Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. "Kytice" poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková-Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiální text distributora)

GIK

Veliké zklamání. Neskutečně barevné, bez atmosféry, nechtěná parodie. Kytice zfilmovat jde! Dokazuje to brilatní hororová animovaná Svatební košile. ()

pravo

Vždy sa rád pozriem na originálne prevedenie niečoho nového a pokus o sfilmovanie balád K.J.Erbena mi prišlo ako niečo fascinujúce. Obavy o výsledok diela boli, no po dopozeraní som mohol konštatovať, že čechuňom sa opäť niečo podarilo. Krásne obrazové spracovanie hýriace farbami s peknou hudbou a mrazivá atmosféra asi najviac vystihujú dielo a otázka skeptikov, že dielo hodnoverne nepodáva Erbenove dielo musím len pripomenúť, že práve o tom je umenie- spraviť niečo inak ako to spravia ostatní. ()

ex.it

Brabec překvapil povedeným převodem české literární klasiky na plátno. Skvělé záběry, stejně melancholické jako v knize. Zajímavé rozřazení a oddělení balad barvami a vynikající herecké obsazení. Dokonalé to být nemohlo, v knize se dá vystihnout mnohem víc, než na plátně. ()

Rizek75

Je dobře, že česká literatura ožívá i na filmovém plátně. Spousta "nečtenářů" má tak možnost podívat se na to, jak hodně horový byl autor pochmurných balad K.J.Erben. Ožívají příběhy jako Svatební košile, v níž se temnou nocí vznáší K.Roden, pouštící hrůzu na všechny strany, Vodník s naivní představitelkou L.Rybovou nebo Polednice v podání "ošklivé" B.Polívky. Myslím, že režisér s bravurou zvládl zakomponování všech balad do jednoho celku, hudba dokresluje ponurost příběhů a herecké obsazení bylo dalším plusem pro tento film, který mě zaujal natolik, že mám tuto "literárně-filmovou klasiku" i na svém DVD. Dávám **** ()

Mr.FreeZer

Kytice na plátně mě velmi potěšila. Režisér si skvěle vizuálně pohrál s nejznámějšími baladami od Karla Jaromíra Erbena. Bolek Polívka a Karel Roden parádně zahráli své úlohy v rolích. ()

Haide

Mám stejný problém jako Gemini. Také jsem to sledovala (sice ne v první řadě, ale i tak) na školním představení. Bohužel žádný film, který jsem kdy s naším studijním stádem viděla, jsem si úplně neužila. Ale tak proč ne. Co se týče filmu, když pominu toto, je to velmi pěkné a možná až moc. Velmi se mi líbil Vodník, i když k brutálnímu vrahovi z knihy to má daleko, Svatební košile přímo dokonalá a Polednice, jakožto žebrák je bezchybná. No a co se týče zbytku, ten mě příliš neuchvátil. Pěkné, ale rozhodně ne skvělé, takže to sráží mé hodnocení, které by u třech jmenovaných bylo daleko vyšší, k smutnému průměru. ()

helraiser

Tak tohle bylo velice povedené zfilmování až hororové sbírky od Erbena- má oblíbená. Není důvod na to zbytečně házet špínu protože si to ani v nejmenším nezaslouží opravdu pěkné zpracování místy i docela strašidelné. Pomatuji si, že jsem na tom byl kdysi se školou v kině a zanechalo to ve mně opravdu hluboké a hlavně dobré dojmy a ne jinak je tomu dnes. Nejlepší části jsou jednoznačně vodník a nejstrašidelnější povídka svatební košile bezesporu, ale ani ostatní nejsou vůbec špatné takže tleskám. ()

Stíba

Silná a depresivní atmosféra pochmurných Erbenových příběhů v poetickém audiovizuálním hábitu. Mě tohle zpracování zaujalo i po více než 10 letech od první projekce, která byla ještě silnější. ()

bubblebobble

Kytice vôbec nie je dokonalý film a v istých momentoch to tam troška aj "pokulhává" ale kašlem na to. Každý film je určený niekomu inému a moje srdce si získal práve tento. Balady sú mojou slabosťou už od základnej školy a presne takto si ich predstavujem aj ja. "Zlatý kolovrat" je mojou srdcovkou. ()

Cheeker

Poprvé jsem Kytici viděl, když mi bylo asi šest let. A musím přiznat, že z některých záběrů jsem měl nějaký čas "trauma". S odstupem času si říkám, jak jsem se toho mohl bát. Nicméně básnická sbírka je o mnoho lepší než jakýkoli film, který ji bude vyprávět. Ta dramatičnost se ani zachytit nedá, zvlášť když každý má už dlouho vlastní představy. ()

Biopler

Pôsobivé spracovanie hororových poviedok, krásny vizuál a česká herecká elita pokope. Na mňa Kytice zapôsobili hneď od počiatku s výbornou poviedkou Vodník. Neskôr došlo ku kolísavosti poviedok (Dceřina kletba, Polednice), ale nikdy už neboli tak dlhé ako práve Vodník, čo vlastne hodnotím pozitívne. Veľmi dobre vyšli poviedky Svatební košile či Zlatý kolovrat s krásnou Geislerkou. Možno by nezaškodilo keby herci všetko nerýmovali presne tak ako v poviedkach, ale to je len minipiha na inak veľmi dobrom celku. ()

Odpadlik

Po vizuální stránce velice zajímavý film, ovšem podle mého by větší působnost dodala účast méně známých herců. Když víte že Polednici hraje Bolek Polívka, tak si vybavíte ty jeho grimasy a taškařice a sotva ji můžete brát vážně. To platí i o J.Schmitzerovi - při scéně kdy se jako umrlec probouzí se někteří v kině dokonce smáli. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková