Clint Eastwood jako nemilosrdný polda na stopě zločinu, jehož nejlepším parťákem je ráže 44 Magnum. Neznámý střelec ohrožuje San Francisco. Žádá výkupné, jinak bude dál zabíjet. Policie nemá zpočátku proti šílenci žádnou šanci. Vyšetřování přebírá Harry Callahan, který je schopen použít jakékoli metody, jen když protivníka zneškodní. Jde po vrahovi brutálně a naprosto nekompromisně. Mimořádný divácký úspěch filmu veterána americké žánrové kinematografie, Dona Siegela (Invaze lupičů těl, Zářivá hvězda, Cooganův styl), podnítil výrobu hned čtyř pokračování s detektivem Harrym Callahanem, jehož nezapomenutelným způsobem ztvárnil Clint Eastwood. Kriminalista vyzbrojený suchými hláškami a revolverem Smith & Wesson 29 .44 Magnum proslavil typ antihrdinského policisty, který ačkoliv stojí na straně zákona, nikdy neváhá při honbě za spravedlností mantinely zákona překročit. Scénář inspirovaný dobovým případem sériového vraha zvaného Zodiac se sice odehrává v New Yorku, avšak půdorys thrillerového vyprávění nezapře vyostřenější parafrázi na klasické westerny i noirové detektivky 40.–50. let. (Česká televize)

vesper001

Kde byl tenhle film celý můj život? K některým vede dlouhá cesta a já to k drsňákovi Harrymu vzala pořádnou oklikou – až jsem se dočetla, že právě tato postava inspirovala Hugha Laurieho při formování postavy House. Objevila jsem ale mnohem víc, než společné prvky („S Harrym je to tak. Nemá oblíbence. Nenávidí všechny.“). Inteligentní a poctivě brutální krimi, které si na nic nehraje a po jakém mé srdce při všech těch Kriminálkách, Zákonech a Pořádcích prahlo. Inspektor Callahan je jeden z největších frajerů, co kdy nosili Magnum, a jeho protivník není žádná žalostná nula, ale skutečný exponát z výstavy magorů. Ženské ozdoby se nekonají, hrdina má sice trauma, jak se sluší, ale nijak se v něm nebabrá, a ani psychologickým profilem šílence tvůrci neotravují. Prostě si to jen Dirty Harry a Scorpio parádně rozdají. A úplně to stačí. (více zde) ()

andrii

...najde si tě a nesmiřitelně zabije. Na mostě čeká nehybně. Potíže v sanfranciské honitbě "zjemní" bez tíže. Všivá škodná už v revíru pobíhat nebude, na provaze se kolíbe. ()

Radiq

Nekecaj. Harry byl fakt drsnej. A kromě toho tak vznikla jedna nezapomenutelná filmová postava. Myslím, že ty další filmy ho ještě víc zdrsní, ale obrátky to nabralo hned ze začátku tohoto prvního filmu. Scénárista totiž leje silné kafe, když jako oběti vybírá úplně nevinné ženy, dívky a děti a nebojí se ani toho, že příběh pomalu nespěje k happy endu. Záporák je teda silně úlisnej, hloupej a psychopatickej, ale nepřipomíná mi žádného jiného... a na štěstí to není žádná karikatura z osmdesátek, ale holt ještě chladnokrevná svině let 70tých. V podstatě mě to bavilo ale tak na půl. Clint Eastwood to zahrál fakt ikonicky a role je asi psaná přímo na tělo. A k tomu ten parádní filmovej plakát, ten se hodně povedl. Docela často je tam i nějaká ta nahota, která potěší i retrofily. Ale nemůžu se zbavit dojmu, že je to už trochu letitej snímek, kterej často trpí špatnou kamerou a blbými záběry. ()

Decker

Hustej film s opravdum drsnackym Clintem. Magnum akce patri k opravdovym filmovym skvostum. Eastwood hraje perfektne v jedne ze svych nejlepsi rolich. ()

Cedr

Neuvěřitelně stylový a drsný Clint Eastwood v roli šité na míru. Pěkné prostředí San Franscisca a solidní akce. Kultovní snímek. ()

hans500

Drsný Harry je kultovní akční snímek. Ve své době velice kontroverzní a velmi realistický. Clint Eastwood ve své nejslavnější rolii je skvělý, je tu výborný záporák Andrew Robinson, film má kvalitní scénář, který poukazuje na chyby a americkém právu a přitom zůstává zábavný (díky vynikajícím hláškám. O tehdejší atmosféru temných uliček se bravurně postaral režisér Don Siegel, který zajistil i přiměřené tempo a několik krátkých, ale perfektních akčních scén. Samotný závěr filmu je excelentní. Drsný Harry zkrátka patří k neljepším krimi filmům 70. let. ()

peteq

Drsný harry mi opravdu drsný přijde,Eastwood ve svém druhém nejlepším hereckém období po famózních westernech ,se tentokrát nenechá napálit ani v ulicích San Franciska. Maniakální sniper škorpion je v podání Andrew Robinson dostatečně převědčivý a přímo z něj vyřazuje agrese a šílenost.Callahan ovšem všemu vtiskne rysy dobra a nakonec zvítězí... ()

LeoH

Prapředek nejen Smrtonosných pastí/zbraní, ale tak trochu i Seven či Nebezpečných rychlostí a nic bych za to nedal, že Heath Ledger se při přípravách na svého Jokera taky lehce inspiroval. Figurka komiksově nereálného psychopatického padoucha je ovšem pro mě zároveň jistou slabinou – tedy byla by v daném žánru naprosto v pořádku, kdyby zároveň nesloužila jako vehikl k demonstrování pomatených ultrapravičáckých představ o „nedokonalostech“ soudního systému. Jinak čirá rozkoš, sedmdesátky jak poleno – výborná syrová muzika, městská krajinomalba, tuny atmosféry. ()

Mrkvič

Prostě klasika. Oproti jiným dílům s navíc solidně pošahaným záporákem. Harry se předvedl jak nejdrsněji mohl a zabíjení holt dohnal až v dalších dílech, ikdyž i tady ho bylo dost. ()

Sfinkter

Inspektor Callahan, člověk, který si se světem vyrovnává vlastní účty. Eastwood dává své postavě hloubku a tím se Harry stává kultovním. ()

prizdisrac

I know what you're thinking. "Should I click on six stars or only five?" Well, to tell you the truth, in all this excitement I kind of lost track myself. But we all know that six is impossible right? ()

Jizni Tlapa

"teď už víš proč mi říkaji Drsný Harry?Nic drsnýho mi není cizí"....Harry s "elvis" vlnou, v kostkovaným saku a jeho magnum jsou ve městě. Harry mluví stejně rychle, jako jeho magnum střílí a zdá se, že vrchnímu padouchovi konečně někdo zatopí pěkně stylově. A jak známo, v jednudochosti je síla a tak ono právě obyčejné "vystřílení" lotrů bez mrknutí oka je na tomhle filmovém kousku to nejmagičtější! Doplněné o stylové piáno (rozuměj hudbu) jde o příjemnou filmovou klasiku. Výsledný efekt je však přece jen poškozen tmavýmy záběry, ve kterých je kamera až příliš utopená v přítmí! ()

danoo

Komerčne najúspešnejšia a zároveň najdiskutovanejšia spolupráca Clinta Eastwooda s Donom Siegelom. Eastwood je v roli tvrdého policajta, ktorého metódy sa pohybujú na hranici zákona, neprekonateľný a nesmrteľný. ()

noriaki

Sedmdesátky už jsou sice dávno pryč, ale policajt typu drsného Harryho se mezitím stal nesmrtelným. Neúnavný, nekompromisní, hláškující. Životem proplouvá jako král. S pravidly si hlavy neláme a s nadřízenými taky ne. Clint Eastwood ani nemusel vystoupit ze zažitých kovbojských rolí. Jeho inspektor Callahan by se na Divokém západě rozhodně neztratil. Jen vyměnil pusté prérie za hustě zalidněné San Francisko. Režisér si nemohl zvolit lepší kulisy, aby zvýraznil odlišnost nově nastupujícího desetiletí od toho starého. Ikonická metropole hippies je ponurá, špinavá a prolezlá zločinci. Revoluce lásky skončila a přichází čas vystřízlivění do reality. Pro tehdejší diváky to musel být pořádný šok a film neztratil svou údernost ani po tolika letech. ()

lennyd

Na střeše jednoho z mrakodrapů, v luxusním bazéně, je zavražděna mladá žena. O pár dní později dostává starosta města dopis od tajemného Škorpiona, který žádá sto tisíc dolarů jinak bude ve vraždění pokračovat. Celý případ dostane na starosti policista Harry Callahan (Clint Eastwood), známý svými neortodoxními metodami, a jeho nový parťák Chico Gonzáles. Brzy jsou Škorpionovi na stopě, ale jemu se podaří uniknout a svoji hrozbu stupňuje. Unese mladou dívku, a nechá ji zemřít, pokud mu Callahan osobně nedonese dvěstě tisíc dolarů... Chápu že je tento film legendou, a chápu, že je prvním z nedlouhé série o Drsném Harrym. Je ale také nutno uznat, že z dnešního pohledu působí film trochu archaicky a zastarale - a detektiv - ač je sebelepší - tak mu zde pomáhá hodně náhoda (náhodou vrtulníkem odhalí vraha na střeše jednoho z mrakodrapů, náhodou ke konci Harry ví, kam směřuje vrah v autobuse) - což mi u detektivních filmů trochu vadí. Na druhou stranu je to také jeden z filmů, který ukazuje, jak ošemetná je soudní moc - všichni ví kdo je vrah, co spáchal a jak to spáchal, leč důkazy nebyly opatřeny příliš legálně, a tak je vrah vlastně nevinný. Brr. Každopádně Drsný Harry je jedna z rolí, která byla "drsnému" Eastwoodovi jakoby ušitá přímo na míru... ()

elanius

(79/2017) / Dirty Harry je film s až triviálne jednoduchým kriminálnym príbehom. Toto je to jediné nepodstatné negatívum. Všetko ostatné je totižto ohromujúce. Dusivá beznádejná atmosféra tmavého, špinavého mesta je hlavným tromofom filmu spolu s vypiplaným vizuálom (takmer každá jedna scéna je do detailu pripravená aby podtrhla aktuálnu situáciu na scéne). A potom tu samozrejme máme Clinta, ktorý filmu poskytol nenapodobitelný charakter. Nie je to moc lahký film ale krásne sa hodí napríklad k nočnej hodine po ťažkom dni. (8/10) ()

Důchodci vracejí úder

Důchodci vracejí úder

26.03.2008

Varování na úvod: tahle zpráva je už tak trochu rozcvičkou na 1. apríl. To ale neznamená, že bychom si z vás otevřeně dělali srandu. Jen je potřeba zvěsti o těchto dvou projektech brát s jistou… (více)