům a kamarádkám, o kterých jsme věděli, že nám je zase v pořádku vrátí. Teď jako dospělá jsem si nedávno přečetla "Rychlé šípy" znovu, ale ovšem ve svázané knižní podobě. Kdyby byli všichni tak čestní, jak tito Foglarovi kluci, jak by bylo na světě jinak. ;-) ()

Stanix

Vydařené herecké obsazení tohoto Noir seriálu Rychlých šipek je snad až na Dušína celkem dosti podařené. Atmosféra funguje dost dobře a dá se na to koukat i dneska. ()

Laaca

Seriál jsem samozřejmě viděl jako dítě a zapamatoval jsem si úžasnou romanticko-tísnivou atmosféru. Nyní, tedy během posledního víkendu, jsem si celý seriál postahoval a shlédl a pořád je to tam! Pořád je to hodně dobrý. Ze začátku je celá premisa chlapecké vontské organizace ve vyčleněné čtvrti úsměvná, ale pak atmosféra hodně přituhne a ještě za chvíli by už se dala krájet nožem. Klidně bych ladění označil za téměř hororové. Rozhodně jsem neměl pocit, že bych se díval na něco omšelého a řekl bych, že nadčasovosti paradoxně pomáhá to, že je seriál černobílý. Velké plus za herecké výkony, bohužel s jednou velkou kaňkou, a to je postava Mirka Dušína. Casting herce nebyl šťastný a hlavně jeho herecký výkon, nebo spíše nevýkon, je až skličující. Proč? Proč když ostatní jsou prostě bez chybičky a jedním slovem skvělí? Ale i přes tohle mínus dávám pět hvězd. ()

topi80

Zhlédnuto po opravdu moc dlouhé době. Nutno říci, že když jsem teď viděl všechny díly hned po sobě, ošidil jsem se o značnou část napětí a tajemnosti. Tento seriál totiž patří asi k prvním na světě, které dokázaly využít sem tam i nějaký cliffhanger. A v době, kdy si člověk musel na další díl počkat, byla samozřejmě spousta času všechno probrat se spolužáky a těšit se na další díl. Mirek Dušín byl opravdu trochu prkenný, ale takový Rychlonožka zůstal i v seriálu hlavním hláškařem vtipně komentujícím veškeré dění a stírajícím dotěrné Vonty. Výborný byl Roman Skamene jako Červenáček, a i když se v budoucnu profiloval spíše jako figurkář, nežli herec velkých rolí, nedivím se, že právě on u herectví zůstal a ještě jsme o něm mnohokrát slyšeli. S těmi dospělými herci (hlavně Krampol) to opravdu bylo trochu přes čáru, ale na druhou stranu, lepšího Mažňáka, než je Václav Sloup, prostě najít nelze. On o něm i zmíněný Krampol kdysi řekl: "Je mu přes šedesát, ale ksicht má jako pekařskej učedník." Atmosféru se v barrandovských studiích také povedlo navodit, hodně k tomu přispívá i ono svérázně pojaté měřítko využité při stavbě budov. Jen jsem měl jako malý dojem, že těch vontských rituálů, seancí v kápích a postav z horroru Vřískot potulujících se po Stínadlech bylo o dost více, takže v onom dospěláckém zhlédnutí seriálu jsem se cítil až ošizen. ()

pepino

Parádní seriál. Rychlošípáky jsem celkem žral a proto mě těší že byli tak skvěle zfiolmováni. Jediný šrám je herec ztvárňující Dušína, páč ten se mi k němu vůbec ale vůbec nehodí. Z knih a komixů jsem si ho představoval jinak. ()

dawydx

Kdo by si nepamatoval na klasickou znělku a nájezd kamery na Široka držícího Ježka v kleci, kdo by zapomněl na závěrečnou volbu Velkého Vonta, na děsuplné předčítání Tleskačova deníku, na atmosféru Stínadel... Kdo by si nepamatoval?? ()

MrMir

Škoda Mirka Dušína. Ten si zasloužil lepší převod na plátno. Ale ta atmosféra, lidi ta atmosféra. Jako od Foglara :o) ()

FrankieCZ

Asi nejhorší Mirek Dušín ze všech, ale Tříska jako Širokko je vynikající... A Sloup? Kapitola sama pro sebe - "Já se 'menuju Mažňák, kdybys to, náhodou, nevěděl..." ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu