Polární expres

Polar Express, The

Polárny expres

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2004, 100 min

Vánoce platí svým způsobem za klišé. A tento svým způsobem revoluční snímek, kde byl Hanks předobrazem pro x rolí, není jiný.(12.3.2009)

Já prostě miluji Vánoční čas a sním vše spojené. Ano, v těchto případech tak miluji naivitu a sentimentálnost... :)(1.2.2007)

Byla jsem na Polárním expresu v Imaxu a musím říct, že mě dostal. Prvních deset minut jsem byla fascinovaná 3D technologií, protože to, co dokáže, je v pravém slova smyslu zázrak. Jsou tu sice hloupoučké a mravoupoučné dialogy, ale... Ale je to po dlouhé době první film, co mi dal zapomenout na starosti dospělých a já se cítila jako by mi bylo zase deset. Tak kouzelná je atmosféra (nejen vanoční-filmová, ale i vánoční okolo - je dobré si před shléhnutím a nebo po projít vánoční Prahu) a vizuální dokonalost, která vás prostě uchvátí.(20.12.2004)

Na jednu stranu neustale poucujici mix mezi reklamou na Coca-colu a horskou drahou prakticky bez pribehu, na druhou stranu ale slusna oddechovka s paradni vanocni atmosferou, ktera cloveka nijak nenasere. Animace je paradni, i kdyz to cely furt pusobi lehce umele. No a to je v podstate vsechno, Zemeckis by se na tu animaci uz mel vysrat a dotahnout svoji prdel k natoceni Gump & Comp.(19.9.2009)

• Oskar

Při vší velkorysosti, animák s tak hloupým příběhem jsem už léta neviděl. Připadá mi směšně, když se film zaštiťuje revoluční technologií a myšlenku má jako z roku raz dva. Snad je to tím, že dávno nejsem dítě a že se u nás nenosí extatické vzývání Santy Clause, nevím. Ale onen výdobytek jménem performance capture mě taky nenadchnul.Všechny ty děti působí velmi umělohmotně a jejich pohyby jsou sice realistické, ale jaksi nekompatibilní s ošacením, vlasy a pohybem předmětů. Například knír Toma Hankse vypadá, jako by mu ho pod nos přižehlili. ;-) Arthur Schopenhauer kdysi napsal, že každá nová myšlenka musí projít třemi etapami konfrontace s veřejným míněním. V první je vysmívána jako holý nesmysl, ve druhé dokázána v praxi, ale odmítána, ve třetí chápaná jako samozřejmost, dokud se neobjeví nová myšlenka se stejnou perspektivou. V tom duchu kdysi proběhl přerod němého filmu ve zvukový a černobílého v barevný. Performance capture se s filmy Polární expres a Beowulf nachází ve druhé etapě. Možná, že až se časem vyléčí z dětských nemocí, jednou skutečně z finančních a technických důvodů převálcuje "živé" filmy. Jen nevím, jestli chci být u toho. 40%(6.3.2008)