Frankenstein

• Česko Frankenstein podle Mary Shelleyové (více)

Podobně jako v předloze, i zde je hlavní postavou mladý doktor Frankenstein, který díky své posedlosti smrtí stvořil nový život. Ale „netvor“ sestavený z těl odsouzenců, kterému jeho autor vložil do hlavy mozek geniálního vědce, je stejně jen ohavná napodobenina člověka. Když si netvor uvědomuje fakt, že ho lidé mezi sebe nikdy nepřijmou, rozhodne se pomstít svému stvořiteli i jeho rodině. Film Frankenstein nabízí citově spletitý příběh plný opravdové hrůzy. (Bontonfilm)

Terva

V Ingolstadtu řádí cholera, všichni opouštějí město, ale za zavřenými dveřmi Frankensteinovy laboratoře se jedné noci zrodí život. Scénář : Frank Darabont a Steph Lady podle románu Mary Shelley. Kamera : Roger Pratt. Hudba : Patrick Doyle - Ocenění - 1995 - Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA - nominace. Jeden z těch povedených hororů. ()

MrCreosote

Atmosférický gotický horor, kterým se minimálně po vizuální stránce musel inspirovat Tim Burton o pět let později v Ospalé díře. Branaghův Frankenstein ale není funkčním celkem - bije se v něm snaha o realistické podání konfliktu monstra a jeho stvořitele s opulentní výpravou, výraznou kamerou a apokalyptickými záběry, které nakonec tu minimalistickou strukturu narušují. Obzvlášť herci hrají natolik civilně a neafektovaně, že by novému Frankensteinovi slušelo komornější podání. ()

Marek1991

Od filmu s Frankensteinom by som čakal viac a najmä ak tam hrá Robert De Niro. Temný miž maž, ktorý mi ako horor nepripadal, skôr ako poloromantická obludnosť. Áno masky skvelé, príbeh bol iný, ale od priemeru sa to nevychyľuje. ()

liquido26

Nejvěrnější filmové zpracování Frankensteinovského románu. Hlavním přínosem tohoto snímku není to, že se děj až na větši či menší odchylky v zásadě neliší od knihy, ale to, že konečně někdo pochopil pravou hloubku románu Mary Shelleyové a dovedl jí převést na plátno. V dřívějších adaptacích se to moc nedařilo. Podoba Roberta De Niro se sice nikdy nestane synonymem pro Frankensteinovo monstrum (narozdíl od Borise Karloffa), ale jeho monstrum si doopravdy zasluhuje náš soucit v takové míře, jako si ho zasloužilo monstrum v knížce. Kenneth Brannagh v roli Viktora předvádí úžasný výkon a stejně tak ostatní herce v čele s Helenou Bonham Carterovou. Frankenstein je pro mě po všech s tránkách bezchybným dílem. ()

corpsy

Vizuálne pôsobivé, takisto aj Robert de Niro bol zaujímavou voľbou na stvárnenenie Frankensteinovho monštra, no chýba mu ten magický náboj, ktorý mal Coppolov DRACULA. Ale ináč skvelé. ()

curunir

Slávne monštrum pod talentovanými Branaghovými rukami opäť ožíva! Škoda však, že režisér sa nevyhral tak ako napr. pri Henrichovi V., ktorý i keď finančne skromnejší je v mnohých scénach omnoho viacej strhujúcejším. Celkovo je Branagh neveľmi nápaditý, mnoho scén by som si vedel predstaviť úplne inak, on ich však nakrútil najštandartnejšie ako sa len dá a i keď angažoval prvotriednych hercov vrátane samého seba, žiadne veľké divy s nimi nevytvára. Tu časté porovnávanie s o 2 roky starším Coppolovým Draculom i keď sa môže zdať nie je úplne miestne. Pri sledovaní Draculu človeku vážne nabiehajú zimomriavky, ale pri Frankensteinovi som osobne nič také necítil, takže z daných žánrov by som film najskôr označil za drámu. Dracula je vizuálne opulentnejší, Frankenstein je zase viacej bolestnejší a emotívnejší. De Niro svoju úlohu zvládol excelentne, svojej postave dodal takej tragiky až sa môže miestami rovnať Johnovi Merrickovi v ,,Ganéša v Londýne". Knižnú predlohu som zatiaľ nečítal, takže presnosť neviem natoľko porovnať, ale celkový výsledný dojem je skôr vlažný. 3.5* ()

sidzej

Filmy o Frankensteinovi ma nikdy veľmi nebrali, no Kenneth Branagh stvoril neskutočne citlivé a emotívne dielo s vynikajúcim príbehom, podmanivou hudbou, svižným tempom a príjemným obsadením. Helena Bonham Carter je na podobné úlohy priam stvorená :D Veľká spokojnosť, za celé 2 hodiny ani jediná nudná chvíľa, napriek vážnosti a pochmúrnosti námetu nechýba ani hravé odľahčenie plné pozitivizmu, radosti a spontánnosti ....na Branaghove filmy si odteraz lepšie posvietim. ()

Tryskomyš

Jakmile si přečtu v programu název filmu Frankenstein, nikdy nedokážu odolat. Viděla jsem už několik zpracování. Toto je silně působivé, navíc se spoustou skvělých herců. ()

bloom

Tato verze se víceméně věrně drží předlohy a místo nějakých hororových strašáků tu máme kostýmní drama. Herecké výkony jsou brilantní - Robet de Niro vzbuzuje spíše soucit než hrůzu, přesto vám z něj občas běhá mráz po zádech. Kenneth Branagh, Tom Hulce, Ian Holm a Helena Bonham Carter hrají spolehlivě, přesně tak, jak to u takového filmu čekáte. Nejvíce ovšem překvapuje John Cleese, tak umírněný vážný výkon jsem opravdu nečekal. Na druhou stranu film občas zabředává do opravdu nudných chvilek... ()

schizmo

Jedno z nejnovějších zpracování legendárního příběhu, zaměřený na uměleckou, emotivní i výpravnou složku. Při scéně plakajícího frankenstejnova monstra by se snad i kámen ustrnul.... ()

mis-ko

Adaptácie klasických diel by mal do filmovej podoby prevádzať už len Kenneth Branagh. Na čo siahne, to sa stáva lahôdkou pre diváka. Či už ide o drámu, rozmarnú komédiu alebo horor, pod jeho režijnou taktovkou sa rodí novodobá filmová "klasika". Výborné herecké výkony len potvrdzujú vysokú kvalitu výsledku. ()

Tayen

Nejvíc z celého filmu se mi líbil úvodní prolog Mery Shelley a následující scény za severním polárním kruhem, kdy se zevnitř něhové bouře něco ozývá. Tento mrazivý začátek slibuje hrůzostrašný film, kde se fakt budete bát. U mne se spíše jednalo o dvouhodinové sebezapření, kdy jsem se bránila spánku. Scény se mi zdály příliš zdlouhavé a nějak nemastné neslané. Až ke konci to začlo mít ten správný hororový dramatický nádech, ale to si musíte počkat až na smrt Mery. ()

Davson

Úžásný film, absolutní filmová extáze! Původní Frankenstein z 30. let vypadá vedle tohoto díla jako malinkaté vyžle. Nemám co bych tomuto dokonalému filmu vytkl, můžu pouze sršet pochvalami, zejména na herecké výkony, úžasnou kameru a vynikající hudbu. Frankenstein je film, který si navždy zapamatuji a který se navždy usadí v mém seznamu nejlepších filmů. ()

MikO_NR_1909

Napriek nesporným kvalitám a unikátnemu prenádhernému romantickému soundtracku pôsobí tento Frankenstein trošku odfláknutým dojmom. Priveľa slizkých scén (čo nemusí byť na škodu), ale najmä prepracovanosť kostýmov nie je ideálna. Emócie sú povrchnejšie a jednotlivé konania postáv častokrát plné rýchlych zvratov. Pôkiaľ ste nevideli Whaleov rukopis v prvých dvoch Frankensteinoch - nepochopíte, čo som myslel. ()

Macejko

Teatrálne až na kosť, v dialógoch šuštiace papierom... a absolútne excelentné. Doteraz som pri rečiach o Branaghovej "divadelnej" réžii presne nevedel, čo si pod tým pojmom predstaviť (v Thorovi som nič podobné nezaznamenal), ale pri sledovaní Frankensteina som to odrazu dokonale pochopil. A páni moji, či som len bol uchvátený! Réžia je vynikajúca a film dokonale funguje v každej scéne, či už ide o Frankensteinovu mladícku rojčivosť a zapálenosť, samotný proces stvorenia, romanca medzi Victorom a Elizabeth alebo doslova a dopísmena šokujúce finále. Branaghovo vedenie dáva filmu naozaj monumentálny punc, umocnený navyše výbornými ústrednými hercami. Vďaka tomu - a geniálnej Doylovej hudbe - sa zo sledovania v podstate komorného príbehu stal dokonale epický zážitok. ()

Freemind

Brannagh je inteligentní filmař, dvakrát zvládl Shakespeara levou zadní ... a pak se položí na takové stupidní hollywoodské adaptaci. Je to až bolestivá podívaná - eskadra výborných herců se tady plahočí po kostře špatně slepeného scénáře, masky a akční scény jsou až komicky neumětelské (rozesmál mě hlavně De Niro vyskakující z ledovce jako čertík z krabičky a Cleesův plastový předkus). Takhle opravdu ne, Mistře. ()

Bat55

Výborný filmík, ktorý mi len v niektorých scénach trocha vadí. Inak zrod Frankesteina, jeho vyhnanstvo a pomsta je výborne natočené. Hlavne je to príbeh plný romantiky,samoty jednej nestvúry a hlavne film o pomste. O vytvorení dokonalého muža s viacerých mrtvol. Kenneth Branagh až excelentne hrá a aj režíruje. Robert De Niro je tiež moc dobrý, ale pod tým kostýmom Frankesteina by som ho asi ani nepoznal a čo viac, nepovedal by som to doňho. To až tu, tady na ČSFD.cz som zistil,že je to De Niro. Bavilo ma to, je to kvalitne natočené a pre mňa takmer dokonalý plnohodnotný filmík. Dávam silnejšie 4*. /80%/ ()

SarumanKo

Kenneth Branagh sa nezaprie. Vždy, keď som počul o tomto filme, som premýšľal, či je možné staromilskú réžiu, shakespearovskú dramatickosť, možno by som povedal až televíznosť, okázalosť, veľké gestá a osudové lásky spojiť s vedecko-fantastickým hororom Mary Shelleyovej. A nevedel som si predstaviť, ako by to fungovalo. A ono to funguje skvelo. V Branaghovom podaní sa stretávame s novou, trpkou verziou známeho príbehu, z ktorej vynikajúci film robia predovšetkým bravúrna réžia, herecké výkony (za pozornosť stojí zvláštna herecká poloha Roberta DeNira), bohatá výprava a mrazivý záver, na ktorý sa bude ťažko zabúdať. (80%) ()

Hollywoodští skladatelé v Praze

13.08.2009

Branagh vs. Mozart

Branagh vs. Mozart

12.11.2005

Jedna z nejznámějších a nejslavnějších oper hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta KOUZELNÁ FLÉTNA se dočká své filmové podoby. V londýnských Shepperton Studios ji na začátku příštího roku začne… (více)