Polární expres

The Polar Express

Polárny expres

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2004, 100 min

Animovaná pecka. Úplně jsem cítila tu snovou úzkost nejen ve vagónu plného rozbitých hraček. Své sny si občas pamatuji a některé jsou podobné. Ne, ještě jsem v nich nejela ve vlaku na Severní pól, ale už mě v nějakém skalním městě honil Mickey Mouse a chtěl mě zabít! Některé hračky jsou fakt nebezpečné ... Polární expres se mi líbil opravdu velmi moc. Žádný sob mi sice nesmí doma přes práh, ale tyhle filmečky plné fantazie mají své výjimečné kouzlo.(18.12.2016)

Velmi sporný film. Na jednu stranu je to cukrkandlovitější než nejsladčí výrobek Willyho Wonky, na druhou to dokáže zvláštně okouzlit a vyvolat družné vzpomínky na veselé reklamy společnosti Coca-Cola. Jde si však Polární expres opravdu zamilovat? Odpověď by jeden pohledal. Dobře, jedním jsem si jist: Silvestriho hudba mě velmi pozitivně poznamenala. Skládejte tak všichni a na Zemi bude Ráj a mír a klid a všechny zbraně se promění ve vysílačky!(6.4.2007)

Na jednu stranu neustale poucujici mix mezi reklamou na Coca-colu a horskou drahou prakticky bez pribehu, na druhou stranu ale slusna oddechovka s paradni vanocni atmosferou, ktera cloveka nijak nenasere. Animace je paradni, i kdyz to cely furt pusobi lehce umele. No a to je v podstate vsechno, Zemeckis by se na tu animaci uz mel vysrat a dotahnout svoji prdel k natoceni Gump & Comp.(19.9.2009)

• Isherwood

Možná, že svým hodnocením Polárnímu expresu křivdím. Jenomže už nepatřím do kategorie těch nejmenších, Santa Claus je mi vcelku volný a navíc jsem jej nesledoval ve vánoční atmosféře, nýbrž pohodě letních prázdnin. Nelze mu určitě upřít to, že pro malé děti a fanatické uctívače digitální animace, bude působit jako vánoční dárek. Režisér Robert Zemeckis přesně ví co chce a výsledek tomu taky odpovídá. Vše je dotáhnuto do nejmenších detailů, ať už se jedná o vizuální stránku samotnou, tak i o dějovou jednoduchost, která v sobě skrývá mnoho mravních ponaučení pro malé caparty – a rozhodně to není jenom to, že Santa Claus existuje. Tom Hanks svých X rolí hlasově zvládnul skvěle a to je taky jeden z důvodů, proč se svým hodnocením nejdu níž. Proč to ale opravdu nedělám, je tedy, krom Hankse, špičková audiovizuální stránka. Už vzpomínaná animace, ale taky poctivě odvedená práce zvukařů, kteří se opravdu vytáhli. Duní to opravdu skvěle, sníh „křupe“ přesně jak má no, je to prostě radost poslouchat. A hudební doprovod Alana Silvestriho je zase radost poslouchat, i když ani tady (ve filmu pro děti) si Silvestri neodpustil své obvyklé „uřvané“ pasáže – ale je pravda, že se to do těch „akčních“ scén vcelku hodí. Inu, Polární expres není špatný film, rozhodně ne, ale je to můj subjektivní názor na to, že jsem se u něj nepobavil tak dobře, jak tomu bývá například u výtvorů z Pixaru nebo u (těch lepších) kusů studia DreamWorks.(8.8.2005)

• Phobia

Asi mám v rodokmenu Grinche, protože já prostě nesnáším vánoční tématiku - ať už v knihách nebo ve filmech - a zvláště alergická jsem na americké pojetí: vatou obalený houkající pupkáč v rudé uniformě, s frňákem alkoholika, sáně tažené severským turem, skřítci ve vesničce na Severním pólu... brrr, vyrazily se mi osypky. Moc nadějí jsem tedy v "Polární expres" nevkládala. Už líbivá, kýčovitá animace mi lehounce hnula žlučí, postupující děj přivodil kožní alergickou reakci a závěr v Santově továrně, městě či co to bylo, mi způsobil anafylaktický šok. Odešla jsem si dát pár elektrošoků, přímou masáž srdce a ke sledování posledních minut jsem se už nikdy nevrátila. Jsem silně na rozpacích, za co vlastně dávám ty dvě hvězdičky... asi kouzlo Vánoc, jinak si to nedokážu vysvětlit. DaViD´82 to shrnul dobře: Je to jak ta vánoční reklama na Coca-Colu... jenže ta trvá snesitelnou půlminutku. 35%(31.5.2010)

• - Ve scéně, kdy průvodce ukazuje dětem místnost na "zahozené, poničené hračky", lze spatřit hlavni postavu filmu Vánoční koleda (2009). (Clarie)

• - Polární expres byl pro Toma Hankse osmý film, který jen v USA vydělal více než 150 milionů. (imro)

• - Film využívá 3D motion capture techniku, při které byly nejdříve nahrány výkony herců a poté převedeny do digitální podoby. Všechny dětské postavy ztvárnili dospělí herci za použití kulis uzpůsobených jejich výšce, aby scény byly přirozené. (imro)