První poválečné léto, česko-polsko-německé pomezí. Lidé ze samoty Berhof se stanou zajatci vérvolfů, kteří odmítají připustit porážku Německa. Konflikt je zde pojat jako analýza mezní lidské situace a charakterů, v níž se osciluje mezi krajnostmi. Ústřední postavou vyprávění je jeptiška Salome, která do osamělého statku přináší všechno ostatní, jen ne očekávané milosrdenství. Jednoho z jejích protihráčů představuje československý poručík (v podání Milana Kňažka), jenž se s úpornou snahou pokouší o zajištění pořádku. Jeden z nejlepších československých filmů 80. let, natočený podle stejnojmenné předlohy Vladimíra Körnera, dodnes zaujme propracovaným scénářem, kamerou, hudbou a hereckými výkony. (oficiální text distributora)

tulrika

Temné, surové a v konečném řešení bezvýchodné drama. Ukázka toho, jak se vraždění a zlo po určitém čase změní ve všední rutinu z které je těžké se dostat. Byl to tenhle film, který zapůsobil na mé rodiče a prarodiče a pod tíhou vlastních vzpomínek na tu dobu mi dali jméno Ulrika - po dívce z filmu, která přežila. ()

Antal89

Sugestivní, v mnoha ohledech až naturalistické zpodobnění poválečného času na česko-polsko-německém pomezí. Körnerova látka dosáhla dalšího nebezpečného tématu, kdy jsme svědky scény, kdy mladé dospívající děvče je nechtěným účastníkem sledu událostí, které nemůže nijak ovlivnit. S podobnou látkou, avšak o dost rozpracovanější má divák možnost se setkat ve Vláčilově filmu Markéta Lazarova, která mohla být částečně i inspiraci pro Körnera, který s největší pravděpodobností námět původně psal právě pro Františka Vláčila. Z pro mne nepochopitelných důvodů nakonec tuto látku ztvárnil někdo jiný s tím, že v některých scénách by si každý, kdo zná například Adelheid, představil trochu jiný pohled na věc. I přesto je však toto syrové drama o partičce Verwolfů převlečených za jeptišky a šířících strach po kraji jedním z nejpreciznějších filmů šedivých osmdesátých let vůbec. A kupodivu to tehdy šlo i bez zbytečného předhazování činnosti komunistické strany a jiných podobných hlouposti pro normalizaci typických. Možná za to může i polská produkce, která zasáhla do celkového ztvárnění a vyznění filmu, a možná i proto je důstojník Rudé gardy vášnivý ctitel žen a buggy-buggy a kdoví co všechno ještě. Konec filmu byl však možná až příliš rychlý a nejistý, tak jak tomu u některých tehdejších československých filmů bývá, ale ani to mu neubírá a nadhistorické hodnotě ztvárnění. ()

Trescha

Nádherně nasnímaná deprese. Výbornou vizuální stránku podtrhuje stránka herecká... Kňažko hraje svůj (samozřejmě vysoký) standard, Brejchová úžasná a dokonce i pan Kostelka se mi hodně líbil. Ovšem nadevšemi ční Křiváček,jako Kristus nad Riem... Doslova strhující výkon představitele převážně vedlejších rolí. Tentokrát tleskám pane Svoboda 👌👍 ()

Jarda68

Nejedná se o tak působivý film jako Stíny horkého léta Františka Vláčila....Možná je na vině obsazení(kromě Jany Brejchové a Milana Kňažka hrají důležité role Poláci). Vláčilův snímek má navíc daleko efektnější,údernější konec...Stále je ale Zánik solidním nadprůměrem....70% ()

Xmarc

Skvěle navozená depresivní atmosféra poválečného pohraničí, slušné herecké výkony, obzvláště mladí "nazi" byli bezvadní. ()

Bragi66

Velmi ponuré, úsporné a strhující zobrazení situace těsně po 2. světové válce. K tomuto tématu je třeba i film Ves v pohraničí (1948), ale je to spíše budovatelská pohádka pro pamětníky. To třeba ale snímek Stíny horkého léta (1977), to je jiná káva. Tu doporučuji. ()

evangelik

Velmi drsná podívaná. Skvělá práce Jiřího "pobodanýho" Svobody... Válečné literatuře se dost vyhýbám - nedokážu tedy posoudit, zda ti "vérvolfové" byli historická skutečnost nebo jenom výsledek spisovatelovy fantazie. ()

Bránolog

Příběh z těsně poválečných hor, v němž kladné postavy nejsou tak úplně kladné a záporáci jsou nejen záporní. Film, z něhož je hmatatelně cítit chlad mokrého lesa a neútulnost polozpustlých usedlostí. Vláčilovy Stíny byly psychologičtější, Kachyňova Zuckerbaude zase poetičtější, tady je od všeho trochu a jsem rád, že pár let před smrtí se Křiváček dočkal takovéto role. Jeden z mála filmů, v němž je pro mne snesitelná Jana Brejchová. ()

stuj

Film se dlouze rozbíhá, je tedy místy i trochu nudný. A někdy až moc tmavý a chladný. Za čas se ukáže, že postavy to nemají v hlavách moc v pořádku a chovají se opravdu mákle - a to je zajímavé. ()

Udet

..skvělé, skvělé, a ještě jednou skvělé!! ..tísnivá atmosfér, ůžasná výprava a napětí které se dá krájet... ..skvělá předloha od Vl. Kornera je ale pro mě vždy zárukou silného zážitku. ..když se k tomu ještě přidá výborná kamera, vhodná hudba a dobré herecké výkony tak to prostě nemůže být za méně než 5 *.. ()

PORTER44

I když dost psycho,tak docela povedené drama z poválečného Českého pohraničí kde parta mladých Němců v čele s J.Brejchovou jako jeptiškou obsadí statek a snaží se přečkat než se uzdraví jeden z nich ale mezi tím zabijí starce z jiného statku a mistního četníka naštěstí se ve vesnici usadily vojáci v čele s M.Kňažkem kteří mají dohlížet na pořádek a nakonec statek osvobodí i když statkář se o většinu z nich postará a to vidlemi.Výborné herecké výkony,dobře vybrané jak ponuré prostředí tak povedená depresivní atmosféra. ()

doublefish

jedna hvězdička za kameru, druhá za hudbu, třetí za režii, čtvrtá za výkon pana Křiváčka a Petry Vančíkové, pátá za to, že mě film na další hodinu paralyzoval. Porovnávám se stejně vynikajicím Habermannovým mlýnem a uznale si uvědomuji, že tento film vznikl o 30 let dříve, v jaké době... ()

Widlicka4

Pro mě osobně nejobtížněji uchopitelný a vstřebatelný film podle předlohy Vladimíra Körnera. Proti podobně tematicky laděnému filmu Adelheid se míra bezvýchodnosti posunula do ještě více extrémní podoby, čemuž odpovídá i filmové zpracování. Körnerovi je ale třeba nechat obrovské plus - ve svých knihách/scénářích nepředkládá žádná jednoduchá řešení ani černobílá vysvětlení, jen do značné míry odosobněně popisuje složité historické události. Což ve výsledku vede k tomu, že v ději není jediná kladná postava a jednotlivé charaktery se líší pouze mírou své "divnosti". Tušíme, že někdo to nepřežije (či přesněji řečeno že většina nepřežije), ale je nám vlastně jedno, kdo koho zabije. Což je mimochodem velmi sofistikovaný scénáristický postup, který nás vede k tomu věnovat méně pozornosti jednotlivým postavám a více pozornosti ději jako celku. Filmu jako takovému vlastně nemám co vytknout, ale jeho kvality mě v tomto případě asi dalece přesáhly. ()

A_Shearer

Čekal jsem trochu víc přímočařejší film s ideologickým podtextem. Dostal jsem další zdařilou adaptaci Körnerových výtečných knih nepodbízivým způsobem navazujícím na Vláčilův vizuální narativ. Za mě dobrý, možná až moc komorní, ale zároveň skvěle nejednoznačný, zhovadilý český primitiv a zrůdní werevolfové s lidskými záblesky a matkou rodu. Zdařilá věc. Škoda, že Svoboda nebyl v čele polistopadový KSČM dýl, mohla to být strana s nějakym přínosem a ne tak zoufale papalášsko-nacionálně-konzervativně na hovno. ()

Aguirre

Odporucam, skvele natoceny film. Ziadna nuda, dej sa dramaticky a napinavo odvija. Jedinu vyhradu mam k ponatiu postavy zo strany Brejchovej. Zahralo to odtazito, neprepojene s tymi dvoma blaznivymi mladymi Nemcami. Nejako som jej to neuveril. Tiez scenaristicky nezmyselne posobi sadizmus mladikov, ktori bezdovodne zabiju zandara, co pre nich napokon znamena stop v ich putovani do reichu. ()