Jacku Crabbovi je asi sto dvacet let, když reportérovi začíná vyprávět příběh svého života. Jako malý kluk byl po přepadení skupiny osídlenců západu vychován kmenem Čejenů. Pak se vrací zpátky mezi bílé a stává se pistolníkem a obchodníkem. Později si bere za ženu indiánku. Když je kmen, mezi jehož členy žije, vyvražděn, nechává se najmout jako stopař armády, kterou vede úhlavní nepřítel indiánů – generál George Armstrong Custer… Scénář k slavnému filmu napsal Calder Willingham podle románu spisovatele Thomase Bergera. Společně s ním režisér Arthur Penn pojal svůj western velmi neobvyklým způsobem. Prokládá vše humorem, ironií a burleskními prvky. Příběh Jacka Crabba přitom zachycuje část americké historie druhé poloviny devatenáctého století bez příchuti všech zbytečných mýtů. Podobně jako jiný slavný snímek Tanec s vlky, opouští tradici hodných bělochů a zlých indiánů, kreslí americké občany rudé pleti jako důstojné lidské bytosti, jako národ s vlastní civilizací, který musel projít nelítostnou genocidou. Film zaujme zpracováním, realistickou i poetickou kamerou, hereckými výkony a dodnes patří mezi nejlepší díla tohoto žánru. Roli Jacka Crabba pozoruhodným způsobem ztvárnil Dustin Hoffman. V dalších úlohách se představí Faye Dunawayová a Martin Balsam. (Česká televize)

Praxis

Takový trošku jiný pohled na divoký západ. Dustin Hoffman asi v životní roli, protože ve všech polohách, které zahrál, je maximálně přesvědčivý. ()

Jillen

Neuvěřitelné, člověk se směje a v zápetí by nejraději brečel, přičemž se to vzájemně neruší... no a pak je prostě konec, co se dělo dál, si domyslete...náladové jako Moulin Rouge, správně nadsazené jako Forrest Gump a působivé jako Tanec s vlky...s Rain Manem jasně nejlepší Hoffmanův film ()

MikO_NR_1909

Prvý extra liberálny americký western kategoricky stavaný do čistej opozície naproti snímkam, ktoré uzreli svetlo sveta "pár rôčkov dozadu". A to je možno jeho najväčším handicapom. Je proste cítiť, že indiánov nehrajú indiáni, ale civilizovaní Američania. A i keď také to zjednodušenejšie členenie priateľských charakterov je prítomné v každom takomto filme o pôvodných obyvateľov divokej zemi, objektívne, boli to práve oni, ktorých dejiny trestali najviac. Samotný príbeh je dokonca i (nefalšovane) pútavý a hlavnému hrdinovi držíme palce. Čiže spokojnosť aj s tým nadhľadom a pozlátkami, ktoré vďaka krutej téme s radosťou akceptujem. ()

Laxik

Myšlenka skloubení Foresta Gumpa a Tance s vlky několik let předtím, než byly předlohy obou filmů vůbec napsány, zní zajímavě. Bohužel je v tomhle filmu Jack Crabb alias Malý Velký Muž zobrazen jako poněkud bezpáteřní dítě obou světů, ke kterému postupem času nedokážu cítit nic než odpor. Naštěstí mu přihrává hned několik zajímavých postav. ()

Pierre

Western nepatří k mým nejoblíbenějším žánrům, ale tomuto se podařilo vytasit se zajímavým a ve westernovském světe rozhodně neotřelým příběhem, o nehrdinském hrdinovi, který souhrou náhod na Divokém Západu vystřídá řadu funkcí, povolání i životních rolí. Takřka na způsob divácky oblíbeného Forresta Gumpa jen ve westernovém podání. Hlavně první polovina, kde hlavní hrdina Jack rychle střídá svoje povolání, postavení i životné role mi přišla velmi svižná a hodně ně bavila. Druhá se už skce více zaměřovala na indiánský svět, který jde tak nějak mimo mě, ale i tak nebyla vůbec špatná, měla i jistý společenský přesah a přinesla několik zajímavých návratů nělterých postav do děje a jejich různorodé konce. No a chválit výkon Dustina Hoffmana by bylo nošením dříví do lesa, ale je to opravdu na místě. ()

Vojcl

Excelentní zábavný i dojemný snímek, který patří jednoznačně k vrcholům Hoffmanovy kariéry, a to už je samo o sobě co říct... ()

Freemind

Hodně špatné. Jeden z těch filmů, u kterých vám je u některých scén trapně, že se na to díváte. Ukrutně přehrávající herci, zmatený, bezcílně těkající scénář bez nějaké ústřední myšlenky a pointy. Za pochvalu stojí jen vynikající maska starého Jacka Crabba. ()

slord

Dustin Hoffman ako netradičný hrdina v netradičnom pojatí westernu. Scenéria divokého západu je vyobrazená veľmi reálne a cítite sa ako by ste sa aj vy preháňali prériami. Humor sa tu netlačí tak na silu a celkom fajn dopĺňa celkové vyznenie filmu. Menší problém som mal s dialógmi, ktoré mi v niektorých momentoch prišli dosť nezáživné a o ničom. Napriek tomu ide o dosť podarený film a Hoffman si to dáva veľmi fajn. 7/10 ()

kaylin

Režisér Arthur Penn se proslavil hlavně díky filmu "Bonnie a Clyde", ale je to i snímek "Malý velký muž, díky kterému je známý. Příběh bělošského chlapce, kterého vychovávali indiáni, ale život mu rozhodně nepřivál nějaký jednoduchý osud. S Jackem Crabbem se poprvé setkáváme, když je mu okolo sto dvaceti let a on začíná svůj příběh vyprávět reportérovi. Nezdá se, že půjde o nějaký příběh zásadní, ale tak tomu je jen na první pohled. Jack Crabb se okamžitě ocitá v osidlech osudu a je jimi vláčen po zbytek svého vyměřeného času. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/02/maly-velky-muz-1970-80.html ()

K.I.N.G.

Musím uznat, jak je toto neuvěřitelně geniální. Film, který mi každou chvíli zas a znova vyrážel dech. Kdyby neobsahoval i prvky komedie, což tu bylo velice vhodné občasné obveselení (hlavně ke konci), tak by mě asi úplně srazil do kolen. Tento příběh muže, který je malý vzrůstem, ale Velký duchem je mimochodem podle mě ještě lepší, než třeba Tanec s vlky, který jsem hodnotil stejně. "Dnes bude dobré umírat". ()

suicide

Malý Velký Muž. Malý vzůstem, velký čím? Že by charakterem? To asi zrovna ne, protože tenhle kamvítr-tamplášt-vlezdoprdelka si život dokázal vždycky nějak pěkně zařídit - a být já indiánem nebo bělochem, nedočkal se druhé poloviny filmu. Ale to je samozřejmě vedlejší. Když popřemýšlím, co jsem vlastně viděl - viděl jsem životopisný film maximálně 30 let života vyprávěného 100 letým starcem - první zajímavý fakt. Druhý zajímavý fakt je naprostá bezpointovost. A na to, že film takzvaně plný zvratů trval skoro dvě a půl hodiny, měl jsem tam dost míst, kde jsem se vyloženě nudil - možná by menší snaha o to být za každou cenu vtipný (možná až parodický a občas i parodicky parodický) přidala snímku na realističnosti jak příběhu, tak vztahů. Jediné čemu se dalo věřit bylo vybíjení indiánů a herecké umění Dustina Hoffmanna, i když zatím odlesk jeho pozdější herecké vyzrálosti. ()

Maq

Bergerův román nevyniká kvalitami literárními, nýbrž didaktickými. Při jeho četbě mám pocit, že svědomitě studoval dějiny Západu. Pak stvořil románovou postavu nesmrtelného oportunisty Jacka Grabba, kterého osud vždy „náhodou“ zavane na místo, kde se vyskytnou nejproslulejší postavy a události Divokého západu, a snaží se je vylíčit zasvěceně a nezaujatě, z pohledu obou stran. Jako populárně-naučná literatura si román stojí, myslím, docela dobře, a zejména v době svého vzniku svou hodnotu určitě měl. --- Filmové zpracování Grabbovy ságy je pochopitelně zkratkovité. Jde o to, které momenty se vyberou a jak se „vyladí“. Penn zvolil převážně komediální přístup v rovině osobní, a tendenční proindiánský tón v líčení historického pozadí. V roce 1970 to v Americe zřejmě mělo své opodstatnění, byla to jistá provokativní výzva. Zejména použití termínu „genocida“. Dnes už víme, jak se v následujících letech tato revizionistická tendence zvrhla v opačný extrém - sebemrskačské (a ahistorické) plivání Američanů na vlastní dějiny a kulturu (Costnerův Dances with Wolves, například). --- S odstupem čtyřiceti let bych film doporučil jako vydařenou zábavu. Rozhodně ne jako zdroj poznání. ()

PogoJoe

Podle mě režisérem a příšernou "hudbou" (přesněji popsáno disharmonickou brnkačkou podpořenou harmonikou) pokažený potenciál dobrého a vtipného příběhu. U několika scén mi přišlo, že nebyly správně vypointovány, že nevyzněly tak vtipně a úderně, jak by mohly. D. Hoffman je (jako obvykle), skvělý, několik nápadů se mi zde líbilo, ale bylo to nekonzistentní, příliš dlouhé, místy hluché a ta hudba, ta mě vyloženě rušila. Škoda, v rukou někoho jiného to mohlo dopadnout i lépe - takhle u mě mírný podprůměr, rozhodně už film něchci znovu vidět a ostatním ho nedoporučuji - průměr na imdb opět mnohem přesnější než na csfd. ()

Thewho18

Nezapomenutelný příběh se spoustou perfektních postav z nichž nejmoudřejší a nejvtipnější je starý náčelník lidských bytostí :) ()

Skip

Veselé i smutné až drsné, skvěle zahrané a natočené. Jen těch náhod vrhajících hlavního hrdinu jednou tam a podruhé tam bylo možná až moc. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh