Alexander Veliký

• USA Alexander (více)

Alexandr se narodil jako prvorozený syn Filipa Makedonského, který sjednotil celé Řecko pod Makedonské království a Olympiady, překrásné potomkyně hrdiny Achilla. Manželství jeho rodičů nebylo vůbec šťastné. Matka jeho otce nenáviděla a doufala, že její syn se za ni jednou pomstí. Vychovávala ho k tomu, aby si podmanil celý svět. Otec se o něho v dětství téměř nezajímal. Poté se ujal jeho výchovy a vzdělání učenec Aristoteles a otec si ho začal všímat, když si Alexandr podmanil nebojácného hřebce. Tráví s ním více času a Alexandr se matce odcizuje. Jenže jeho otec má druhou ženu, která čeká dítě. V Alexandrových dvaceti letech je možnost, že přijde o jeho právo na nástupnictví. Jelikož jeho otec nenávidí jeho matku. Ta neustále našeptává Alexandrovi, že jeho otec se ho bude chtít zbavit, až jeho otci jeho druhá žena porodí syna. Alexandr se na hostině s otcem pohádá a za nějaký čas je jeho otec zavražděn a Alexandr se stává králem. Alexandr plní vůli svého otce a táhne do Persie podrobit si celý národ a zabít krále Darea. Západní Asii si Alexandr podmaní jen s 40 000 vojskem. Jeho přátelé z dětství jsou jeho vojevůdci. Největší bitva s králem Dareem však na Alexandra čeká u Gaugamél nedaleko Babylonu. Alexandr stojí proti 25 000 armádě jen se svojí 40 000 armádou. Jenže to Alexandra nezastaví, aby si nevymyslel plán, který ho přivede až do středu perské armády a samotnému králi Dareovi. Ten když si uvědomí, že může být zabit, tak prchá a svoji armádu nechává napospas. Alexandr ho nemůže pronásledovat, jelikož jeho levé křídlo je zatlačeno perskou armádou a Alexandr a jeho jízda a pěšáci jim musí na pomoc. Přesto Alexandr vyhrál bitvu a obsazuje Babylon. Hlavní město Persie, ale Alexandrovi nestačí a chce dohnat Darea a zabít ho, aby se stal právoplatným králem. Alexandr ho tedy se svojí ztrojnásobenou armádou pronásleduje až na samotný okraj perské říše. Zde nalézá krále mrtvého. Dareovi vojevůdci ho zabili, aby si zachránili život. Jenže Alexandr se rozhodne pronásledovat i je a všechny je zabít a přitom si podrobovat všechny kmeny za hranicí perské říše. Na samotné hranici mezi Persii a Indii je země, kde žijí pouze divoké kmeny. Když přemůže jeden kmen, tak se ožení s dcerou náčelníka tohoto kmene Roxanou. Je velice krásná, ale podle matky Alexandra barbarka. I Alexandrovi vojevůdci a nejvěrnější přátelé jsou proti. Má si prý vzít za ženu Makedonku a s ní mít následníka trůnu. Jenže Alexandr si nedá poradit a ožení se s Roxanou... (TV Prima)

Trinculo

Co když napíšu, že se mi líbily ty bitvy, brané z pohledu letícího ptáka. Makedonská falanga proti Perskému houfci. Měl jsem kdysi knížku, kde byly takové obrázky. A to je všechno, zbytek je něco mezi tou starověkou knížkou, jakousi horečkou a Herkulem s Kevinem Sorbem. Dlouhé a uspávající a občas probleskne skvělý záběr. Ale je to málo. A možná ne, když si vemete celý ten příběh o mladíkovi, který se vypravil s vojskem až na konec světa, kterému u nohou klečely říše, ženy, všechno možné, ale kterého podle vyprávění z toho zajímalo hlavně jít dál. Žádná vize, žádné cíle, jen zběsilý pochod. Ďábelská spanilá jízda, která otevřela vrata mísení kultur a helénské době. Ten film jako celek je tomu podobný, mohutná a velkolepá konstrukce, která má několik světlých momentů a pak se musí jen zákonitě bortit. ()

wray

Velkofilm, obrovske peniaze co do toho sli. Epicke scenerie, a bitky. Same zname mena medzi hlavnymi postavami a cele to reziruje sam velky Oliver Stone s muzikou od Vangelisa. Je jedno ze historicke filmy ma nikdy velmi nebavili - toto musi byt dobre... Nuz, nie je. Film zacina jemne, pomaly, nevyrazne snad az nudne - ale mame pred sebou 3 hodiny, tak sa to da odpustit. Po nejakom case Alexander dospeje, a ide do prvej bitky a - uz tam citit naznak ze by to aj mohlo byt zaujimave (nie len kvoli tej bitke, ale ze to trosku zacina neberat smer). V tomto momente je vsak podla mna vrchol filmu a zvysne skoro 2 hodiny som uz len cakal ci sa predsa len nieco zaujimave neudeje. Neudialo. Putovali dalej, bojovali, niektore postavy zomierali a napokon aj stary dobry Alexander umrie. Snad by tie 3 hodiny mohli aspon cosi zanechat, a ok, teraz uz viem cosi viac o tom aky Alexander vlastne bol, ale - ako film. Asi radsej nieco ine. 2* len z ucty ake to bolo cele epicke a prepracovane a "filmarsky zaujimave". ()

Desmi

Tak tohle bylo velké, ale opravdu velké zklamání. Já jsem docela tolerantní člověk, ale udělat z Alexandra Velikého největší bukvici v dějinách je trochu moc. Možná, že to byl homosexuál, ale proč to proboha bylo ústředním motivem filmu (alespoň já jsem z toho měl ten pocit) ?! Tohle bylo fakt za čarou. ()

OpacDjs

Viděn final cut (revisited - 213min). První hodinu jsem si zvykal na herce v hlavních rolích a zvláštně umělé prostředí. A pak se z toho vyklubal film o maximálně ambiciozním jedinci s naprosto necharismatickým účesem a jeho vizí globalizace. ()

ElFifo

Viděna verze - Alexander Revisited The Final Cut a ta bohužel nepřináší nic než ještě více nataženou nudu a to na 213min útrpného uzívání. ()

Edgerton

Je to hodně velkolepý a taky hodně gay (zamilovaný pohledy Farrella, Jareda Leta a nějakýho poskoka tvoří tak půl hodiny filmu). Bitevní scény jsou fajn (až na tu ke konci, kdy to de celý do červena a přišlo mi to divný) a i celkově je to celkem poutavý. Z herců mi přišel nejlepší Val Kilmer, Angelina Jolie mi tu přišla moc hezká (zmiňuji proto, že jinak se mi nějak extra nelíbí). Prostě dobrej historickej film. ()

Merenre

Mám Farrella rád, ale tady mi prostě trochu vadil. Film je strašně roztahaný a zároveň nekonzistentní, takže se tak zvláštně tříští a nemá žádný tok, který by člověka strhnul. Dlouhodobě neskutečně přeceňovaný syntezátorový bastlil Vangelis tomu taky nepomáhá. Bitvy jsou pěkné, ale jen ony samy o sobě film neutáhnou. Jolie se sem taky nehodí a Jared Leto vypadá příliš buzerantsky i na antické Řecko (resp. Makedonii) - fuj, z kterého podřadného gej baru se tenhle ohavný zjev vůbec vysemenil? Zachraňuje to trochu jenom Kilmerův Filip. Neříkám, že je to úplný propadák jako Království nebeské, ale tak krásné téma si zasloužilo větší respekt a um - po tomhle se ho ale 20 let nebude chtít nikdo chopit. ()

Oxik49

Já si vždy Alexandra představoval jako nabušenýho alfa samce, který dobyje každý území, na který ukáže... Ve filmu je ale vylíčen jako přihřátej humanistickej bojovník proti rasismu, kterej by se se svou přehnaně krátkou sukýnkou a lví hlavou místo čepice neztratil ani mezi účastníky Prague Pride... Dále bych filmu vytknul místy přílišnou zdlouhavost, podivné vystupování Angeliny Jolie (dokonce ze svého těla ani nic moc neukázala) a pochroumaný zeměpis. A tak pomalu dospívám k názoru, že jediný, co v tomhle počinu stojí za zhlédnutí, jsou bitvy. Ty jsou opravdu vydařené a ty tři hvězdičky jsou zase vydřené těmi komparzisty ve falanze! ()

polyxena

Víc než tři hvězdičky z toho u mě nebudou... A to za: 1) Konec. Ten byl nejlepší. 2) Angelinu Jolie. Fakt jsem se jí bála. 3) Babylon. Vypadal působivě. (Alexandrie ne.) ()

PatrikP4

Jednou za 5 let a stačí. Opravdu to nepatří k tomu co jsem chtěl vidět. Ano válečné scény dobré. 2 hvězdy za bitvy. 1 hvězda za Angelinu a Rosario Dawson. A - 2 hvězdy za Colina a gay hrátky, kdyby tam nebyly s přehledem 4 hvězdy, ale boužel ()

vinnetou500

Úžasnej film. Je to víc než dokument a ještě víc než jen fantasy příběh, i když se to skoro tak zdá.. A zároveň to není slátanina všech žánrů... Krásně ztvárněný příběh pro mě největšího vládce všech dob! pozn. Vangelis ukázalo, že hudba k filmům jim není vůbec cizí :))) ()

Dawydov

Hodnocení prodlouženého finálního střihu (214 min), po druhém zhlédnutí: Tuto verzi lze doporučit téměř bez výhrad (je opravdu o dost jiná, než kino verze). Slabinou zůstává jen hudba, která není nic moc, ale jinak jde o unikátní film po všech stránkách - film skutečně vtahuje do života Alexandra a umožní prožít s ním jeho život, jeho motivace, touhy, rozhodnutí, výhry i prohry. Struktura složitá, ale velmi funkční (vždy se odehrává něco v současnosti a je to vysvětleno flešbeky z minulosti) a přehledná. Herecky dobré, vizuálně a výpravou skvělé. Velmi uvěřitelné. Takto má vypadat přemýšlivý historický velkofilm. Pravý opak povrchních blbostí typu Trója. ()

DaNvYto

Rozporuplný film, avšak milovníci historie a dobré hudby zaplesají. Vangelis opět bezchyby... škoda jen, že stejně jako u Dobytí ráje tak i tu film není po všech stránkách dokonalý, až na tu hudbu samozřejmě. Colin Farrell hraje jako nikdy... věřím mu vše...a popravdě při představě jak asi Alexander vypadal.. si vybavím jeho. Ukažte mi lepší film mapující tak skvostně jednoho z velikánů naší historie, jehož neúspěch daleko předčil úspěchy všech ostatních hrdinů chodících po této zemi. Za Makedonii a slávu ŘECKA! ()

Tondonis

Mňa Stone opäť nesklamal. Farrell je ako vždy famózny, rovnako ako všetci herci, scény (a nielen tie bojové) sú perfektne zrežírované. Čo tomuto veľkofilmu chýba? Sám neviem. Asi taký feeling, ktorý som mal (a stále mám) napr. po Gladiátorovi. Ináč je tento film úžasným kúskom o jednom z najväčších dobyvateľov histórie. ()

HellsAngel

Mám dojem, že tento film je značne nedocenený. Pritom pán historik/filmár Stone opäť dokazuje svoju extratriedu. Umným, citlivým a premysleným spôsobom vyberá zo života Alexandra Veľkého tie udalosti, ktoré ho najviac ovplyvnili a vďaka ktorým najviac prenikneme do jeho komplikovanej osobnosti. Dostaneme niekoľko historických lekcií (po väčšine nadmieru presných), poriadnu porciu emócií (áno, emócie tam sú!) no i epické bitky kolosálnych rozmerov (každý dolár z rozpočtu je na výsledku cítiť). Farrell je dychberúco autentický a presvedčivý, pričom zvyšok osadenstva sa nenecháva zahanbiť. Nieje to perfektné, chybičky sa tu a tam predsa len nájdu. No ja neľutujem ani jedinú minútu strávenú sledovaním tejto snímky, nakoľko ide od Olivera opäť o podarenú a poctivú filmárčinu jeho vlastného typu. ()

Z0ltar

OK, když nepočítám Scottova Gladiátora, tak tohle je nejlepší film odehrávající se ve starověku. Našel bych chyby a nebylo by jich málo, ale všechny jsou bohatě vykompenzovány úžasnými bitevními scénami a neopakovatelnou dobovou atmosférou. Škoda že takhle nedopadl například i film o Attilovi. ()

Hamar

Když se Olda náhodou nevěnuje svému levičáckému filmovému blábolení nebo neadoruje Vladimíra Vladimíroviče je to pořád pan filmař z velkým P. ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Anthony Hopkins a Transformers 5

Anthony Hopkins a Transformers 5

04.06.2016

Sir Anthony Hopkins si v blockbusterech zrovna nelibuje. Nikdo se sice nedivil tomu, když ho Oliver Stone ukecal do Alexandera Velikého a Kenneth Branagh do Thora, kdyby vám ale někdo řekl, že bude… (více)