Hvězdná pěchota

• USA Starship Troopers (více)

Vzdálená budoucnost nevypadá pro lidstvo příliš růžově. Platí zcela jiné společenské normy, plnohodnotným občanem je pouze ten, kdo sloužil ve Federální službě. Navíc je samotná existence lidstva ohrožena útoky mimozemských brouků, kteří obsazují planety ve vesmíru a začínají ohrožovat i Zemi. Středoškolák Johnny Rico se přes nesouhlas bohatých rodičů přihlásí do služby a je přiřazen k pěchotě. Jeho láska, atraktivní Carmen, se chce stát pilotkou a kamarád Carl je přijat k vojenskému výzkumu. Společně s Ricem nastupuje k pěchotě sympatická Dizzy, která mladíka miluje. Přestože ho ostatní považují za mazánka z bohaté rodiny, Rico se pomalu zoceluje v nesmírně tvrdém výcviku. Spolu se svou jednotkou je vyslán na planetu Klendathu, kde se poprvé ocitne uprostřed bitevní vřavy. Bitva však skončí katastrofou, když brouci během jediné hodiny pobijí na sto tisíc lidí. Rico je těžce raněn. Po uzdravení je přiřazen k jednotce, které velí jeho bývalý učitel. Rica a jeho přátele ještě čeká téměř beznadějná bitva proti mnohonásobné převaze. (TV Nova)

TheDude

Hodně dobře zparodované válečné filmy s diktárorským režimem dohromady...král "béček"(i céček) Casper Van Dien sice umí zabíjet mega brouky, ale hrát by měl max mrtvolu na školním představení...v čemž mu nepomáhá ani děravý, jednoduchý scénář.Hvězdičky za Denise, kovovou končetinu Michaela Ironsida a za to, že to lidstvo (zase) přežilo... 6/10.... ()

CjKukis

Bezkonkurenčně geniálně natočenej film. Grafika úžasná, brouci geniální, herci parádní. Brutalita některých scén je prostě fascinující. Na tenhle film se dá koukat i několik desítek krát. Paule, smekám před tebou klobouk, tohle se ti vážně povedlo. ()

Wishkah

je to pro mě čistý průměr. Nápad to nebyl špatný, zpracování taky není nejhorší, ale to co tady předvádí herecké osazenstvo. Casper Van Dien, Dina Meyer, Denise Richards, Jake Busey....můžu pokračovat do nekonečna. Ani jeden z herců ve mě nedokázal vykřesat jakékoliv emoce nebo náznak fandění a kdyby na konci filmu povstal nějaký brouk a rozpáral tři hlavní hrdiny na kaši bylo by mi to fuk. Nevím jak pro koho, ale pro mě se jedná o jeden z herecky nejhorších filmů co sem kdy viděl. ()

venom14

Výborná akční rež.Prostě se mi to moc líbilo a jsem nadšen.Skvělý brouci a efekty,akční scény skvělé a o bojových mezi lidmi a brouky ani nemluvím.Ale kniha byla mnohem zajímavější a jiná,kdo ji četl,pochopím,když dá nižší hodnocení. ()

Prochy38

Velmi, velmi povedená akční sci-fi jízda. O ději se moc nepřemýšlí, prostě se vlítně na planetu, brouci zaútočí a přichází řežba jak nikde jinde. Vizuální podíváná je to rozhodně. Celé je to takové naivně milé. Bavil jsem se! D. Meyer nezklamala! Už tehdy N. P. Harris opravdu hrál:D ()

Mo.

"Každý školák ví, že arachnidé jsou nebezpeční - CENZUROVÁNO!" - "Chcete vědět víc?" - "Každý koná svoji povinnost. Vy také?" - "Služba znamená občanství!" aneb geniální satira na militarismus, kde šli filmaři svoji vlastní cestou, moc se neohlíželi na knihu, a vyplatilo se to! Otázka pro zvídavé: Jaký živočišný druh ve skutečnosti zastupují brouci? Nápověda: Odpovědí je dvounohý savec. ()

Hanes88

Zde opět nevím. Myslím, že je to kvalitní film, ale zase tomu nejde dát více než 3*. Myslím, že ani sami tvůrci nepočítali, že by tímto filmem udělali díru do světa. 60%. ()

bloodcountes

Skvělé. Skvěle jsem se bavila, místama nahlas. Po tak blbým dni, jako jsem měla dneska, byl tohle přesně film, kterej zafungoval na 100%. Když máš brouka v hlavě, podívej se na nějakej pěknej, nejlépe verhovenovskej broučí masakr ( ty dětičky:) a jsi z toho venku:))) Kamera akční, ale přehledná, vizuál moc povedenej, hudba výtečná, spousta chtěného a možná i nechtěného humoru (ale nejspíš taky chtěného, Paul je ďábel:)). Herci taky dobří (ten blond hezoun mě neoslovil, ale zato seržant Zim velmi:)) Velká spokojenost. ()

Paldiny

Pamätám, že ako dieťa som Hviezdnu Pechotu odcudzoval pre podobnosť s Votrelcami, časom sa mi ale obzory rozšírili a už viem o čo tu šlo. Verhoeven je zvláštny režisér, dajte mu veľký budget, k tomu tvorcovskú voľnosť a natočí vám brakom zaváňajúci blockbaster, ktorý nezasvätení odsúdia už podľa trajleru. Úvod s beverlyhillskou zápletkou naladí zmysly na klišovitú romancu s uhladenou akciou, lenže už náznaky (podivné spravodajstvo, spoločná sprcha) majú predznamenať, že pôjde o čosi iné. Ako náhle príde na výcvikový tábor a samotný stret s alienmi, film presedlá na mlynček na mäso s takou mierou brutality a nekorektností, aké v škatuľke vysokorozpočtového mainstreemu nepozná obdoby. Ďalej poteší výsmech spoločnosti, armádnemu mysleniu, seriálovým zápletkám, či béčkovým postupom a to verím, že ide len o zlomok odkazov, aké som zachytil. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "I need a corporal. You're it, until you're dead or I find someone better."     Štipľavá satira (predovšetkým militantných režimov a nielen tých fašistických), ktorá paroduje všetko možné aj nemožné: tupé vojnové filmy, bezduché akčné sci-fi, plytké teen filmy z prostredia školy, bulvárne média, vojnovú propagandu a aj všetky ďalšie možné spôsoby vymývania mozgov. Ak by som to všetko mal zhrnúť, tak by som napísal, že je to satira ľudskej (masovej) stupidity. Takže tej zámernej stupidity je plný film a všetko je podriadené výslednému satirickému tónu. Stačí si len všimnúť ten dokonalý béčkový kasting, keď v hlavných rolách sú druhotriedni fešní herci s toporným prejavom, až okato uhladení. Model Casper Van Dien a éterická Denise Richards (s tým umelým úsmevom je doslova ako bábika) tvoria pár ako Ken a Barbie. Ďalšími do partie sú potom ďalší model Patrick Muldoon a sympatická kráska Dina Meyer (zo všetkých asi najmenej toporná). Hviezdna pechota je originálny, viacvrstvový film, ktorý som si napodiv celkom užíval aj na tej najnižšej vrstve - ako napínavý sci-fi príbeh o hrozbe z vesmíru, s množstvom akcie a slušnými špeciálnymi efektami (a celkom dobre sú spravené aj tie vzťahové scény, samozrejme s istým zveličením). Je zaujímavé vidieť, ako tento inteligentný film o stupidite časom zreje, Pred mnohými rokmi som ho bral len ako takú zaujímavú, jemne nadpriemernú jednohubku, dnes ho už považujem za výborný film (hodnotenie som zvýšil na 4 hviezdičky).     "I expect anyone in this unit to do the same for me." ()

Klay

Akčních scifáren pro dospělé je (alespoň v áčkové produkci) zoufale málo. Skloubení Beverly Hills 90210 s krvavým akčňákem dopadlo lépe, než bych od podobně bizarní kombinace čekal. Verhoeven je prostě skvělý režisér a točí jako nikdo jiný. Jeho smysl pro nadsázku a vyžívání se v brakové estetice, dávají vzniknout výjimečným dílkům, ke kterým je vhodné přistupovat s otevřenější myslí. Hvězdná pěchota je jedním z takových filmů. Nabízí velké množství nadsázky, čistě humorné propagandistické prostřihy, lahůdkové krvavé scény a bombastickou akci. Verhoeven to ani chvíli nebere vážně a z té militaristické mašinérie si akorát dělá prdel (zřejmě hlavní kámen úrazu pro fandy knihy). Speciální efekty nemají vzhledem k době vzniku konkurenci ani u mnoha současných (2006) filmů a převážně neznámí, nebo ryze béčkoví herci (Van Dien) podávají adekvátní výkony. Sem tam se sice v ději objeví nějaká ta nelogičnost, ale nebavíme se zde přeci o kandidátovi na oscary v kategorii uslzených akademických dramat...i když minimálně za ty triky by si ho film zasloužil. Je to taková popcornová verze Vetřelců, která neomrzí ani při opakovaném shlédnutí. Pro fanoušky podobně fantaskních úletů přímo povinnost. ()

Phorbo

Film se mě rozhodně líbil než Heinleinova předloha. Ta popisuje pouze karieristický postup Johnyho Rica a nic víc. Film je zábavnější, akčnější a pěkně brutálnější než některé krvavnější filmy. ()

Eldoth

Tohle není film, tohle je počítačová hra na plátně ...s nádherně militaristickou hudbou a dokonalou vizuální stránkou. A to se cení, alespoň v mém měřítku. ()

Cement73

Toto ma baví napriek jednoduchému príbehu a nekomplikovanej réžii. Plno príšer, skvele vyzbrojené ľudskí vesmírny vojaci, vesmírne lode... A samozrejme víťazný koniec :) ()

Zeke001

Jaj, tohle když jsem viděl poprvé, tak jsem žasl. Hvězdná pěchota má u mě jasných 100 % , takže nedávám nic jiného než 5*. ()

Ukko

Verhoeven natočil, kupodivu, solidní napůl satirické dílo. Vědecké a náborové spoty mě opravdu potěšily a celkově se na film docela pěkně koukalo. Bohužel to neplatí u dálších dílů. Tvůrci totiž nepobrali zákaldní myšlenku a filmy točily smrtelně vážně... škoda. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu