Kalifornie

Vzrušující dobrodružství i nepředstavitelné hrůzy čekají na dva hlavní hrdiny během jejich cesty do Kalifornie. V tomto mrazivém psychologickém thrilleru si zahráli vynikající Brad Pitt a Juliette Lewis, která podala neuvěřitelně přesvědčivý výkon. V dalších rolích uvidíte neméně přesvědčivého Davida Duchovnyho a Michelle Forbes. Intelektuální městský pár Brian a Carrie se vydají na cestu napříč zemí, aby načerpali informace pro svou knihu věnovanou tématu sériových vrahů. Společníky jim jsou jejich noví známí Early a jeho přítelkyně Adele. Jeden vůz, jeden cíl a jedna velká snaha o společné téma k hovoru je provází prvními kilometry. Když se ale začnou konečně všichni sbližovat, projeví se náhle Earlyho prudká povaha a vyděšení Brian a Carrie zjišťují, že za poznatky o nemilosrdných vrazích nebudou muset cestovat tak daleko, jak si původně mysleli. (oficiální text distributora)

liskam

Ať se na tenhle film podívám z jakékoli strany, vždy mě praští do očí hlavně parádní herecké výkony ústrední čtveřice. 78% ()

kingik

Mastné vlasy, plnovous a oplzlé chování, a přesto je to Brad Pitt. Velmi přesvědčivý Brad Pitt ve velmi zajímavě pojatém filmu, který rozhodně nejde ve vymletých kolejích žánru, který reprezentuje. Zobrazuje velmi zvláštní studii duše psychopata, kterého byste určitě potkat nechtěli. Není divu, že ostatní herci, včetně Davida Duchovnyho, zůstali ve stínu této působivé kreace od kdysi nadějného režiséra, jehož vybroušený styl později ztratil lesk. 80% ()

IQ Tiqe

Průměrný, ale neotřelý roadtrip se postupně promění v něco, co není můj šálek kávy – v bezmoc! Pitt to hrál dobře, protože mě neskutečně sral. # příběh ** | humor – | hudba *** | akce * | napětí ** | pustil bych si znovu * ()

Anderton

Kalifornia sa nesnaží ukázať vraha ako žánrového psychopata, vzbudzujúceho najmä strach a napätie, ale snaží sa poukázať na to, že chovanie takéhoto človeka je niečím vyvolané a za to niečo dotyčný nemôže. Bohužiaľ sa tak deje iba prostredníctvom komentárov spisovateľa. Ten spoločne so svojou priateľkou tiež nie sú úplne normálni, celý výlet a náhodný výber partnerov na cestu zaváňajú nielen nudou zo života. Inak všetko klape, Pittove pitvorenie je tu opodstatnené a Earlyho považujem za jeho najlepšie stvárnenú postavu. ()

AppleCore

Dlouho sem si na tohle brousil zuby a konečně to přišlo. Potemnělej thriler o šílenosti a zvrhlosti jednoho brutálního magora v podání Brada Pitta s pětačtyřicítkou od svojeho, asi né moc dobrýho, fotra. Skvělá psychologická jízda. ()

Kothy

Poměrně drsný film s tehdy ještě neznámým Bradem Pittem a Juliette Lewis. Nakonec se to celkem zvrtne... ()

swamp

Pitt a Lewis ve filmu opravdu figurují - Duchovny a Forbes jsou zde spíš do nezbytného počtu .. ovšem to klidně může být záměr, protože k vykreslení postav se toto jejich útlé herectví dosti hodí. Z nenápadně se rozjíždějícího snímku se vyklube silný thriller, kterému drsný cvok Early (Pitt) dodává opravdové grády. ()

nascendi

Už v prvej štvrťhodine som si spomenul, že som Kaliforniu už kedysi videl. Asi na mňa neurobila nejaký zvláštny dojem, keď som potreboval celú štvrťhodinu na rozpomenutie sa. Bizarná štvorka sa dá náhodne dokopy pri ceste do krajiny, ktorá má vyriešiť ich aktuálne trable. Rôznorodejšiu štvorku by sme asi ťažko zostavovali a tak netrvá dlho, keď sa udalosti začínajú hýbať nezmeniteľným smerom. Je to málo uveriteľný príbeh, ale tvorcom išlo o atmosféru a napätie, tak čo by sme chceli viac. Brad Pitt s Juliette Lewis zvládajú svoje úlohy o jednu úroveň lepšie, ako protihráčska dvojica. Film, na ktorý sa dobre pozerá a rovnako dobre zabúda. ()

Bachy

Asi bych potřeboval větší škálu hvězd. Dávám 4, ale nebál bych se přihodit i tu poslední. Lehce zdlouhavý začátek zase tolik neuškodil a výborná squadra herců pak rozjíždí parádní roadmovie. Gradace se zde opravdu povedla, film je s každou minutou lepší a napínavější. Duchovny tentokrát nehledá pravdu tam někde venku a je jen dobře, že o sobě dal vědět i v díky jiné roli. O Pittovi netřeba psát slohy, on prostě exceluje a hotovo. Možná, že můj výsledný dojem z filmu ovlivnilo i naprosto nulové očekávání. Každopádně já spokojen byl. ()

klerik

Tak toto mohlo byť. Divokosť TAKÝCH NORMÁLNYCH ZABIJAKOV, až hororová stiesnenosť. Od Senu prekvapivý zmysel pre takýto typ filmu. Pitt a Lewis sú skvelí, Duchovny to svojimi kecami trochu ruší (ale za to môže scenár). Príjemne nepríjemný film... ()

dopitak

Skvělý dabing Dany Morávkové, které bylo do Snídaně s Novou, pohřebáckých rychloseriálů a vůbec všeho ostatního balastu škoda, u dabingu měla zůstat. Tvrdý až tarrantinovský námět, který Dominic Sena a debilní scénárista z nepochopitelného důvodu dotáhli do klasicky hollywoodského ad absurdum konce. Udělal bych "českou cut version" a celou závěrečnou rádoby akční a napínavou rvačku vyhodil, protože když se postavy začnou chovat jako idioti jenom aby se divákovi mohlo naservírovat o pár minut víc, stojí tvůrci za starou belu a jejich produkt taky. V jednu chvíli jsem si nebyl jistý, jestli Earlyho činy nejsou jen výplodem spisovatelské fantazie, vždyť Brian je vypravěčem příběhu. Škoda toho konce, za který tentokrát trestám ztrátou dvou stupňů, bez nich má film jasný 4*. ()

SeBig

Začátek mě lehce nudil, ale pak se to rozjelo a Pitt to celý držel. Hodně dobrý thriller. Film jedině v originále, dabing je otřesný!!! ()

LaciLC

Silná psychológia postáv, výborná atmosféra, skvelí herci (avšak najmä Brad Pitt a Juliette Lewis, David Duchovny a Michelle Forbes boli viditeľne slabší)... Najlepší Senov film a veľmi kvalitný psychothriller. Pre milovníkov žánru priam lahôdka. ()

Chrustyn

Nudný thriller, který stojí za vidění jen pro připomenutí hereckých začátků Pitta a Duchovnyho. Film nemá co nabídnout po stránce atmosférické a po pravdě ani herecké výkony příliš nenadchnou. ()

Arsenal83

Ďalší film, kde Brad Pitt dokázal svoje herecké schopnosti a že to nie je ani nebol len komerčný hezoun. Škoda deja, ktorý bol trochu málo dramatický na to, že sa bavíme o psychopatickom vrahovi. ()

rollman1

Wau!!! Výborný film s výbornými herci, scénářem a zajímavým příběhem. Brad Pitt zde jako záporný, vidlácky, slizký zmetek, který nejde pro vraždu a nějakou tu hlášku daleko. Tahle role mu náramně sedla a já si tak užíval jeho excelentní herecký výkon. ()

poz3n

Z mého pohledu dobrý film, který ale ani jednou nevybočil z toho dobrého průměru a nijak mě alespoň chvilkově neuchvátil. Brad Pitt je bez debat nepříjemně přesvědčivý, navíc celkově se na film dobře koukalo, řemeslně mu není mnoho co vytknout. Proto je fakt škoda, že nepřináší žádnou úchvatnou scénu nebo nějaký prvek, který přidal celému tomu kvalitnímu základu nadstavbu. 6/10 ()

JASON_X

Milá vzpomínka na filmové devadesátky. Vylízaný poor white trash Pitt není ovšem stoprocentně věrohodný, i když jeho postava je dobrá. Určitě je ale věrohodný víc, než přehrávající retardovaná diblice Lewis, nebo nevýrazný a odtažitý béčkový spisovatel Duchovny. Sice to celé jakž takž drží pohromadě a slušně odsýpá, ale není to jaksi úplně ono, nemá to tu správnou syrovost, ani ujetost, scénář by šel býval jistě víc vyšperkovat a finále víc vygradovat. A místo Pitta bych si v jeho roli přál třeba Madsena, kterému šli v té době vymaštění násilničtí magoři ještě líp a hlavně přirozeněji. V množině devadesátkových kriminálních road movies jsou určitě lepší kousky, tenhle je zajímavý hlavně kvůli hlavnímu hereckému čtyřlístku. ()

mm13

Otravný komentár hlavnej postavy skoro spôsobil, že som to nedopozeral. A vôbec celý ten Early bol taký vypečený hlupák, až sa nedá uhádnuť, či ho Duchovny hral tak nešikovne alebo tak presne. Malo to však aj pár napínavých, či inak vydarených momentov, takže nakoniec dobre. Len nech sa ma preboha nikto nesnaží presvedčiť, že som videl vydarenú sondu do duše vraha! ()

BoPo

Brad Pitt tu prezentuje svoju verziu asociála, násilníka a pobudu. A bohužiaľ je to to jediné zaujímavé. Kulisy a spoluhráči nedokážu držať krok s jeho tempom. No a "talent" Juliette Lewis mi zostáva naďalej skrytý. ()