Frankenstein

• Česko Frankenstein podle Mary Shelleyové (více)

Podobně jako v předloze, i zde je hlavní postavou mladý doktor Frankenstein, který díky své posedlosti smrtí stvořil nový život. Ale „netvor“ sestavený z těl odsouzenců, kterému jeho autor vložil do hlavy mozek geniálního vědce, je stejně jen ohavná napodobenina člověka. Když si netvor uvědomuje fakt, že ho lidé mezi sebe nikdy nepřijmou, rozhodne se pomstít svému stvořiteli i jeho rodině. Film Frankenstein nabízí citově spletitý příběh plný opravdové hrůzy. (Bontonfilm)

monolog

Je zajímavé, že některá díla přitahují filmaře pořád a pořád. Není snad pětiletky, kdy by nevznikl film o Frankensteinovi. To je totéž, jako kdyby u nás někdo točil stále a stále dokola Pytlákovu schovanku (odkaz zde) nebo Roztomilého člověka (odkaz zde) . Prostě jednání k smíchu a po určité chvíli dotazu po pánově duševním zdraví. No, v Americe je tomu jinak. A obvykle to dopadá strašlivě. Ovšem v tomto případě se to vyplatilo. Výprava, herci, režie, scénář. Všechno je jedním slovem Superperfektkolosálněextragrandiózní ()

Boss321

Poměrně zdařilá adaptace nejslavnější knihy Mary Shelleyové, kterou si vzal na paškál Kenneth Branagh a zároveň se ujal i hlavní role. V roli monstra, které Frankenstein stvořil, se neobjevil nikdo menší než sám velký Robert De Niro, který mi svým zevnějškem bude ve snech strašit ještě hodně dlouho. Atmosféra je vynikající, stejně jako hudba, kostýmy, výprava a herecké výkony. Jedno z nejlepších Branaghových děl, které je věrné své předloze (teda až na závěr) a celkově se jedná o slušný neobyčejný filmový zážitek...... ()

Jossie

Branaghovi tyhle filmy z minulých století opravdu jdou. Umí je vyprávět velmi poutavě, barvitě a přesvědčivě. Mladý Frankenstain přijde o matku a tak nad jejím hrobem slíbí, že už nedovolí, aby někdo další zemřel. Posedlý touto myšlenkou stvoří z mrtvého člověka živého a teprve když vidí výsledek, zhrozí se svého díla. Jenže už je pozdě zastavit lavinu nešťastných událostí, kterou sám spustil. Film má nádhernou výpravu, je podbarvený velmi sugestivní hudbou a herecké obsazení nemá chybu. ()

xxmartinxx

Je zřejmě potřeba si uvědomit, že hrdinou je Frankenstein, ne jeho monstrum. Protože jinak zkratkovitá, nerozvinutá a nepřesvědčivá (mluvit jako král Lear po rozšifrování slova "přítel"?) De Nirova postava musí zákonitě iritovat. Typicky shakespearovský Branagh to ale samozřejmě jistí... ()

Shit

naprosto skvělé zpracování Frankensteina, všechno je správně ponurý a ten frankenstein je v podání Roberta De Nira jako oživlá sešitá mrtvola a to je to správný, nějak takhle bych si ho představoval a když k tomu přidá ještě dobrej hereckej výkon, tak je dokonalej. A na to že to režíroavl Kenneth Branagh tak je to i skvěle natočený ()

gudaulin

Zatím nejlepší zpracování proslulého románu z pera Mary Shellyové o stvoření umělé bytosti. Působivé drama se může pochlubit jednak výbornými hereckými výkony a kvalitním obsazením, jednak skvělou kamerou, která dává vyniknout všem lokacím, kde se příběh odehrává. Je to nejen horor, ale i velkolepé drama. Celkový dojem: 85 %. ()

Gilmour93

Než se Mary Godwin stala Mary Shelley, vymyslela příběh o švýcarském vědci, který ve snaze překabátit kmotřičku smrt přijde o vše, co kdy měl na světě rád. Romantické drama o lidské posedlosti, osamělosti a touze být milován letí pod Branaghovou taktovkou jako střela a zcela v jeho intencích směřuje k vyvrcholení ve stylu takřka Shakespearovské tragédie. „He never gave me a name..“ Teď už snad někteří konečně pochopí, že jméno Frankenstein není synonymem odporného vzhledu a prkenné chůze.. ()

Psema

Solidní atmosféra, vyýprava a obsazení nezachrání všechno. Tuplem ne, pokud ve výsledném sestřihu chybí 30 minut materiálu, Branagh hraje idiota, jehož prokouknutí nemá dostatečnou oporu, a samotná zrůda s lidskými parametry na tom není o moc líp. Speciálně velké mínus za úletový casting Heleny Bonham Carter, která je tu i na své poměry opravdu odpudivá, a proto jako love-interest totálně nefunkční. ()

Tuxedo

Tenhle Frankenstein je docela o něčem jiném než dvě klasiky z 30. let a hlavně proto se ho oplatí také vidět. Branagh pojal látku mnohem epičtějším způsobem a téměř každý důležitější moment pojímá dramatičtěji/tragičtěji než je obvyklé a co je hlavní, věnuje se zde stejnou měrou jak Frankensteinovi, tak jeho monstru a lze je tak stejnou měrou chápat, jako nenávidět. I díky tomu je Frankenstein poměrně netradičním zážitkem s dobrou režií, herci a občas se vytasí s opravdu výbornými myšlenkami (např. když monstrum přemítá o tom, kdo je a kdo byli ti lidé, ze kterých sestává) a je jen škoda, že Branagh věnuje příliš času Frankensteinově výzkumu a mnohem méně klade důraz na finále, kde jsem přeci jen čekal nějaký ten hlavní střet stvořitele a jeho výtvoru. ()

genetique

Nie som si istý, či bola De Nirova prítomnosť a hlavne jeho herecké nadanie vo filme potrebné, no určite sa na Frankensteina pozeralo inak ako na klasický horror. Svoje čaro tomu prikúzlil najmä hamletovec Branagh, ktorý herecky doslova prežíval celý dej a ani režisérsky si neviedol najhoršie. Škoda však, že premisa medzi klasickým horrorom a drámou nebola až taká výrazná a teda ani film ako sólo dráma, či horror nesplnili moje očakávania na perfektnú. Mohlo to byť lepšie. 75%. ()

maxi6

Už X-té pokračování na toto téma nepřineslo dle mého bohužel žádnou velkou změnu. Nepochopitelné střihy, nenavazující děj, místy odfláknutý exteriér, umělohmotná až kýčovitá zima, milé pohledy z teplé-ledové vody. Celkový dojem na mě působil uměle, teatrálně a hodně lacině, bez jakéhokoliv se vcítění do doby, rolí, či jakési sounáležitosti. Po celou dobu sledování mě to pronásledovalo, víc než hrůzy hororu. Za pohled do monitoru, kde mi pan Branagh pustil barevné obrázky, jsou dvě ** až, až.... ()

zelvopyr

U tohoto filmu se pro mne něco zlomilo a od něj dál Branaghovi tak nějak... nevěřím. Dokud adaptoval Shakespeara, tak to pro mne byl mistr mistrů... ()

ScreamJay

Tam v končinách zimních, kde jeho stopy končily, tam v očích strach se blyštil. Legendární horor mladičké Britky o šíleném vědci a jeho nepovedeném díle se dočkal stovek různých adaptací. Od legendárního Borise Karloffa v roli monstra přes Lona Chaneyho juniora až po Brooksovskou parodii. Ale gotičnost, temnost a mrazivost mu vrátil až Kenneth Branagh. Dva legendární horory 30tých let, tedy Frankensteina a Frankensteinovu nevěstu sešil v jeden film, oblékl do moderního hávu, doplnil skvělou hudbou a velmi kvalitním hereckým obsazením. Robert De Niro je pan herec a tady to jen potvrdil. Sledoval videa lidí po mrtvici a učil se od nich. Protože stejně jako člověk postižený mozkovou příhodou co se musí znovu učit věci jenž považoval za samozřejmé, tak i monstrum sešité z několika lidských těl po návratu do života znovu hledá způsob jak komunikovat se světem. Už to není Boris, ale je to Robert a to je kult součastnosti. Už to není síla jednoduchosti a objevování kouzla filmařiny, ale pocta hororovému řemeslu a klasice se vším všudy. Tam kam sahá lidská představivost, tak tam sahá i lidský strach a možná ještě dál. Pět hvězdiček ovšem nedávám jen za to co jsem tu jmenoval, dokonce ani za svižný děj, ale hlavně za tu chuť pozvednout klasiku nad svůj obvyklý stín. Frankenstein je tak asi nejlepším historickým hororem posledních X let a překonat ho dá pořádnou fušku. Gotika alive!!!!!!! ()

3DD!3

Branagh tu dramatizaci na můj vkus přehání, navíc se prý v mnohém liší s předlohou, kterou mám již dlouhá léta v plánu si přečíst. De Niro je odporný a hraje výborně, ale čekal jsem ještě trochu větší zrůdu. ()

Kaka

Takhle nějak má vypadat moderní zfilmování literární klasiky. Velmi silná a až podmanivá výtvarná stylizace, vynikající výprava, velmi silná a atmosférická hudba a v neposlední řadě kvalitní scénář. Jak by také ne, když se na něm z velké části podílel Frank Darabont. ()

castor

No, dlouho mi tenhle kus v duchu literární předlohy Mary Shelley unikal. Branagh jako posedlý lékař, De Niro jako umělá bytost. Malý Victor, který si už od útlého věku liboval ve vědeckých experimentech, právě dostal sestřičku – sirotka Elizabeth. A taky poznal první velkou bolest – přišel o matku. Jak porazit smrt, ptal se urputně Victor. Sen se nakonec stal realitou. V dospělosti totiž dokázal vdechnout život. Bytost ovšem ve své aroganci nechal jako nevydařený pokus napospas osudu a ta od samého začátku svého bytí překovávala těžké překážky. A to se Victorovi vymstí. Režisér Kenneth Branagh už předtím svérázně přistoupil třeba k shakespearovskému Jindřichu V. nebo k Mnoho povyku pro nic. Je dynamický, teatrální i velmi podmanivý. A ukazuje, jak má vypadat moderní zpracování literární klasiky. Ač bych u některých scén sáhl po střihačových nůžkách, jiné scény bych si klidně přehrál znovu. Herci velmi dobří. ()

ClintEastwood

Nejprve to byl Travis Bickle, poté Jake LaMotta či Max Cady a tady Robert De Niro herecky ztvárnil další monstrum. Frankensteinovo monstrum. A společně s Kennethem Branaghem, podle scénáře Franka Darabonta - dal vzniknout filmu, který je důstojným nástupcem původní klasiky ze 30. let dvacátého století. ()

Véča

Starou verzi z r.1931 mám rád především kvůli Karloffovi, který hraje monstrum.Monstrum v této adaptaci nemá tolik prostoru,ale jeho ztvárnění,namskování,ale i oproti staré verzi je de Nirova kreace prostoupena emocemi,původní touhou konat dobro,jež se mění díky vlivům okolí.Celý děj spíš odpovídá verzi Mary W. Shelley,než kterákoliv jiná verze,co jsem zatím viděl.I tato adaptace však není úplně přesný přepis,ale liší se většinou jen v detailech nebo vynecháním jedné pasáže z knihy.Ostatně tomuto filmu takový zásah jen prospěl,u knihy jsem měl místy pocit,že je taková rozvláčná, pomalu postupující a ve filmu mě Kenneth Brannagh pomalu nenechal nadechnout.Výtvarník kostýmů se musel opravdu ,,vyřádit'',ať se zrovna děj odehrával v bohatších vrstvách,nebo ve městě plném chudých,měl sem pocit,že historická věrohodnost je na dnešní poměry ,kdy si mnoho lidí cení víc nesmyslnou hollywoodskou slátaninu s obrovským množstvím faktických chyb,úžasná.Snad jediná věc co mi vadila byla druhá Frankensteinova kreace,utvořená z těla s popálenou hlavou,která rozhodně nebyla na pohled příjemná. Doporučuji shlédnout film před přečtením knihy,nejsem si jistý,jak moc by se mi líbil,film kdybych znal o něco lepší knižní podobu.Frankenstein není dokonalý,občasné chyby jsou ale víc než dostatečně vyváženy kvalitní podívanou apodle mě je tahle adaptace ta nejzdařilejší vůbec. ()

D.Moore

Skvělý film! Klasický román natočený tak, že má parametry shakespearovské tragédie. Čili přesně, jak paní Shelleyová zamýšlela. De Niro je úžasný, způsob, jakým vzbuzuje odpor a soucit zároveň, je jedinečný, Branagh si vede výborně před kamerou i za ní, démonická hudba Patricky Doylea je jeho nejlepší kus a co do našlapanosti trumfne leckterého Elfmana. Jo a je tu John Cleese ve své nejlepší vážné roli. Co chcete víc? ()

MM_Ramone

Príbeh o doktorovi Frankensteinovi je starou osvedčenou horrorovou klasikou. Bol mnoho krát sfilmovaný. Už v začiatkoch kreatívnej kinematografie siahlo niekoľko tvorcov po tejto téme. A pre filmárov zostal "Frankenstein" zaujímavým námetom do dnes. Jednu z najznámejších verzií natočil v roku 1994, podľa scénara Franka Darabonta, režisér Kenneth Branagh. Vďaka štedrej produkcii a vysoko profesionálnemu prístupu vznikla kvalitná historická dráma s prvotriedným hereckým obsadením. Postavu frankensteinovho monštra skvelým spôsobom stvárnil herec Robert De Niro. **** ()

Hollywoodští skladatelé v Praze

13.08.2009

Branagh vs. Mozart

Branagh vs. Mozart

12.11.2005

Jedna z nejznámějších a nejslavnějších oper hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta KOUZELNÁ FLÉTNA se dočká své filmové podoby. V londýnských Shepperton Studios ji na začátku příštího roku začne… (více)