Sissi

Cesta lásky vede z rodinného sídla k císařskému dvoru. První část klasické rakouské romantické trilogie v hlavní roli s Romy Schneiderovou. Píše se rok 1853 a bezstarostná a rozverná šestnáctiletá dívka, bavorská princezna Alžběta, zvaná Sissi, si užívá dospívání na rodinném sídle, kde je coby oblíbená dcera bavorského krále Maxmiliána I. Josefa, vychovávána ke svobodomyslnosti a lásce k přírodě i umění. Když matka mladého rakouského císaře Františka Josefa, Žofie Frederika Bavorská, pojme plán na sezdání syna s Alžbětinou starší sestrou Helenou, zvanou Néné, doprovází ji na cestě do rakouského Bad Ischlu právě Sissi. Zatímco Néné se připravuje na ceremoniality seznámení s Františkem, Sissi si užívá místní přírody a rybaření. A shodou okolností se právě při té příležitosti setká s mladým císařem, kterému její krása i osobnost okamžitě učarují... Rakouský producent, scenárista a režisér specializující se na oddychové kostýmní snímky Ernst Marischka pojal plán na filmové ztvárnění mladé lásky populárního císařského páru na základě operety, kterou připravil a s velkým úspěchem před válkou uvedl jeho starší bratr Hubert. Jelikož práva na adaptaci od Huberta již ve třicátých letech odkoupilo americké studio Columbia (výsledkem byl snímek The King Steps Out od Josefa von Sternberga), koupil Ernst práva na dvojdílný román Marie Blank-Eismannové "Úděl císařovny Alžběty". Do hlavních rolí obsadil začínající herečku Romy Schneiderovou, dceru dobové hvězdy heimatfilmů Magdy Schneiderové, a mladého představitele romantických partů Karlheinze Böhma.
Během uvedení předčil snímek veškerá očekávání a stala se z něj senzace nejen v Rakousku a okolních zemích. Dodnes náleží mezi divácky nejúspěšnější německy mluvené produkce, ale navíc sehrál zásadní roli v utváření mezinárodního obrazu o Rakousku i životě samotné císařovny Alžběty. Mnohé historické nepřesnosti z filmu vstoupily do obecného povědomí chybně jako fakta, která ale na druhou stranu ze Sissi učinila komerční ikonu. Právě z ní, ale i malebných scenérií prezentovaných v tomto filmu žije rakouský turistický ruch až dodnes. Navzdory ohromné divácké popularitě se vůči filmu ohrazovala nejen dobová kritika, ale ve zpětném pohledu i samotné jeho hvězdy. Ačkoli se Sissi pro Romy Schneiderovou stala odrazovým můstkem pro velkolepou mezinárodní kariéru plnou herecky náročných rolí, nikdy se nedokázala zbavit stigmatu, které na ni vrhala role romantické princezny. Karlheinz Böhm se následující roky pokoušel vymanit ze škatulky milovníků v kostýmních filmech, až se mu to povedlo titulní rolí v legendárním psychologickém krváku Šmírák (Peeping Tom). Skandál, který jeho part vyšinutého vraha ve své době vyvolal, úspěšně ukončil nejen jeho kariéru v německých filmech, ale i reputaci doposud uznávaného režiséra Michaela Powella. (Česká televize)

heyda

Začátek úplně nádherný, ke konci to trošku ztratilo kouzlo, ale přesto jsem mile překvapený, že i film z roku 1955 dokáže být tak současný. 80% ()

vypravěč

Toto famózní „Es war einmal“ je vyvedeno velkolepě, kaligraficky a s velkou barevnou, zdobnou iniciálou, do níž je vmalována útlá ženská silueta se ztepilou mužskou, která zaujímá panovnický postoj, a s prchající ladnou laní. Ostatní písmeny jsou méně honosné, o to více však opájejí svou důstojností, stylem a melancholií, která je obestírá. Přes tuto krásu, která dojme svou naivitou, bych ovšem raději pohlédl na rub tohoto listu, do hloubky princezniny duše, kde tuším hrůzu věčného dětství a strach z nastražených propadlišť iluzí. ()

Agatha

Díky tomu, že se považuju za docela dobrého znalce dynastie Habsburků (a to hlavně z 19. století), tak si dovolím tvrdit, že 1. část filmu o bavorské princezně Alžbětě (nebo jak je familierně nazývána Sissi), se ve velké míře zakládá na skutečnosti. Jen je zde přehnaná Alžbětina láska k Františku Josefovi, zpočátku ho sice ráda měla - to ano, ale ne tak přehnaně jak je tomu ve filmu. Ostatní se mi zdálo po historické stránce velmi věrohodné. A film má beze sporu i jiné kvality, např. kostýmy jsou úžasné, na r. 1955 je výborná i kamera a některé herecké výkony jsou také výborné (hlavně Romy Schneider a Uta Franz). ()

NinonL

Romantická pohádka ze staré školy s okouzlující hlavní hrdinkou. Film hodnotím jako pohádku a myslím, že 3 body si zaslouží. ()

fragre

Dvě hvězdičky za exteriéry obecně a za exteriér Romy S. zvláště. Červená knihovna pro monarchistické nostalgiky. Tohle dílko by se mělo jmenovat Süssi. ()

kaylin

Je to taková hezká, líbivá televizní produkce, které prostě nešlo o to, aby se držela skutečných fakt, ale prostě o to, aby se podpořil symbol, který mohou Rakušané milovat. A to se jim, díky Romy Schneider, také povedlo. Na Sissi se krásně kouká, ale to je opravdu všechno. Ten příběh sám o sobě je jen další romance. ()

Želik

Krásne kostýmy a krásna Romy Schneider. Inak až moc rozprávkové a ďaleko od skutočného príbehu rakúskej cisárovnej. ()

corona

Pekne natočená rozprávka pre dospelých aj pre deti ale s históriou a skutočnou Sissi to má pramálo spoločné. ()

kinderman

No vida, netušil jsem, že Vorlíčkovy Tři oříšky pro Popelku jsou ve skutečnosti remakem Sissi. A dětičky odkojené obrazem stařičkého mocnáře seznají, že Franz Josef byl zamlada uniformovaný švihák. ()

rakovnik

Zhlédnuto cestou z výletu do Bad Ischl a okolí. Z dnešního pohledu totální výplach, především vtipná policie. Příběh byl hodně zidealizovaný, nicméně celkem zajímavý až dojímavý. Pohádka o princezně ale nepokračovala šťastně a život její rozkošné andílkovské představitelky byl ještě tragičtější. ()

vydumnica

Uvedomujem si, že zivot rakúskej cisárovnej je tu sfilmovaný priam rozprávkovo, ale keď mne sa ten film tak páči! Sissi som videla uz toľkokrát a ešte ma to neomrzelo. Romy Schneider je pre mňa Sissi, hoci viem, že jej veľmi vadilo po zbytok života, keď ju tak brali. Neviem si ani predstaviť v úlohe mladučkej a krásnej Sissi inú herečku. Sissi považujem za kultový film. Ma krásne prostredie, kostýmy, všetko. Nemôžem nedať 5*. Platí to pre celú trilógiu. ()

Streeper

Film Sissi jsem milovala už jako malá. Vždycky jsem chtěla být hezká jako Romy Schneider a pro mě bude ona Sissi navždy. V jiné roli jí snad neznám, nebo si nevybavuji. Když jsem se na film podívala po tolika letech, tak jsem tam pár chyb našla. Není to dokonalý film, je to typická romantika, která má hrát hlavně na city a co si budeme realita byla nakonec úplně jiná, ale jako romatický slaďárna to funguje. ()

tomtomtoma

Takový filmek pro dívky, které se mohou alespoň na chvíli stát se pronceznou spolu se Sissi neboli princeznou Elisabeth Bavorská (šestnáctiletý špunt Romy Schneider). A jako správná princezna se stará o zvířátka, je vzdorovitá, hravá a stále ještě naivní. A potká muže svého srdce, císaře Františka Josefa (Karlheinz Böhm), kterého okamžitě balí. Sice se dává na okázalý protest, když zjistí, že se má zasnoubit s její sestrou, princeznou Helenou Bavorskou (půvabná Uta Franz). Ale je ráda, jak se to nakonec vyvrbí. Nechybí zde ženy opatrovatelky v postavách jejich matek, matka Sissi vévodkyně Ludovika Bavorská (Magda Schneider) a matka Františka arcivévodkyně Sophie (Vilma Degischer), která chtěla všechno řídit. Je tu snaha o vtip v postavách otců: otec Sissi vévoda Max Bavorský (Gustav Knuth), bodrý chlapík, a otec Františka arcivévoda Franz Karl (Erich Nikowitz), nachluchlý alkoholik. A všechno šťastně dopadne, všichni se mají rádi a slaví se velká císařská svatba. Pro princezny. ()

zette

Jeden z nejoblibenejsich filmu me matky, coz melo za nasledek, ze jsem tuto trilogii videl v mladi nekolikrat. A musim rict, ze ac pusobi misty dost kycovite, jedna se o moc hezky film, ktery me bavil. Romy Schneider hrala Sissi velmi presvedcive! ()

pakobylka

Ach, romantiko ... jak jsi bláhová ! Žádná překážka pro tebe není nepřekonatelná. Přes každou se přeneseš s lehkostí a elegancí, kterou by ti mohla závidět i ta nejmrštnější kočkovitá šelma. Odhodila jsi zemskou tíži jako obnošené šaty, které už vyšly z módy. Dychtivě se probíráš dějinami, vybíráš epizody, které tě zaujmou - a na jejich základě spřádáš s láskou, něhou a fantazií zbrusu nové čarovné příběhy. A co my ? Uondáni povinnostimi a stereotypem všedních dnů v skrytu duše pořád toužíme po pohádkách, v nichž hrají hlavní úlohy šlechetní monarchové - a krásné princezny. Závidím ti, romantiko ... tvé mládí, tvou víru a tvou odvahu bych chtěla mít ... 4,5* ()

messiah

Jóó, tak tohle jsem jako malej kluk viděl (včetně pokračování) s mámou, která si tyhle filmy jako Angelika i Sissi nikdy nenechala ujít. Je to točený v Alpách (nebo kde jinde?) a to je na tom taky to nejhezčí! Ale jo, na to co je to za žánr se u toho dalo vydržet. ()

angel74

Z historického hlediska nemá tento snímek téměř žádnou hodnotu, ale hezky se na to kouká. Zásluhu na tom má kromě jiného i představitelka hlavní role Romy Schneider. (50%) ()