Frankenstein

• Česko Frankenstein podle Mary Shelleyové (více)

Podobně jako v předloze, i zde je hlavní postavou mladý doktor Frankenstein, který díky své posedlosti smrtí stvořil nový život. Ale „netvor“ sestavený z těl odsouzenců, kterému jeho autor vložil do hlavy mozek geniálního vědce, je stejně jen ohavná napodobenina člověka. Když si netvor uvědomuje fakt, že ho lidé mezi sebe nikdy nepřijmou, rozhodne se pomstít svému stvořiteli i jeho rodině. Film Frankenstein nabízí citově spletitý příběh plný opravdové hrůzy. (Bontonfilm)

cariada

Šílený vědec co chce poznat nepoznané až se strojí monstrum, které se jak jinak než vymkne kontrole. Klasický příběh, který mě nikdy nák zvlášt neuchvátil. Slušná podívaná, ale přece jen poněkud dlouhá. ()

DruidKarel

770. hodnocený film. 2. film z dovolené v Tunisku: Poslední dobou jsem přišel hodně na chuť filmům s Robertem De Nirem, které jsou vždy téměř bezchybné. Tenhle film jsem viděl už hodně dávno, ale nyní jsem se k němu dostal hodně náhodou, tak proč jej tnovu neshlédnout a rovnou neokomentovat? Film má skvělý příběh a je skvěle vyprávěn hlavním hrdinou Victorem Frankensteinem, kterého zahrál dokonale Kenneth Branagh. Byl jsem fakt uchvácen jeho výkonem. No a pak je tu samotný velmistr De Niro, který byl k nepoznání, ale jeho výkon byl strhující. Podobně tak i výkon hlavní představitelky ženské role tohoto filmu. Snímek skvěle plyne, má vynikající děj,, obsazení ala sen a ta hudba..., hmmmm. Navíc kostými jsou úžasné. 5* a nemusím vůbec dlouze váhat. 5* ()

Kwaichi

Asi prvý film čo som videl kde mal Frankenstein potrebu konzumovať ľudskú potravu. Milo ma prekvapili herecké výkony Roberta De Nira, Kennetha Branagha aj Helen Bonham Carterovej. Záver filmu sa mi zdal až príliš zvrátený. ()

C0r0ner

Místy překvapivě solidní brutality, špičkové efekty, které strkají celé CGI s přehledem do kapsy, bezva ponurá atmosféra a vyobrazení monstra ne jako bezhlavého vraždícího stroje, ale jako citlivého tvora, na kterém jeho stvořitel vykonal zradu. Málo očekávání, pěkný výsledek. 85% ()

sulimo

Tohle prostě nešlo udělat lépe, vskutku mocný filmový zážitek, po jehož shlédnutí Vás předloha těžko něčím překvapí, což, co si budem povídat, je mimořádně vzácný jev. Nádhera. ()

Alfréda

Můj snad nejoblíbenější hororový námět, fenomén Frankenstein, zpracovaný po stoprvé a opět jinak. Nikdy dřív by mě nenapadlo, že může existovat takový subžánr, jako je romantický horor. A po dnešku vím, že už si žádný takový dobrovolně nepustím. Filmu nelze upřít, že, co se žánru týče, mnohem věrněji následuje knižní předlohu, která není nikterak hororová a více než děsivým počínáním Frankensteinova monstra se zabývá barvitými popisy přírody Ženevy a okolí Ingolstadtu. Dlouhá stopáž rovněž dovolila představit Frankensteinův život, ještě než se vydal na studia, úmrtí jeho matky a seznámení s Elizabteh, což jsou tuším úvodní dvě kapitoly knihy a v jiných adaptacích tato pasáž chybí, stejně jako části odehrávající se v Severním ledovém oceánu. Za to body k dobru. Delší stopáž si ale diktuje mohem pomalejší tempo a než se skutečně začne něco dít, počkáte si cirka 40 minut. Nezapůsobí na mě ani to, že Branagh je urostlý chlapík a při experimentu pobíhá po laboratoři polonahý, aby se divačky pokochaly jeho mužnou hrudí. To snad nebylo nutné. Krom toho Branagh jaksi pozapomněl, že se mělo jednat o milostný trojúhelník Victor - Elizabeth - Henry, takže si Tom Hulce v této verzi ani neškrtl a my sledujeme jen milostný příběh dou hrdliček v hlavní roli. Pro všechnu tu dojemnou hru smyčců je pro mě atmosféra tatam a o strachu nemůže být řeč už vůbec. Negativa vidím v některých nelogičnostích a odchylkách od knihy (které lze najít i v jiných adaptacích, jen co je pravda). Domnívám se, že Frankensteinovo monstrum sice pozorovalo život jiných lidí a učilo se mluvit a psát, ale ovládalo jen pár slov a mluvilo dost útržkovitě, heslovitě. Rozhodně nechápalo ani princip vydírání (Sestroj mi ženu, jinak uvidíš), ani výčitek (Narozdíl od tebe své sliby dodržuji). Jedna z finálních scén staví stvořitele a monstrum proti sobě, kde monstrum vznese dotaz "Pomýšlel jsi na důsledky svého počínání, když jsi mě stvořil, nebo jsi myslel jen na sebe?" a přidává existenciální úvahu na téma "Kdo jsem? Kde je má duše?", což je daleko za hranicemi možností stvoření, které se sotva dorozumí a jeho IQ je kdesi pod průměrem. Nehrubší odchylkou je pro mne vražda Frankensteinova malého bratra, jelikož monstrum děti nezabíjelo a děti se ho nebály - instinktivně se k němu upínaly a hledaly u něj ochranu, jelikož netvor byl velký a silný, ale uvnitř byl dítě, stejně jako ony. Vražda dítěte rukama monstra byla pouze a jedině nešťastnou náhodou, nikoli zamýšlenou pomstou. Suma sumárum, nadále pro mne platí, že věrnější adaptaci, než je ta od Jamesa Whalea, s Borisem Karloffem v roli monstra, jsem dosud nepoznala a zůstává pro mne nepřekonatelnou. Hutná atmosféra plná expresionistických kontrastů černé a bílé, mnohem rychlejší spád děje a především Karloffův výkon se s Branaghovou verzí nemůže vůbec rovnat. Karloffův kostým se stal ikonou Hollywoodu a Jack Pierce byl mistrem svého řemesla. Nominace na Oscara za kostým Roberta De Nira mi připadá jako výsměch Piercovi, který odvedl mnohem, mnohem lepší práci. 60% () (méně) (více)

Juto

Najlepší Frankenstein, a tak ľahko ho nič neprekoná, je to dokonalé. Kenneth Branagh dokazuje, že je skvelý režisér. Bravo. 9,5/10 ()

Martrix

I když se to nezdá a mnoho lidí háže Frankensteina do stejného pytle, jako Drákulu, tak Shelley ho nepsala jako hororový román, ale spíš jako varování před velmi dynamickým rozvojem vědy a jako novodobou tragédii. Popisuje co může nastat, když někdo fušuje do práce přírodě, nebo Bohu. Snažila se připomenout, že člověka netvoří jen maso a mozek, ale také duše a sociální zázemí. A tohle se tam podařilo tvůrcům dostat. Dr. Frankenstein byl za svou nezodpovědnost, nerozvážnost a nerespektování etiky velmi tvrdě potrestán. Nejde o bůhvíjak filozofií prodchnutý film (stejnětak, jako není kniha), ale závěrečné poselství je jasné. Mít sny je v pořádku, ale pokud se ze sebelepšího záměru stane posedlost...nečiníte tak z vůle Boha, nebo jiných vyšších zájmů. Jste jen obětí vlastní arogance a touhy, přičemž často ztratíte schopnost rozeznat dobré od zlého, přítele od protivníka. Branagh je zkušený režisér shakespearovského typu. Tragédiím rozumí. Současně se obklopil vynikajícími herci a tomu také výsledek odpovídá. Není to klasický WB monster Frankenstein, ale opravdu Frankenstein podle Mary Shelleyové. Ocenil bych sevřenější podání a přikláním se na stranu Coppoly, že mělo být stříháno, ale i takto je to hodnotný film, u kterého je o čem přemýšlet. ()

Šimpy

Nepochybně jedno z nejlepších zpracování této literární předlohy, kterou jsem sice ještě nečetl ale chystám se k tomu a spíš si přečtu anglický originál. Démonický film, naprosto úchvatný. Skvěla hudba a bezchybné herecké výkony (K.Branagh, H.B.Carter, R.DeNiro, J.Cleese). Hodně režisérovy osobitosti. Nazval bych to Kenneth Branagh's Frankenstein. ()

dr.fish

Tento snímek je pro vyroben jako jeden z nejlepších dortíků ve filmovém lahůdkářství. Produkce F.F.Coppola, jehož o dva roky mladší Dracula jen natočen v dosti podobném stylu. Záleží na každé scéně, každé barvě, kusu oblečení, jednotlivostech. Dějově se střídají dokonale dramaticky vypjaté scény s "vatou", která vyplňuje prostor mezi nimi. Většina scén je "přestřelených" téměř do absurdna, emoce přehrávané, všechno schválně, všechno proti všeobecnému nazírání. Komu to vadí, ten si na Frankensteinovi nepochutná. Excelentní soundtrack vynikne zejména na nově vyšlém blu-rayi (2012), kde je v DTS-MA příkladem toho, jak může vážná hudba skvěle znít v 5.1 mixu. Film považuju za jeden z pilířů žánru. 100% ()

blitzer

Ponurá atmosféra 18. století, parádní herecké výkony, špičkové masky (Helena Bonham Carter snad ještě děsivější než De Niro) a skvěle padnoucí hudba... to jsou hlavní atributy, které, samozřejmě vedle příběhu samotného, musím nejvíc ocenit. Branaghova verze Frankensteina je vůbec prvním zpracováním tohoto slavného díla, které jsem zhlédnul a mám takový pocit, že lepší už asi neuvidím. ()

majo25

Tiež si myslím, že to z tou hudbou prehánali, aj herci mohli hrat menej melodramaticky. Prístroje sú moc hi-tech na to, že sa jedná o začiatok 19. storočia, vybuchujúca a horiaca ženská na konci filmu je riadny blud režiséra :) A hl. herečku mohli dat o riadny kus krajšiu ako bola táto škrata. Inak samotné spracovanie je na velmi vysokej úrovni, za ktorú nemožem dat menej ako 4*. Hodnotenie: 70% ()

animaxis

Od Frankensteina jsem toho upřímně moc nečekal, ale tenhle film mi nakonec připadá naprosto úžasný! Začátek filmu mě nejdřív nijak moc neoslnil, ale děj se pak vyvíjel naprosto dokonale až došel do bodu, kdy mě uchvátil. Film je příběhem spojující lásku, tragédii i štěstí a to vše plyne jen z toho, že jeden troufalý student medicíny chtěl pokořit smrt. Nebyl to podle mě ale žádný šílenec, protože mi jeho důvody přišly dobré. I tak si ale myslím, že vracet někoho mrtvého k životu je jedna z nejhorších věcí, co může člověk udělat (pokud to tedy dokáže) a podle toho to taky v tomto filmu dopadlo. Konec filmu byl také skvělý a jen potvrdil, že tento film je svým způsobem nádherný. Herci tu své role ztvárnili snad jak nejlépe mohli a všichni tu hrají naprosto dokonale. V hlavních rolích tu nejvíc žáří Helena Bonham Carter, Robert De Niro i Kenneth Branagh, ale ostatní hrají také skvěle, i když na scéně netráví tolik času. Hudba ve filmu je nádherná a celý film dělá dojemnější. Pro mně tento Frankenstein jeden z nejlepších filmů, jaké jsem v poslední době viděl. ()

Mol

I AM DONE WITH MAN!! Mraziví hororoví příběh s horou smutku a jehlou deprese, kterou vám vrazí přímo do srdce. Jen pro otrlé diváky, kteří mají ve svém těle, hřbitov plný křížů místo lásky a citu. Ostatní pocítí jen hořkost, strach a zklíčenost. Zima se jim zaryje do kloubů a hrdlo sevře, nad obrázkem tohoto tvora, který prchá před smrtí na voze mrtvých těl. ()

tom88

Neviem, čo sa mi stalo, asi som čakal niečo iné, ale táto verzia Frankensteina mi nejak nesadla. Určité kvality to má, no nevidím v tom nič výnimočné. De Nira mám veľmi rád, ale tu ma vôbec nepresvedčil a podľa mňa mu úloha ani veľmi nepasovala, ale treba skúšať aj niečo nové. Dej ma veru nevtiahol, v napätí som nebol takmer vôbec, atmosféra šla mimo mňa, hudbu som ani nevnímal. Zahrané to bolo štandardne. Sem tam sa ukázal nejaký fajnový záber či trik, inak nič. Záver sa mi vôbec nepozdáva, no nevravím, že je to zlý film. Pre mňa lepší priemer, čiže silnejšia trojka. 65% ()

StanislachKo

"Takže nie je čo stratiť... Už snáď iba dušu" Som rád, že sa niekto rozhodol sfilmovať Shellyínu 12stranovú zlátaninu do nejakej serióznej formy. Samozrejme Whaleovi sa v 30-ych rokoch tiež podarilo čosi také, ale z dnešného hľadiska to bohužiaľ nemôže fungovať. Branaghovo spracovanie musím štandardne vyzdvihnúť do nebies tak isto ako jeho hranie, o de Nirovi ani nehovorím. Nečakal som, že frenkyho monštrum môže rozprávať a myslieť tak kultivovane, lebo ako aj v knižnej predlohe, tak aj v spomínanom Whaleovom filme tomu tak bolo... ALE! Už tu bolo spomenuté, že nie celkom sa tu podarilo dotiahnuť nejaké to citové precitnutie, čo si myslím bolo zámerom. Možno keby boli de Nirovi napísané dlhšie melancholické žvásty, viac v nás mohlo zarezonovať, že mať ruky, nohy, srdce, hlavu, dych... ešte neznamená, že žijeme. Zhrunutie: Vynikajúco odvedená filmová prácička, ktorá sa tvárila, že ponúka niečo viac ako v skutočnosti ponúkala, čo je jediný bod deliaci ju od bezchybnej filmariny. ()

Hollywoodští skladatelé v Praze

13.08.2009

Branagh vs. Mozart

Branagh vs. Mozart

12.11.2005

Jedna z nejznámějších a nejslavnějších oper hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta KOUZELNÁ FLÉTNA se dočká své filmové podoby. V londýnských Shepperton Studios ji na začátku příštího roku začne… (více)