Lékařský kongres v Paříži, který záměna kufru promění v děsivou noční můru... Americký kardiolog Richard Walker přijede s ženou Sondrou do Paříže na lékařský kongres. Než se stačí v hotelové koupelně oholit, jeho manželka beze stopy zmizí. Dobrodružství, jež nijak statečný muž musí prožít v cizím městě, ho postaví mezi dvě skupiny, usilující získat spínač k atomové bombě a po bok půvabné nekonformní dívce Michelle. Ta propašovala spínač ze Spojených států v letadle, kde však došlo k záměně jejího a Sondřina zavazadla. Tak se do celého případu, kolem něhož francouzská policie jen bezmocně a lhostejně krouží, zapletla nevinná manželská dvojice. Zatímco Walkerovi jde výhradně o záchranu ženy, dívka usiluje o odměnu za nebezpečnou práci. (Česká televize)

Freemind

Přes bezchybné technické provedení a osobitý půvab brežněvovského obočí budoucí paní Polanské je "Frantic" nakonec jen mírně nadprůměrným mysteriozním thrillerem. A všichni víme, že Roman má na víc. ()

Maq

Učebnice pro začínající spisovatele (scénáristy, režiséry), str. 9, poznámka pod čarou: Často se stane, že jsme vázáni smlouvou s vydavatelem, ale napadají nás jen velmi slabé a už tisíckrát vytěžené zápletky. V takových případech se někdy osvědčuje příběh rozvíjet zvolna a prvních sto až dvě stě stránek zaměstnat čtenáře líčením různých odboček a drobných příhod, o nichž čtenář v tu chvíli nemůže vědět, že jejich účelem je pouze napínat a zdržovat před trapným odhalením. Tento postup je začátečníkům zapovězen, mohou ho použít jen slavní lidé. (Ti to někdy dělají i dobrovolně, pokud chtějí něco říct, ale nemají co.) Důrazně doporučujeme sjednat výši honoráře pevnou částkou nezávislou na prodaném nákladu. K reedicím takových děl dochází méně často než k sebevraždám čtenářů, v právním smyslu však nejde o trestný čin. Vyhrožuje-li Vám někdo za takové dílo smrtí, nedoporučujeme žádat o ochranu policii, protože přinejmenším někteří policisté Vaši knihu pravděpodobně četli. Někdy je jedinou pomocí útěk do zahraničí. --- Že, Polanski? ()

Rakosnicek77

Tento film je pro mne výjimečný tím, že ač od jeho vzniku utekla už značná doba a bylo natočeno už nespočet podobných snímků, tak tento má pořád jaksi největší šťávu a styl. A to všechno bez všech těch moderních triků a efektů, jen syrovost děje a zápletky! ()

MATADOR

Přesně ten typ filmů, které mě baví. 48 hodin v Paříži však svou délkou a atmosférou poněkud ztrácí ve výsledku na kráse, ale i přesto to bylo zajímavé. Harrison Ford ve své nejlepší formě! ()

Derek

slusne thrillerove remeslo v hitchcokovskom style (nic netusiaci muz a mcguffin ktory chcu vsetci), clovek presne vie ako sa obycajny clovek (a ziadny superhrdina) harrison ford cit,i teda strateny a osamely v meste kde mu nikdo nerozumie... skoda ze sa polanskemu vynikajuce tempo a atmosfera nedari udrzat po cely film lebo v polke sa pomaly zacina nastavovat kasa a miestami je frantic plny wtf momentov (tanec na diskoteke, skratkove a nezmyselne chovanie niektorych postav...). emmanuelle seigner je zlata so svojim francuzskym prizvukom a harrison hra svojho univerzalneho every-mana... ()

major.warren

Temný krimi thriller z pera tvůrců Čínské čtvrti. Mé vůbec první setkání s Romanem Polanskim a také můj první film Harrisona Forda mimo sérii s Indiana Jonesem. Ford je skvělý, Emmanuelle Seigner nebezpečně svůdná, zápletka mrazivá, atmosféra dostatečně pochmurná, hudba Ennia Morriconeho jako vždy fantastická. Kdo říká, že jde o průměrný thriller, mýlí se. 48 hodin v Paříži je dle mě klasika žánru. Polanského režie je excelentní! A tanec Walkera (Ford) s Michelle (Seigner)... to už je pro mě jen závěrečné stvrzení toho, abych dal Frantic plný počet. Chytrý, osobitý, geniální film. ()

Vědma

Bylo to velice zvláštní, věřím, že někomu to mohlo připadat jako nuda, i já jsem místy usínala, ale průměrné to v žádném případě nebylo. Mělo to v sobě zvláštní druh humoru a pomalou soustředěnost, která se mi moc líbila. Nelíbila se mi jenom ta potrhlá francouzská femme fatale, ta mi lezla na nervy. ()

kajas

Asi jedna z nejznámějších filmových antireklam na hlavní město Francie. Po zajímavém úvodu se ale dostaví opravdu hodně pomalé tempo vyprávění, hlavní hrdina se ve svém pátrání po manželce posouvá jen velmi drobnými krůčky a jeho společnice si nezískala moje sympatie. K tomuhle Fordovi se moc často vracet nebudu. ()

radektejkal

Chtěl jsem se držet "gaudalinova" teorému, že by se Polanskému nemělo dávat méně než tři hvězdy, ale svědomí je svědomí. Polanskému zde chybí především invence, "polanskost" (stejně jako třeba u Rosemary's baby), zato je mistr koláže. Dokáže poskládat thrillerové prvky do obrazu, který může vypadat famózně, ale nakonec se přece jen rozpadá na známé a obehrané:  teď uklouzne na střeše. Jsem prostě na tento typ filmů příliš starý; nebo také příliš mladý! ()

Anglie

Američan(hraný Fordem) má 48 hodin na to, aby našel v Paříži svou unesenou manželku. Nezná město, a tak je odkázán jen sám na sebe... Povede se mu to? Neprávem opomíjená role Forda. Jeden z lepších Polanského filmů, plný napětí. ()

Aelita

Když se člověk může zbláznit ... A kde prosím ? V Paříži ! Proč ? Protože Polanski udělal z Paříže New York. ___ Je to typický hitchcockovský film, kde je MacGuffin - falešné tajemství, kolem kterého se vše točí, je strach z výšek na střechách Paříže i s nezbytnou závratí, je osudová žena i žena pobočnice - obě v červeném, a hlavně je v něm americký konzervativní poklidný měšťan, který nejdříve nechápe, co se děje, pak ztrácí naději v pomoc odborníků a pak v zuřivé zoufalosti jedná sám na vlastní pěst. Je to hrdina proti své vůli - člověk postupně vyšilující, avšak neústupně vytrvalý jako buldoček zakousnutý do buřtu. Polanski obehrává anglické slovo s francouzským zněním v názvu filmu i všudypřítomnou americkou sochu svobody a hlavně opakuje hitchcockův vzorec "wrong man" (nepravý muž) v absurditě bezmoci jedince před tváří mocenského nebo totálního spiknutí. Dokonce i název spínače Krytron evokuje Krypton amerického Supermana. Polanski napěchoval film nostalgií hraničící se sarkasmem v pomyšlení na Ameriku, zemi svobody, kam se nemůže vrátit, protože by tam byl uvězněn za to, co se přesně nedá dokázat ani vyvrátit. V podstatě Mission Impossible IV opakuje syžet a stavbu Polanského "Frantiku", který když se postaví čelem k problému, vždy ho dotáhne do vítězného konce, jen s tím rozdílem, že Ethan Hunt je předem připraven na vše. ___ Zajímavý je vliv-znak doby. Chybějící obličej manželky hlavního hrdiny filmu vystřižený z rodinné fotky, tento symbolický čtverec otázek, díra v přítomnosti, bylo možné natočit v roce 1988. Dnes by to již nešlo, protože řezat foto nikdo nebude, jen ho zkopíruje do počítače. Co do významů v něm ukrytých je tento snímek stejným "žrádlem" pro filmové teoretiky a psychology jako Godardovo Pohrdání a stejně tak i emočně studeným, přehledným a nezajímavým, možná až na ty svůdné křivky, které potěší oko diváka. ()

MrPierc

S cizí slečnou v cizím pokoji a přesto více touží po své manželce. Tajemný únos druhé polovičky se zdá jako špatný vtip. Člověk, který neumí francouzsky, je v Paříži jako méněcenný. Hlavní hrdina se ale nenechá zastrašit špínou a hnusem Francie a i přes slušnou výchovu se musí snížit na jejich úroveň. Byl to až příliš průměrný thriller. Na to, že to točil mistr zvláštností, Roman Polanski, je to zdlouhavé a bez velkých zvratů či záhad. Přesto to není zbytečný film a díky neslučitelné dvojici, Ford a Seigner, jsem měl důvod to sledovat až do konce. Finále naivní. ()

laik_60

ale pan Polansky !!!! kurnik čo toto bolo ???? sivý priemer aj to skôr z úcty k neohrabanému harrisonovi a jeho peknej sekundatke, ako k celkovému filmu. A vôbec v 80 - a 90 - tych rokoch "letel" harrison tak tam pajcli jeho, ze sa na to ten pán dal .. hernajst !!!! zdal sa mi príliš neohrabaný a taký nezvyčajne bezšťavový, "akčného" doktora si zahral lepšie v utečencovi kde mu aj krásne asistoval lee Jones. Tuto tá snaha o paródiu ci ironiu amerických, izraelských či arabských služieb a francuzskej polície to bola trápnosť. ()

C0r0ner

Je zvláštní, že Polanski dokáže točit i špičkové filmy i totální sračky. 48 hodin v Paříži nepatří do žádné této kategorie, zato je to průměr. Ústřední duo je sice skvělé, ale ten příběh byl na mě příliš dlouhý a zbytečně natahovaný. Když se k tomu přidá nijaké finále, tak je jasné, že to žádný zázrak není. 55% ()

tomtomtoma

48 hodin v Paříži je žánrovou zábavou akčního thrilleru, odrážející v sobě potřeby a nálady tehdejší doby. Svou funkci plní dokonale, osamělý hrdina je charismatickým vzorem mužské ctnosti a oddaným manželem, mužské oko se může potěšit erotickou smyslností mladé atraktivní krásky, dynamický pohyb kamery je v úplném středu akce dění, neschází ani napětí. Roman Polanski nezapomíná na cynismus, ironii a surovost a svého hrdinu nechá projít nejtísnivější katarzí dosavadního společensky váženého a úspěšného života. Nakonec vždy záleží jen na osobním vkusu a zapálení k vlastnímu filmovému žánru. Hvězdným hrdinou příběhu je zde Dr. Richard Walker (přesvědčivý Harrison Ford), americký kardiolog na lékařské konferenci v Paříži. Uspořádaný život morálně poctivého humanisty dostává nešťastnou náhodou nesrozumitelně krutou ránu osudu. Zběsilost se pokouší dostat nejsmysluplnější životní prioritu zpět absolutním nasazením. Smyslnou ozdobou filmu je Michelle (atraktivní Emmanuelle Seigner), se životem bezstarostně flirtující dívka. Dobrodružství za hranicí legality umožňuje pohodlnější podmínky vlastního bytí a pro zasloužený výdělek se proto vsází vše na jednu kartu. Z dalších rolí: neočekávaně unesená Richardova manželka Sondra Walker (Betty Buckley), nepříliš obvyklý problém zmizení hosta ze zahraničí řešící hotelový manažer Grandu (Jacques Ciron), patřičně snaživý hotelový detektiv Pascal (Patrice Melennec), arabský zadavatel delikátního pašeráckého úkolu (Jorgos Vojagis), komisní úředník amerického velvyslanectví Williams (John Mahoney), bezstarostný prodejce bílého opojení (Thomas M. Pollard), či dvojice izraelských tajných agentů (Patrick Floersheim a Marcel Bluwal). Film 48 hodin v Paříži je žánrovou zábavou, která spolehlivě splňuje komerční požadavky trhu. Více není ani zapotřebí, ani se nesluší očekávat. ()

pakobylka

S cizí ženou v cizím pokoji … Lehce nadprůměrný thriller, který až příliš spoléhá na neokoukané kulisy cizí země a cizího města. Nejvíce na to doplácejí únosci: Sice se prezentují jako tvrdí a nelítostní chlapíci, kteří na nějakou tu mrtvolu nehledí, ale jejich chování vykazuje určité amatérské prvky - což vyústí v pointu, která atmosféru a celkové vyznění snímku trochu sestřelí. ()