Letec

• USA The Aviator (více)
USA / Německo, 2004, 170 min (Alternativní 164 min)

Postava legendárního průkopníka letectví, podnikatele a filmového režiséra Howarda Hughese (1905–1976) už mnohokrát posloužila literárnímu i filmovému zpracování. Neúnavný dobrodruh, který miloval rychlost a nebezpečí, jeden z nejbohatších Američanů své doby, ale také nenapravitelný sukničkář a psychicky nemocný člověk posedlý nejrůznějšími fobiemi – tato komplikovaná osobnost dvacátého století se v roce 2004 stala předmětem nákladné filmové biografie Letec. Režisér Martin Scorsese je známý svojí zálibou v hollywoodské historii a také patří k jejím největším znalcům, takže jeho volba byla víceméně logická (původní režisér Michael Mann si ho vybral jako náhradu, když se mu nechtělo dělat třetí biografii po sobě). Scénář Letce, jehož autorem je chicagský dramatik John Logan, se soustředil na bouřlivé dvacetiletí (1927–47), ohraničené počátkem natáčení ambiciózního leteckého snímku z první světové války Pekelní andělé a zkušebním letem Hughesova legendárního letadla Herkules. Značné prostředky byly věnovány vystižení dobové atmosféry (scény ve známém nočním podniku Cocoanut Grove) i angažování předních hereckých představitelů. Vedle Leonarda DiCapria v titulní úloze se tu objevují např. Cate Blanchettová v roli Hughesovy přítelkyně Katharine Hepburnové, Kate Beckinsaleová jako jiná filmová hvězda Ava Gardnerová a Jude Law jako bouřlivák Errol Flynn. Ve spolupráci se svým stálým kameramanem Robertem Richardsonem zvolil Scorsese pro jednotlivá období odlišné barevné ladění, např. na začátku se zcela obešel bez červené, přesně ve stylu dvoupásového technicoloru používaného na přelomu dvacátých a třicátých let, a postupně barevnou škálu doplňoval. Snímek nakonec získal z jedenácti nominací pět Oscarů, za kameru, výpravu, kostýmy, střih a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Cate Blanchettová). Režisér Scorsese znovu vyšel naprázdno a sošku si odnesl až za svůj následující film, gangsterské drama Skrytá identita (2007). (Česká televize)

Kotsour

Tenhle film vděčí za svou úroveň hlavně samotnému námětu a především skvělému výkonu DiCapria, který je zde opět skvělý. Jinak je ale film spíše průměrný a poměrně dost dlouhý, takže je pro diváka přínosem spíše jako vyprávění o jednom z nejzajímavějších lidí a nejúspěšnějších podnikatelů a vizionářů. Cate Blanchett zde zahrála také velmi slušně, víceméně si zde vystřihla podobnou roli jako v Jasmíniných slzách, kde vyloženě exceluje. ()

junglewar

Dle mého to byla velice nekonzistentní stolice, když mě něco začalo aspoň trochu zajímat najednou se dělo úplně něco jiného a naprosto nudného. Pro mě nejhorší Dikaprův film. Jednu dávám za první dějství filmu. ()

ZnalecH

Kdyby měl film polovinu své délky, tak by byl rozhodně daleko zajímavější. Takhle to dopadlo pouze jako přetažená nuda, jejíž nejlepší momenty přehlédnete kvůli padajícím očním víčkům. Proto musím hodnotit celkem negativně. ()

mira.l

Dokoukáno s dost velkým sebezapřením... Životní příběh Howarda Hughese je hlavně v první půli obrovský výpravný kolotoč, ale mě to teda nezaujalo. Kdybych to vypnul vzápětí poté, co se s ním Katharine Hepburn (Cate Blanchett) rozešla, tak bych zase o nic moc zásadního nepřišel. A kdyby K.H. hrála jiná herečka než Cate, tak bych to vypnul asi ještě dřív. Zpočátku nafoukaný fracek, poté mistr světa, který si myslí, že za peníze může všechno a nakonec solidní cvok, posedlý hygienou a syndromem "přeskakující gramofonové desky"... jednou opravdu stačilo, a obecně DVĚ A PŮL HODINY JE PROSTĚ MOC!!! Jinak mě fakt pobavila scéna s havárií letadla, chacha... to musí být našinec klikař, aby toto přežil. Jenom jsem nevěřícně koukal, že teda po střešních taškách to jelo pěkně a křídlo to mělo k rozříznutí baráku nabroušený taky slušně. Celá ta scéna mi přišla taková dost "umělá", jako z nějaké videohry. Do té havárie jsem byl ochoten to zčásti akceptovat jako životopisný film, byť udělaný řádně "poamericku", ovšem od té havárie už jsem to bral opravdu jako frašku. Co se týká získaných Oscarů, u Cate bych ho bral, ovšem pro ni já mám jistou slabost, a ano, vezmeme-li ty technické kategorie, jako je kamera, střih, výprava a dejme tomu i ty kostýmy, tak budiž, ovšem tohle je typ filmu, který byl podle mého názoru cílen celkem jasně jako kandidát na jejich zisk. Ale na to já zase tolik neletím, mnohem víc mě dokážou uspokojit a zaujmout filmy, natočené za zlomek toho, co muselo stát tohle. Ne, na tři to prostě u mě není, je mi líto. A převážná část z hodnocení je za Cate, nebýt jí, asi bych šel na samé dno hodnotící škatulky, tohle byla obrovská nabubřelá bulvární nuda. A Dikapra taky nějak nemusím. ()

Inozuka

Na první shlédnutí mi to nepřišlo jako nic moc světoborného ... přeťáplá stopáž, nim moc dramatických scén, laciné počítačové triky. Ale pak jsem si pustil podruhé a zjistil jsem, že tenhle film je fakt dobrý. Možná je to tím, že jsem ho viděl nadvakrát a tak nebyl umořený toou stopáží, ale docela mě to pohltilo. Cate Blanchet, Leonard DiCaprio a Kate Beckinsale z něho dělají opravdu něco. K tomu perfektní výprava a kostymérská práce vyvolávají perfektní iluzi Ameriky 20.-50. let. Vše podtrženo dost chytlavým soundtrackem. A třešínka na závěr Alan Alda v roli bezcharakterního senátora Brewstera. PS. Jako dítě jsem rád listoval v leteckých časopisech z let 1946-48 a dost často se tam probíralo největší letadlo světa miliardáře Hughese. Jsem rád, že jsem se konečně dozvěděl jak to s ním tehdy vlastně bylo. ()

Maximilianus

Howard Hughes mal zaujímavý a vzrušujúci život a bol to priekopník v mnohých oblastiach. Film jeho príbeh celkom dobre približuje, avšak bolo to také zdĺhavé, až to miestami nudilo. Leo hral ako vždy výborne. Cate Blanchett mám ako herečku rád a asi zahrala túto úlohu dobre, ale bola mi jej postava extrémne nesympatická. 7,3/10. ()

Baron Noktur

Krásne natočený dobový film s excelentnými hercami a svižnou réžiou. DiCaprio je excelentný verne zobrazuje muža postihnutého obsedantno-kompulzivnou poruchou, a dobrý je dokonca aj Alec Baldwin. Koniec filmu je ale na môj vkus až príliš useknutý. 8/10. ()

Ceberus

Zajímavý film v žánru životopisů, ale na můj vkus má příliš dlouhou stopáž. Hughesův život holt zjevně nebyl dostatečně nudný na kratší sestřih. 🙂 Bohužel jsem se díval na hodinky tak často, že z toho jsou nakonec velmi slabé tři hvězdy - určitě nemám touhu to vidět podruhé. Má to slušné herecké výkony, zajímavou hru s barvami, ale já prostě nejsem člověk, který by nadsazoval hodnocení jenom proto, že je film podle skutečných událostí. ()

DENIROSIS

Film Letec se mi docela zdá povedený,rozhodně více než předchozí Gangy New Yorku.Pěkný film nic víc-nic míň.Škoda,že Martin už netočí filmy jako Taxikář, Mafiáni,Zuřící býk možná někdy...Bob De Niro je jenom jeden. ()

Railman odpad!

Jen vzácně se nedodívám na film. Celé je to rozbředlá nuda o ničem. DiCaprio mi lezl na nervy. Nevím, jestli to byl záměr. ()

lift666

Tak Leonardo se rozhodl stát dobrým hercem a Letec měl být pro něj první krok?Celkem se mu to i povedlo,ne?První dvě hodiny se zdály docela krátké,ale pak už to šlo zase zdlouhavě a minuty byly mnohem delší než být měly.Celkově to tedy vypadalo na 170 minut.Ten Howarda Hughes byl ale úchyl,že? ()

Lokran

Místy strhující, místy nudné... Začátek filmu skvělý (natáčení Hughsova filmu je opravdu pojato velkolepě), prostřední část obsahuje několik nepříliš zajímavých momentů, ale zase rozvíjí hrdinovu osobnost a jeho vztah s Katharine Hepburn. Konec (hlavně tedy jeho letecká havárie v Beverly Hills a to co následuje po ní) je na celém filmu pravděpodobně to nejlepší. Vynikající výkon Leonarda DiCapria v hlavní roli, vývoj jeho postavy (hlavně tedy ke konci filmu) nemá téměř žádných chyb, opravdu mistrovské umění. Celý film pro mě vyzněl velice dobře a myslím, že si pár Oscarů zaslouží, byť asi ne všech 11... Celkem 85%. ()

fojtas

pokud muzu rici je to pro me nejvetsi filmove zklamani poslednich let.dleka naprosto ubila i posledni kapku zabavy(rozumej filmoveho prozitku).film sel od nikud nikam, neuveritelne utahana scena v divadle a vubec...v nasich podminkach naprosto neznamy hrdina(znamy pro zasvecene samozrejme) to nebyl ten problem...ale hlavne ta ubijiva utahanost...efekty a herecke vykony byly opravdu povedene to ano ()

playboy_05

herecké výkony, kostýmy a dobový nádech velmi pěkné, ale film by se dal krásně shrnout za hodinu a půl...nezajímavá story vcelku zajímavé postavy. ()

Tiiso

Docela neobvyklý příběh tohoto režiséra. Mě osobně Caprio dokazuje, že je dobrý herec a že pomalu vyzrává. Film je svým projevem spíše náročnější. Sledujeme v němvčlověka u kterého se rozvíjí duševní porucha a zároveň neutuchající touha po zvedání laťky lidských možností. Tato konfrontace vyluzuje spousty zajímavých okamžiků a scén. Příběh je hezky vykreslen a dobře od hlavních postav zahrán. Hlavně od samotného Di Capria. Hodnocení 80%. ()

godspeed

Největší problém tohoto filmu je, že to není vynikající thriller, ani drama, ani dokument, ani komedie, ani historický film, akční film a dokonce ani dobrý propagandistický film. Je to film o výjimečném muži, vyprávěný výjimečně šedě a nudně. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

„Letec“ podle Nolana?

„Letec“ podle Nolana?

19.02.2011

Christopher Nolan ještě ani nezačal točit pokračování Temného rytíře a už má jasnou představu o tom, co chce dělat pak. Před mnoha lety totiž připravoval film o životě Howarda Hughese, avšak musel… (více)

Pohádkový Scorsese?

Pohádkový Scorsese?

24.01.2010

Filmových projektů, u nichž se počítá s \"Martyho\" účastí, neustále přibývá. Nakonec to ale vypadá, že je smete ze stolu jistý Hugo Cabret. Pokud ano, Scorsese po mysteriózním thrilleru (který v… (více)