Epizody(9)

Klukovský klub Rychlých šípů – Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – zjistí, že v temné čtvrti Stínadla se cosi děje. Starý kostelník jim vypráví příběh osiřelého zámečnického učně Jana Tleskače, který byl zároveň zvoníkem v kostele svatého Jakuba ve Stínadlech. Tam také za záhadných okolností zahynul pádem ze zvonice. Rychlé šípy podniknou nebezpečnou výpravu na nepřátelské území. Ve zvonici najdou Tleskačův deník, ve kterém chlapec píše o jakémsi svém vynálezu. Jeho plány ukryl v kovovém hlavolamu, zvaném Ježek v kleci. Návod na vysvobození ježka z klece je v deníku podrobně popsán. Kde se však hlavolam nachází, to musejí Rychlé šípy teprve zjistit. Není to jednoduché: ve Stínadlech totiž vládne drsný chlapecký gang Vontů... (Česká televize)

Stejšn

Přestože komiksy Rychlých šípů jsem přečetl všechny snad stokrát, tady u toho seriálu musím použít hodnocení mého dědečka - vlastníka těch komiksů, který to ocejchoval slovy: " No to je partička, podivej se na ně. Dyť voni choděj po tech Stínadlech jak posraný!" A měl pravdu, myslím že to šlo natočit mnohem líp a hlavně role Mirka Dušína měla být rozhodně obsazená někým jiným. ()

Verunka84

Koho volíš, Losnu nebo Mažnáka - Ale, třeba Bahňáka. Kultovní věc a Tříska jako Velký vont, vynikající atmosféra, Sloup je pro mě prostě Mažňák stejně jako Vyskočil je Losna... ()

MeGab

Pryč s nostalgií. Onehdy jsem se sjel celým seriálem non-stop a náramně jsem se nasmál. Příšerné herecké výkony, předvádějící Rychlé šípy posrané strachy, kterak bloudí zásadně v noci Stínadlami (to jim doma rodiče povolili se toulat takhle pozdě venku?), nelogičnosti (stoka ukončená za zdí kostela asi metr nad jeho podlahou), Mirek Dušín s křivýma zádama a stylem běhu mírně otylého slona. Vím, že se na to z nostalgie zase jednou podívám, přesto však seriálu srážím 4 hvězdy, čímž mu zůstává jediná. ()

zla.ovce

Skvělé zpracování mých oblíbených Rychlých šípů. Dokonalost seriálu kazí pouze přestárlí "kluci" v rolích Mirka Dušína a některých Vontů, ale i tak dávám 5*. ()

drim87

Jako čtu u několika dalších hodnotících, mohu potvrdit, že jsem se dříve u toho seriálu také docela bál :) Atmosféra ve stínadlech opravdu parádní + dokonalé kulisy 100% ()

lolaloka

Mně studiová Stínadla vůbec nevadila, jako dítě jsem se jich docela dost bála- studio nestudio. Některé tajemné momenty jsem hodně hluboce prožívala, jako třeba postava tajemného Široka a jeho hlas kdykoli se zjevil, a ten klapot bot.... velmi kvalitní dobrodružný seriál pro děti, zajímalo by mne, jak to vnímá dnešní generace 10-14 letých. No a hudba a znělka byla taky velmi podařená. Jen těch pár minut uteklo jako voda. Zatímco seriál Váleček se nekonečně táhl :-) ()

xxlch

Hrdě se hlásím k Foglarovské generaci a snad není knížka nebo povídka ap. kterou bych nečetla.Doba,kdy se tendle seriálek vysílal,byla stejně temná jako todle dílko a všechna mládež tehdejší doby jej sledovala velmi náruživě.Pamatuji,že jej vysílali během vánočního volna ze školy a každý den jeden dílek.No a po odvysílání se vedly horlivé debaty a netrpělivě se čekalo na další den a další díl.U nás na dvorku dokonce vznikla,z vyhozených vánočních stromečků,scéna jak vystřižená ze seriálu a bojovalo se sněhovýma koulema,kdy bojovala jedna strana dvorku proti druhé- naštěstí bez úrazu a byl to upně suprový zážitek.Jediné co bych vytkla je to,že se jaksi pozapomělo na "plantážnice".Nicméně ani fakt,že se tendle seriál týkal pouze kluků,neubral nám holčinám touhu po napětí a dobrodružství.Pan Fogla si nemůže přát lepčejší reklamu-i když pro dnešní koukatele to asi není IN-pro mou generaci je to stále (i když dnes už nostalgická) přeci jenom PECKA! ()

donnovann

Perfektní zpracování Foglarovy nejlepší knižní předlohy. Pokud bych měl něco vytknout, tak obsazení Mirka Dušína, herectví Rychlonožky, Jindry Hojera a na můj vkus zbytečně dlouhá pasáž historie Vontů. Co ale musím vyzdvihnout je výborné ztvárnění Červenáčka Romanem Skamene a ponurou atmosféru kterou se mohla pyšnit celá knižní trilogie. Celkový dojem 80%. ()

CRYPT

Jako to, že se to téměř nedrží knižní předlohy a uzpůsobuje si snímek sám celou dějovou linku ze dvou dílů trilogie o stínadlech bych ještě překousl, to že minisérie působí strašně lacinným dojmem také, ale vyloženě držky "Rychlých Šípů" lépe řečeno Rychlých hňupů už ne. Naprosto odporné postavy, ale skutečně odporné, Mirek Dušín vypadá jako degen, který o ctnosti, síle a odvaze slyšel snad jen při vyhulování cigaret od kámošů, Jarka Metelka, který vypadá jako ubrečené vystrašené děcko, Jindra Hojer, který se svou odpornou vizáží korunoval no říkám potěš koště. Zato červenáček nebyl špatný a rychlonožku jsem si představoval kapku jinak, ale také se dal. Výprava byla nudná, vzhledem k tomu že se vše natáčelo v Barrandově a vše byly kulisy a stálo to 2 mega, tak jako paskvil. Jestli nebylo lepší natáčet přímo v částech starého města, případně v jiném městě. Hudba nebyla špatná. Se sebezapřením dávám 2 hvězdy a to za nepovedený pokus navodit atmosféru, kterou mistr Foglar dokázal skvěle vybarvit a za ježka v kleci... Jinak brak ()

Snilek1379

Musím říct, že jsem byla velice mile překvapená. Jistě, bylo zde pár drobností, které by se daly vytknout, ale jelikož nemám s českými filmy moc dobré zkušenosti, tak jsem ani od tohoto seriálu moc nečekala. Velice se mi líbilo obsazení herců, zvláště u hlavní pětice, Rychlých šípů. (Tedy, až na Mirka Dušína. Ten mi, po pravdě řečeno, moc nesedl.) Atmosféra filmu byla perfektní, skvěle dokázala vtáhnout do děje, za což se určitě zasloužila i úžasná hudba. Uteklo mi to tak rychle, že jsem si ke konci každého dílu stýskala, že už to končí. Celkově podle mne není tento seriál žádný trhák, či špička filmové tvorby, ale mnohonásobně předčil mé očekávání a na své možnosti je to rozhodně zdařilý kousek. ()

Boudyy

Prostě bezchybné. Atmosféra 60. let, temná černobílá Stínadla se všemi svými zákoutími a zákonitostmi, skvělá zápletka složená ze dvou knih a hlavní představitelé taktéž dost dobří. Mnozí si stěžují, že takto "splácat" dohromady dvě knihy bylo špatně, ale já jsem názoru, že jelikož jsou to skoro čtyři hodiny materiálu dohromady, scénáristé museli příběh nějak vyšpikovat a třeba ten pohled to vontské historie (bitva o budoucnost, která vyvrcholila zabitím Komoura, je úchvatná) nebo dějová linie se Širokem tam náramně sedí. Dalším skvělým plusem je hudba, ať už hlavní znělka, neustálé podbarvování jednotlivých scén nebo ta válečná píseň Vontů, to je výborné. A co se týče toho kritizovaného Mirka Dušína, mě tady celkem seděl. ()

majky19

Výborný seriál na motivy knižní předlohy Jaroslava Foglara, kterou musel číst snad každý kluk. V seriálu se nám představí celá řada předních českých herců, přičemž pro některé z nich to byla první či jedna z prvních zkušeností před kamerou, viz např. Roman Skamene v roli Červenáčka. Tohle je zkrátka jeden z klenotů televizní tvorby, který se nikdy neomrzí a nikdy nezestárne. ()

PlayEasy

Když uslyšíme jméno "Jaroslav Foglar", vybaví se nám dvě věci: jako první naše milovaná kniha Hoši od Bobří řeky a jako druhá vzpomínky na dětství, kdy jsme byli ve věku Rychlých šípů, kdy nám to pan učitel pouštěl v hodině před prázdninama (celé jsme to viděli 2x nebo 3x), kdy jsme se báli Široka (teď už se nám při vyslovení jména "Jan Tříska" vybaví Igor Hnízdo :), kdy jsme se potili a prozkoumávali s nimi temné uličky Stínadel - zkrátka na všechno, na co si vzpomeneme. ()

Olafsson

Jako kluk jsem se u toho hodně bál. Má to skvělou tajemnou a i trochu hororovou atmosféru a třeba u scén ze sípajícím M. mi běhal mráz po zádech. Před časem jsem viděl všech devět dílů na osvěžení už jako dospělák, už jsem se sice nebál, ale tohe dílko si svoje kvality zachovalo a dokážu si představit, že osloví leckteré současné děti úplně stejně, jako mnoho generací dětí před nimi. ()

niska98

Moc se mi to líbilo. Jen se trošku děsím jedné věci. Naši rodiče vzpomínají na tyto seriály, jak je tehdy zasáhli, ale na co budeme vzpomínat my? ()

Jehan

Jako kluk jsem byl bedlivý čtenář foglarovek, proto mě zmátlo, že scénáristé spojili dvě knihy (Stínadla se bouří a Záhada hlavolamu) do jednoho seriálu. Nu což, bylo mi 8 let a přistoupil jsem na tu televisní hru a radoval se z každého dílu. O 40 let později jsem si to stáhl a díval se znovu. Kritické oko jsem ponechal zamhouřené a radoval se znovu jako malý kluk z té báječné podívané. Z Jana Třísky, Václava Sloupa a ostatních třicátníků hrajících Vonty (jako klukovi mi to vůbec nevadilo). Z té sympatické klukovské party Rychlých šípů a kašírovaných dekorací v kombinaci s pražskými reáliemi. Atmosféru to má báječnou a jako celek to stále funguje. Aspoň na mně. A ta epická bitva s heroickou smrtí Roberta Komoura patří k velkolepému odkazu české kinematografie. Jako bonus děsivý astmatik EM v podání démonického Jaroslava Moučky a nádherný komentář s hlasem Radka Brzobohatého! ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu