Alexander Veliký

• USA Alexander (více)

Alexandr se narodil jako prvorozený syn Filipa Makedonského, který sjednotil celé Řecko pod Makedonské království a Olympiady, překrásné potomkyně hrdiny Achilla. Manželství jeho rodičů nebylo vůbec šťastné. Matka jeho otce nenáviděla a doufala, že její syn se za ni jednou pomstí. Vychovávala ho k tomu, aby si podmanil celý svět. Otec se o něho v dětství téměř nezajímal. Poté se ujal jeho výchovy a vzdělání učenec Aristoteles a otec si ho začal všímat, když si Alexandr podmanil nebojácného hřebce. Tráví s ním více času a Alexandr se matce odcizuje. Jenže jeho otec má druhou ženu, která čeká dítě. V Alexandrových dvaceti letech je možnost, že přijde o jeho právo na nástupnictví. Jelikož jeho otec nenávidí jeho matku. Ta neustále našeptává Alexandrovi, že jeho otec se ho bude chtít zbavit, až jeho otci jeho druhá žena porodí syna. Alexandr se na hostině s otcem pohádá a za nějaký čas je jeho otec zavražděn a Alexandr se stává králem. Alexandr plní vůli svého otce a táhne do Persie podrobit si celý národ a zabít krále Darea. Západní Asii si Alexandr podmaní jen s 40 000 vojskem. Jeho přátelé z dětství jsou jeho vojevůdci. Největší bitva s králem Dareem však na Alexandra čeká u Gaugamél nedaleko Babylonu. Alexandr stojí proti 25 000 armádě jen se svojí 40 000 armádou. Jenže to Alexandra nezastaví, aby si nevymyslel plán, který ho přivede až do středu perské armády a samotnému králi Dareovi. Ten když si uvědomí, že může být zabit, tak prchá a svoji armádu nechává napospas. Alexandr ho nemůže pronásledovat, jelikož jeho levé křídlo je zatlačeno perskou armádou a Alexandr a jeho jízda a pěšáci jim musí na pomoc. Přesto Alexandr vyhrál bitvu a obsazuje Babylon. Hlavní město Persie, ale Alexandrovi nestačí a chce dohnat Darea a zabít ho, aby se stal právoplatným králem. Alexandr ho tedy se svojí ztrojnásobenou armádou pronásleduje až na samotný okraj perské říše. Zde nalézá krále mrtvého. Dareovi vojevůdci ho zabili, aby si zachránili život. Jenže Alexandr se rozhodne pronásledovat i je a všechny je zabít a přitom si podrobovat všechny kmeny za hranicí perské říše. Na samotné hranici mezi Persii a Indii je země, kde žijí pouze divoké kmeny. Když přemůže jeden kmen, tak se ožení s dcerou náčelníka tohoto kmene Roxanou. Je velice krásná, ale podle matky Alexandra barbarka. I Alexandrovi vojevůdci a nejvěrnější přátelé jsou proti. Má si prý vzít za ženu Makedonku a s ní mít následníka trůnu. Jenže Alexandr si nedá poradit a ožení se s Roxanou... (TV Prima)

JJ.Gibson

Na můj vkus je Alexander Veliký trochu dlohý. Postrádá dynamiku akce! A navíc bitevní scény mi přišly docela zmatené a špatně se v nich orientovalo díky velmi útržkovité kameře. ()

sta

Scénáristicky i režijně asi o milion procent (matematicky možná nemožné, filmařsky to zas tak složité nebylo) lepší než obdobná Trója. Rozhodně ne nezajímavé. Troja je plná historických nesmyslů, oproti tomu Stoneův Alexander (a jen tak btw: proč tam zas ti čeští distributoři museli dát to Veliký?) je jeden z možných pohledů a nejsou tam nepřesnosti, ale možnosti, pochybnost - jako v závěrečné řeči Ptolemaia: my jsme ho zabili...ale to tam nepiš, napiš, že umřel na horečku...jo, to jsem asi chtěl vidět. A viděl. ()

Jillen

Musím o hvězdičku přehodnotit...když to člověk vidí poprvé tak si ani některé věci až tak neuvědomí a všimne si jich až při druhém promítání. Vpodstatě až na pár herců (Angelina Jolie- kterou nesnášim a Antonyho Hopkinse, který mi do filmu prostě nesedl) a dlouhou stopáž nemám výhrad.Bitevní scény už nikoho po Troje, Dvou věžích a Návratu krále nijak neohromí, ale přesto si udržují úrověň a nejsou špatné...hlavně scéna se sloníkem se povedla...jen mi dost vadilo jak obraz přeskočil do červenava...to mě fakt nasralo. Mimochodem kdo říká, že Vangelisova hudba není dobrá? Dávám 60% ()

nirvanafan

Po dlouhé době film, který jede podle historických skutečností, ale zároveň nesklouzává k nudnému dějepisnému dokumentu. Historické události se zdárně prolínají s podrobným průřezem do Alexandrova soukromého života a jeho osobnosti. Ráda si tohle při dostatku času pustím ještě mnohokrát. ()

jondzavid

Rovnako ako som sa rozhodoval u Troje medzi 3* a 4* sa rozhodujem aj teraz. Napriek tomu, že je Alexander jej presným opakom, páčila sa mi obidve. Po dobrej, kvalitne nakrútenej, aj keď historicky nekorektnej popcornovke dobre padne 3 hodinová učebnica histórie od O.Stone. Zo začiatku filmu som ešte tak optimistický nebol - úvodná polhodina to bola smrtiaca nuda (najmä Alexandrovo skrotenie Bucefalosa je hodne kýčové). S nástupom Colina Farrella však film chytí druhý dych. Oceňujem obe prepracované bitky a za nedostatok nepovažujem, že ich bolo málo. Ten zbytok bol totiž pôsobivo vyplnený úžasnými lokáciami a pôsobivo vytvorenými prostrediami. Zo scenára miestami príliš vyčnieval pátos, ale kvalitní herci ho dokázali pôsobivo zastrieť. Colin Farrell úlohu Alexandra zvládol na výbornú a z ostatných ma neoslovil ani tak Jared Leto či matný Val Kilmer, ale výborná Angelina Jolie, ktorej úloha sadla ako uliata. Keď som už pri tom pátose mínusom bola u mňa hudba (prehnane patetický Vangelis ma nudil a žiaľ nevtiahol ma ako Zimmer v Gladiátorovi). Filmu by prospelo aj skrátenie najmä spomínaného úvodu (mohli si to nechať na Dvd ako LOTR 3), ale môj celkový dojem je skôr pozitívny a v mojom hodnotení hollywoodskych historických veľkofilmov posledných rokov bude Alexander tróniť pod Gladiátorom, ale nad Trójou (Posledný Samuraj a King Arthur sú len poslabší bratríčkovia). ()

Vojcl

Těžké hodnocení... Fakt, že Alexander byl jaksi jiné sexuální orientace se sice historicky nikdy neprokázal, ale budiž, alespoň se tak odlišuje od ostatních hrdinů.. Herci jsou naprosto výborní, ať už mám zhodnotit Colina Farrela, Anthony Hopkinse nebo Angelinu Jolie, všichni podávají výkony jaké se od nich čekali (snad jenom ta Angelina je na Farrelovu matku příliš mladá).. Ale scénář má dost značné mezery, některé věci zůstavají tak trochu nevysvětleny, bojové scény nic moc a neustálé přeskakování z minulosti do budoucnosti a zase zpátky je sice originální, ale tady to působí trochu zmateným dojmem.. Celkově si myslím, že Alexander není zas takový průšvih jak se o něm psalo v amerických recenzích, ale nic mimořádného to také není.. Poctivé 3 hvězdičky!!!! ()

numi

Na úvod musím podotknout, že postava, kterou ztvárnil Anthony Hopkins je naprosto zbytečná a jen natahuje i tak již dost dlouhou stopáž, která opravdu stála za zvážení. Nestalo se tak a je to jedna z mnoha chyb, které tento snímek má. Věrnost historické předloze? Ano, bravo, ale tady je druhé mínus. Oliver Stone se zaměřil na studii osobnosti samotného Alexandera a vliv jeho tažení a postupných vítězství (či proher) na jeho vztah ke svým vojákům a blízkým lidem. To jej notně zobrazuje ve světle, ve kterém na něj lze nahlížet ze dvou úhlů. Jako na vynikajícího vojevůdce a stratéga, který ač měl velice složitý osobní život, šel tvrdě za svými sny. Druhý úhel je ovšem ten, pod kterým jsem se na snímek díval já. Jde o oslavný snímek o jednom psychopatickém panovníkovi, který nehleděl na životy jiných a šel slepě za svým cílem. Rozdával po cestě smutek, bolest a smrt nejen nepřátelům, ale i svým vlastním vojákům, své blízké nechával trpět a nebral na ně žádné ohledy. Oliver Stone zvolil pohled první a to mě uráží. Vždyť Alexander Veliký byl vlastně Adolfem Hitlerem své doby. A tento snímek jej povyšuje na poloboha a jeho činy omlouvá těžkým dětstvím a ještě těžším soukromým životem... [červenec 2005] ()

Ender66

Pre mňa najlepší historický veľkofilm posledných rokov. Stone nám predstavuje jedného z najväčších vojdvodcov všetkých čias. Muža, ktorý si podmanil polovicu vtedy známeho svetal(na tú dobu pomerne slušný výkon). Kto bol Alexander, čo ho motivovalo k jeho činom, prečo sa neuspokojil so získanými územiami, ale hnal sa stále ďalej a ďalej...? Na tieto otázky sa nám Stone snaží zodpovedať vo vizáulne podmanivom filme s výbornym hudobným pozmazom, podporeným kvalitnými hereckými výkonmi(najmä Leto a Jolie). Film bol však podľa mňa príliš dlhý(miestami preto trochu nudil) a niekedy nebolo jasné, či chce film byť sondou do Alexandrovho osobného života, alebo historickým veľkofilmom. ()

Orlau32

Miluji historické filmy, ale tento mě asi po 140 min. začal unavovat. To se mi ještě nestalo. Přemýšlela jsem proč. Myslím, že jsem na to přišla : byl zbytečně dlouhý a některé válečné scény se s malými obměnami neustále opakovaly. I když statečně pomáhá tvůrcům počítačová technika, přesto dialogů bylo zatraceně málo a kdyby tam nebyl vynikající vypravěč Anthony HOPKINS, a já nečetla Lundkvistův román o tomto velikém dobyvateli, tak bych málem nevěděla jaký byl hlavní motiv válečných výprav. V tomto filmu se jenom zabíjelo. Mluvilo se sice o zlatě a penězích, ale pořád měli všichni kromě zbraní holé ruce a zadky. Takže k čemu to všechno bylo? No moc mě to nepotěšilo, ale ani já film nepotěším 3*. ()

Wolodja

Pokud budete od Alexandra ocekavat sviznou podivanou ala Statecne srdce nebo Gladiator, pak budete urcite zklamani. Ja cekal spise zivotopisny film a moc se mi to libilo. ()

gogos

Neuvěřitelně nudné a zničující 3 hodiny dějin. Nedoporučuju tento film navštěvovat v menších kinech v malých městech, jinak tu bolest hlavy a zadku budete týden vyspávat. S Trojou nebo Gladiátorem je to nesrovnatelné a nudné. Film zachraňuje pár zdařilých bitev a půvabná Angelina. Todle se Oliveru Stoneovi vskutku nevyvedlo! ()

Makky

Film s väčším buzerantským nádychom som ešte nevidel. Osobne mi to tu veľmi vadilo, ale chyba nie je len v tom. Celkovo je to čudné, síce velkolepé, ale nič moc. Film má svoje kvality, no sú desiatky lepších podobných historických eposov. ()

blackrain

Tříhodinová podívaná, která není samozřejmě pro každého. Bitvy ve filmu slouží k tomu, aby Alexandra ukázaly jako geniálního vojevůdce, kterým bezesporu byl. Jeho charakter je vylíčen poměrně dobře. Je nutné příběh sledovat velmi pozorně, protože vám mohou uniknout některé souvislosti, které jsou docela důležité. ()

Alementina

Stone patril dlouha leta mezi me nejoblibenejsi rezisery, takze na film jsme se tesila... ale nevim cim to bylo, ale ja mela problem to dokoukat a uz si ani nepamatuju, jestli jsem to po dvou hodinach nevzdala, pritom nektere sceny byly uzasne, ale jine by potrebovaly prostrihat a jine byly zbytecne... Ale hlavne, ja si po letech z toho filmu nic nepamatuju, krom toho, ze jsem se u sledovani nudila. Mala role Vala Kilmera se mi libila :) Ale jednou se urcite podivam znovu a treba zmenim nazor. ()

ABLABLABLA

Historické filmy mám velmi ráda a ani tento mě nezklamal. Samozřejmě pár nedostatků by se našlo, jako proboha co tam dělala ta červená barva na konci. Nejspíš to mělo charakterizovat, že všichni krvácí a je to ta nejkrvavější bitva, ale na mě to působilo jako kaz ve filmu, levný trik. Oproti tomu třeba Hrdina má skvělé barevné scény. No ale jinak film vážně skvělý, docela se i drží skutečné historie, což u mnoha filmů nebývá (prostě si vezmou jen námět a pak z toho udělají guláš). Dokonce ani Angelina mi tu moc nevadila. Akorát mi vadili ti hadi...a vždycky tam byli v takových nečekaných momentech, že jsem si nestihla zakrýt oči:) (mám z nich totiž fóbii). Jinak super...čisté 4 hvězdičky. ()

kaylin

Oliver Stone je legenda, která má na svém kontě skvělé filmy. Mnozí ale říkají, že v posledních letech se mu podařilo vyměknout, což se podepsalo na filmech jako "World Trade Center" anebo právě "Alexander Veliký". Člověk má trochu snahu srovnávat film s takovou peckou, jakou byla "Troja". To je přece jen srovnání trochu kruté, ale na druhou stranu ne úplně neopodstatněné. Nezkoumal jsem, do jaké míry se Stone držel předlohy, ale jsem si jistý, že celkem věrně. Bohužel se zaměřil především na určité kontroverzní aspekty Alexanderova života, jako jsou homosexualita a jeho zvláštní vztah s matkou, kde by bylo možné hovořit o určité formě Oidipovského komplexu, což se nakonec promítlo i na jeho vztahu k ženám. Fajn, zajímavé, proč ne, ale Alexander byl především válečník, člověk, který na velmi krátkou dobu dokázal sjednotit svět tak různorodý, že se to dle mého názoru po něm nikomu nepovedlo, ani Sovětskému svazu. Na dobývání se neklade tak velký důraz, což je škoda, protože když k soubojům dochází, jsou silné a naturalistické, což byla také vždy Stonova chlouba. V aktuálních "Divoších" chce ukázat, že a to pořád má. "Alexander" ale v mnohém pokulhává, stejně tak i v tom směru, že režisér rád využíval různé filmařské techniky. Patrné je to až ve chvíli, kdy je Alexander zraněn a padá ze svého koně. Najednou je použit jiný filtr kamery, což ve skutečnosti ale nevypadá efektivně, ale prostě divně. Ani z herců Stone nedostal něco oslňujícího. Anthony Hopkins hraje svou klasiku, Colin Farrell je místy dost těžko uvěřitelný a Angelinu bych, znát jen tenhle její film, nesnášel. Val Kilmer zde ještě ukázal, že míval tělo sportovce, dnes by již roli Filipa Makedonského nedostal. Velmi rozpačitý snímek, bohužel. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/10/zitra-nehrajeme-lovci-dinosauru.html ()

jajinka

Velké náklady, mohutné záběry, ale naprosto o ničem. Jolieová taky musí být všude a Farrell velmi nepřesvědčivý.. ()

slunicko2

Adorace masových vrahů - vojevůdců ve zcela zbytečných válkách mě dost irituje. 1) Pokusy o zdůvodnění či dokonce ospravedlnění Alexandrovy invaze osvobozováním národů od útlaku či jakýmsi pokrokem znějí fakt směšně. Posedlost po moci a po slávě je tu vydávána za ctnost._____Urostlý blonďák (historici se řehtají) Alexander pak přemítá v existenciálním stylu o smyslu života a o domově._____ 2) Ale pohled na marockou poušť s tisícem marockých vojáků mávajících oštěpy a meči je působivý, to ano. Ani thajská krajina není k zahození._____ 3) Spousta pěkných kluků zajišťuje tomuto macho filmu pozornost lidí jako jsem já: 33letý Jared Leto (makedonský šlechtic a Alexandrův milenec Hefaistión), 27letý Jonathan Rhys Meyers (makedonský král Kassandros), 28letý Neil Jackson (generál Perdikkás, po smrti Alexandra regent), 14letý Connor Paolo (mladý Alexander), 23letý Joseph Morgan (Filotas, syn generála, popraven za spiknutí proti Alexandrovi), 22letý Toby Kebbell (Pausaniás, vrah Filipa II.), 24letý David Leon (Hormolaus), abych jmenoval jen některé._____Vynikající výkon podal, jak jinak, 28letý Colin Farrell (Alexander). ()

Hadža

Ja jsem byl s prevedenim Alexandra na platno spokojen,Colin se ho zhodtil se cti.Jenom v cele dlouhe stopazi to chtelo pridat vice akcnosti,bitev.A toho milence si mohli taky odpustit. ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Anthony Hopkins a Transformers 5

Anthony Hopkins a Transformers 5

04.06.2016

Sir Anthony Hopkins si v blockbusterech zrovna nelibuje. Nikdo se sice nedivil tomu, když ho Oliver Stone ukecal do Alexandera Velikého a Kenneth Branagh do Thora, kdyby vám ale někdo řekl, že bude… (více)