Frankenstein

• Česko Frankenstein podle Mary Shelleyové (více)

Podobně jako v předloze, i zde je hlavní postavou mladý doktor Frankenstein, který díky své posedlosti smrtí stvořil nový život. Ale „netvor“ sestavený z těl odsouzenců, kterému jeho autor vložil do hlavy mozek geniálního vědce, je stejně jen ohavná napodobenina člověka. Když si netvor uvědomuje fakt, že ho lidé mezi sebe nikdy nepřijmou, rozhodne se pomstít svému stvořiteli i jeho rodině. Film Frankenstein nabízí citově spletitý příběh plný opravdové hrůzy. (Bontonfilm)

MickeyStuma

Po věhlasném zpracování Frankensteina z roku 1931 je tento druhý, který si zaslouží zařadit mezi klasická filmová díla. Takhle zvýrazněný psychologický obraz Victora Frankensteina a citová stránka vytvořeného monstra tu skutečně ještě nebyla. Kenneth Branagh a Robert De Niro si zaslouží úctu a uznání. Frankenstain krapet vyvolává otázku: Je vylíčen jako bláznivý šílenec nebo zběsilý génius? Především je to dobrý lékař, který si usmyslel porazit smrt. Stvořené monstrum prochází poznáním života plného zášti, nepřátelství a násilí. Poznal kruté chování lidí k někomu, kdo je prostě jiný. Při sebepoznání vlastní ohavnosti přináší jistou vůli po pomstě, které však zabrání citový vztah ke svému stvořiteli. Atmosféra je jednoznačná, kulisy typické na svou dobu a speciální efekty na výbornou. Snímek šokuje a dojímá zároveň. Hluboký smutný lidský příběh, jaký tu snad ještě nebyl. ()

Rathalos

Jedno z najlepsich spracovani Frankensteina,ak nie top,jednoducho filmovy zazitok,ta atmosfera je uzasna,do toho hraje hudba,ktora to len vsetko krasne prehlbuje a to som este nespomenul fajn kameru ci vynikajuce masky,Roberta De Nira som skoro nespoznal,zmeneny na nepoznanie,fanusikom tohto zanru jednoznacne odporucam,kto to este nevidel,moze lutovat...:-) ()

Blaogranas

Literární předlohu jsem sice nečetl, ale přesto si ji troufnu označit za klasiku. Příběh je plný nejrůznějších emocí a tohle filmové zpracování oplývá úchvatnými výkony, no a hudba je prostě mistrnná. Nedá se to všechno moc popisovat, to se prostě musí vidět. Minimálně 90%. ()

Torgal

Kennet Branagh je uznávaný divadelný herec a režisér, ale nemôžem sa ubrániť dojmu, že tej divadelnosti v tomto filme ostalo viac než by sa patrilo. Striedanie scén (najmä v úvode) a prehnaná teatrálnosť sú toho najviditeľnejšími prvkami. Inak ale môžem len chváliť. Masky sú vynikajúce, rovnako ako výprava, kvalitné herecké obsadenie a zručná réžia robia z tohto snímku po práve najlepšiu adaptáciu Frankensteina. 7+/10 ()

Kingjiri

"Lze stvořit bytost, jež nezestárne a neonemocní. Bytost lepší než my - inteligentnější, vyspělejší ..." První filmová adaptace Frankensteina, co jsem zatím viděl. Že je jeho příběh tak romantickej jsem teda nevěděl, protože knížní předlohu příliš neznám (vlastně jsem jenom věděl, že Frankenstein je "sešitej" člověk). Na druhou stranu, co ale čekat, když to napsala ženská:) Ty romantický pasáže mě teda dost zklamaly, protože jich bylo moc a příběh tak vždycky ztratil tempo. Aspoň, že se na scéně objevoval De Niro, kterej to se svojí postavou Frankensteina zachraňoval. Co ještě stálo za to, byly scény, kdy Viktor prácoval ve svý "laborce". Jinak jako celek na můj vkus příliš dlouhý, málo napínavý a zasloužilo by si to jestě temnější atmosféru. Pořád ale lepší průměr za tři silnější hvězdy. ()

ClayGirl

Nechutný a uřvaný film se zajímavou zápletkou a nejedním podnětem k zamyšlení. Doporučuji zhlédnout, pokud máte rádi tragická dramata nebo vás zajímá Frankenstein, jinak asi ne. ()

JimiH

Působivá a věrnější adaptace klasického díla. Viktor Frankenstein není jen maniakálním stvořitelem monstra, ale vskutku sobeckým mužem, který postupně zrazuje všechny, kteří v něj věří. Poslední půlhodinka je naprosto famózní se slušnou porcí gore na poměry mainstreamové produkce. ()

Titus

I přesto, že tady stvoření vypadá inteligentněji než stvořitel, líbilo se mi to. Branagh fakt umí a na Roberta de Nira mi nikdo nesmí sáhnout. Hudba fakt bezvadná a k samostatnému poslouchání nemožná. ()

josieaddms

Úplně perfektní podívaná která mě naprosto vtáhla do děje. Sledovala jsem to s úplně zatajeným dechem, a v mnoha pasážích jsem měla slzy v očích. Opravdu strhující. Herecké výkony na jedničku, spousta skvělých myšlenek, perfektní zpracování. Asi nejlepší filmová adaptace této knihy jakou jsem měla možnost vidět. Není radno hrát si na Boha. A kdo byl nakonec horší, tvor? nebo jeho stvořitel? Jediné co mi trošku vadilo, byli ty samoúčelové scény, například ta scéna kdy Viktor probudil k životu svůj výtvor tak tam běhal -naprosto bezdůvodně- jen tak, bez trička, pouze z toho důvodu aby nám předvedl jak si na tuto roli vytrénoval tělo. Ale jinak před Branaghem vážně klobouk dolů. Tenhle film byl pro mě zážitek. ()

danny_21

Věřím tomu, že někdy v budoucnu opět přijdě někdo s remakem, jak je to dneska v módě, ale Branaghovu verzi těžko někdo překoná. Dokázal totiž stvořit monstrum jak odpudivé, tak ho i polidštit a díky tomu, má lidské touhy a city a jeden s ním musím místy soucítit, skvělě navodil tu správnou atmosféru, přidaly se povedené masky a navíc celé to trio Kenneth, Helenna a hlavně Robert výborní - mně se tahle verze umělého člověka moc líbila, takže dávám 85 % ()

dustur

Pri prvých minútach,som sa bál že mu napálim iba slabé tri hviezdičky,lebo sa to ťahalo a ťahalo...,a ktomu tie prvé minúty boli také utahane že som si myslel,ze sa iný film pozerám ako som sa pozeral ☺...,a aj keď ja veľmi nevyhladavam filmy z Kenneth Brannaghom...., ale ja som si film vybral skrz iného hereckeho osadenstva ,,Robert De Niro-Helena Bonham Carter" Ktorý podľa mňa celý film ťahajú a kradnú pre seba...,a to je dobré... Lebo film vtedy začína mať spád keď sa na scéne objaví práve Robert De Niro , ktorý je ako to monštrum perfektný a Helena Bonham Carter je vo svojej úlohe ,,Elizabeth"dokonalá a hlavne ku koncu je až veľmi presvedčivá... A aj keď film u mňa nezíska plný počet bodov,lebo to má aj troška také suchšie miesta... Film si ešte určite niekedy pozriem...,lebo si to zaslúži.. Moje hodnotenie filmu,je.: 4 / 5 ()

gemi

Teto film splnil má očekávání. Očekával jsem totiž, že to bude volovina. A skutečně! Přeexponované, stupidně teatrální chování postav, základní nesmysly (proč Frankensteinova nevěsta měla jizvy po celém obličeji?!) a divadelní look. A není to náhoda, protože toto v podstatě JE divadelní hra, která je natočená formou filmu. Ale buď neumětelsky, takže i když se děj odehrává na severním pólu, tak člověk "cití divadlo", nebo to byl nějaký "vyšší umělecký záměr". Tak či onak se mi to nelíbilo. Prostě když se dívám na film, tak chci vidět "filmový" film. ()

junxi91

Nová filmová verze novely o Frankensteinovi v hvězdném hereckém podání – to je tento Frankenstein. V roce 1794 vede kapitán Walton výpravu na severní pól, která nejde podle plánu, protože jeho loď uvíznula v ledu. Posádka zaslechne děsivý hluk, v dáli se objeví tajemná postava, na kterou se vrhnou tažní psi, ale tajemná postava je všechny zabije. Posádka zachrání muže, doktora Victora Frankensteina, který také uvízl v arktických vodách. Walton říká Victorovi o svém odhodlání pokračovat ve výpravě, a Victor se ho zeptá "Sdílíte moje šílenství?". Poté mu poví svůj životní příběh. Victor vyrůstal v Ženevě, ponořen do starých lékařských knih, a jako dítě se k nim přistěhovala nevlastní adoptivní sestra Elizabeth Lavenzová, která se stane jeho životní láskou. Victorova matka umírá při porodu jeho bratra Williama, a Victor poté přísahá u jejího hrobu, že najde způsob, jak porazit smrt. Poté cestuje na univerzitu do Ingolstadtu, kde si najde kamaráda Henryho Clevrala a oba studují u doktora Shmaela Augusta Waldmana, profesora, který má v poznámkách informace o tom, jak vytvořit život. Profesor však Victora varuje, aby je nepoužíval, protože tím vytvoří „ohavnost“. Profesor Waldman provádí očkování proti choleře, a při tom je zavražděn pacientem, který si myslí, že doktoři jsou čisté zlo. Takový předchůdce dnešních antivaxxerů. Pacient je pak oběšen a Victor si odnese jeho tělo. Pomocí jeho těla, noh od spolužáka, který zemřel na choleru, a Waldmanova mozku sestaví a sešije tvora podle profesorových poznámek. Do Ingolstadtu za ním dorazí Elisabeth a Victor je tak zaneprázdněn, že ji odežene. Victor pak pomocí elektrické energie své stvoření oživí a nejprve si myslí, že se to nepodařilo, ale tvor se dostane ven z nádoby s vodou, ukradne Victorův kabát a uteče z laboratoře. Ve městě se snaží sehnat si jídlo, ale je obyvateli vyhnán z města pryč. Tvor si najde úkryt u jedné farmářské rodiny, pomáhá jí potají se sklizní a během sledování rodiny se naučí číst a mluvit. Na farmu zavítá násilnický vymahač dluhů, který napadne slepého dědu (patriarchu), a stvoření ho zachrání a spřátelí se s ním. Bohužel se však vrátí jeho syn se svou rodinou a ti si myslí, že stvoření napadlo dědu, a tak ho také vyženou. Tvor pak najde Victorův deník v jeho kabátě a dozví se o tom, jak byl stvořen. Po návratu na farmu zjistí, že rodina odešla pryč a on je zase sám, a tak farmu zapálí a přísahá Victorovi pomstu za to, že ho přivedl do světa, který jej nenávidí. Victor se vrací do Ženevy, aby se oženil s Elizabeth a zjistí, že jeho bratr William byl zavražděn. Z vraždy je křivě obviněna a beze soudu oběšena služebná Justine, ale Victor ví, kdo za to může. Tvor řekne Victorovi, že buď bude zabíjet, nebo mu Victor vytvoří přítelkyni, a to z těla Justine, což Victor odmítá, a tak nebude tragédiím jen tak konec. Ve filmu nelze spolehlivě odlišit kladné a záporné hrdiny, protože Victor chtěl udělat službu lidstvu, ale stvořil monstrum, které bylo původně dobré, než si uvědomilo, že ho svět nenávidí a začalo se mstít. Některé scény byly vyloženě děsivé a o lekání se není v tomto filmu nouze. () (méně) (více)

seiffs

Horor v pravém slova smyslu. Narozdíl od většiny dnešních hororů hraje na úplně jinou notu strachu. Strach z posedlosti, z nenávisti, z vlastních chyb. Zcela pohlcující je nejen hudba a herecké výkony, ale také kostýmy a kulisy (ty lehce připomínají Sleepy Hollow od Tima Burtona, ale naštěstí postrádají Burtonovu grotesknost a nabývají tak větší reálnosti). Snad zbývá jen poděkovat Mary Shelleyové za perfektní předlohu. ()

Tiiso

Ačkoliv je téma předlohy k tomuto filmu atraktivní a neskromné, vlastní snímek jen horko-těžko, dokáže z tohoto námětu, čerpat ku prospěchu svému. Přese všechnu snahu tvůrců, v mých očí se očekáváný výsledek míjí účinkem. Nemůže za to v žádném případě námět samotný, ten je silný. Ale dozajista vypracovaný scénář, dále některé herecké výkony a za třetí, tolik opěvovaná stylizace a výtvarná scéna. Scénář je příliš plný událostí, plný okamžiků a tak nezbývá nic jiného, než rychle poskakovat od jedné scény, k druhé. Právě ta snaha dostat do příběhu co nejvíce podrobností, ubírá kvalitě a odvádí mě od pozornosti. Možná tento styl vyprávění někomu vyhovuje. V mých očích příběh spíše trpí neschopností se někde více pozastavit, některé události se dají vysvětlit doprovodným hlasem a ne je všechny se snažit vizuálně ztvárnit. A tak ve výsledku, film prohrčel kolem mě jako rychlík a celkem mě mrzelo, že jsem v některých jeho okamžicích nezůstal spolu s tvůrci o něco déle. Dále herecký výkon hlavního herce. Ač se snažím o co největší objektivnost, stále mě vychází ve výsledku moc křečovitosti, moc přehrávání, moc rozkapaných a uměle červených očí (i u ostatních představitelů) atd. Lépe řečeno: Výkon Kennetha Branagha není špatný, ale také ne převratný. Hezky průměrný. Za třetí výtvarná stylizace. Díky uspěchané rychlosti, vypadá uspěchaně i výprava a vizuální scéna. Vlastně také tak trochu uspěchaně. A také dosti průměrně. V některých případech je výborná, včetně triků (vzkříšení netvora), v některých okamžicích velmi amatérsky (zamrzlá loď, De Nirova maska, ne tak obličejová jak spíše tělová). Když vše sečtu, vyjde mě známka za tři. V žádném případě špatné, ale také snímek nemohu vyprávět v nějakých superlativech. Má kolem sebe dosti konkurentů, kteří sice nemají stejný příběh, ale podobnost námětů, dobového zasazení a následné jejich zpracování, stěžují velkým způsobem Frankensteinovi cestu vzůru. ()

Knor

Úchvatné, impozantní, dojemné....celé zpracování příběhu je dokonalé, všechno ladí a pasuje tak, jak to mábýt. Byl jsem velmi překvapen, miluju silné příběhy s temnou atmosférou. A samozřejmě tenhle skvost podtrhuje neméně skvostná hudba. Opravdu se mi toto zpracování velmi velmi líbilo. ()

dj_kure

Frankenstein byl pro mě překvapení. Koukl jsem na něj hlavně z nudy, že nebylo co po ruce, ale už po dvaceti minutách jsem věděl, že to byla dobrá volba. Atmosféra postupně graduje a vy chvílemi s Frankensteinovým "dílem" sympatizujete a chvílemi ho nenávidíte. Nemyslím si, že někdy zfilmuje tuto knihu lépe a to je je také jeden z důvodu proč dávám 4*. 70% ()

Hollywoodští skladatelé v Praze

13.08.2009

Branagh vs. Mozart

Branagh vs. Mozart

12.11.2005

Jedna z nejznámějších a nejslavnějších oper hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta KOUZELNÁ FLÉTNA se dočká své filmové podoby. V londýnských Shepperton Studios ji na začátku příštího roku začne… (více)