Hvězdná pěchota

• USA Starship Troopers (více)

Vzdálená budoucnost nevypadá pro lidstvo příliš růžově. Platí zcela jiné společenské normy, plnohodnotným občanem je pouze ten, kdo sloužil ve Federální službě. Navíc je samotná existence lidstva ohrožena útoky mimozemských brouků, kteří obsazují planety ve vesmíru a začínají ohrožovat i Zemi. Středoškolák Johnny Rico se přes nesouhlas bohatých rodičů přihlásí do služby a je přiřazen k pěchotě. Jeho láska, atraktivní Carmen, se chce stát pilotkou a kamarád Carl je přijat k vojenskému výzkumu. Společně s Ricem nastupuje k pěchotě sympatická Dizzy, která mladíka miluje. Přestože ho ostatní považují za mazánka z bohaté rodiny, Rico se pomalu zoceluje v nesmírně tvrdém výcviku. Spolu se svou jednotkou je vyslán na planetu Klendathu, kde se poprvé ocitne uprostřed bitevní vřavy. Bitva však skončí katastrofou, když brouci během jediné hodiny pobijí na sto tisíc lidí. Rico je těžce raněn. Po uzdravení je přiřazen k jednotce, které velí jeho bývalý učitel. Rica a jeho přátele ještě čeká téměř beznadějná bitva proti mnohonásobné převaze. (TV Nova)

M.a.t.t.

Je zbytočné analyzovať, nakoľko je adaptácia Hviezdnej pechoty verná knižnej predlohe. To že si to Verhoeven natočil po svojom a ponechal len niekoľko prvkov, bolo v konečnom dôsledku dobrým ťahom. Funguje spojenie nezlúčiteľných žánrov ako vojnové sci-fi a teenagerská romantika, fungujú úchvatné trikové zábery, či drsné scény, kde krv strieka na všetky strany a čo je hlavné - funguje i vojnová satira, ktorá bola alfou a omegou samotnej predlohy. Silne kontroverzná záležitosť, ktorá nie je pre každého, no o to viac dokáže potešiť skalného fanúšika. ()

gudaulin

Tenhle snímek považuji za filmovou lahůdku. Mistrovská ukázka moderního, rafinovaně vystavěného kýče s velkým rozpočtem a reklamou. Z vysokého hodnocení je možno vidět, že jde o nadmíru úspěšný příklad. Jestli je tohle ukázka protiválečného filmu a satiry na přiblblé teenagerovské seriály, pak se stávám nadšeným militaristou a konzumentem Beverly Hills a spol. Verhoeven využívá prvků právě z teenagerovských seriálů, pokleslých sci-fi snímků a krvavých akčních filmů, ale zároveň používá některých prvků z artových děl a vyvolává zdání satirické nadsázky a kritiky. Kýč je jednoduše to, co si na něco hraje, a Verhoeven je velmi dobrý hráč. Vy, holoubkové, kteří dáváte čtyři nebo pět hvězdiček, tak činíte právě pro tu vnější podobu s akčními sci-fi filmy, pro ty digitální triky, pro tu vizuální stránku filmu a pro ty nádherné mladé herce, kteří si odskočili z natáčení nějaké reklamy. Jenže si tu prvoplánovost uvědomujete a potřebujete ji zabalit do nějaké přijatelné, zdánlivě kriticky se tvářící formy. Ale jo, je to dynamické, barevné, se spoustou hezkých koček. Takže celkový dojem: 40 %. ()

choze

V kině jsem tenhle guláš teenagerovské vztahovky, válečného filmu a sci-fi taky nestrávil, ale záhy jsem pochopil. Takhle vypadá Verhoeven utržený ze řetězu. Monumentální, brutální, krvavá, cynická a podvratná vesmírná řežba o tom, že válka a propaganda je vůl. Krásné tupé tvářičky semleté ve válečném mlýnku na maso. Nečetl jsem knihu (Verhoeven ji prý nedočetl, jak ho nudila:), takže neposoudím kvalitu filmového zpracování, ale ve vykleštěném, politicky korektním americkém mainstreamu je to taková malá revoluce. A televizní válečná propaganda byla mnohem lepší než spoty v ROBOCOPOVI. ()

Sarkastic

Ono je dost těžký se v tomhle filmu vyznat, natož ho hodnotit. Někomu se to může jevit jako bezduchá sr****, která se bere vážně a tváří se jako úžasnej akční film z budoucnosti, jinému zas jako hodně střihlá satira, nebo mě jako černohomorný scifi snímek, se slušnými triky a nenudícím dějem. Je fakt, že když jsem byl mladší, tak mi to přišlo vtipnější, ale pořád se u toho docela bavím. Vlastně tomu ani nemůžu moc co vytknout; vzhledem k typu filmu (předpokládejme, že to má bejt něco na způsob parodie :-)), můžu protestovat leda tak proti nudnějšímu začátku a trochu předvídatelnému ději a konci, ale to je tak všechno. Fakt nevím, jak to ten Verhoeven s tímhle filmem myslel, ale pro mě stejně zůstane napořád režisérem Základního instinktu, takže o jeho duševním stavu nechám polemizovat jiné uživatele ;-). Dávám slabší 4*. "Dělejte opičáci. Chcete snad žít věčně?" ()

Gilmour93

Bug Hills 90210 wounded... Někteří jako by si tady nepatrně pletli R.A.Heinleina s Konradem Henleinem, ale skutečnost spíše směřuje k tomu, že v mládí je nejdůležitější zůstat sám sebou (nejlépe ve vojenské uniformě), nenechat roztahovačného komunistického brouka žít a hlavně ke všemu přistupovat s vědomím, že noční můra krevních bank Verhoeven je krásný, na ideály šlapající úchyl, co k smrti nerad dočítá literární předlohy svých snímků až do konce.. ()

Lynn

Ač bych to neměla říkat, já tenhle film prostě žeru. Je to až neuvěřitelná parodie na všechny ty akční sci-fi, co se berou tak nemožně vážně. Verhoeven je prostě magor a zatraceně dobrej ! ()

TheDarKnig

Asi znovu psát "nečekal jsem to" nebudu, neboť po předchozích třech filmech už jsem byl připraven, že i tento film může být velká pecka. Ale že se to opravdu vyrovná Základnímu Instinktu, v mnoha věcech ho dokonce i předčí a spojí vše, co jsem si v té krátké době u řezníka oblíbil, jsem opravdu nečekal. Geniální zesměšnění patriotismu, závislosti USA na armádě a posedlost zbraněmi, povýšenectví ala My máme největší bouchačky a atomovky a proto jsme páni a dalších zajímavostí, kterými Amerika už notnou chvíli oplývá. Nedivím se, že tohle se USA nelíbilo, ale pro jiné lidi včetně mně to byla úžasná komedie. Fašistický totalitní vojenský stát, parádně zobrazen častými sestřihy z televizních novin, kde do každé zprávy perou propagandu a verbovací podtext, dělení se na občany a civilisty, různé poznámky během filmu (omezení dětí, líbání apod..) a vedoucí vědci v pláštích ala gestapo.. K popukání :D A vypadá to, že si rejža nedělal srandu jenom z tohohle, ale i ze všemocného Hollywoodu, neboť se svým "svěžím" (čti krvavým) způsobem snaží o boření čehokoliv zajetého a když ne, aspoň si z toho pěkně střílí. A když začne válka s brouky, je to takový masakr, že jsem kromě hororu nikdy nic podobného nikde neviděl.. Brouci bodají, trhají, vysávají, pálí, mačkají a všechno naprosto explicitně zobrazeno.. Válečné scény tedy natočené velmi dobře, výcvik v rámci hlavní myšlenky pěkně přehnaný, ale přitom sakra zajímavý, po technické stránce těžká pecka - vesmírné scény v epizodě 1 my ass.. Už ted je mi jasné, že tohle se zařadí do mé topky nejlepších velkolepých scifi.. Jak je vidět, funguje film na mnoha rovinách, snad jen ten Rico v některých scénách lezl na nervy svými Barbie pohledy a vzhledem. Naštěstí byl většinou těžce od broučího sajrajtu a v přilbě, takže pak působil docela sympaticky. Ženy, stejně jako minule v Instinktu, úchvatné, jak Denise, tak Dina a takový Ironside předvádí peklo!! Roughnecks, Razscak's roughnecks!!! A na ústřední hudební téma (aspon si myslím, že to bylo ústřední) jsem se vždy těšil.. Sérii s Verhoevenem tímto tedy ukončuji, dokud nenatočí zase něco, co by mně opravdu zaujalo, protože po roce 2000 je to bída. Nechápu, proč nenatočil aspon jedno pokračování této pecky. Počkat, jak se tak dívám, šlo to s ním po Hvězdné pěchotě pěkně z kopce a když se tak dívám na, sice jisté rysy jeho tvorby vykazující, ale jinak sterilní a telenovelově vypadající trailer na jeho nový film, začínám podezřívat Hollywood a vládu USA, že ho nějak zlikvidovali.. ()

genetique

Tak tomuto sa povie ozajstný vrchol popcornvej demencie. Táto nepriestreľne vážna paródia na sci-fi maniu je však práve preto taká originálna a prakticky už počas premietania v kinách sa stala kultom. Dá sa síce vnímať aj vážne, no každopádne si myslím, že oveľa viac si ho užijete ako poriadne R-kovo drsný béčkový úlet s namakanými efektami a skvelým hudobným motívom. Scenárista však predtým s najväčšou pravdepodobnosťou tvoril nejaké podradne infantilné akčné hry pre deti, lebo celé to bolo také deravé ako prestrieľaný brouk. A to nehovorím o takých prešľapoch ako ruka učiteľa/veliteľa Rasczaka (v škole mal ruku odseknutú pár centimetrov pod ramenom, v boji mal už funkčný aj lakeť), či Dizzyn pohreb (pri státisícoch mŕtvych vojakov určite nie každému obyčajnému vojakovi mohli vystrojiť pohreb s celou tou parádou, kde boli prítomné aj najvyššie hodnosti). Ale to čistokrvnú zábavu to určite neskazí. 75%. ()

sniper18

Keby som si zo všetkých blockbusterov musel vybrať jeden najobľúbenejší, bola by to práve Hviezdna pechota. A určite aj tým, že je vlastne tak moc odlišný od ostatných. Jasne to naznačí už úvodná fáza pripomínajúca tradičné sladké teenegerské filmy, čo je v priamom kontraste s tým, čo má nastať, ale aj toto je veľmi dobre zvládnuté, pokračuje parádny výcvik a v druhej polovici samozrejme aj samotná vojna s arachnidmi, ktorej sa nedá nič vytknúť. Toto je jednoducho od prvej do poslednej minúty perfektný zážitok s množstvom nezabudnuteľných scén, hlášok, ale aj celých sekvencií, ktorý navyše výrazne osviežuje celý ten satiriský podtón sprevádzajúci film už od prvej scény a robí z neho inteligentnú paródiu, čo ale nekazí príbeh a ani atmosféru filmu. Vidno to hlavne na výborných správach a reklamách. O akcii môžem kľudne povedať, že lepšiu hľadať len ťažko, jednoducho absolútna špička žánru. Toto je tá pravá špinavá a drsná vojna s množstvom zabitých, useknutých častí tiel a krvi a používajú sa náboje a nie žiadne lasery, svetelné meče a podobné nezmysly, ktoré sú v mnohých sci-fi filmoch zvykom a nemám to rád. A scény, ako prvé nasadenie na planéte arachnidov alebo obrana pevnosti patria medzi moje najobľúbenejšie vôbec, ale celkom chválim aj výborné vesmírne scény, ktoré inak až tak moc neobľubujem. Veľmi zaujímavo pôsobí aj samotné obsadenie, pre blockbustery je väčšinou typické obsadzovanie hviezd, čo tu rozhodne neplatí, hlavným hrdinom sa nepodarilo dosiahnuť ani len priemernú hereckú kariéru, ale tu mi sadli, takže filmu určite neškodia. Casper Van Dien je sympaťák, ktorý sa pre takéhoto naivného vojaka celkom hodí, Denise Richards ako pekná pilotka, aj keď herecky je na tom asi najhoršie zo všetkých a bavila ma aj Dina Meyer. Takže spolu tvoria celkom sympatické trio, ktoré ale podporujú aj výborné vedľajšie postavy, obzvlášť skvelý Clancy Brown v úlohe inštruktora alebo veliteľ Michael Ironside. Paul Verhoeven bol v tej dobe na vrchole, čo jasne potvrdil aj tu, film má perfektný vizuál, atmosféru a to satiriské pojatie a podporuje ho aj vynikajúca hudba. Takže Hviezdna pechota je aj po rokoch stále moja veľká srdcovka, ktorá má vlastne všetko, čo len od prvotriedneho blockbusteru môžem chcieť, teda skvelú zápletku, akciu, humor, postavy a audiovizuál a ešte navrch ponúka aj viacero ďalších kladov. Maximálna spokojnosť. 92% ()

zelvopyr

Pět hvězdiček za zvrhlost :-) ... a mám ten film v top 10. Nikoli pro zvrhlost. Dokonalé sestřelování formálních i neformálních pravidel filmu a politické korektnosti. Jinak, abych tak poťouchle poznamenal, je to mírně pesimistická polemika s Naušikou v otázce, zda je možná koexistence lidí a hmyzu :-) ()

Eliott

Ohodnotil bych to 4 hvězdami, jelikož se mi todříve fakt dost líbilo, bohužel již film nedosahuje kvalit dnešní doby a to hlavně z pohledu speciálních efektů. ()

Ainy

Zřejmě to jakási satira bude. Není možné, aby se mi ten děj zdál tak stupidní, jelikož jistou dávku nadsázky jsem v něm cítila i já. Podobnost s fanatickou fašistickou stranou asi taky náhodná nebyla. Ono vždycky, když se lidstvo někam sere, tak to mají místní spočtené. Předlohu neznám, ale film mě nezaujal natolik, abych nad ním vyždímala své slinné žlázy a blahem tišila rozechvělé srdce. Kromě toho, že film hýřil bohatou brutalitou různých forem, jsem třeba i zírala, jak dokážou krásně hořet vesmírné lodě ve vzduchoprázdnu nebo jak se dá bez následků rozdýchat laserem prostřelená hlava. Podruhé už to vidět nemusím. :-) ()

ScreamJay

Chtě jsem dát tři, ale pořád mě to táhlo ke čtyřem hvězdičkám. Jasně příběh je asi stejně originální jako krabička od sirek, ale to kolem, to co jindy řadím na stejnou úroveň s dějem tentokrát jasně děj přebylo. Skvělé efekty, bez obalu zobrazované amputace, které sem po jisté době už ani nestihl počítat. Navíc propracovaní brouci, jejich pohyb, rychlost. Po režijní stránce bravurně zvládnutý film. Jen škoda, příběh mohl být ještě o kousek lepší, aspoň o malinkej. ()

Hellboy

Neskutečně zábavný film, ve kterém se dá najít i nějaká ta "myšlenka" ale jsem přesvědčen, že Verhoeven to točil jen jako čistokrevnou zábavu. ()

Arachneuss

„Když utečete, zastřelím vás!” Loser Van Dien jako hláškující mariňák, Barney Stinson v obleku s armádními frčkami a nahá Dina Meyer v té nejvtipnější, nejbrutálnější, nejdrsnější a nejšílenější sci-fi satiře na militarismus, vlastenectví a nadržené vojandy, všech dob. S každým dalším shlédnutím ještě dokonalejší zážitek. Kulťák jako řemen! ()

Kaka

Neskutečně zábavná parodie na vše, co se Verhoevenovi postavilo v danou dobu do cesty. Geniální internetové prostřihy, brutální a nebývalé krvavé akční scény - prakticky dotažené k dokonalosti, sympaticky přitroublí hlavní hrdinové, výtečné hlášky, absolutní drsňák Ironside a fantasticky vypadající brouci. Takhle má vypadat akční pecka, která brilantně střídá napětí s odlehčením. Obdivuji režiséra, který se opravdu nebál použít velké množství krve a právě tím zabodoval. Když už nic, tak alespoň i ti škarohlídi si kvůli těm všem usekaným končetinám a hlavám tento snímek zapamatují. Brilantní zábava a výtečný ost Basila Poledourise. ()

Spiker01

Už chápu ten oblíbený film herního vývojáře Cliffyho B a jeho inspiraci v Gears of War. Hvězdná pěchota je ohromná kultovka, která člověka dojímá k slzám, rozvibrovává bránice a zároveň člověka otupuje takovým způsobem, že je to až neuvěřitelné. Neskutečně hloupý film na jednu stranu a geniální zároveň, který i dneska působí ohromně výpravně a vůbec nechápu, jak to za tento (ač tehdy obrovský) rozpočet mohl Paul Verhoeven natočit. Povinnost pro všechny filmové fanoušky, jíž jsem právě konečně složil. ()

sud

Budoucnost v drsném akčním a slušivém kabátě, viděná svéráznýma očima Paula Verhoevena. Jenom mě štvalo, že ti kterým jsem fandil, do jednoho zahynuli. 80%. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu