Vynikající psycholog Malcolm Crowe (Bruce Willis) má za sebou traumatizující zážitek. Bývalý pacient se vloupal do jeho domu a dříve než sám spáchal sebevraždu, pokusil se ho zastřelit. Šlo zřejmě o trest za to, že mu nedokázal správným způsobem pomoci. Příští podzim. Doktor Crowe se pohroužil do práce a více než své manželce, trpící vzrůstajícím odcizením, se věnuje novému pacientovi. Osmiletý chlapec jménem Cole Sear vidí v těch nejneočekávanějších chvílích duchy s děsivým zevnějškem jasně prozrazujícím příčinu smrti. Oběšenci, sebevražedkyně, chlapec s hlavou prostřelenou brokovnicí Proč se zjevují obyčejnému osmiletému chlapci z Philadelphie? Chtějí ho děsit nebo snad potřebují jeho pomoc? Doktor je racionální skeptik, ale tragické zkušenosti s podobně postiženým pacientem z loňského roku ho varují před unáhlenými standardními závěry. Ostatně to, že osmiletý Cole Sear skutečně vidí reálně existující duchy, není to největší překvapení, které na Malcolma Crowea čeká... (oficiální text distributora)

Zacharod

Podle mého názoru jeden z nejvíce přeceňovaných filmů všech dob. Asi jako jeden z mála považuji herecký výkon Toni Colletteho za podprůměrný a asi jako jednomu z ještě méně mi bylo jasné kdo je Malcolm Crowe (Bruce Willis) zač. "Pointa" mě tedy nijak nepřekvapila a ačkoliv nemá film ani dvě hodiny tak jsem se těšil až skončí. ()

tehol

Doslova zklamání jako prase. Nebo nevím jak jinak nazvat film jehož pointu já(!!!) odhadnu v polovině. Vůbec nechápu, proč to nastrkovali tak doslovně... Přitom normálně uvěřím scénaristům sebevětší blbost. Na druhou stranu ten příběh byl dost pěkný, takže třeba závěrečná scéna s matkou zapůsobila silně. Ale jak říkám není nic horšího než nenaplněné očekávání :/ ()

evita_

Rozuzlenie pecka, Keď som film videla pred rokmi absolútne som nečakala ten koniec. Keď som ho následne videla po rokoch, páčil sa mi rovnako. ()

Jirkacek

Šestý smysl s Brucem Willisem jsem si nemohl ujít, jelikož mne tento herec v některých filmech dokázal mile překvapit, dále protože měl zde na ČSFD výborné hodnocení a také kvůli tomu že v něm hrála důležitou roli duchařina. Jenže jak se opět ukázalo, filmy postavené vysoko na žebříčku ne vždy plně zaujmou i mne. Nicméně začátek proběhl docela zajímavě, když se do bytu skvělého psychologa Crowea vloupal jeho bývalý dětský pacient, obvinil jej z toho, že mu nedokázal pomoci, postřelil jej a vzápětí spáchal stejnou zbraní sebevraždu. Pak přišel střih a děj pokračoval o pár měsíců později tím, že si Malcolm Crowe, jehož pochopitelně hrál Bruce Willis, našel nového dětského pacienta. Tím byl charismatický Haley Joel Osment, jehož výraz ve mně vždy budil jakési obavy a neklid. Zřejmě proto dostal i roli Coleho Seara v tomto filmu, v němž byl podle mne tím nejlepším hercem. Cole měl totiž jeden velký problém - viděl duchy mrtvých lidí v jakoukoliv denní či noční dobu, doma i ve škole či na ulici. Samozřejmě tím trpěl, neměl kamarády a nevěděl co má dělat. Psycholog se s Colem spřátelil a společně se pokusili přijít na to, co mrtví po klukovi ze základní školy chtějí a proč se mu neustále zjevují. Bohužel sledováním tohoto pátrání jsme strávili podstatnou část ze 107 minut filmu a v jednu chvíli jsem si dokonce říkal, že jestli se nezačne něco dít, že TV vypnu. Vydržel jsem až do konce a musím se přiznat, že v posledních pěti minutách jsem byl naprosto šokován a takové rozuzlení jsem opravdu nečekal. Milý režisére, scénáristo a další členové štábu - dostali jsme mne a tím si vysloužili jednu cípatou navíc. V lednu 2020 jsem si tento film koupil na blu-ray disku v balíčku spolu s dalšími 29 kousky za velice výhodnou cenu a samozřejmě jsme se doma na Šestý smysl podívali podruhé. Kouzlo prvního překvapení bylo sice pryč, ale z průběhu snímku jsem si toho moc nepamatoval, takže jsem si druhé podívání náležitě užil, dokonce jsem měl pocit, že jsem film ještě neviděl. Příběh začal scénou ve Filadelfii v bytě dětského psychologa Malcolma Crowe (Bruce Willis), který svou ženou Annou (Olivia Williamsová) slavil ocenění své práce, když se mu dostalo uznání od starosty města. Bezdětná dvojice během popíjení zjistila, že v ložnici někdo rozbil okno a telefon. Bylo tedy takřka jisté, že do bytu někdo vlezl a záhy psycholog objevil v koupelně rozrušeného mladého muže ve spodním prádle, který se celý třásl. Říkal, že se bojí, když je sám a obvinil psychologa, že mu v dětství nedokázal pomoci. Malcolm si rozvzpomenul, že jde o Vincenta Graye (Donnie Wahlberg), jeho bývalého pacienta, kterého považoval za schizofrenika s halucinacemi. Vzápětí Vincent Gray postřelil doktora do břicha a pak zastřelil sebe. Následně jsme se přesunuli v čase do následujícího podzimu, kdy Dr. Crowe začal pracovat s jiným pacientem, devítiletým Colem Searem (Haley Joel Osment), který měl podobnou diagnózu, jakou měl Vincent. Malcolm mu chtěl pomoci, aby tím částečně ulevil svému pocitu viny, který ho sžíral za pochybení ve Vincentově případě. Věnoval se chlapci a přitom bojoval s pochybnostmi, zda to vůbec dokáže. V jednom momentě to chtěl dokonce vzdát. Vztah s jeho ženou se mezitím ochladil, protože mu vyčítala, že je pro něj až na druhém místě a dospěl do bodu, kdy se s ním Anna odmítala bavit. Malcolm se domníval, že by mohla mít vztah se svým spolupracovníkem Seanem (Glenn Fitzgerald). Vždy když se Malcolm objevil doma, nemohl se opakovaně dostat do své přízemní pracovny, protože se mu nedařilo otevřít dveře. Když si získal důvěru Colea Seara, tak mu kluk prozradil své tajemství, viděl mrtvé lidi – duchy, kteří se stále ještě procházeli po tomto světě. Ve škole měl problémy, protože byl považován za podivína a každý se na něj tak díval. Nevěřil mu ani učitel, který jednou dětem položil otázku, jestli ví, jakému účelu sloužila budova školy v minulosti. Cole se přihlásil a řekl, že tady věšeli lidi, protože sám viděl duchy oběšených lidí. Když to učitel Stanley (Bruce Norris) blahosklonně popíral, Cole se zase cítil v izolované pozici, kdy mu nikdo nevěřil, přestože nelhal. Nesnesl ten pohrdavý pohled od spolužáků a když se tak zachoval i učitel, naštval se a křičel na něj, že učiteli v mládí přezdívali koktavý Stanley. Nemile překvapený učitel popíral i tohle, dokud se sám neprozradil, když v rozčilení začal koktat. Sear viděl pravidelně další duchy, kteří jej děsili. Jednou to byla svým manželem zneužívaná žena, která si podřízla žíly, jindy chlapec, který volal na Colea, že mu ukáže, kde má otec schovanou pušku. Když se otočil, měl na zátylku díru po průstřelu. Tito duchové se objevovali i u Colea doma a tak si vystavěl v pokoji své útočiště – stan z deky, kam se uchyloval, když měl strach. Ačkoli si dr. Crowe zpočátku myslel, že Sear trpěl zrakovými halucinacemi a iluzemi, pak přišel na to, že se zřejmě mýlil. Uvědomil si, že stejný problém měl zřejmě i Vincent Gray, který také dokázal vnímat duchy. Navrhl Coleovi, aby se pokusil zjistit, co po něm duchové chtějí a případně jim pomohl s nedokončenými záležitostmi, které po svém nečekaném či násilném odchodu ze života na světě zanechali. Cole z toho měl nejprve obavy, protože duchové jej děsili, ale nakonec se rozhodl to zkusit. Když se v jeho stanu v pokoji objevila mladá zvracející dívka Kyra Collinsová (Mischa Barton), přemohl se a zeptal se jí, co po něm chce. Společně s Crowem pak o pár dní šli k ní domů, kde se po pohřbu sešli smuteční hosté. Kyra zemřela následkem vleklé choroby a hosté se bavili o tom, že podobnými příznaky nemoci začala trpět i její mladší sestra (Samantha Fitzpatrick). Cole dostal instrukce, aby šel do pokoje Kyry. Tam se Kyra objevila a předala mu dřevěnou skříňku s videokazetou. Cole ji odnesl truchlícímu otci dole v hale. Otec Collins (Greg Wood) si před hosty videokazetu přehrál, na záznamu bylo vidět, jak jí její macecha přinesla jídlo a tajně do něj přimíchala chemikálie. Kyra toto video natočila náhodou, když si filmovala hru s maňásky a potom zaslechla kroky. Ulehla do postele a kamera běžela dál. Zdrcený otec obvinil svou partnerku, že jeho dceru otrávila. Po této příhodě se Cole Sear na radu Malcolma svěřil své matce Lynn (Toni Collette), že vidí duchy. Ani ona mu nevěřila, ale když jí sdělil příhodu z mládí ohledně její matky (své babičky), kterou nemohl vědět ani si ji vymyslet, Lynn to přijala. Ještě předtím se Sear rozloučil s Malcolmem a poradil mu, aby zkusil na svou ženu mluvit, když spí. Bude ho prý slyšet. Dr. Crowe se vrátil domů, kde našel svou ženu spát na pohovce. Na televizní obrazovce běžel záznam z jejich svatby a Anna ze spánku promluvila větu: „Proč jsi mě opustil, Malcolme a upustila na zem snubní prsten. Malcolm zjistil, že prsten je jeho, sám na ruce už žádný neměl. Teprve teď si uvědomil, že byl po celou dobu mrtvý. Vincent Gray jej tehdy nepostřelil, ale přímo zabil. Díky Coleově schopnosti mluvit s mrtvými mohl dát do pořádku své nedokončené záležitosti – pochopit a napravit své profesní selhání. Na radu Cola hovořil na spící Annu. Řekl jí, že ji vždy miloval a že pro něj znamenala všechno. Nyní už Malcolm mohl opustit svět živých. Cole Sear se po setkáních s Malcolmem naučil žít se svým šestým smyslem. Film skončil a já jsem si jej v plném rozlišení pořádně užíval, protože mi fakt připadalo, že jsem jej ještě neviděl. Bohužel ani tentokrát podstatná část nebyla nijak zábavná jako spíše záhadná, nicméně pořád nudná. Přesto to nebyl vůbec špatný film a těch 107 minut jsem nemusel považovat za ztracený čas. Suma sumárum, snímek Šestý smysl ode mne dostal tři smyslové hvězdy ***. () (méně) (více)

MaleRipley

Obecně se často tvrdí, že v devadesátkách vznikaly nejlepší filmy vůbec. Já nerad hodnotím filmové kvality podle období, ve kterých vznikaly, avšak jedna věc je na devadesátkách skutečně vyjímečná: Vznikl Šestý smysl. Film s tou nejdepresivnější, nejzáhadnější, nejšílenější a celkově nejhutnější atmosférou, která kdy byla zprostředkována a která určitě chladně zadýchala na záda i všem možným sensibilům. Shyamalan se pro mě tímto dílem zařadil mezi mistry filmového umění. Podle svého nadějného námětu sepsal perfektní scénář, který neuvěřitelně zrežíroval. Tenhle film vás nevyleká k smrti, nestrhne vás žádným vražedným tempem a nenabídne vám žádné úžasné efekty, přesto vás svojí tajuplností donutí sledovat obrazovku s otevřenou pusou. A když vám v polovině filmu odhalí zápletku, na kterou jste celou dobu čekali a od které se pak odvíjí celá druhá polovina filmu, nabídne vám v samém závěru, kdy už čekáte jen klidné zakončení, ještě jednu, mnohem více šokující zápletku. Shyamalan prostě umí. I přesto, že každým jeho dalším filmem se už pouze vzdaluje kvalitám Šestého smyslu, tak tímto dílem si koupil doživotní odpustku na všechny nepovedené filmové pokusy. Mimo jiné ("nečekaně") dokonalá hudba Jamese Howarda, Bruce Willis ve své dost možná životní roli a bezchybný výkon Haleyho Osmenta, který měl jedinou smůlu, že v roce 99 bylo na Oscarech prostě "narváno". Nikdy nedokážu odpovědět, který film je nejlepší, kdybych ale měl uvést 5 adeptů (možná i 3), pak by Šestý smysl mezi nimi figuroval. THE BEST THRILLER MOVIE OF ALL TIME. ()

r3musko

Toto je jeden z mála filmov, ktoré divák dokáže oceniť až na druhé pozretie. Jeho krása je v dokonalosti detailov. Zbytočne nebudem prezrádzať, treba pozrieť. Až do konca. ()

Prepperka

Hororové prvky nemám ráda, myslím že napětí se dá vyvolat i bez nich. Ale jinak dokonalý, úplná herecká symfonie, vystavění příběhu mistrné a hudba to vše jen podtrhuje. Moc povedené dílko, které má co říct (a to není ani náhodou samozřejmé). ()

bournak

Duchařské historky příliš nemusím, ale tady nemohu jinak než 5 hvězd. Skvělý propracovaný scénář, skvělá režie i herecké výkony, všechno se tu sešlo. Nejvíc mě dostala temná atmosféra filmu a pak samozřejmě i pointa. Není to klasický horor, spíše mysteriozní thriller, což pro mě bylo další plus. Určitě shlédnu ještě znova. ()

Ubi123

Tak to tomuto hovorím film. Bolo to niečo úžasné a premyslené už od samého začiatku, kde sme sa na konci dozvedeli niečo, čo by nikto z nás nečakal. Skrátka tento film sa niesol v duchu perfektných dialógov, ktoré vždy dávali zmysel pre daný okamih, nádhernej hudby a všetkého čo k tomu patrí. Čo sa hercov týka malý Halley nám ukázal, že bol najlepším mladým hercom svojej doby a Bruce nám ukázal, že to nie je len akčný hrdina ale aj veľmi charizmatický psychológ, ktorý sa učil od chlapca žiť viac ako nikdy predtým. Bez rozmýšľania 5* a klobúk dolu M. Night Shyamalan. ()

mp5991

Opravdu váhám, jestli zůstat u 5*, tenhle film je přesně na hraně. Na jednu stranu je to většinu času takové nevýrazné. Má to slabou hororovou atmosféru (lepší než nic) a pravda, i pár silnějších momentů, ale...No, já vlastně nevím, jak by to šlo udělat lépe, oni se většinu času hlavně budují základy pro závěr, který je opravdu geniální, jenže kvůli tomu lehce trpí zbytek filmu zdánlivě bezvýznamnými scénami. Na druhou stranu je závěr pro celkový dojem z filmu naprosto zásadní, takže vážně nevím, co si o tom myslet. Jisté je, že za zhlédnutí to rozhodně stojí. ()

trotlicek

Těžko napsat něco, co tu ještě nebylo. Jeden z nejpřekvapivějších závěrů, jaký jsem kdy viděl. Typická postmoderna namíchaná z nejrůznějších filmových ingrediencí - napětí, romantika, horor, občas se i zasmějete. Sleduju, že se tu v komentářích objevují dva póly v pohledu na "trvanlivost" filmu. Podle někoho je to jednohubka, která nadchla, ale napodruhé už je o ničem, pro někoho s dalšími shlédnutími naopak dojem sílí. Patřím jednoznačně do druhé skupiny. Čtyři hvězdičky jsem dal po prvním shlédnutí, kdy mi Šestý smysl připadal jako lehce nadprůměrný thriller, který na úplně jinou úroveň posouvá až závěrečná čtvrthodinka. Pět hvězd dávám nyní po druhém shlédnutí. Ne proto, že bych razantně zestárl a zmírnil, nýbrž proto, že s obeznámenými detaily dává film jiný rozměr. Kvalita a kvantita v jednom - to je SixthSense! ()

JeanPaulB

Z môjho pohľadu sa jedná o tak nevyváženú záležitosť, kde zaživné posáže striedajú tie nudné, nebudem klamať, síce neviem prečo, ale takmer som pri tom zaspal. V hlavnej úlohe síce Bruce Willis (Smrtonosná pasca),to je lákadlo samo o sebe... Avšak musím povedať hneď, že The Sixth Sense nezanechal vo mne ten potrebný efekt prekvapenia pointou, ktorú tu množstvo ľudí hodnotí ako je jednu z najlepších point vôbec. Neviem čím to bolo, ale tú pointu možno trafiť veľmi jednoducho, Teraz v prípade, že ste tento snímok ešte nevideli a chcete sa možno nechať prekvapiť nečítajte ďalej, i keď nevyzradím pointu, ale napoviem. mierny SPOILER!!! Stačí sa zamerať na správanie sa postáv (odmysliac si postavu detského protagonistu H. J. Osmenta) v prítomnosti psychologa Malcoma Crowa a pointu si každý domyslí dávno pred jej odhalením :) 3* 65 % ()

mistr97

Tak tohle není nic pro mě. Tři čtvrtiny filmu se nedělo prakticky nic a já nebyl daleko od toho, abych ho přestal sledovat. Po dlouhé, trochu strašidelné nudě přichází malé oživení, když kluk vyřeší vraždu malé holky. Do této doby opravdu nezajímavé. Ale musím uznat, že ten konec, ten mě opravdu dostal a vytáhl film z hlubin. I když na to, co se dělo, nebo spíše nedělo před tím, nemohu při hodnocení zapomenout. Je obrovská škoda, že cesta k pointě byla tak temná a depresivní, že se v ní neobjevil žádný nápad a nebyla atraktivnější. Vyvrcholení zápletky se podřídilo až příliš. 30 % ()

Sejkorka

Pověst nelhala. Do určitého okamžiku v ději jakoby to ani nebylo scifi. Prostě schizofrenie a zfilmované představy. Závěr je pochopitelně šokantní. Přesto, že tuhle pointu znám, asi se na to mrknu ještě jednou. Asi jsem nezachytil všechny souvislosti Coleových nadpřirozených schopností. A taky jsem nepochopil, kde se vzaly ty jeho škrábance. Bruce Willis pro mne nikdy nebyl TOP, ale v podobných rolích je super. Prostě umí ....... ()

Kamil.Berane

98% - Předem upozorňuji toho, kdo tento film neviděl a nechce vyzradit jeho děj, tak ať tento komentář určitě nečte. Musím podotknout, že tento film není horor. Alespoň ne v podání k vyvolání hrůzy či strachu diváka. Kdo se mylně domnívá, že pointa ve filmu je v tom, že jedna ze dvou hlavních postav je od samého počátku mrtvá a neví o tom, tak tomu skutečně není. Zhruba od poloviny filmu totiž vás film donutí přímo být přikován a už vás nepustí až do konce. V žádném případě nechci tvrdit, že první půlhodina je nudná, ale vesměs poměrně běžný děj, který by se dal očekávat. Ovšem od okamžiku vyzrazení tajemství malého kluka to začíná fakt být dost drsný. Když pominu první zásek, když vlastně malý kluk vysvětluje učiteli, že spravedlnost prvních soudů byla poněkud nakřivo, tak zrůdnost nejspíše nevlastní matky, která trávila dívku savem je vrchol. V celkovém stavu je děj velmi smutný. Nestydím se, že se mi vyhrnuli několikrát slzy do očí. Na samém konci, kdy psycholog zjistí, že je už dávno mrtvý, tak to nepokládám za nejdojemější okamžik. Nejdojemějším okamžikem bylo jak syn své matce vykládá o babičce. To jestli někoho nechá v klidu, když jí syn řekne odpověď, že je babička na svou dceru nesmírně hrdá, tak to už nechápu. Není v tom jedna pointa. Laskavě když se koukáte na takové filmy, tak opravdu se zájmem, jinak se nekoukejte vůbec. A proč ne 100 procent? Za prvé si nemyslím, že je to poslední film co jsem kdy viděl a budu hodnotit. Za druhé, přece jen jsem viděl drobné chybky. Jednou třeba, reakce otce otrávené dívky po shlédnutí videokazety. Buď byl v totálním šoku, ale to je divné, že vůbec promluvil a nebo nevím. Fakt v takové situaci bych tu ženskou uškrtil. No to je jedno. Ať si plácá každý co chce. Kdo ohodnotil tento film méně jak čtyřmi hvězdami, tak krutě nepochopil. Tak to je asi můj nejdelší komentář. ()

Horor Ti druzí se dočkají remaku

Horor Ti druzí se dočkají remaku