Clint Eastwood jako nemilosrdný polda na stopě zločinu, jehož nejlepším parťákem je ráže 44 Magnum. Neznámý střelec ohrožuje San Francisco. Žádá výkupné, jinak bude dál zabíjet. Policie nemá zpočátku proti šílenci žádnou šanci. Vyšetřování přebírá Harry Callahan, který je schopen použít jakékoli metody, jen když protivníka zneškodní. Jde po vrahovi brutálně a naprosto nekompromisně. Mimořádný divácký úspěch filmu veterána americké žánrové kinematografie, Dona Siegela (Invaze lupičů těl, Zářivá hvězda, Cooganův styl), podnítil výrobu hned čtyř pokračování s detektivem Harrym Callahanem, jehož nezapomenutelným způsobem ztvárnil Clint Eastwood. Kriminalista vyzbrojený suchými hláškami a revolverem Smith & Wesson 29 .44 Magnum proslavil typ antihrdinského policisty, který ačkoliv stojí na straně zákona, nikdy neváhá při honbě za spravedlností mantinely zákona překročit. Scénář inspirovaný dobovým případem sériového vraha zvaného Zodiac se sice odehrává v New Yorku, avšak půdorys thrillerového vyprávění nezapře vyostřenější parafrázi na klasické westerny i noirové detektivky 40.–50. let. (Česká televize)

Streeper

Film opravdu splňuje všechny své druhy žánrů. Clint Eastwood svou roli zvládl skvěle, přesně takové postavy jsou jemu šité na míru a řekla bych, že i on si užívá jejich ztvárnění. Co se mi na filmu líbilo, bylo to, že tam nebyla žádná romantická zápletka, která většinou v takových filmech bývá, tohle byl opravdu čistý thriller bez špetky romantiky, ale navzdory dobrému příběhu a skvělým hercům se film dost táhne a vůbec to neutíká, takže jsem se často nudila. ()

bourec

Harry mě provázel mýma prvníma krůčkama k lásce k filmu.Když někdo řekne,že je to slabota,má smůlu,ale už se s nim nebavim.100%. ()

starbrejkr

Moje pvní setkání s "mladým" Clintem Eastwoodem. Ve vé podstatě z dnešního pohledu prostá kriminálka. Na počátku 70. let však zatraceně syrový film se zatraceně drsným Harrym. Líbí se mi, že ne všechno tu dobře dopadne a Clint prostě vždycky uměl. Scéna s "přemlouváním" sebevraha nemá chybu, i když je vlastně totálně mimo děj, dokonale vykresluje Harryho podstatu. ()

DruidKarel

1048. hodnocený film: Výbornej film o drsných praktikách policisty, kterého ztvárnil Clint Eastwood. Těžko říct, jestli byl tady Eastwood v dobách své největší slávy, protože on dneska hraje jako pán Bůh, ale tahle role mu sedla skvěle a určitě bych se s ním tehdy nechtěl potkat jako s řadovým policistou. Příběh je parádní a má i spoustu skvělých honiček, výhrůžný dopisy mě moc bavily a hodně tenhle film musím pochválit za dokonalou zápletku. 5* tomuhle filmu přeci jen uniká, protože mi až moc připomíná Bullitův případ a ten je pro mě jedinečný. 4* jsou tedy skvělou vizitkou tohoto krimi. 4* ()

laik_60

Clintova postava vo filme spolu s režisérom a scenáristom sa vysmiali celému systému verejnej správy a nadovšetko polícii. Nečudujem sa , že (ako ktosi nižšie bol spomenul) film zožal aj dosť kritický ohlas. Z hľadiska hereckého, Eastwood predviedol to, v čom je dobrý, a chvalabohu v tom pokračoval potom aj ďalej, aj keď naozaj mu pristane viac westernovský štýl samotára ako tweeedové sako mestského policajta s lakovkami na nohách. Aj preto, že som videl Clintona aj v lepších filmoch nedá mi aby som tento hodnotil viac ako tri body, napriek všetkým postaveniam vo svetových a iných "rebríčkoch". ()

C0r0ner

Eastwood bezvadný, ale subjektivně mi to připadalo, jako kdyby to mělo tři hodiny. Navíc se k tomu přidalo pár nelogičností, takže ani kvalitní režie to nakonec nedokázala zachránit ani na nadprůměr, což je škoda, protože ten námět určitě nebyl špatný. Holt to chtělo lepší scénář. 60% ()

agathon

No dobře, alespoň filmově je to vyšší liga, než přání smrti. A i ta ideologie kultu zbrani není tak prvoplánová (ve finále je dokonce relativizována), přesto je to především atrakce natočená v intencích tehdejšího politicko-společenského establishmentu a jako taková by měla dneska být vnímána. Zajímavé dobově hsitoricky, skvělé po hudební stránce a lahůdkově "drsný" Eastwood. Jinak ale podivná variace na "zodiakovské" téma. A propos Strach nad městěm - taky Vám ta zápletka přijde v něčem podobná Belmondovu snímku? ()

Wormboy

Drsny fizel, ktory sa pri dolapeni hnusneho zaporaka nemusi vysporiadavat len so zaporakovov hnusotou, ale aj s policajnou byrokraciou, ktora je miestami este hnusnejsia. Ale Clint je inak super ;) ()

pakobylka

Harry musí být drsný ... nic jiného mu nezbývá, neboť jeho zaměstnání není pro slabé povahy. Obzvláště pokud vezmete v úvahu, že zákon je bezzubý a nadržuje zločincům, když v zájmu "spravedlnosti" upřednostňuje jejich práva před právy obětí. Musím říct, že ve srovnání s filmovými policajty z pozdějších filmových let to milý Harry se svou pověstnou drsností až tak nepřehání - ale když přišel na svět, psal se rok 1971, tudíž jeho způsoby nutně musely vzbudit značně protikladné reakce. Leč diváci zcela správně vycítili, že právě tenhle kontroverzní, nekompromisní chlapík stojí na jejich straně - což slouží ke cti jemu i jim. ()

zette

Vyborne akcne ladena kriminalka. Skoda jen scenare, kdy si myslim, ze by seriovy vrah trestu neunikl uz po lapeni na fotbalovem stadionu, coz tedy na jednu stranu je podstata filmu (kritika pravniho a soudniho rizeni), na stranu druhou to ale snizuje verohodnost. Verohodnost u tohoto zanru byla v USA celkem vzdy problem, u tohoto filmu me to ale mrzi, protoze jinak by se jednalo o fantasticky film. Eastwood sehral naprosto genialni postavu kriminalisty, film ma vyborne dialogy a cely je vizualne maximalne vystylizovany k dokonalosti. Kulisy San Francisca jsou vedle New Yorku ty nejvdecnejsi (v Americe) a dotvareji tu nejlepsi atmosferu mesta ponoreneho ve zlocinu. Nechapu, ze toto je prvni film, ktery jsem kdy od Dona Siegala videl, do budoucna musim napravit. Jen milimetry od plneho hodnoceni. ()

Juto

Ide o napínavý energický film, ktorý s naliehavosťou a štýlom režíroval Don Siegel.,,Drsný Harry" je na úrovni thrilleru veľmi efektný. Na inej úrovni využíva najsilnejšiu hviezdnu prítomnosť v amerických filmoch – Clinta Eastwooda. 8/10 ()

mortak

Pocta všem poctivým poldům, kteří sice nejsou politicky korektní a nemluví jak z čítanky, ale nejsou rasisté a chrání občany. To Štír je perverzní xenofob. Harry se vymezuje proti doktrínám humanitních věd vysvětlující zločinecké chování tak, že je dáno nikoliv člověkem, ale prostředím, ve kterém vyrůstal. Věty typu: "Kdo chrání práva té znásilněné a zabité dívky?" rezonovala s názory střední třídy žijící ve městech , které se proměnily v nebezpečnou džungli. Kvalita Harryho se ukáže po srovnání s francouzskou nápodobou s Delonem, ze které je člověku spíše zle. ()

majo25

Nielen Harry, ale aj celkovo film pôsobí drsne. A na to, že je zo začiatku sedemdesiatok, je nadčasový. Vidno to v akcii, vidno to v miere brutality. Napriek tomu je to klasická stará škola, ktorá sa dnes už netočí. "Východný les" v roli cynického drsňáka je samozrejme dominantný, ale ani ostatné postavy nie sú do počtu, napr. vyšinutý záporák. Do toho dobrá atmosféra prenasledovania, dokonca aj nejaké to posolstvo sa tam zmestilo. A záverečná akcia s autobusom snáď nemala chybu. ()

dr.fish

Dirty Harry je zkrátka Blondie, který prošel časoprostorovou kapsulí z westernů divokého Západu do 20. století, nicméně jeho chování a přístup k věcem se vůbec nezměnilo. Když vidí zločince, tak ho prostě odpráskne a pak se teprve řeší co s tím. Papírování je kolem toho určitě spousta, ale to za něj dělají jiní a ve filmu se tím rozhodně nezdržujeme. Takže s ohledem na dobu vzniku jasných 85% ()

campix

Clint Eastwood v jedné ze svých ikonických rolí jako drsný policista Harry Callahan, který se s ničím a nikým vůbec nemaže a jeho nejlepším přítelem je pistole Magnum ráže 44. Příběh inspirovaný řáděním sériového vraha Zodiac. Ikonické, ale hodně poplatné své době. Takhle vykreslený hrdina by v dnešní době určitě neprošel, ale tady to dokonale sedí a dokonale to sedí k jednovýrazovému herectví Clinta Eastwooda. Moc mi naopak neseděla samotná postava sériového vraha a také jsem měl poměrně problémy věřit tomu, co se děje. Tak nějak to vždy vyšlo náhodou, že tam kde se ve městě vrtnul Callahan, tak tam byl také padouch. Prostě mnoho příhodných náhod, aby děj rychle běžel. ()

otík

První dobrodružství Harryho Callahana, který je drsňákem až běda, ale vždy mu to vyjde. Clint Eastwood se žene za magorem, který ohrožuje obyvatele San Franciska. Napínavý příběh, dobrá výprava, suché hlášky a hlavně drsný a nezdolný Harry. Skvělá krimi. ()

stOKYi

Tie hlášky tie hlášky.. Clint je najväčší detektívny imidžák a frajer. Ja som sa jednoducho naozaj bavil. Nieje to najlepšie krimi pod slnkom ani akcia eňo ňuňo, ale musím zase z opakovať, tie hlášky tie hlášky a Clint je jednoducho najväčší detektívny imidžák a frajer zo všetkých akých poznám :)) ()

Důchodci vracejí úder

Důchodci vracejí úder

26.03.2008

Varování na úvod: tahle zpráva je už tak trochu rozcvičkou na 1. apríl. To ale neznamená, že bychom si z vás otevřeně dělali srandu. Jen je potřeba zvěsti o těchto dvou projektech brát s jistou… (více)