Hvězdná pěchota

• USA Starship Troopers (více)

Vzdálená budoucnost nevypadá pro lidstvo příliš růžově. Platí zcela jiné společenské normy, plnohodnotným občanem je pouze ten, kdo sloužil ve Federální službě. Navíc je samotná existence lidstva ohrožena útoky mimozemských brouků, kteří obsazují planety ve vesmíru a začínají ohrožovat i Zemi. Středoškolák Johnny Rico se přes nesouhlas bohatých rodičů přihlásí do služby a je přiřazen k pěchotě. Jeho láska, atraktivní Carmen, se chce stát pilotkou a kamarád Carl je přijat k vojenskému výzkumu. Společně s Ricem nastupuje k pěchotě sympatická Dizzy, která mladíka miluje. Přestože ho ostatní považují za mazánka z bohaté rodiny, Rico se pomalu zoceluje v nesmírně tvrdém výcviku. Spolu se svou jednotkou je vyslán na planetu Klendathu, kde se poprvé ocitne uprostřed bitevní vřavy. Bitva však skončí katastrofou, když brouci během jediné hodiny pobijí na sto tisíc lidí. Rico je těžce raněn. Po uzdravení je přiřazen k jednotce, které velí jeho bývalý učitel. Rica a jeho přátele ještě čeká téměř beznadějná bitva proti mnohonásobné převaze. (TV Nova)

Dever

Soundtrack Basil Poledouris: 1. Fed Net March ,2. Klendathu Drop ,3. Punishment/Asteroid Grazing ,4. Tango Urilla ,5. Hopper Canyon ,6. Bugs!! ,7. Dizzy's Funeral ,8. Destruction of Roger Young ,9. Brainbug ,10. They Will Win ,11. Into It , ()

novoten

Kdyby Verhoeven skutečně natočil satiru, kterou se tu mnohé komentáře ohánějí, asi bych se bavil, ale pan režisér si neutahuje z více žánrů najednou a místo toho slepuje tři žánry k sobě, aby se místy pokusil, občas toporně, občas solidně, pomrknout na diváka. Já bych ale chtěl víc než oscilovat mezi trapnými dialogy, nepřekvapujícím výcvikem a nejlepší stránkou filmu, tedy trikově a akčně kvalitními souboji s nepřítelem. Chtěl bych se totiž do filmu dostat hlouběji a to mi řešení toho, zda hlavní hrdina skončí s tou nebo s tou, nebo přemítání, jakým způsobem ještě brouci umí zabíjet, nikdy nemůže dát. ()

tron

"Kým ma nezabijú, alebo kým nenájdete niekoho lepšieho." V r. 1997 dostal kontroverzný Holanďan Verhoeven fajnových 105 miliónov na sfilmovanie Heinleinovej knihy. Tú údajne nezvládol dočítať do konca, nepáčila sa mu a nebavila ho, ale zaujal ho motív vojny obrovských chrobákov s ľudstvom. Snímka mala byť jeho spôsobom, ako sa vrátiť na hollywoodske výslnie po tom, čo po trhákoch RoboCop, Total Recall a Základný inštinkt natočil fiasko Showgirl. Diváci síce do kín chodili, ale zrejme vďaka jeho celkovej divnosti napokon zarobil "len" 121 miliónov. Ono vlastne úvodzovky tam nemajú čo byť: rečou čísel je Vesmírna pechota strašný, ale fakt že strašný prepadák. Čo je sranda, pretože vzhľadom k jeho kultovej povesti by ste to doňho ozaj nepovedali, nejeden raz to tak ale býva, že dačo v kinách pohorí a o pár rokov (desaťročí) je to vnímané ako parádna jazda. Napriek tomu sa sa film dočkal mnohých sequelov, keďže sa do istej miery stal kultovým vďaka VHS. Ja som na ňom bol v kine a absolútne ma odrovnal. Vesmírna pechota je čosi medzi vojnovým veľkofilmom (jedna scéna otvorene kopíruje nezabudnuteľnú Spielbergovu mäsiarčinu Zachráňte vojaka Ryana), RoboCopom (satirické spravodajstvo), Beverly Hills 90210 a Votrelcami. Nechutné a krvavé - fakt nechápem, ako toto mohlo vzniknúť za také ťažké prachy, za bežných okolností by sa všetko závadné povystrihovalo a do kín by sa poslalo neškodné torzo pre deti a tínedžerov, ale zas treba dodať, že Verhoeven od svojho príchodu do USA nejakým zázrakom dokázal natáčať otvorené krvavé a sexuálne scény bez toho, aby mu ich cenzurovali. Kino Považan NMnV 1998 ()

B!shop

Dalsi vostrej film od Paula Verhoevena. Je to takova zabavna uchylarna plna cernyho humoru, ktera misty sklouzava k parodii a neodpusti si ani nejakou tu kritiku. Pribeh je sice trochu jednodussi, ale komu by to vadilo. I kdyz se prvnich zhruba 40 minut prakticky nic nedeje, film stejne plyne ve sviznym a vtipnym tempu a pomalu, ale jiste, smeruje k zacatku valky. Navic, misto aby se Verhoeven zatezoval s nejakym vysvetlovanim deje, misto toho si asi rek: "Kde se lidi dozvi nejvic veci?". Ve zpravach. Takze sem soup zpravy, ktere prubezne vysvetlujou o co go a muze se pokracovat v rezbe. Ktera je zvlast v druhy polovine hodne vostra. Triky sice uz misty krapet pokulhavaj, ale brouci jsou udelany fakt perfektne, vypadaj jak mix mezi Cernocernou tmou a Vetrelcema a to co nezvladaj triky, Verhoeven hezky zamaskoval litrama slizu a krve, vnitrnostma, mrtvolama a utrhanejma koncetinama. Verhoeven obsadil vice mene druhorade herce, ale snazi se a jejich vykony nepusobi nijak rusive a maj i velice nadprumerny momenty. Navic tu je krasna Denise Richards a perfektne hustej Michael Ironside. To vse dohromady vytvari skvelou, misty napinavou akcni zabavnou podivanou se skvelou hudbou, ktera se radi mezi ty velice nadprumerny sci-fi filmy. ()

Marius

Toto je taký pop artový gýč až je to zábavné. Zlúčenie BH 90210 a riadneho krváku vytvorilo film na ktorom sa schuti smejem, pretože toto určite nie je myslené vážne. ()

monolog

Když jsem to hodnotil, tak jsem se musel zkusit odpoutat od předlohy, protože s tou to opravdu nemá mnoho společnýho, kromě občasných odkazů na knihu (třeba deset ran, který by otec Caspera raději snesl, než armádu apod). Kdyby to byl film jen podle scénáře, dal bych čtyři. Ale je to podle geniální knihy a tak tu jednu musím sundat. Je tu spousta nelogičností. Třeba povyšování hlavního hrdiny jen tím, že se ho zeptají, jestli to bere, ale takhle to nefunguje. Poručík je důstojník, takže by musel udělat důstojnickou školu. Dále třeba ten výcvikovej tábor. Ten je tu málem jak letní výcvikovej tábor pro bohatý a tlustý děcka sedící neustále před komplem. Nebo ti brouci, nějak jsem marně hledal, co by na těch svých planetách vlastně žrali? A tak podobně. Ale jinak je to celkem zajímavě natočená akční SF. Nenáročná a mozek nezatěžující, ale ani nenudící. Jen mi vadilo, že Denise Richards hrála tu jeho pravou, která ho nakonec dostane, protože je mi zatraceně nesympatická a klidně bych ji oželel a strašně špulí pusu. ()

Lateef

Shlédnout Hvězdnou pěchotu je jako navštívit bizarní museum budoucnosti, přičemž v prvním patře jsem narazil na sbírku přeproteinovaných bezobratlých členovců, ve druhém poschodí budiž v krvavých lakunách vystaveny usekané a utrhané lidské končetiny a trupy s ohromnými dírami, a o další patro výš jsem se octnul přímo uprostřed kolosálních vesmírných plavidel, stanic a výsadkových modulů. Tahle výstava působí nechutně, monstrózně, zábavně a jedinečně zároveň, protože jejím autorem, stejně jako vrátným, který mě do tohoto světa vpustil, není nikdo jiný než Paul Verhoeven. Jeho spektakulární sci-fi podívanou zaplavily hordy arachnidů s klepety a makadly ostrými jako břitva, obří brouci s těly inkrustovanými pancířem a bojové turbovážky, a proto není nic triviálnějšího než proti nim postavit vyzbrojenou leteckou i pozemní pěchotu plnou prkenných herců. Detailní porcovaná může začít, kromě hlav padají ultradrsné hlášky a celé to je neskutečně zábavné a oslnivými vizuály skutečně velkolepé. 105 miliónů dolarů(rozpočet)/121 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

RHK

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. "Chcete vědět víc?" Sci-fi film Hvězdná pěchota je natočen podle jednoho z nejznámějších děl Roberta A. Heinleina a to mým oblíbeným režisérem Paulem Verhoevenem. Nic pro slabší nátury, povinnost pro milovníky velkolepé sci-fi, hodně brutální akce a především černočerného humoru. Já to viděl už asi 6 x a pokaždé jsem se dobře bavil. "Chcete snad žít navždy?!" Trailer: http://www.csfd.cz/film/9302-hvezdna-pechota/videa/ ()

Jara.Cimrman.jr

"Rico, potřebuju desátníka. Dokud Vás nezabijou nebo nenajdu lepšího." Mám-li přeprat brouka, abych se stal občanem, tak ho prostě přeperu. Co je na tom? Aha, on je mnohem větší než já, bojovnější než já a má víc chapadel? Tak to ho nechám žít a budu dál nýmand bez občanství, který se z bezpečí gauče občas mrkne na zábavný snímek plný hrdinství, hlášek, sympatických vojand a střelby do otravných brouků. Tak na ně, kluci a holky, vždyť jedinej dobrej brouk je mrtvej brouk a vy na to máte. ()

H34D

Na imdb jsem se dočetl, že tento, možná nejznámější, Verhoevenův film je "the smartest dumb movie ever" a to neuvěřitelně sedí. Na béčkovou lásenkou ze střední školy navazuje militantní agitka, prosté až klišoidní zvraty a završuje se přímočarými bitvami. Přesto Verhoevenova kouzelná hůlka dokáže z každé scény udělat neskutečně zábavný moment. Klišé tvoří jen kostru a spatřujeme v nich jistotu, z akce je na povrch vytažena chytlavost, navíc je docela drsně brutální a dokonce jsem se i párkrát přistihl, jak fandím Johnově lovestory a užívám si krásu Denise Richards v nejlepších letech... 8/10 ()

xxmartinxx

Málo kdo umí béčka tak vkusně, nápaditě, zábavně a... áčkově jako Verhoven. Škoda, že u Pěchoty mám pocit, že se mohl odvázat ještě o něco víc... ()

Mr.Apache

Militantní akční sci-fi, vycházející ze známého válečného SF románu, a obsazené typy jako z Beverly Hills. Nejhorší je asi to, že jej spousta lidí bere jako kdovíjak zábavnou parodii. Jde zřejmě o přirozený obranný mechanismus, spuštěný šokem z odporného světa, který zde Verhoeven ukazuje. Parodie to ovšem není ani zdaleka. Jen poněkud zvrhlá vize možné budoucnosti, která mě ovšem jako celek irituje natolik, že si to beru osobně. ()

Melies

7 / 10 Nečítal som Knihu a možno preto tu nepením ako niektorý ďalší komentujúci, čo je len dobre. Pocity, ktoré som mal sa dajú len ťažko popisovať, jednu chvílu som nadával na tupý dej, druhú som sa kochal pohľadom na vizuálne ohromujúce bitky, tretiu na vizuálne ohromujúcu Dinu Meyer a Denise Richards, štvrtú zas na chrobáky a tak ďalej a tak ďalej, stále dokola, až do záverečných titulkov. Tento film treba brať s oveľa väčšou nadsázkou ako ostatné, nesplnenie tejto podmienky vyústi v neodvrátiteľné sklamanie. Verhoeven vytvoril paródiu na všetko a všetkých a podriadil tomu celú atmosféru filmu. Aj keď sa toto tvrdenie môže zo začiatku zdať len ako úbohý pokus ospravedlniť mnohé dejové a iné prešľapi, nie je to tak. A tak sa môžete pýtať, prečo, pre boha živého, tam pobehujú mariňáci s nejakými predpotopnými gumipuškami, alebo prečo jednoducho celú tú smradlavú hmyzom preplnenú planétu nevyhodia do luftu, alebo prečo... Ale malo by to nejaký zmysel? Odpoveď znie: nie. Chcete vedieť viac? ()

BadoXXII

DOBRÝ CHROBÁK JE IBA MŔTVY CHROBÁK..... Dobré akčné Sci-Fi. Bol som na tom v kine keď som mal 10 rokov (vtedy to pre mna bolo hlavne o efektoch a akcii) a aj keď ma to nenadchlo tak ako svojho času Jurský park, bavilo ma to. Brutálna satira plná čierneho humoru a poriadne epickej akcie. ()

Shit

Naprosto skvělý akční sci-fi. Snad ani nebyla chvilka kdybych se nudil nebo jen zapřemýšlel nad tim, že je to dlouhý. Všechny scény naprosto přesně seděj, žádná nepůsobí, že je tam navíc a akční sekvence jsou strhující a napínavý. Herci jsou sympatický a zároveň dostatečně drsný aby jste jim uvěřili hrdinský kousky, kterých je ve filmu opravdu pěkná řádka, ale žádnej nepůsobí trapně. Co se týká triků, tak ty jsou tady kapitola sama o sobě, všechno působí naprosto realisticky a nikde to neni odfláknutý, brouci se pohybujou přirozeně a jejich rozstřílení nebo nějaký jiný jejich rozemletí vypadá pěkně nechutně, což je dobře, jak jinak by měl vypadat rozmáznutej brouk, že? Taky zranění u lidí jsou skvěle provedený, trhání těl a všech končetin na nich jsou prostě perfektní a pěkně drsně krvavý, Verhoeven si s nějakým mozkem na podlaze nebo s pohledem do děravý hlavy s kousky mozku žádný starosti nedělal. Tady si fakt neni na co stěžovat. Jeden z nejlepších akčních sci-fi 90 tých let ()

Traffic

Co má společného Hvězdná pěchota s 300: Bitvou u Thermopyl a proč by se Goebbelsovi líbily Hvězdné války, aneb malé zamyšlení na téma fašismus a propaganda v pohyblivých obrázcích. ______ Na diváckém přijetí Verhoevenovy Hvězdné pěchoty je možné výstižně demonstrovat, jak málo lidí dokáže při sledování filmu odvozovat jeho význam ze samotné filmové řeči, aniž by přitom byli ve svém úsudku značně ovlivněni svými předsudky, očekáváními atd. Marigold například píše "Satira ostrá jako bič, nebo film skutečně tak debilně militantní, jak se okatě tváří? Hlasuju pro to první. Protože Verhoeven není dle mého druhého extrému schopen, odporuje to jeho naturelu." a přiznává, že rozhodujícím prvkem ve čtení filmu není film samotný, ale jméno jeho režiséra a zřejmě určitá zkušenost s ním a jeho mediální prezentací. Jako kdyby Hvězdná pěchota najednou přestala být satirou, kdyby ji režíroval třeba Michael Bay nebo někdo úplně neznámý. A jak je vůbec možné, že tolik lidí, včetně kritiků, přehlédlo nebo marginalizovalo onen všudypřítomný satirický podtón, který nenacházíme jen ve fiktivních propagandistických spotech (Would You Like To Know More?), ale takřka v každém filmovém políčku, důmyslným castingem počínaje a kostýmní stylizací konče? Samozřejmě je tu ten problém s předlohou. Heinleinova Hvězdná pěchota sice možná přímo neoslavuje fašismus, ale minimálně jej předkládá jako uspokojivou variantu státního zřízení a určitě není jeho kritickou reflexí. Způsob, jakým poté Verhoevenův film sledujeme, tedy záleží na tom, jestli dokážeme připustit, že jako adaptace se může vůči knize a její ideologii satiricky vymezovat a nebýt pouze jejím doslovným přepisem. Hvězdná pěchota (film) přitom z předlohy vybírá řadu scén i dialogů (např. proslov jednorukého učitele ve třídě na téma všeřešícího násilí), které obsahově nechává totožné, ale ryze filmovými nástroji (herecký projev, mizanscéna, řazení scén za sebe) je posouvá akorát o ten potřebný malý kousek za hranici, která jim už dává komediální nádech. Stejně přitom funguje Snyderova "Třístovka", kde narážíme na podobný vztah mezi komiksovou/knižní předlohou a následnou filmovou adaptací. Zatímco Millerův komiks bere fašistické smýšlení Sparťanů jako fakt a nesnaží se jej zesměšňovat, film využívá už existujícího subjektivizujícího rámce nespolehlivého vyprávění a do perské armády vpašovává fantastická monstra, a odhaluje tak dehumanizující podstatu fašismu. Ostatně, brouci jako nepřátelé lidstva ve Hvězdné pěchotě se Verhoevenovi náramně hodí do krámu, protože z fašistického pohledu symbolizují typickou představu podřadné havěti, kterou je třeba vymýtit stůj co stůj. Absurdně vyhrocená rétorika filmu "My vs. Oni", která oprávněnost vojenského zásahu ospravedlňuje právě pouze příslušností k (té správné) rase, je tím, co stojí v základu jakéhokoli fašizujícího hnutí a po 11. září získává ve vztahu k USA ještě víc zneklidňující rozměr. V každém z nás je něco hluboce pudového, co nás nutí v krizových situacích zaujmout naprosto iracionální černobílá stanoviska, kde zjevné konstrukty jako "národ" a "občanství" jsou najednou dostatečnou záminkou pro válku a sebeobětování. Ve skutečnosti z těchto pudů vychází celá řada akčních filmů, kdy především vlivem působivých obrazů jednoty, oddanosti a militarismu v kombinaci s vlastní identifikací s kladnými hrdiny jako diváci zažíváme slast ze zprostředkovaného spojení s tou "správnou" rasou/skupinou, která vždy vítězí. Co si pak myslet například o slavné závěrečné scéně z Hvězdných Válek: Nové naděje , která bezpochyby vizuálně čerpá z (nechvalně) proslulého, nacistického Triumfu vůle Leni Riefenstahlové? Když už ani pohádkoví rebelové bojující proti Impériu neuniknou fašistickému chování a obraznosti, jak si můžeme být jisti sami sebou? Právě to, že nás Hvězdná pěchota v podstatě nutí identifikovat se s těmi vymydlenými, dokonalými hrdiny (Casper van Dien a jeho absurdně hranatá čelist se narodili pro tuhle roli) ať už dělají, co dělají, protože jejich neúspěch by znamenal totální konec veškerého lidstva, je tím, co z ní dělá dokonalý kus subverzivní satiry. Recepce filmu je v tomto případě součástí jeho sdělení a celého toho "vtipu", tedy že 1) fašismus zcela inflitroval naši populární kulturu 2) velice snadno a často nevědomky podléháme jeho vlivu. Je varovné a humorné zároveň, že jakákoli zmínka o Hitlerovi nebo zobrazení nacistické symboliky/holokaustu ve většině lidí vyvolává silné odmítavé reakce, ale přitom ta podstata, odproštěná od konkrétních jmen, obrazů a symbolů, se v různých převlecích objevuje zcela běžně v různých filmech a jiné fikci, nebo je i součástí zpravodajství, či dnes už spíš infotainmentu. Jak moc se liší Fox News nebo Nova od Federal Network? () (méně) (více)

Dadel

Nejen že je to úžasně zábavná akce se spoustou roztomilých brouků, ale taky důmyslná parodie (aspoň doufám) na nacistické propagandistické filmy. I ty se staň občanem! ()

Djoker

Verhoeven se totálně utrhl ze řetězu a podezření z konzumace drog je určitě na místě. Postupně zneužil Dawsonův svět, Top Gun, Četu i Star Wars a jeho kadenci WTF momentů jen těžko někdo překoná. Smíšené sprchy samozřejmě vedou. Nacistická stylizace tomu pak nasazuje korunu. ()

flanker.27

Jak tak koukám do ostatních komentářů, v podstatě všechny výtky i chvály mají pravdu. Tomuhle filmu můžete dát jednu hvězdu nebo čtyři a bude to vždycky opodstatněné. Protože mě film celkem bavil a dodnes pro mě představuje nejlepší spojení CGI monster a lidí (navíc ty propagandistické zprávy byly docela výstižné), hodnotím celkem pozitivně. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu