Alexander Veliký

• USA Alexander (více)

Alexandr se narodil jako prvorozený syn Filipa Makedonského, který sjednotil celé Řecko pod Makedonské království a Olympiady, překrásné potomkyně hrdiny Achilla. Manželství jeho rodičů nebylo vůbec šťastné. Matka jeho otce nenáviděla a doufala, že její syn se za ni jednou pomstí. Vychovávala ho k tomu, aby si podmanil celý svět. Otec se o něho v dětství téměř nezajímal. Poté se ujal jeho výchovy a vzdělání učenec Aristoteles a otec si ho začal všímat, když si Alexandr podmanil nebojácného hřebce. Tráví s ním více času a Alexandr se matce odcizuje. Jenže jeho otec má druhou ženu, která čeká dítě. V Alexandrových dvaceti letech je možnost, že přijde o jeho právo na nástupnictví. Jelikož jeho otec nenávidí jeho matku. Ta neustále našeptává Alexandrovi, že jeho otec se ho bude chtít zbavit, až jeho otci jeho druhá žena porodí syna. Alexandr se na hostině s otcem pohádá a za nějaký čas je jeho otec zavražděn a Alexandr se stává králem. Alexandr plní vůli svého otce a táhne do Persie podrobit si celý národ a zabít krále Darea. Západní Asii si Alexandr podmaní jen s 40 000 vojskem. Jeho přátelé z dětství jsou jeho vojevůdci. Největší bitva s králem Dareem však na Alexandra čeká u Gaugamél nedaleko Babylonu. Alexandr stojí proti 25 000 armádě jen se svojí 40 000 armádou. Jenže to Alexandra nezastaví, aby si nevymyslel plán, který ho přivede až do středu perské armády a samotnému králi Dareovi. Ten když si uvědomí, že může být zabit, tak prchá a svoji armádu nechává napospas. Alexandr ho nemůže pronásledovat, jelikož jeho levé křídlo je zatlačeno perskou armádou a Alexandr a jeho jízda a pěšáci jim musí na pomoc. Přesto Alexandr vyhrál bitvu a obsazuje Babylon. Hlavní město Persie, ale Alexandrovi nestačí a chce dohnat Darea a zabít ho, aby se stal právoplatným králem. Alexandr ho tedy se svojí ztrojnásobenou armádou pronásleduje až na samotný okraj perské říše. Zde nalézá krále mrtvého. Dareovi vojevůdci ho zabili, aby si zachránili život. Jenže Alexandr se rozhodne pronásledovat i je a všechny je zabít a přitom si podrobovat všechny kmeny za hranicí perské říše. Na samotné hranici mezi Persii a Indii je země, kde žijí pouze divoké kmeny. Když přemůže jeden kmen, tak se ožení s dcerou náčelníka tohoto kmene Roxanou. Je velice krásná, ale podle matky Alexandra barbarka. I Alexandrovi vojevůdci a nejvěrnější přátelé jsou proti. Má si prý vzít za ženu Makedonku a s ní mít následníka trůnu. Jenže Alexandr si nedá poradit a ožení se s Roxanou... (TV Prima)

Jakira

Jedna hvězda za scény s Angelinou...Farrella odjakživa nemám ráda a tímhle si to u mě teda rozhodně nevylepšil. A Anthony Hopkins? Nechápu jak ho přesvědčili, aby tohle zahrál.Film je neskutečnou slátaninou táhnoucí se jak týden před výplatou, emoce nevyvolá ani když se o to tak okatě snaží a dějepisné poučení taky nečekejte. Ačkoliv historické filmy opravdu miluju, tak tenhle byl pro mě velkým zklamáním, které už nehodlám nikdy vidět. ()

DHDV

Na tento film, musíte mít náladu. Nedoporučuji ho na nedělní odpoledne, protože je stejně nudné jako tento film. Spíše tak pondělní večer. Colin Farell občas ze sebe tak tlačí na pilu, že si myslím, že se z toho pos***! A ty je jeho pohledy, nevím jestli je to zděšení nebo kolika! Tenhle film nemá prostě atmosféru a "grády"! ()

agassi68

Ani sám neviem, čo bolo na tomto zlé, ale to dobré bolo nejako divne zamiešané a dĺžka filmu tomu rozhodne nepridala. Farell to prakticky ťahal sám, napriek ďaľším hviezdam a celé to vypálilo ani ryba ani rak. Plusom bola hudba Vangelisa. ()

Hapretor odpad!

Nuda!!! Navíc ani ne dobové. Nefunguje to ani jako dokument, ani jako drama, ani to nevypadá hezky na válečný výpravný film. Colin Farrell zde vypadá jak gay z harému. Filmová bída a utrpení. ()

Luk Skywalker

Možná až moc dlouhé a Angelina Jolie a Colin Farrel jako matka a syn, to snad ne, i když zfilmované tak, že to vypadá na incestní vztah. Z historického hlediska dobré. ()

tammsin

Těžko se divákům zavděčit. Pro Čechy je v létě příliš horko, v zimě příliš zima, životopisný film je moc životopisný, historický moc historický a i kdyby byl i polovinu kratší ... však to znáte. Avšak běda Stoneovi, kdyby posunul dataci bitvy nebo přidal ahistorické postavy. Ihned se vyrojí spousta pseudohistoriků, kteří upozorní na ten či onen nedostatek, který pochopitelně neúnosně snižuje kvalitu filmu. Osobně si naopak myslím, že film je opravdu velmi dobrým snímkem, výtečně zachycujícím stoupající nedůvěru vládce vůči okolí zakončenou paranoiou. K tomu se jedná o film vizuálně poutavý, s vícerozměrnými postavami, podkreslený skvělou hudbou. Rozhodně jeden z lepších "sandálových" filmů. ()

kkarx

Upřímně řečeno i chápu negativní ohlasy, protože režijním stylem si Stone vybral slabší chvilku. K dalším negativům patří zpodobnění makedonských vojáků tak, že by se dnes dali zařadit do kolonky "emo" či dokonce "metrosexuálové" a pak již nepříliš dobré počítačové efekty... Na druhou stranu si Stone dal záležet na historické věrnosti, takže se ve filmu udějí události, které se skutečně staly a zazní i historiky zaznamenané monology a dialogy. Ale některé věci Stone záměrně opominul. I přes to, že film proklamuje, že si utváříme historii dle vlastního pohledu, Stone nám chce vnutit jakýsi obraz multikulturistického a v podstatě dobrého Alexandra. A tak ve svém filmu opomíjí fakt, že Alexandr spáchal např. genocidu na Thébanech, povraždil thébské muže, ženy a děti prodal do otroctví a slavné Théby srovnal se zemí. Další tisíce lidí z poražených měst na svých válečných výpravách nechal ukřižovat. Po smrti Hefaistóna konal válečné výpravy, při kterých vraždil všechny, kteří mu stáli v cestě. ()

GOREGASM

Velkolepost Alexanderovi upřít nejde a to v každém myslitelném ohledu. Stone opravdu nedělá kompromisy, což je jenom dobře, nicméně osobně se nemůžu ubránit pocitu, že ta stopáž je masakr. Na druhou stranu moje blbost, protože jsem viděl tu nejdelší 214 minut dlouhou verzi. Když se vrátím k pozitivům, které převládají, musím vyzdvihnout přesvědčivého Colina, úchvatnou výpravu a mazáckou Stoneovu režii, která se nebojí ničeho a nikoho. Příběh je opravdu obsáhlý, ale chápu, že postava Alexandrovy velikosti, si takovýto zaslouží. Stone se opravdu snaží o komplexní story, která nakoukne do všech koutů Alexandrovy duše a historie a neošidí diváka o nic zásadního z jeho života. S klukama ho sice v posteli neuvidíte, ale to Stone spolehlivě ukecá živočišnou a hlavně nahatou Rosario Dawson (alespoň u mě to zafungovalo:-). Bitevní vřava je brutální, diplomacie přirozeně podrazácká a herecká skvadra eso vedle esa, takže co filmu vlastně chybí? Je nevyrovnaný. Napumpování z heroických bitev rychle vyprchá a politické, či zákulisní pletichaření je někdy zbytečně dlouhé (ale rozhodně ne nezajímavé). Byla by ale určitě škoda, kdyby film mezi nablýskanějšími historickými blockbustery dané éry zapadl, protože jde o precizní historickou jízdu, která nabízí vše, proč daný žánr milujeme. Stone zvolil vlastní cestu a to se prostě cení. 86% ()

anatheman

Tak jsem konečně dal Final Cut dlouhý tři hodiny a půl, kterého jsem musel dát na třikrát. Rozhodně to nebylo kvůli tomu, že bych se během projekce nudil. Zkrátka tato délka představuje těžkou časovou investici, na kterou je třeba hledat vhodné časové mezery. Musím však říct, že Final Cut je velice dobrý a přináší vskutku mnoho nového. Sice se spíše jedná o rozšiřování původních scén, než o přidávání zcela nových, jako tomu bylo například ve Scottově Království nebeském, byť i na ty občas dojde. Další změnou je poněkud přeházená chronologie. Každopádně jsem byl rád, že jsem tato DLC mohl spatřit. A musím podotknout, že z díla dělají ještě o něco lepší počin. Obecně nebudu daleko od pravdy, když uvedu, že Alexander představuje snad nejvíce autentický historický film mainstreamového ražení. Je tu spousta jevů, na kterých si dali tvůrci záležet. Především výzbroj, taktika... Pěkně sehraná falanga a jízda, zkrátka skvělé. Bitva u Gaugamel je až na pár detailů snad nejlépe natočenou filmovou bitvou ever. Povedl se i Hydaspes, byť zde se více hraje na symbolické rovině. I v ději není příliš mnoho historických bot. V podstatě dochází jen k chybám, že se nějaké události přesunuly na jiné, pro vypravování vhodnější pozice. A i tak se nejedná o žádné zásadní přešlapy. Také oceňuji, že příběh vypráví Ptolemaios jakožto skutečný historik Alexandrovy anabáze. Zároveň je třeba podotknout, že se film snažil přiblížit dobovou mentalitu a moc neprotlačoval na určitá témata dnešní úzus. Ano, můžeme zde možná spatřovat "nadčasové" odkazy týkající se boje mezi "západem" a "východem", popřípadě multi-kulti apod., ale tento přístup je zde držen opravdu na uzdě. Vše se snaží držet intencí doby. Zároveň je však velice obtížné určit, jaké je stěžejní téma filmu, jelikož je tu přítomno mnoho vrstev. Stručně řečeno - snímek můžeme vnímat jako monografii jednoho z největších vojevůdců v dějinách, který změnil svět. Tato monografie, ačkoli v mnohém oslavná, se však nebojí i kontroverzních témat, která tradiční vnímání Alexandra dosti narušují. Můžeme jej zde vidět jako geniálního vojevůdce, revolucionáře, snílka, jako přítele, milovníka, ale i jako neurotika, alkoholika a prakticky oběť problematického dětství. Poslednímu jevu napomáhá skutečnost, že je zde vhodně uplatněn princip paralelnosti, kdy prakticky sledujeme dva prolínající se filmy. Jeden začíná bitvou u Gaugamel a končí Alexandrovou smrtí, druhý začíná Alexandrovým narozením a končí krátce po Filipově smrti. A dle mého názoru to velmi dobře funguje. Každopádně už píši příliš dlouho a chtěl bych se pohnout k závěru. Herecké obsazení je vskutku skvostné. Pamatuji si, že to byl první film, kde jsem spatřil Colina Farrella, jenž od té doby také patří k mým velice oblíbeným hercům. Pro samotného Colina musel film představovat velikou výzvu, jelikož se ve tři a půl hodinovém filmu vyskytuje prakticky v každé scéně. Jelikož jsem viděl teprve až nyní film v originálním znění, trochu mě překvapil východoslovanský akcent Angeliny (to tak nějak nechápu). Velice dobrý byl i Jared Leto, Val Kilmer... Hopkins i jako vypravěč tradičně epický. Osobně mě potěšila i přítomnost Jonatana Rhys Meyerse, který se tu několikrát vyskytl. Kamera a záběry jsou skvostné. Ty scenérie.... špica. Ovšem zde máme soundtrack od Vangelise, u kterého jsem byl překvapen několika negativními recenzemi.Jako .... WTF?! Vždyť je to nádhera! Je to jeden z nejlepších soundtracků, co jsem kdy slyšel. Skladby jako Young Alexander, Titans, Roxane's Veil (byť ta se objevila jen na CD), Across the Mountains, Eternal Alexander jsou naprostými hudebními klenoty.... Film tedy i po letech hodnotím známkou nejvyšší. Podle mě Alexander představuje poněkud nepochopené dílo, které patrně nepřišlo ve vhodný čas. Místo antického superhrdinského filmu byla vytvořena psychologická monografie o komplikované historické osobnosti. Alexander podle mě však představuje nezapomenutelné dílo, řadící se mezi nejlepší historické filmy všech dob. () (méně) (více)

plagjoklas

Tento film je jeden neopísatelný filmový zázitok. Vidno ze Stone si dal zalezat aby svoje dielko natoil co najlepsie a aj sa mu to dari. Vyprava a kostymi su proste uzasne, ale najviac sa jeho rezia prejavuje pri bojoch. Velmi dobre natoceny bol taky boj zo slonmy. Stone sa ukazal aj v obavanej teme homosexuality Alexandra. Nie je to podana nejako zvrhlo a oplzle, ale viac menej len v naznakoch, alebo v slovach a objatiach. Farrel zahral Alexandra skutocne dobre, jeho prejavy stastia, ked dobil nejaku zem, boli uzasne. Boli v nich citit taku chlapcensku radost. Jolie si intrigansku matku ocividne vychutnala a s tymi hadmi na zaciatku bola neodolatelna :) Jedna skoda, ze filmu chyba viac utrzkov z Alexandrovej mladosti. Ved nevidime kazdy den ako vyrasta vodca. A este jedna chybicka, ktora ma trochu zarazila. Tou bola Farrelova anglictina. Posobila na mna prilis britsky. Mozno to nie je chyba, ale mna to trochu zarazilo, ale to nemeni nic na tom ze je to skvely film. A nikdy nepochopim preco je nominovany na zlatu malinu. To je proste urazka, pretoze tento film si to urcite nezasluzi. Odo mna ma nadupane a skutocne zasluzene 4*. ()

skleboun

o tomhle filmu už toho bylo napsáno tolik, že budu stručná - výtek je tolik, že by to vydalo i na několik stránek... je to hrozně dlouhé a utahané, Alexander se jako postava zmítá mezi tolika různými vlivy a motivy, že už je z toho divák tak zmatený, že neví, co si vybrat. Bitvy nejsou nic extra (hlavně u té třetí jsem naprosto usínala) a ani plejáda krasných důstojníků (jako treba Cleitus, který je také asi nejzajímavější postavou z celého filmu, která mě během filmu udržela vzhůru :)) Na celém filmu je vidět, jak se zoufale snaží využít vlny zájmu o historické filmy započaté Gladiátorem - a jak se marně snaží být dokonalým, stejně jako Alexander - z akčních bojů skáče do moralizování o těžkém údělu vládců, do rodinného drama mezi Filipem, Olympií a Alexandrem, hned zase do patetickéhy školského vzpomínání Ptolemaia jakožto stařečka, či pověstných "skandálních" scén (asi jsem otrlá, ale objetí se slovy "nemohl bych bez tebe žít" mi přijde buď směšné nebo trapné, ale vůbec ne skandální - nehledě na to, že i když ve filmu Alexandrovi vyčítají, že by měl Hefaistióna pustit k vodě, je to jen kvůli tomu, že by se měl oženit - ale když tento slavnostní den nastane, divák už jen kroutí hlavou a přemýšlí, proč to ten Alexander vlastně udělal - a je vidět, že to neví ani on sám). Jením dechem řečeno - nestojí to za to. Jestli jsem byla vůči Tróji kritická, tak tohle je ještě o dost horší....mít to tak hodinu a půl, určitě bych aspoň 10% přidala - ale je to dlouhé a nudné. Bohužel. ()

martiňák

Film zanecha silny dojem a jeho atmosferu clovek pocituje jeste dlouho po jeho shlednuti. Taky Collin Farrell predstavuje Alexandera jako hrdinu, se kterym divak jeho pribeh proziva a drzi mu palce. Ovsem lepsi dojem mam z filmu az po jeho shlednuti, kdyz jeste dozniva v me hlave, nez jsem mel primo pri jeho sledovani. Prvni dve hodiny byly nudne a nezazivne, zejmena bitevni sceny me vubec nijak neohromily, spis mi dost prisly jako krec - od Stonea jsem cekal rozhodne lepsi "podivanou". ()

Yomega

Jedna velká NUDA. Film je neuvěřitelně prázdný a nezáživný. Jediné co ve filmu, který má tři hodiny nalezneme je bitva, která je tak zmatená, že vůbec netušíte kdo s kým bojuje. Hlavně že jsou v ní použity „úchvatné“ záběry z křídel letícího orla.a pak už mě to přišlo jako přírodopisný dokument. Alexander se svou armádou někam přitáhl, tam následovala slavnost, kde se všichni opili a ráno se putuje dál, další slavnost a zase se putuje a takhle to jde pořád do kola.do toho krásné záběry na krajiny celého světa od zasněžených hor až po džungli. Na konci ještě boj se slony, který je díky použití opět „úchvatných“ filtrů ještě horší, než celá tragédie před tím. Ale aspoň už se blížíte ke konci. Snad poprvé se mě stalo, že jsem uvažoval jestli neodejít z kina před koncem, tak moc jsem se nudil. Stone jasně dokazuje, že svá nejlepší léta má za sebou. Jediná světlá věc na celém tomhle „díle“ je Collin Farrell, který hraje jako vždy úžasně a i jen výraz jeho očí řekne více než jiní herci pomocí slov. Jinak mě nenapadá jediná pozitivní věc. Už nikdy to nechci vidět znova! Jak už tady někdo poznamenal zlatá Troja a o Gladiatorovi ani nemluvím ()

GrgaPitic

Zjistil jsem, že se opravdu potýkám s problémem, kdy si předem myslím, jak skvělý film to bude, těším se na něj od prvního traileru a pak........ zdlouhavý, nudný film, kde se dají momenty vzrušení spočítat na prstech jedné ruky truhláře Nešiky. Nevytrhnul to ani můj oblíbený Stone, ani Farell a ani Angelina, i když na tu se aspoň dobře kouká. Což se vůbec nedá říct o filmu jako celku. Nejhorší film od Stonea co jsem viděl. ()

Smidak

První film, kvůli kterému jsem měl chuť odejít z kina ještě před koncem... A nebýt Angeliny, vážně bych odešel. ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Anthony Hopkins a Transformers 5

Anthony Hopkins a Transformers 5

04.06.2016

Sir Anthony Hopkins si v blockbusterech zrovna nelibuje. Nikdo se sice nedivil tomu, když ho Oliver Stone ukecal do Alexandera Velikého a Kenneth Branagh do Thora, kdyby vám ale někdo řekl, že bude… (více)