Jeremiah Johnson

Jeremiáše Johnsona civilizace neláká. Zahořklý civilizačními neduhy a válkami se v polovině 19. století rozhodne pro zálesácký život, stane se horalem, vyhledávajícím samotu v nedotčené divočině, jejíž neposkvrněnost nikdy nezpochybňoval. První zima prožitá ve Skalistých horách však Jeremiáše málem sklátí. Vyhladovělý a napůl zmrzlý nachází útočiště u starého prohnaného trapera, který jej učí nejrůznějším způsobům přežití, včetně přímého souboje s grizzlym. Jeremiáš je dobrým žákem, a tak když se opět vydává za svým cílem, lze říci, že z někdejšího zelenáče je ošlehaný muž, kterého drsností může předčit jenom velkolepá a hrůzu nahánějící příroda. (Warner Home Video CZ)

brumbrum

Pekne, smutne, bez vypovede. Tak trocha bezvychodiskove, coz na filmoch neoblubujem. Kukat 2 hodiny na krasnu priordu, putave osudy, hromadu mrtvych - a potom mat pocit, ze to proste nikam i tak nevedie, to nemusim. 3*, ze to bolo pekne, ale viac tomu nemozem dat.. ()

GMVajgl

Příběh je založen na asi skutečné postavě "Liver-Eating Johnsona", který ovšem indiánům, které zabil, vyříznul a snědl játra z těla. Film však jeho život zobrazuje romanticky až idylicky - a to až do té míry, že bych jako zhýčkaný kluk z města nejradši také opustil civilizaci a vyrazil do hor. Film promlouvá do mužské duše. Nedotčenou přírodou a přežitím v ní připomíná dokument Alone in the Wilderness (2004) . ()

patroklos

Podobný film jako je Jeremiah Johnson jsem nikdy v životě neviděl. Je v něm úplně všechno, co má být, jen jsem trošičku nepochopil konec. To ale nic nemění na tom, že jde o jedinečný kousek z dílny Sydneyho Pollacka, který ukazuje nejenom krásy americké a kanadské přírody, ale také lidské cnosti nebo naopak krutost.... ()

truby

Ačkoliv mám Pollacka i Redforda velmi rád, tak tohle jejich dílo mně uplně nenadchlo. Přesto si myslím, že je to kvalitní snímek, dívalo se na to velmi dobře a o nudě nemůže být řeč. Myšlenka člověka, který zanevře na lidskou společnost a obrátí se k přírodě, kde platí mnohem jednodušší zákony, kde se člověk nemusí spoléhat na nikoho jiného, než na sebe, je docela sympatická a scenérie Skalistých hor a drsné americké divočiny je úchvatná. ()

kuces

Výborný Redford ve výborném westernu. Písek z vyprahlé země, jak známe z většiny westernů, zde střídá sníh a horské prostředí. Dobrý film, který ma i slabší chvilky, ale rádi je odpustíte. ()

GIK

Nevšim jsem si, že by ho první zima málem zabila. Jen se oblečený dobrovolně vykoupe v potoce (kde se pak usušil nevím (JJ)) a na táboráček mu spadne hromádka sněhu (což ho vůbec nerozladí. Jen rozhází klacíky a jde na kafe do karavanu (RR)). Při svém putování narazí na indiány vyznávající křesťanství (Vinetůovi, tomu starému pohanovi, ještě stačili zvony v Santa Fé a Manitů). Zakouká se do švarné indiánky a následuje svatba. JJ, zapřísáhlý ateista, má s modlící se manželkou dlouho trpělivost. Ucho se ale nakonec utrhne a JJ ženu při děkování Bohu za jídlo zpraží: Ách jó, byl bych rád, kdybys přestala praktikovat tyhle náboženské obřady! ()

Harry_

Doteď jsem si pod pojmem western představoval něco zcela jiného. Přitom tohle je zřejmě proti klasickým westernům mnohem mnohem realističtější pohled na divoký západ. Těžký život v krásných Skalistých horách v polovině 19. století. Docela pomalé dobrodružné drama. Pokud chcete odpočinkový film, tento to není. Příroda, uvěřitelný Redford a klasická poctivá filmařina. ()

junxi91

Dobrodružný, odvážný a akční člověk, to byl Jeremiah Johnson. Chlap, kterého nebavil život ve městě v nížině, v civilizaci, ale raději se vydal hledat klid do Skalistých hor. Byl to skvělý lovec, uměl stahovat z kůže a zpracovávat ulovenou zvěř, a nebál se dlouhého pobytu o samotě v divočině. Jeho první zbraní je puška ráže 0,30, ale brzy si polepší – objeví zmrzlého horala Jacka, a u něj poslední vůli, ve které se píše, že ten, kdo jej najde si může vzít jeho pušku ráže 0,50. Poté se Jeremiah setkává s lovcem medvědů grizzly Chrisem Lappem, který sbírá jejich drápy, proto se mu říká „Medvědí dráp“. Ten krátce Jeremiaha pohostí, ukáže mu svůj způsob lovení grizzlyho a také se pobaví o životě v horách a také se Jeremiah zeptá Chrise, zda se mu stýská po ženě. „Ženské poprsí jsou ty nejtvrdší hory, které kdy prozřetelnost stvořila. A já nevím, co na tom všichni maj!“ to mu Chris odpověděl a měl naprostou pravdu! Ti dva se poté setkají s indiány z kmene Siouxů, konkrétně s náčelníkem „Ten, který si barví triko na červeno“, a ten zase naučí Jeremiaha lovit ryby. Jeremiah tak získá potřebné znalosti k tomu, aby přežil v divočině. Ovšem ne všichni indiáni jsou podobně přátelští. Je tu také kmen Černé nohy, který s oblibou vraždí osamělé osadníky, kteří se zde v horách usadili. To se stalo jisté ženě, žijící osaměle se svým nemluvným synem, která se po útoku a povraždění svých dětí zbláznila. A tak synka svěří do rukou Jeremiaha, který to však s dětmi moc neumí. A tak pokračují v putování divočinou ve dvou, až narazí na po hlavu zakopaného Del Gua, kterého okradli a v písku uvěznili opět indiáni z kmene Černé nohy. Del chce své věci zpátky, a tak se v noci vkradou do indiánského tábora. V jednom okamžiku však začne Gue střílet, několik rudochů je zabito a Gue si odnáší koně a skalpy. To Jeremiáše celkem nasere a dá Guovi pořádnou ránu do hlavy. Nechtěl totiž žádné násilí. Jako horal musí s indiány vycházet dobře. A dobře se dá vycházet s Plochými hlavami, jelikož jsou christianizováni. Při setkání s nimi Gue hodí Jeremiahovi na koně své skalpy, aby si to kdyžtak odskákal on. Plochohlavci je však pozvou k sobě do osady, kde se setkají s jejich náčelníkem. Ten obdivuje Guovy skalpy, které přisuzuje Jeremiahovi, a tak mu je Jeremiah společně s koňmi nabídne jako dar. Netuší, že v Plochohlavské tradici je třeba dát hostovi na oplátku ještě větší dar, nebo jej zabít. A tak mu dá svou krásnou dceru Swan jako ženu. Po svatbě jde Gus svou cestou a Jeremiah vyráží dále do divočiny se svou novou nečekanou rodinkou – ženou Swan a osvojeným synem Calebem, kteří jej musí poslouchat. Najdou si pěkná místo po skálou u řeky, kde si postaví dům. Předtím však stihne Jeremiah naučit Swan říkat „Ano“ a pokyvovat při tom hlavou, stejně tak se nabaží jejího krásného těla. Rodinka si žije ve svém novém srubu, Jeremiah loví zvěř, Swan ji zpracovává a Caleb se učí klást pasti na medvědy. Jednoho dne dorazí kavalérie americké armády a dojde ke zvratu. Jejich velitel přemlouvá Jeremiaha k tomu, aby se zúčastnil záchranné mise – několik osadníků uvízlo ve vagonech na zasněžené trati. Jeremiah tedy vyrazí na záchranou misi, avšak nejkratší cesta vede před posvátné indiánské území kmene Crow. I přes Jeremiahovo upozornění zavelí poručík pokračovat přes toto děsivé území, plné zvířecích koster a svatyní. Po návratu domů čeká Jeremiaha děsivé zjištění. Jeho rodina byla vyvražděna a jeho svět se zhroutil. Jeho snaha o nalezení klidu v horách byla definitivně pohřbena. Jeremiah se nasere, těla své ženy a syna nechá shořet společně s celým srubem a vydává stopovat ruďochy a pomstít se jim. Spousta rudochů je zavražděna, jeden dostane milost, ale poté se vrátí, takže se smrti nevyhne. Kmen posílá své nejlepší válečníky, ale Jeremiah si se všemi poradí. Líbilo se mi, jak je přepadnul v lese, s chladnou hlavou prostě naběhl proti přesile a dal jim takový kartáč, že někteří raději utekli. Tak jej nakonec začnou uctívat. Jeremiah se vrátí na osadu „šílené ženy“, kde žije ovšem nový osadník se svou rodinou a také se zde nachází indiánská svatyně, oslavující Jeremiahovu statečnost. Jeremiah se potká se svým starým učitelem a lovcem grizzliů, který ví o všem, co se stalo a říká mu, že zašel příliš daleko a ptá se jej, zda to za ty problémy stálo. A na konec se potká se svým dalším učitelem, „Ten, který si barví triko na červeno“. Film byl krásný, romantický, se spoustou záběrů divoké přírody amerického Colorada a Utahu, dechberoucími horskými scenériemi a zurčícími potoky. Bohužel, ani v této krásné divočině nenalezne člověk klid, protože nepřátelští divoši vnímají každého osadníka jako vetřelce. Musíte jim ukázat, že se nebojíte, pár desítek jich pozabíjet, a pak si vás teprve začnou vážit. Něco jako Rusáci v současnosti. :D () (méně) (více)

Primavera

Čakala som klasický western, dokonca som bola pripravená aj odpustiť mu klišovité prestrelky ostrých kovbojov a ženy ako len dekoračný prvok vo forme frivolných prostitutok či smiešnych dám v krinolínach. A miesto toho úplne netradičný western. Neuveriteľne silný príbeh, plný dobrodružstva, hlbokých ľudských citov a pocitov, čistá surová príroda, derúca sa až pod kožu, Indiáni tak zobrazení, že boli uveriteľní, plnokrvní, presne takí, akí som si myslela, že sú, no takmer som nedýchala.... Kde ten film doteraz bol, keď som ho objavila až teraz?: :-) ()

sehe

Realistický pohľad na ťažký život horala v nádherných Skalnatých horách v Utahu.Chýbajú krčmy,whisky,krásne ženy, tak typické pre westerny.Sydney Pollack a hlavne Robert Redford dokázali drámu bieleho samotára Jeremiaha Johnsona vyrozprávať veľmi pútavo,sklamanie zo spoločnosti dezertéra z mexickej vojny a rozhodnutie dokázať prežiť v divočine s divokými indiánskymi kmeňmi.Krásne. ()

Joski

Jednoducho a presvedčivo podaný príbeh z divokej prírody. Redford zapadol do príbehu, ako skúsený zálesák. Odporúčam. Aj napriek roku výroby ide o skvele natočený film. 90% ()

Arequipa

Trošku mě to připomnělo Útěk do divočiny zabalený do staršího westernového hávu. Kovbojové a spousta přestřelek? To JJ nenabídne. Zato pořádnou porci dobrodružství ala zálesák s krásnými exteriéry krajiny a romantiky vrchovatě. ()

Lupes

Pro dnešní dobu mlčí tento film až příliš, minimalizace soubojů poněkud bagatelizuje nebezpečí a syrovost Johnsonova putování, pokusy o humor jsou až příliš z provenience Pipi dlouhá punčocha. Pomalé tempo vyprávění ladící s dlouhými záběry panoramatické kamery navíc málokdo ocení. Pro mne jde o jakousi zimní obdobu Pevnosti Saganne, oboje mistrovská díla. Mohli bychom snad vzdát hold Redfordovu herectví, hlavní síla Jeremiahova příběhu je ovšem v zachycení bolesti. Dolehne na nás poprvé ve chvíli vyvraždění rodiny osadníků, tváří v tvář šílenství přeživší matky se poprvé odkryje, před čím Johnson utíká do samoty hor. Přes veškerou snahu však nakonec neuteče. Jeremiah zřejmě ví, že láska jde ruku v ruce s bolestí, že jejich velikosti jsou navzájem přímo úměrné. Ví, že strach ze ztráty najde vždy své naplnění a dříve či později to bude pekelně bolet. Přesto nezůstane v bezpečné skrýši osamění a odloučení. Bolest jej dostihne. A vykoupení v podobě smrti indiánskou rukou nepřichází. ()

bearmeedek

Přesně podle očekávání má film svou (teda Pollackovu) atmosféru a podání. "Umělecké" podání ani po 45-ti letech neubralo na zážitku. Ovšem po hlavní tragické události někdy ve 3/4 příběhu už film nemá co podstatného říci, uměle nastavuje čas a plácá se k - ničemu. Ale stačilo to pokazil celkový dojem o hvězdu dolů. ()

Theplak

Perfektne ztvarnené prostredi divokeho zapadu, doplnene dechberoucim hudebnim doprovodem, se skvelym Robertem Redfordem v plne sile. ()