Moje levá noha

• slovenský

Moja ľavá noha

Drama / Životopisný

Irsko / Velká Británie, 1989, 103 min

Herecky dokonalý koncert Day-Lewise v roli muže, který kvůli mozkové obrně, komunikuje jen pomocí své levé nohy.(14.3.2012)

Velice působivý film s vynikajícím Danielem Day-Lewisem. Pokud se to někomu zdá kýčovité, je to spíš příběhem než jeho zpracováním. Nejlepší film Jima Sheridana se vyznačuje také skvělou kamerou a vynikající hudbou.(10.10.2003)

Učebnicový příklad filmu, který stojí a padá s hlavním hereckým výkonem. A díky Danielu Day-Lewisovi stojí sakra pevně na obou nohách, nejen na té levé. Příběh mozkovou obrnou postiženou Christyho Browna, který se navzdory počátečnímu podceňování stal uznávaným umělcem, není dramatický tím do očí bijícím způsobem, je to malé drama jednoho života, které je překvapivě spíše plné lásky než odmítání. Je to příběh postupného napovídání "co jsem" těm, kteří mě milují, ale se kterými nemohu dobře komunikovat. A Day-Lewis dokáže být v těch všedních a často minimalistických epizodách naprosto přirozený a uvěřitelný... Jeho dokonalé nastudování pohybů i hlasových projevů postiženého člověka bere dech už samo o sobě, ale tím skutečným hereckým výkonem je umění vyjadřovat omezenými prostředky silné emoce. A byl bych nespravedlivý, kdybych opomenul jeho láskyplnou matku v civilní a lidsky vřelém ztvárnění Brendy Frecker. Krásný film.(1.10.2004)

Day-Lewis znovu překvapuje (nebo už vlastně ne?) v režii výtečného Sheridana. Na drama málo dramatických scén, chyběl tomu jakýsi větší vnitřní zápal - no prostě to mohlo nadchnout i více, i když story je sama o sobě dost silná. Koukalo se na to moc hezky.(5.6.2011)

Já bych dal možná i víc, kdyby hlavní hrdina nebyl tak nesnesitelný, arogantní, sebestředný parchant :) 8/10 (PS: a to znamená, že je třeba poklonit se umění Daniela Day-Lewise)(12.10.2007)

• - Herec Daniel Day-Lewis, který je znám svým zápalem pro sžití s rolí, celé natáčení strávil, stejně jako postava Christyho Browna, již ztvárnil, na invalidním vozíku a nezvedl se z něj ani během vlastního osobního volna. (vendysek)

• - Jedná se o do té doby historicky jediný film, který dostal od deníku Entertainment Weekly hodnocení A+. (Akesha)

• - Daniel Day-Lewis trval na tom, že zůstane v roli i během přestávek v natáčení filmu. Štáb a spoluherci jej tedy museli mimo jiné o pauzách krmit. (Mysteri699)