Frankenstein

• Česko Frankenstein podle Mary Shelleyové (více)

Podobně jako v předloze, i zde je hlavní postavou mladý doktor Frankenstein, který díky své posedlosti smrtí stvořil nový život. Ale „netvor“ sestavený z těl odsouzenců, kterému jeho autor vložil do hlavy mozek geniálního vědce, je stejně jen ohavná napodobenina člověka. Když si netvor uvědomuje fakt, že ho lidé mezi sebe nikdy nepřijmou, rozhodne se pomstít svému stvořiteli i jeho rodině. Film Frankenstein nabízí citově spletitý příběh plný opravdové hrůzy. (Bontonfilm)

Rankir

Kongeniální. Hereckými výkony počínaje, přes kameru, hudbu a střih až po režii úžasný film. Dostává mě vždycky znova. Bravo, Mr. Branagh! ()

plissken

Ve většina verzí Frankensteina je mostrum ztvárněno jako tupý, zlý, bezcitný, odporný, krvelačný hromotluk, který je spíš k smíchu než aby vyděsil. Tady je to ale jinak. Žádnej ňouma se špuntama na krku a zelenou kůží, ale uvěřitelná umělá bytost, která má své silné city a emoce, ale dokáže také naprosto chladnokrevně zabít. Tady se jasně ukázalo, která ze zmíněných dvou variant je hrůznější. Tenhle film je tak hrůzný a zároveň tak smutný jako málo který jiný. A kdo byl vlastně lepší? Monstrum nebo jeho tvůrce? Pro mě opravdu velmi působivý film ()

kolotroch

Nejako sa mi do toho nechcelo... videl som nejaku cb verziu z 30tych rokov a to ma asi odradzalo. Ale po vcerajsku vrele odporucam kazdemu a nielen kvoli skvelemu De Nirovi, ten film v ramci svojho zanru nemal chybu. amen :-) ()

ciapok

jeden z mojich najemocionálnejších filmov; Helena sa mi tu prvýkrát predstavila... vo svojej najlepšej forme a nezabudnuteľne; vo filme je kopec póz a lacných kulís, ale je mi to úplne fuk... zásadné dielo ()

pekos

Po druhom vzhliadnutí filmu, po viac ako 15 rokoch, si myslím, že pre označenie tohoto filmu stačí jedno označenie - romantický. Jednotlivé scény sú starostlivo pripravené a všetky dialógy postupne smerujú k vyvrcholeniu deja. Filmu chýbali určite peniaze na honosnejšie stvárnenie mnohých scén, najmä na mori, no napriek tomu sa oplatilo vrátiť k tomuto filmu. ()

Kritik

Frankenstein děsí i vzbuzuje lítost. Přesně jak Mary Shelley chtěla (vyjma konce), tak bylo její dílo zpracováno. Díky, pane Branaghe. ()

Beltrix

Skvělý výkon předvedli Robert De Niro a Helena Bonham Carter, zatímco postava Victora Frankensteina mi byla většinu filmu silně nesympatická. Velmi mě zaujal rámec příběhu - tedy scény u severního pólu, vlastní zpracování hlavního tématu mě nijak neoslovilo (vyjma scény, kdy umírá Frankensteinova matka, to na mě působilo velmi realisticky), oproti předloze bylo i méně napínavé a zajímavé. ()

forLeni

Jelikož jsem četla i románovou předlohu, tak musím konstatovat že tento film se jí drží téměř na 100%. Přičtu-li nádhernou výpravu, kostýmy, hudbu a vynikající herecké obsazení je pro mě tato zfilmovaná verze románu prostě ta nejlepší, která kdy vznikla. Je prostě vidět že film natočil člověk, který je nejenom hercem ale i režisérem na svém místě. Takhle to má vypadat. Bomba. ()

onden85

Jednak se mi nikdy ten příběh nelíbil. Podle mě se tím Maruška Šeliovic vyrovnávala se sexuální orientací. A ten film je taky blbej. ()

ericeq

Film uplne mimo mojho gusta. Jednu hviezdu davam iba za De Nira. Skoda, cakal som viac. Film na mna posobil chaoticky ()

CampaHD

I po rokoch ostáva pocitovo neprekonateľný Keny , bez potrieb digitálne špeciálnych trikov navodzuje atmosféru ktorá berie dych a korenena divadelným podtónom nemá dodnes konkurencie... 95% kino v 1994, 15r dvd ()

viax

Tohle zpracování se mi líbilo, ještě na něj někdy kouknu. Děj znám, na takovéhle filmy se nekouká kvůli ději, ale kvůli provedení. Helena mě vždy dostane, věřím jí každou postavu. A Kenneth v mých očích roste stále výš. ()

kratajirka

Biják, jak má být. Kvalitka od začátku do konce. DeNiro držící Helenino srdce je asi nejlepší scéna. :) Hodnotím full. ()

Oxytocin

Moje první zhlédnutí verze Frankensteina na mě udělalo dojem. I malé dítě tuší děj, ve kterém se skloubí řada motivů. Tím nejsilnějším však je věčná touha člověka "porazit" smrt a případně také uvést lidské tělo v život. Děj nabírá na tempu a atraktivitě po příjezdu mladého Victora Frankensteina na univerzitu, kterého ztvárnil Branagh a přes slávu De Nira si zasloužil první místo v titulcích za svůj výkon. Nakonec za svoji ctižádost zaplatí jeho přátelé, rodina a také on sám, cenu nejvyšší. ()

jirikzaboj

No v něčem měl ten Francis pravdu. První půle je opravdu zbytečně zběsile střižená, kamera je utržená ze řetězu a režijně to působí chaotickým dojmem. Je to vlastně škoda, protože od “Live” momentu až do konce jsem viděl dokonalou vizi a poctivě věrnou adaptaci od původní autorky. Kenneth Branagh ctí klasickou literaturu a dokáže ji přenést na plátno tak, aby zůstala starosvětská a zároveň se povznesla do modernějších kulis a uhranula obyčejného diváka. Příběh netřeba vychvalovat, tady se šlo scenáristicky na jistotu a jsem rád, že máme film podle původního filosofického přesahu. ()

Hollywoodští skladatelé v Praze

13.08.2009

Branagh vs. Mozart

Branagh vs. Mozart

12.11.2005

Jedna z nejznámějších a nejslavnějších oper hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta KOUZELNÁ FLÉTNA se dočká své filmové podoby. V londýnských Shepperton Studios ji na začátku příštího roku začne… (více)