Moje levá noha

• slovenský

Moja ľavá noha

Drama / Životopisný

Irsko / Velká Británie, 1989, 103 min

Mě se na tom hlavně líbilo, že nejde jen o glorifikaci postiženého člověka, co to někam dotáhl, ale že ukážou i jeho temnou stranu. Hlavní hrdina dost chlastá a dokáže dostat do rozpaků snad všechny kromě mámy. Hodně se mi líbila scéna s fotbalem, jak Day-Lewis neoblomně chytá hlavou a pak dá tu penaltu.(13.5.2010)

Day-Lewis znovu překvapuje (nebo už vlastně ne?) v režii výtečného Sheridana. Na drama málo dramatických scén, chyběl tomu jakýsi větší vnitřní zápal - no prostě to mohlo nadchnout i více, i když story je sama o sobě dost silná. Koukalo se na to moc hezky.(5.6.2011)

Permanenentní čtyřhvězdička, o jiném hodnocení bych ani neuvažoval a nevím, jak jde k jinému dojít. Poctivě vydřená všemi zúčastněnými, zdaleka nejen Day-Lewisem. Zároveň ale moc velký kalkul na nějakou intenzivní spokojenost. Dá se říct, že všichni se zde tak urputně snaží natočit kvalitní film, že právě viditelnost té snahy, ač nepochybně úspěšná, je od plného počtu odtrhává.(18.3.2013)

I když v některých momentech film působí silně, jako celek mě zase tolik nenadchnul.(28.3.2011)

Obdivuhodný životní příběh natočený a zahraný stejně obdivuhodně. Film o nezměrné touze žít, o obětavosti a lidském citu ve velmi těžkých podmínkách života v chudobě. Snad ten přetěžký handicap, který byl do života malého Christyeho Browna osudem vpraven, způsobil tu jeho životní sílu a chuť alespoň trochu se přiblížit životu běžných zdravých lidí. K celkovému dojmu z filmu přispívá i naprosto bezchybné Daniel Day-Lewisovo ztvárnění a sžití se s rolí. Ve snaze ztvárnit hlavní roli co nejpřesvědčivěji se dokonce údajně naučil psát levou nohou. Po shlédnutí tohoto skutečného životního příběhu snad nebude nikdo pochybovat o schopnostech lidského myšlení, když tělo neposlouchá. Silný zážitek, to se musí vidět. Na tohle zřejmě nikdy nezapomenu. Smekám klobouk, Christy Browne. Nechci teď hodnotit tento vynikající film, ale život tohoto silného člověka. Kdybych mohl dát deset hvězdiček, tak je ode mě Christy dostane. Škoda jen, že se doposud žádný distributor DVD neodhodlal vydat tento titul u nás na DVD. Myslím, že by zasloužil i velmi kvalitní CZ dabing.(26.10.2007)