Frankenstein

• Česko Frankenstein podle Mary Shelleyové (více)

Podobně jako v předloze, i zde je hlavní postavou mladý doktor Frankenstein, který díky své posedlosti smrtí stvořil nový život. Ale „netvor“ sestavený z těl odsouzenců, kterému jeho autor vložil do hlavy mozek geniálního vědce, je stejně jen ohavná napodobenina člověka. Když si netvor uvědomuje fakt, že ho lidé mezi sebe nikdy nepřijmou, rozhodne se pomstít svému stvořiteli i jeho rodině. Film Frankenstein nabízí citově spletitý příběh plný opravdové hrůzy. (Bontonfilm)

Šakal

„Mistr Shakespeare“ tentokrát v remaku tragédie (téměř) antických rozměrů aneb nesnažte se za žádnou (každou) cenu přechcat smrt. Mám takový neodbytný pocit, že před samotným natáčením se sešel celý štáb u Branagha na půdě, seskupili se do kruhu, zapálili svíčky, stejnou sirkou (si) přepálili absinth..., aby se jim posléze zjevila samotná Mary Shelley a vedla jejich myšlenky. Těžko si jinak vysvětlit výslednou podobu, tj. tolik lidskosti na straně jedné a zároveň čiré nenávisti na straně druhé. A ano, krátilo se, krátilo (ono to jinak ani nelze), ale s citem a umem (snad až na příliš zkratkovitou přeměnu („uvědomění si“) samotného „monstra“), takže z toho nakonec Kenneth vytěžil přednost v podobě nesmírného tahu na branku (nuda tu opravdu nehrozí) a především původní myšlenka byla zachována. O moc líp už to zřejmě skutečně natočit nešlo, byť divadelní prkna z toho čiší na sto honů. V tomto případě je to však (až na pár drobných vyjímek) pouze ku prospěchu věci. 85% ()

Legas

Tragédie antických rozměrů v režii Kennetha Branagha vyzní v pozitivním slova smyslu teatrálně. Film plný úchvatných obrazů a dynamiky (scény stvoření). ()

Anderton

To, čo sa páči v Európe, nemusí sa páčiť v Amerike a naopak. Niekedy sa stane, že film s etablovanými hviezdami Hollywoodu v USA prepadne a u nás sa naňho hrnieme. Branagh pojal látku dosť z ostra, ešte dnes si pamätám na jeho ťaživú atmosféru a niekoľko brutálnych scén. De Niro je na Frankeinsteinovo monštrum asi trochu veľká star, čo možno vadilo americkým divákom. Vážne poňatý gotický horor, so všetkým, čo k nemu patrí. Videl som pred 17 rokmi a mám ho celkom živo v pamäti. VIDENÉ ZNOVA 11/18: Frankenstein je presne ten prípad, kedy sa kúzlo po rokoch neopakuje. Niekoľko scén som mal desaťročia zafixované v pamäti ako niečo veľmi silné a nostalgické a opakované pozretie po rokoch tento dojem chtiac nechtiac ruinuje. Pričom samotný film za to nemôže, je to stále kvalitná filmárčina a platí presne to, čo som napísal pred rokmi. Len som ho už radšej nemal pozerať znova, zrazu je to pre mňa iný film. ()

Frajer42

Herecky nadupaná záležitost, kde si De Niro střihne roli modela. Nejvíce mě zarmoutilo, že atmosféra není ani minimálně hustá. Taktéž mi úplně nedávalo smysl, že poslepované monstrum nabralo během týdne tolik moudrosti, kolik běžný člověk nepobere za celý svůj život. Sem tam vzduch pročísla zajímavá myšlenka. Těžko říct, jaký podíl obdivu nasbíral snímek díky své předloze a jaký podíl díky své kvalitě jako takové. Příběh začal být zajímavý až po prvním výskytu monstra. Do té doby brutální nuda a nutno podotknout, že se na De Nira čeká nepříjemně dlouho. Lepší dva kusy. ()

PetrPan

Drama s nádechem hororu, Kenneth Branagh se daleko více drží předlohy než původní Frankenstein Janmese Whalea, Boris Karloff v roli monstra představoval prototyp čiré hrůzy, zatímco Robert de Niro mu dává mnohem větší lidský rozměr, Branagh je v roli Viktora Frankensteina chvílemi až sebestředný, přesto to celé látce zase příliš neškodí, tohle zpracování románu Mary Shellyové je velmi zdařilé a v mnoha ohledech i překonává výše zmíněného klasického Whaleova Frankensteina z počátku 30. let ()

WANDRWALL

Pěkně odvyprávěný příběh. Nevím proč, ale právě tahle verze mi přijde nejpřesvědčivější, i když knihu neznám. ()

Claw

Do poloviny filmu mě to všechno strašně nudilo. Celé to bylo takové protahované, hlavní hrdina mi rozhodně k srdci nepřirostl... vše se ale změnilo po tom, co se na scéně objevil Robert De Niro jako Frankensteinův "šílený" výtvor. Šílený píšu záměrně v uvozovkách, protože to, co De Niro předvedl za herecký koncert, převzal absolutně celý film, myšlenku, scénář a děj na sebe, pak to byla jízda jak prase!! Naprosté emocionální orgie, všichni herci hráli extra suprově, radost pohledět, ale "monstrum - De Niro" tomu dával tak neuvěřitelnou jiskru a šťávu, že jsem z toho byl emocionálně úplně roztrhaný. Přesně jako monstrum samo!! Film graduje v druhé polovině zásadní myšlenkou podstatou lidství jako souboru emocí a pocitů. Otázkami na člověka, jako bytost stvořenou z emocí, cítící bytost, otevírá otázky další a další... Na některé menší se pokouší odpovědět, ty zásadní filosofické však účelově nechává otevřené... Za mě hodně povedený film, ale spíše, než horor mi to přišlo jako nějaký psychologicko/filosofický thriller... /80%/ ()

Vitason

Z toho, jakým způsobem pan profesor Lockhart zfilmoval Frankensteina, by možná Borisu Karloffovi vystřelily špunty z krku, protože se jedná o opravdu zdařilou adaptaci, která stojí především na výborném hereckém obsazení. Sám pan režisér si vychutnává úlohu vynálezce Frankesteina a za zmínku rozhodně stojí mlaďoučká Helena Bonham Carter či Tom Hulce, ale zřejmě největší lahůdkou je Robert De Niro, který svému zombíkovi dokázal vtisknout náznaky lidskosti. Skvělé herce natočila zajímavá kamera, která neustále rotuje okolo celé scény a sem tam vykouzlila opravdu povedený záběr (De Nirova procházka po horách mi až podezřele připomínala Pána Prstenů). Ani po audiovizuální stránce toho není moc k vytýkání. Hudba je přesná a atmosférická a vizuální zpracování podmanivé. Navíc se Branagh nebojí nějakého toho ostřejšího efektu, kdy krev teče proudem. A speciální pochvalu mám pro poutavý závěr. Ve finále se to dá shrnout tak, že se jedná o dvě velice příjemné hodinky, které díky dobré dynamice navíc rychle utečou. ()

iamek

Tenhle film dokazuje, že i horor může být kvalitně zpracovaný. Nádherná výprava, kostýmy, skvělé herecké obsazení a hlavně držení se knižní předlohy a to je záruka kvalitní podívané. ()

Chrustyn

Skvělý k nepoznání namaskovaný Robert De Niro a dokonalá atmosféra. Výborná kombinace srdceryvného dramatu s hrůzostrašným hororem. Shakespeareovský Branagh překvapil. Nejlepší filmová adaptace, legendárního monstra. ()

honajz

Jamesi Whaleovi v roce 1931 stačilo 70 minut, aby vyvolal mrazivé emoce a položil hodně existenciálních otázek. Kennethu Branaghovi na to překvapivě nestačí ani dvě hodiny, a pokud jde o existenciální otázky, vystačí si se stereotypem "a co duše, myslel jste i na duši?". Celé je to povrchní a vůbec to nejde do hloubky, ačkoliv se to snaží klamat tělem, tedy kostýmy a trikovými studiovými sekvencemi (kdy i z ledového moře čiší studiovost až na půdu a člověk si maně vybaví Krkonošské pohádky, kde to alespoň mělo nějaký význam) nebo moooc hezkou scénou hořící ženy probíhající hořící chodbou. (Když jsme u toho, měla přece jen vytržené srdce, proč potom má sešitý celý xicht?) Jinak Helenu jsem nikdy neměl jako herečku rád, všechny své role mi přijde hraje na jednu notu, kdy vypadá pořád jako šílený Mikymauz, a ani tady mne nijak nepřesvědčila, že by se ze svého ranku vymanila. Kdyby to aspoň tak neplavalo po povrchu! ()

Pítrs85

Tož dobré to bolo, všici jsou tam děsně hnusní, a když je přešijou, tak eště hnusnější, všecim se tam dějů hnusné věci a vůbec jsou všeci děsně depresivní. Robert De Nirů byl bórec, že na tuten kývl, Branagh je intouš, že i sexuální radovánky v jeho podání vypadají jak vědecké bádání, no a Helenka ex-Burtonů je psychopatka, džast psychopatka. Nevím, ale Karloff byl přeci jen víc ňuňu... Ale já jsu spokojen, henten horor se líp natočit asi nedá. ()

eraserhead666

No tak pokud existuje nějaký subžánr hororového žánru s názvem romantický horor, tak jejím nejlepším představitelem zcela jistě nebude Stmívání, ale Branaghův Frankenstein. Spojení historického kostýmního dramatu se silnou romantickou náplní a starého hororového příběhu (a ještě k tomu s tak hojným hvězdným hereckým obsazením, což u mě u hororu zpravidla vždycky znamená pro horor mínus) mě moc nelákalo a čekal jsem různé věci, ale pak jsem z toho prostě padl na prdel a nádherně si ten film užil. Branagh dokázal spojit takřka nespojitelné. Všechno z toho funguje a nádherně se to prolíná - drama (monstrum a chudá rodinka), romantika (Victor Frankenstein vs. Elizabeth vs. Monstrum), horror (na podobný film nezvykle krvavé scény, monstrum samo, znovuvzkříšená Elizabeth). K tomu všemu skvělé dekorace (to schodiště ve Frankensteinově domě mě fascinovalo), výborná hudba, spousta dobrých hereckých výkonů (pro mě největším překvapením John Cleese u nějž se mi nechtělo věřit, že to je on, potvrdily to až závěrečné titulky, mimo to, tohle je pro mě nejlepší role Roberta De Nira). Pro mě obrovský filmový zážitek! ()

Mordenroth

Dramatický a tragický príbeh človeka, ktorý sa rozhodol byť na chvíľu Bohom a teraz musí znášať následky svojho nedomysleného konania. Jedno z najlepších diel Kennetha Branagha, ktorý sa do role Victora priam prevtelil, ale veľmi milo prekvapil aj Robert De Niro ako jeho monštrum. Hustú desivo-depresívnu atmosféru filmu ešte umocňuje vynikajúca hudba Patricka Doylea. Horror s myšlienkou má svoje čaro... Geniálne! ()

ScarPoul

Kenneth Branagh vytvoril rovnako podnetné, vizuálne úchvatné a emotívne sofistikované dielo ako Coppola v prípade svojho Draculu. Frankenstein vzbudzuje sympatie, pôsobí hrozivo a do toho všetkého mu sekunduje na jednu stranu ustráchaný a na stranu druhú geniálny šialenec v podaní Kennetha Branagha. Knihu zbožňujem v rovnakej miere ako zbožňujem pôvodné filmy s Borisom Karloffom. Vidieť ale presnú adaptáciu knihy, ktorá pôsobí naozaj skvelo a miestami naozaj strašidelne je nesmierne potešujúce. Je síce pravda, že sa tu objavia scény, ktoré nie sú úplne dotiahnuté, ale tie ostatné ich hravo negujú. Veľká česť maskám, ktoré spravili s Johna Cleesa, Robert de Nira a Heleny Bonham Carterovej nezabudnuteľné postavičky. Pri pozeraní sa vo mne zmietalo všetko to čo zbožnujem na týchto klasických monštrách, či už sú to upíry, alebo vlkolaci, alebo všetko v jednom. Skoro dokonalé dielko, ktoré sa vo filmografií filmových monštier rozhodne nestratí. ()

Lacike

Uz pred rokmi mi ta vlna filmov, kore sa snazili klasicke horory pojat ako dramy nesadla. Kvôli De Nirovi som konecne nasiel odvahu tomu dat druhu sancu, ale nebavilo ma to snad este viac ako dakedy. Ja to strasne sterilne, dost na tom vidno, ze to je podla obsiahlej knihy, takze kopa motivov je nacrtnuta, ale uz nie je poriadne rozpracovana. To sa tyka bohuzial aj postav. Vsetko su to ploche figurky na ktorych najviac zaujme len hviezdne herecke obsadenie. Jedina postava, ktora funguje je Frankensteinov kamarat v podani Toma Hulceho. Robert De Niro ma dobre zmasakrovany xicht, ale nema co hrat a Kenneth Branagh vyzera neuveritelne znudene. Tentokrat sa Darabont ako scenarista nevytiahol a dielo skazy dokonal Branagh ako reziser. Nie je tam jedina scena, ktora by vyvolala akekolvek emocie. Cely cas to je neskutocne nezazivne. 2/10. ()

PROROK14

Dosť dobrá verzia známeho Frankensteina, pri ktorej som sa hlavne nenudil. To prostredie sa mi veľmi páčilo. DeNiro len potvrdzuje, aký dobrý herec je. ()

BoPo

Súboj dvoch bytostí túžiacich po tej pravej, osudovej žene. Každý inak, no obaja z toho istého dôvodu. Príbeh namixovaný s bohatou dávkou divadelnej dramatizácie a ešte bohatšou dávkou romantiky. Dalo by sa to označiť aj ako ženský pohľad na hororovú klasiku. Pre mňa tam bolo málo scén, ktoré by sa mi zapísali do pamäte. Nehovorím že tam neboli, ale čakal som ich rozhodne viac. ()

bouncer

Velice slušné zpracování hororové legendy...každopádně potěší Robert De Niro, kterého sotva poznáte :) Výborná je také stylizace, kdy na vás dýchá opravdu hutná atmosféra. Naopak z trochu horšího soudku je část příběhu, kdy se režisér zabývá jakýmsi vědeckým podkladem vzniku monstra. Na to jak je to nesmyslné to určitě trvá moc dlouho, ale zbytek je parádní... ()

Hollywoodští skladatelé v Praze

13.08.2009

Branagh vs. Mozart

Branagh vs. Mozart

12.11.2005

Jedna z nejznámějších a nejslavnějších oper hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta KOUZELNÁ FLÉTNA se dočká své filmové podoby. V londýnských Shepperton Studios ji na začátku příštího roku začne… (více)