Úspěšný dobrodružný seriál ČT, který vznikl na podkladě dvou románů spisovatele Jiřího Stránského "Zdivočelá země" a "Aukce" byl sestříhán do dvouhodinového filmu. Příběh je zasazen do Krušných hor i krušných časů dramatického osídlování českého pohraničí po druhé světové válce. Sem se vrací z Anglie bojový letec Antonín Maděra, aby v rodné vsi zapomněl na útrapy i hrůzy války a mohl tu "žít, pracovat a mít rád své bližní", jak sám říká. Jenže ten Svatý Štěpán, jenž musela jeho rodina v roce 1939 opustit, už není tím samým místem jako dřív. Ale to, co ho zde opravdu čeká, nemohl odhadnout ani ve svých nejbujnějších představách. (oficiální text distributora)

Martin741

Reziser Hynek Bocan /Cest a Slava, Pastak, S certy nejsou zerty/ natocil slusny priemerny film o osidlovani ceskeho pohranicia po Druhej svetovej vojne Scenar je z principu vyborny, ale spracovanie a rezia oproti serialu su uz o cosi priemernejsie. Herecke vykony na urovni - Dejdar /Slunce Seno 3/, ale z priemeru tiez nijako nevybocuju. 65 % ()

cariada

Nák jsem nepochopil proč tohle dělali ,pokud si pomatuju ,tak to vzniklo až po dovysílání seríálu. Měli nechat jen ten pilotní dlouhý díl. A né sestřhat tohle do necelých dvou dílů. ()

klúčik

Seriál nám ukazuje dobu v ktorej žili aj moji rodičia . Doba po druhej svetovej bola pre niekoho krásna a pre niekoho strašná. No tento seriál nám aj ukázal výborný herecký výkon Martina Dejdara. Aj preto mu dávam 80%. ()

Zagros

Film Zdivočelá země je jen slabým odvarem seriálu. Na tom mě nejvíc bavil postupně vyprávěný příběh a vývoj jednotlivých postav. Ani jednoho jsem se ve filmu logicky nedočkal. Jak lze nacpat mnohadílný seriál do jednoho filmu? Moc dobře ne a tohle filmové zpracování je důkaz. Sice dávám tři hvězdy, ale to spíš jako poctu seriálu. Film za mě vznikl zbytečně a všem raději doporučím seriál, než tuhle nepovedenou zkratku. ()

Paity

Pohled na to, jak se žilo po válce lidem, kteří pro tuto zemi chtěli položit i svůj život. Ovšem za tu svobodnou, nikoli zotročenou zločinným režimem. ()

Piškotka

Člověk znalý válečné historie si musel lebedit. Alespoň zpočátku. Mě prvotně zaujala nádherná krajina a kostelík, prostě kus krásné zeleně a koně. Zajímavé bylo i vzájemné oťukávání Dejdara se staro a novousedlíky. Víceméně minimálně mi tam nezapadala ta partička hrající si na kovboje, která nahání drobné stádečko krav. Takové věčné děti. Za pousmání stojí scéna, kdy Dejdar se Schmitzerem nosí kbelíky vody tam a zpět, aby napojili všechny kravky. Ono to v té době asi ani jinak nešlo. Dejdar zahrál vážného válečného hrdinu, který empatizuje s odsunutými Němci, protože za válkou udělal tlustou čáru. Lidství a skromnost v něm převažuje nad hrdinstvím. Stejně tak potřeba zakořenit v rodné hroudě zapadlé vesničky, kdy zahodil možnost městského blahobytu. ()

J*A*M*A*L

Pro mě jen zbytečné dvě hodiny nudy.Raději jsem si nedělní večer měl osladit nějakou bláznivou komedií, ale určiitě ne tímto.16% ()

Sosak

Koukatelný seriál z poválečné doby, která nebyla o moc lepší, než doba válečná. Dejdar ze sebe pro změnu nedělá pošuka a pro změnu hraje vážnou roli. Jinak nic převratného, z čeho byste nespali. ()

Amonasr

Seriál jsem neviděl, proto nemůžu soudit, zda byl o tolik lepší než film, jak se tu mnozí shodují. Snímek sám o sobě mi připadá jako pokus o český western, zarámovaný do poměrů v Sudetech těsně po 2. světové válce a za druhé republiky. Obvyklé Stránského téma křivd spáchaných komunisty na účastnících západního odboje je zde sice přítomno, ale jen v druhém plánu. Proto na mě film působí spíš jako jakási nostalgická pohádka o partě kamarádů hrajících si po válce na kovboje, navíc ne příliš věrohodná. ()

dawydx

Sestřih "toho nejlepšího" ze seriálu prostě nemůže stačit na plnohodnotný film. Znalec nemá potřebu ho sledovat, neinformovaný divák se bude ztrácet...Naprostá zbytečnost. ()