Alexander Veliký

• USA Alexander (více)

Alexandr se narodil jako prvorozený syn Filipa Makedonského, který sjednotil celé Řecko pod Makedonské království a Olympiady, překrásné potomkyně hrdiny Achilla. Manželství jeho rodičů nebylo vůbec šťastné. Matka jeho otce nenáviděla a doufala, že její syn se za ni jednou pomstí. Vychovávala ho k tomu, aby si podmanil celý svět. Otec se o něho v dětství téměř nezajímal. Poté se ujal jeho výchovy a vzdělání učenec Aristoteles a otec si ho začal všímat, když si Alexandr podmanil nebojácného hřebce. Tráví s ním více času a Alexandr se matce odcizuje. Jenže jeho otec má druhou ženu, která čeká dítě. V Alexandrových dvaceti letech je možnost, že přijde o jeho právo na nástupnictví. Jelikož jeho otec nenávidí jeho matku. Ta neustále našeptává Alexandrovi, že jeho otec se ho bude chtít zbavit, až jeho otci jeho druhá žena porodí syna. Alexandr se na hostině s otcem pohádá a za nějaký čas je jeho otec zavražděn a Alexandr se stává králem. Alexandr plní vůli svého otce a táhne do Persie podrobit si celý národ a zabít krále Darea. Západní Asii si Alexandr podmaní jen s 40 000 vojskem. Jeho přátelé z dětství jsou jeho vojevůdci. Největší bitva s králem Dareem však na Alexandra čeká u Gaugamél nedaleko Babylonu. Alexandr stojí proti 25 000 armádě jen se svojí 40 000 armádou. Jenže to Alexandra nezastaví, aby si nevymyslel plán, který ho přivede až do středu perské armády a samotnému králi Dareovi. Ten když si uvědomí, že může být zabit, tak prchá a svoji armádu nechává napospas. Alexandr ho nemůže pronásledovat, jelikož jeho levé křídlo je zatlačeno perskou armádou a Alexandr a jeho jízda a pěšáci jim musí na pomoc. Přesto Alexandr vyhrál bitvu a obsazuje Babylon. Hlavní město Persie, ale Alexandrovi nestačí a chce dohnat Darea a zabít ho, aby se stal právoplatným králem. Alexandr ho tedy se svojí ztrojnásobenou armádou pronásleduje až na samotný okraj perské říše. Zde nalézá krále mrtvého. Dareovi vojevůdci ho zabili, aby si zachránili život. Jenže Alexandr se rozhodne pronásledovat i je a všechny je zabít a přitom si podrobovat všechny kmeny za hranicí perské říše. Na samotné hranici mezi Persii a Indii je země, kde žijí pouze divoké kmeny. Když přemůže jeden kmen, tak se ožení s dcerou náčelníka tohoto kmene Roxanou. Je velice krásná, ale podle matky Alexandra barbarka. I Alexandrovi vojevůdci a nejvěrnější přátelé jsou proti. Má si prý vzít za ženu Makedonku a s ní mít následníka trůnu. Jenže Alexandr si nedá poradit a ožení se s Roxanou... (TV Prima)

Desperado

Neviem prečo, ale film na mňa pôsobil miestami televízne. Pre amerického diváka viac akademické než zábavné, pre mňa oboje. ()

džanik

Spousta emotivních výlevů jak z telenovely prokládaných krvavými řežbami (kecy-kecy-kecy-bitka-kecy-kecy...) a do toho hudba a la Vangelis. A kde přišel Alexander v Baktrii k ženě černé pleti? Co mě zaujalo, bylo vyobrazení Babylónu; mít stroj času, hned si udělám výlet. ()

Aiax

Oliver Stone je velký režisér. Teď už o tom nemůže být pochyb. A Alexander je velký epos. Chce-li si člověk udělat správný úsudek, potřebuje vždy nějaké měřítko, něco srovnatelného a ejhle - jak slunečně jasný je teď fakt, že takový Gladiator nebo Troja jsou sice filmy pěkné a hezky barevné, ale ve srovnání s Alexanderem jen docela pitomoučké pohádky pro bašťouny popkornu. Někde jsem četl, že Alexander postrádá velikost, dojemnost a zábavnost. Inu, velikost v něm neuvidí ten, kdo unaven životem už nedokáže dostatečně zaklonit hlavu a ocenit úžasnou Alexanderovu vizi. Dojatí nebudou snad jen ti, kdo už viděli příliš mnoho filmů, což je ovšem jejich problém. No a bavit se pak určitě budou všichni, kdo pochopili velikost a nechali se dojmout. Já byl napnutý jako struna i při těch nejrozvleklejších dialozích a párkrát jsem měl slzy na krajíčku. A co hudba - Vangelis pořád umí, o tom žádná. Není to sice tak dějinně průlomové jako u Blade Runnera, ani se mu nepodařilo vypotit až tolik chytlavou melodii jako u 1492, ale povedlo se mu, jako zatím u každého filmu, který zhudebňoval, pozvednout divácký zážitek a zesílit emocionální dopad většiny záběrů. Intimní a tajemně exotické scény zvládá možná ještě lépe, než obligátní hrdinské motivy, a možná je to jeden z letošních kandidátů na Oscara. Našly by se samozřejmě i chyby, hlavně ta zdlouhavost. Někteří si stěžují na málo bitev, ale já myslím, že dvě bohatě stačí. Rozhodně by ale neškodilo vyměnit některé nejvleklejší scény za více akce - vlastně maličkost, film by to nijak nepoškodilo a Stone by měl určitě daleko kladnější divácký ohlas. Co dodat - Alexandra můžu s klidem doporučit všem, kdo jsou pořád schopni a ochotni nechat se unést fascinujícím příběhem. Alexander se nepokouší o historickou rekonstrukci. Kdo by šťoural opravdu vytrvale, snad by vyšťoural údajná poselství či paralely s dneškem, ale já radím - nešťourejte. Není to reálný film, je to pohádka - ale ne ta plytká a pestrobarevná, jako většina ostatních hollywodských odlitků, ale velkolepý a úžasný mýtus o pětadvacetiletém králi světa, který bavil a uchvacoval lidi dlouho před námi a který tak bude činit ještě dlouho po nás. ()

L_O_U_S

Tento film mám rád především díky hudbě mého oblíbence Vangelise, ale i pokud ji odečtu, zůstává solidní dějepisná podívaná. Jako spousta jiných filmů, i tento ale trpí syndromem rychlého vzestupu a nepříjemného pádu hlavního hrdiny. Angelina Jolie mi tady moc neseděla (už mi ty namejkapované antické harpyje a intrikánky lezou krkem), ale Colin Farrell jako Alexander Veliký válí. A že tento film mírně šokoval kvůli Alexandrově sexualitě, je jen dobře. "Napíšeš, že zemřel na horečku. Měl podlomené zdraví." (100.) ()

JohnMiller

Film ktorý vraj započal pád Olivera Stonea. Za seba však môžem povedať, že mi táto snímka neprišla ako nejaký ohromný prepadák. Hodnotím to rovnako teraz ako v minulosti, keďže na Alexandra Veľkého mám celkom silnú spomienku. Bol to totiž posledný film, ktorý som si požičal vo videopožičovni. Circa 2006, potom sa malá búdka s filmami zmenila na predaj lacného alkoholu a tabaku. Príbeh jedného z najväčších dobyvateľov civilizácie ma rozhodne nesklamal. Neohúril ma ako napríklad gladiátor ale tvrdiť, že táto obrovská epická životopisná výprava je nepodarok, je poriadne scestné. ()

Brennos

Nemohu si pomoct: Vynikájící herecké výkony, Vangelisova hudba sedne jako ulitá, výborné bojové scény, neokoukaná kamera (bitevní scény ve víru prachu, hrátky s ostřením, bitevní chaos...), celkově jde o výbornou podívanou, naturalistickou, uvěřitelnou, které chybí jen rychlejší závěr. Troja, dle mého, tomuto velkofilmu nesahá ani po kotníky. 90% (za onen pomalejší závěr) ()

Skip

Zbytečně rozvláčné. Tvůrci se s největší pravděpodobností chtěli soustředit na psychologii samotného Alexandra, čímž ale jejich dílo jaksi dost nudilo. Kde asi udělali chybu? ()

Želik

Takže mne osobne sa Alexander vyzerajúci ako vystrihnutý anjelik z vianočnej pohľadnice s očami ranenej srnky nepáči. Našťastie vo filme nejde len o vzhľad, ale aj osobnosť, názory, túžby a cestu za slávou. Krásna hudba, ale predsa len trošku dlhé a trošku nudné. ()

kajas

Tak rozvláčné, že nemám ani trochu náladu na hledání nějakých pozitiv, spíše mám pocit, že jsem místo necelých tří hodin strávila u televize hodin pět. Bitvy působí zmateně a já se u nich mohla unudit k smrti, lákání na Hopkinsovo jméno taky zrovna nedopadlo (ve filmu je možná 15 minut). Co je ale hlavní, Colin sice podává výborný výkon, ale nějak jsem se s jeho Alexandrem nedokázala ztotožnit. Velké zklamání. ()

Aleee89

Byli jsme na tom v kině se školou, měla to asi být osvěta do dějepisu, zrovna jsme tuhle dobu probírali, tak se nám to k učivu i hodilo, ale to je asi tak všechno... První chyba - děsná délka. Taková nuda v kině, bez přestávky, na tvrdých židlích, to jsem dlouho nezažila. Za druhé: vůbec se mi nelíbil Colin Farrel jako blonďáček, hrůza. Ani Angelina mě nenadchla. Snad jen výprava, kostýmy, hudba, to bylo dobré, ale když se u filmu nudíte, to je chyba. No jo, Hollywood vzal do rukou další historickou událost a jako obyčejně to zpackal... ()

wipeout

V dobe keď už mierne prehrmelo šialenstvo epických rozmerov vyvolané vpádom bezkonkurenčného úspechu Pána prsteňov je myslím čas na mierne ohliadnutie sa na rôzne filmové spracovania či už historických alebo fantasy tém. Väčšina z nich sa doslova utopila vo vlastných rozpočtoch kedy samotný dej bol zatlačený do úzadia akčnosťou a gýčovým zobrazovaním zástupu reálnych jazdcov či pešiakov doplnených o ich niekoľkonásobok digitálnych spolubojovníkov v úzadí. Práve tí vytvárali tú povestnú epickosť, na ktorú tak nadšene štúdia lákali divákov. Keď sa niektorému z adaptácii ušlo menej financií nestačili držať dych so svojimi vizuálne oslepujúcimi, bohatejšími bračekmi. Niekedy zase samotný námet nemal dostatočnú silu a musel byť umelo nafukovaný alebo prikrášlený čierno bielymi pastelkami. V svetle týchto súvislostí práve Alexander Olivera Stonea prežil túto bitku s najväčšou cťou. To čo mi pôvodne v kine pri všetkých tých bombastických očakávaniach za mlada ušlo, sa po dlhšej dobe vykryštalizovalo v dozrievajúce víno. Nebyť režisérskeho mena, ktoré má vo svete tvrdého boja o financie v Hollywoode stále svoj cveng, tak tých 155mil určite bude smerovať k mainstreamovejšiemu spracovaniu, kde by bola v záujme zvýšenia akčnosti a zobrazenia viacerých bitiek skrátená stopáž na pre nedočkavého multiplexového diváka pohodlných 2 hodín a menej. V tomto prípade história(tá je ako vždy otvorená pre rôzne interpretácie, preto hádať sa o presnosti niektorých reálii alebo faktov by bolo pre filmový zážitok kontraproduktívne, a koniec koncov nejde o dokument ale celovečerný film) a snaha o jej hodnoverné a na rozprávacie prostriedky bohaté spracovanie vystúpila do popredia. Stone nás vtrháva do sveta Alexandra veľkého a doby v ktorej žil, prostredníctvom príbehu, ktorému sú všetky ostatné filmové nástroje podriadené. A tak v bitke u Gaugamel(mimochodom asi jedna zo zatiaľ najlepšie spracovaných vo filme akú som kedy videl) predchádza dôkladná príprava v prvej hodine filmu, kde sa zoznamujeme s mladosťou Alexandra a jeho pohnútkami, snami a osobnosťou. Potom už len so zatajeným dychom sledujeme za neodolateľného sprievodu majstrom Vangelisom(v jeho hudobne veľkolepom OST) a pomocou prekrásnych veľkorysých nájazdov kamery, taktické zápolenie v riekach krvi. Nemienim rozoberať morálnosť tejto voayeristickej sadistickej pohnútky diváka, hltajúceho takéto naivné romantické ohliadanie sa na vojnu pred príchodom moderného boja so svojou narastajúcou neosobnosťou a stratou priameho kontaktu s nepriateľskou stranou(proces, ktorý sa začal príchodom pušného prachu a teda bojom na diaľku). To čo ďalej robí práve tento film tak výnimočným je fakt, že sa nekončí ako sme obyčajne zvyknutý veľkolepým triumfom dobra nad zlom, ale ide s Alexandrom celú cestu až k úpadku jeho vybudovanej ríše. A na koniec pár slov k hereckému obsadeniu. Colin Farrell je naozaj zdatný herec a nielen nejaký prety boy s bad lookom ako je občas kategorizovaný. Úloha mi nadmieru sadla. To čo sa mi ale nepozdávalo bolo obsadenie Jolie Kilmera a Hopkinsa, ktoré bolo nielenže zbytočné ale určite i finančne náročné. () (méně) (více)

Eldrick

Nejmonumentálnější gay velkofilm, jaký jsem kdy viděl. Zabijácká stopáž a neskutečně směšný výsledek. ()

dee-key

Jsem na to nedávno koukal po dlouhé době a musím změnit názor. Opravdu to nebylo špatné. Co víc, bylo to dobré. ()

fallangell

uprimne moc nechapu zarazeni tohoto filmu do kategorie akcni, ci snad valecny, snad ze herci celou dobu nosily na sobe par barevnych plisku. Premyslel jsem dlouho, Colina Farrella mam od dob tigerlandu hodne rad, Athony Hopkins podle me dokazal za svou hereckou karieru hodne, Angelina je a bude kocka i kdyby hrala hadr na podlahu, o Oliveru Stonovi vsichni vi ze umi. Ale to co spolecne dokazali vytvorit je jednim slovem hnus. Mucednicka delka, dlouhe zabery o citech, Zkrocena hora hadr, u me navic podtrzeno skvelym ceskym dabingem to vse a par indu navic mi dava, mi zkratka stale nedava zadny smysl, dekuji nechci. 1* za ta jmena. ()

Fanucci

Farrellovi role neseděla a působil nepřesvědčivě (ač ho jinak považuji za mimořádně schopného herce), příběh byl moc dlouhý a rozvleklý. Vlastně pouze mapuje bojovou cestu Alexandra na východ a "okořeňuje" ho Alexandrovou posedlostí a komplexem z matky...Příběh mohl být o dost zajímavější a scénář propracovanější. Také velkolepé bojové scény, na které jsem se těšil, se dostavily v poněkud nízkorozpočtovější verzi než jsem očekával. ()

rastlinka

Tešila som sa a čakala obrovskú bombu, ale to, čoho sme sa nakoniec dočkali bolo veľké sklamanie... Aj po treťom videní musím povedať, že je to jeden z tých horších filmov. Na to, aký mal potenciál, bol dej (na mňa) veľmi vlažný a plynul pomaly. Angelina Jolie pre mňa nie je žiadna herečka, ale Colin Farrell ma sklamal ešte viac. ()

Huntelaar

Mě osobně Alexander Veliký nijak nezaujal. Ať už rozharaným scénářem, který nevtáhl do děje ani popisem cesty k "nesmrtelnosti" natož postav. Tak ani po režisérsko-herecké stránce. Prostě téměř nic. ()

kinderman

Viděl jsem tři verze (Theatrical Cut v kině, Director´s Cut na DVD a Ultimate Cut na BD) přičemž už ta původní mi připadala zajímavá a autorsky odvážná. Způsob, jakým Stone natočený materiál přepracoval "definitivně" (206 minut), mi pak přinesl dokonale pohlcující divácký zážitek. (UC 100%) Nejednoznačný hrdina a režisérův názor podávaný tentokrát v žánru historického velkofilmu je samozřejmě přítomen ve všech verzích. ()

SonG

Oliver Stone umí i lépe. Alexander Veliký se utápí v nudě, a film nezachrání ani pár ,,nic moc,, bitevních scén. Ano, historický nádech to jistě má, ale radši se příště podívám na televizního Spartaka. ()

Nuala

Asi tady budu působit trochu divně, ale mě tento film nezklamal ani zdaleka. Mezi dalšími historickými filmy typu Troja mě spíše mile překvapil. Žádné zbytečné zviditelňování slavných herců, ale relativně slušně zfilmovaný historický film. Při druhém shlédnutí mi přece jen trochu vadily Ptolemaiovy komentáře (navíc vydávat hypotézy za fakta není zrovna hezké, ještě ke všemu když existují mnohem pravděpodobnější domněnky), ale jinak jsem spokojená. Výkon Collina Farrella je obdivuhodný a velice sympatickou postavou je také Hephaestion Jareda Leta. Na příjemném zážitku ovšem hodně ubíral český dabing, takže doporučuju Alexandra shlédnout v originální verzi. ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Anthony Hopkins a Transformers 5

Anthony Hopkins a Transformers 5

04.06.2016

Sir Anthony Hopkins si v blockbusterech zrovna nelibuje. Nikdo se sice nedivil tomu, když ho Oliver Stone ukecal do Alexandera Velikého a Kenneth Branagh do Thora, kdyby vám ale někdo řekl, že bude… (více)