Jacku Crabbovi je asi sto dvacet let, když reportérovi začíná vyprávět příběh svého života. Jako malý kluk byl po přepadení skupiny osídlenců západu vychován kmenem Čejenů. Pak se vrací zpátky mezi bílé a stává se pistolníkem a obchodníkem. Později si bere za ženu indiánku. Když je kmen, mezi jehož členy žije, vyvražděn, nechává se najmout jako stopař armády, kterou vede úhlavní nepřítel indiánů – generál George Armstrong Custer… Scénář k slavnému filmu napsal Calder Willingham podle románu spisovatele Thomase Bergera. Společně s ním režisér Arthur Penn pojal svůj western velmi neobvyklým způsobem. Prokládá vše humorem, ironií a burleskními prvky. Příběh Jacka Crabba přitom zachycuje část americké historie druhé poloviny devatenáctého století bez příchuti všech zbytečných mýtů. Podobně jako jiný slavný snímek Tanec s vlky, opouští tradici hodných bělochů a zlých indiánů, kreslí americké občany rudé pleti jako důstojné lidské bytosti, jako národ s vlastní civilizací, který musel projít nelítostnou genocidou. Film zaujme zpracováním, realistickou i poetickou kamerou, hereckými výkony a dodnes patří mezi nejlepší díla tohoto žánru. Roli Jacka Crabba pozoruhodným způsobem ztvárnil Dustin Hoffman. V dalších úlohách se představí Faye Dunawayová a Martin Balsam. (Česká televize)

killa black

Malý velký muž je především perfektní kniha. Filmové zpracování je dobré v tom, že nám neukazuje Divoký západ tak idylicky, jak to někdy ve westernech bývá, ale natvrdo. Jinak životní peripetie Jacka Crabba jsou pořádně zamotané a humorné. Je to dobrá koukaná. ()

Spike86

Perfektní western typově podobný Tanci s vlky s komediálními prvky. Ani mi nepřišlo, že je to až tak staré (ještě o 20 let starší než Tanec s vlky). Je zde poměrně dobrý hudební podkres a v hlavní roli exceluje Dustin Hoffman. 85% ()

davebono

Někdo malý může prožít opravdu velký život. Dobývání divokého západu může být opravdu hnus. Dustin Hoffman může zahrát opravdu úplně všechno. Můžu tomu dát opravdu 4*. ()

Alekks80

Jeden z mála filmů, který se blíží předloze. Přes slušnou stopáž samozřejmě nelze převést z knihy všechno, ale v tomto případě to vůbec nevadí. Dustin Hoffman zde ve své možná nejlepší roli exceluje a kdykoliv se dnes vrátím ke knize Thomase Bergera, vidím na místě Jacka Crabba právě jeho. Pro mě nejlepší indiánka všech dob. ()

janeczek

"This is a good day to die, this is a good day to die!" Výtečná Faye Dunaway i Hoffman, krásný Chayenský holky, poetika duše prérijních indiánů, a jeden generál narcis. Jako náctiletý jsem to četl a smál se o dobré tři bizoní houně víc, protože pan Crabb měl neskutečný dar vyprávět a pan Penn zas musel škrtat a škrtat. První jmenovaný si bezpochyby spoustu přikreslil, ale to je v kultuře bez písma (prérijní indiáni), kde vyrůstal, docela jedinečná vlastnost a do jisté miry tím i severoamrické národy původních obyvatel předešly francouzkou školu dekonstrukce, protože vždy je pravda jen oblečená v interpretaci, ale "Koho to zajímá?", ptám se. Ač kamera často nudí, celé kouzlo tohoto snímku je ve vypovídací hodnotě, která to bohatě kompenzuje. Veliký příběh o muži, který se nedokázal a možná ani (ze strachu) nechtěl rozhodnout. ZN. Další z velkých lidských příběhů, který jednou představím svým dětem. ()

Pythonator

Jeden z nejlepších filmů vůbec. Dustin zde potvrzuje, co je to opravdový herec s velkým H. Nechápu proč není tento film v první dvacítce mezi špičkou, zatímco tam jsou třeba Pelišky :-))) Doporučuju si přečíst knihu Malý velký muž, která je stejně zábavná a úžasná jako film. Tohle je jeden z nejkrásnějších příběhů a hodně z něho jistě těžil Forrest Gump. Není nad to okořenit životopisný příběh významnými osobnostmi a událostmi z dějin. Fiktivní Jack Crabb z tohoto příběhu zažil ještě mnohem více zajímavých věcí než Forrest Gump a nejenom protože mu je přes 120 let. Tohle je prostě klasika. ()

RoyBatty444

Nezameniteľné stvárnenie života a filozofie indiánov severnej Ameriky prelínajúc sa s osadníkmi, kavalériou Custra a všetkým čo tvorilo divoký západ. Ľudské bytosti prijímajú medzi seba osirelého chlapca a vychovávajú ho ako jedného zo svojich. Puto medzi náčelníkom a bielym chlapcom je silné a ťahá ho, vracať sa k adoptívnemu domovu Čejenov. Pamätná veta náčelníka ˝Old Lodge Skins˝-˝Stará Vigvamová Koža˝ (akých je vo filme niekoľko) odchádzajúceho na onen svet ˝No, kúzlo niekdy zaberie a niekedy nie˝ je aplikovateľná v rôznych životných situáciách. Netypický prístup k westernu vládne celému filmu aby ho posunul k tomu, o čo by sa mali pokúšať všetky westernovky. O niečo podobné sa pokúša aj Mrtvý muž/Dead man aj keď trochu mystickejšie a bizarnejšie. ()

montel

Jack Crabb (Dustin Hoffman) byl malý kluk, když celou jeho rodinu přepadli indiáni a přežil pouze on a jeho sestra. Pomocnou ruku osamoceným dětem nabídl kmen Čejenů, ale zatímco Jackova sestra z indiánské vesnice uteče, Jack se stane plnohodnotným indiánem. Jackovi cesty dále vedou mezi bílé, kteří z něj chtějí mít křesťana. To ale Jack odmítne a tak se dále stává pistolníkem, obchodníkem, nechá se najmout do armády a nakonec se ožení s indiánkou, která mu porodí syna. Jack ale nikdy v životě neměl opravdového nepřítele, tím se ale stává generál Castro (Richard Mulligan), který bez milosti se svým vojskem plení všechny indiánské vesnice a až příjde řada taky na Jackovu indiánskou rodinu, Jack myslí poprvé v životě na pomstu...Nemám moc rád Dustina Hoffmana, ale tady byl parádní, ostatně jako všechny ostatní postavy, které nadmíru dobře zahráli všichni zůčastnění herci. Film má nejen parádní příběh, ale hrozně se mi líbilo jak děj vracel postavy zpět do filmu. V dnešní době už se takové klenoty moc netočí. 75% ()

Skiltron

Westerny sa točili už od doby, čo film vznikol , ale len výnimočne bol natočený snímok, ktorý by popisoval udalosti na Divokom Západě vo svetle reality. Vetšina pod vplyvom trendov či politiky doby tento obraz vo vetšej či menšej miere zkresľovala. Malý Veľký Muž je jedným z tých výnimočných. Pod pláštikom humoru a satiry, ukazuje krutú pravdu o dobíjaní Ameriky i genocíde indiánov. Je akousi grotesknou fraškou zobrazujúcou osudy ne /obyčajného človeka , v kolobehu každodenných trapasov, ale aj dejinných zvratov - bitka u Little Big Hornu, nechávajúc ho pri tom opakovane stavať na piedestál i padať do kaluže ulice - doslova. Hlavný hrdina, inak geniálne spodobený Dustinom Hoffmanom , sa ako slepý k husliam, dostáva do problémov, ale rovnako ľahko sa z nich vyhrabe a práve táto ľahkosť bytia je oknom do srdca diváka – toho môjho určite. ()

SantaCruz

V průběhu 147minut se moje bledá tvář křivila všemi směry a to i kolikrát dost výrazně prohloubilo již vytesané vrásky. Bravo Dustin. ()

framil

Jeden z nejlepších westernů nebo indiánek,jak kdo chce.Pět hvězd je vlastně povinné minimum...Dustin Hoffman je v každé roli skvělý,ale tohle je jeho nej... ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh