Princ Afron s mladším bratrem Otmarem vezou na hrad krále Jorgena darem překrásného ptáka Ohniváka, který umí přivolávat lásku a zaplašit smrt. Po cestě se Afron zamiluje do neznámé krásky. Ukáže se, že je to princezna Elena, kterou si jako svou vyvolenou vybral i zlý černokněžník Skeleton. Princ Afron se vydává na nebezpečnou cestu, aby svou lásku vysvobodil z jeho temných kouzel… Výpravnou filmovou pohádku na motivy bratří Grimmů natočil v roce 1997 osvědčený „pohádkový“ režisér Václav Vorlíček. Jeho stálý spolupracovník Miloš Macourek příběh obohatil o vtipné dialogy. Princeznu stejně jako v Kouzelném měšci hraje německá herečka Tina Rulandová, jejího otce, krále Jorgena, Horst Buchholz. V záporné roli černého vládce Skeletona exceluje Karel Roden a v roli babky Jadwigy Jiřina Bohdalová. (Česká televize)

Jakira

Pohádka, která neurazí ani nenadchne. Slabý průměr, který bych ale rozhodně nepouštěla malým dětem. Na mě je místy až příliš ponurá a děsivá, ale když se jedná o bratry Grimmy nijak mě to nepřekvapuje. Líbí se mi propojení českých, a pro mě známých herců, s těmi, které jsem viděla poprvé. A taky tlesám skvělé hudbě a písním dvojice Osvaldová-Soukup, ti prostě nikdy nezklamou. Ale jinak je to dost bída... ()

hazaba

Docela strašidelná pohádka, se spoustou českých ale i zahraničních, a tím pádem neokoukaných, herců. Jistě, kvality starých pohádek nedosahuje, ale v porovnání s tím, co se točí v posledních letech, je to lepší průměr a mi osobně se líbila mnohem víc než vychvalovaná O princezně Jasněnce a létajícím ševci. ()

Véronique

Hodnocení možná trochu "nadhodnocené", ale za tu výpravu si to zaslouží. Jinak se víceméně ztotožňuji s tím, co bylo řečeno již níže. Koprodukce s Němci tuto pohádku potopila. Množství temných scének, stejně jako snaha vytvořit z pohádky téměř akční hororovou podívanou na úkor té "milé české pohádkovosti" se příliš nepovedlo. Krásné scénky s babičkou Jadwigou (proč jen zvolili tato jména?!) u její chaloupky s pasoucí se srnkou či vesnické divadlo s cirkusáky jsou vzácné. Většinou jsou nahrazeny tmavými scénami se Skeletonem (Karel Roden jako více než "uvěřitelný zloduch", v dětských pohádkách však trochu přehnané pojetí zla) a boji se zákeřnými potvorami (mezi něž patří i duo Langmajer-Zounar:)). Na druhou stranu je kladem příběhu volba princezny, okouzlující Tina Ruland si mohla střihnout více pohádkových rolí. Škoda jen, že ji nedoprovodil český herec, když se jedná o česko-německou pohádku... Také hudba se povedla, Ondřej Soukup se jako správný švec drží svého kopyta. V malé roli se mi také líbila Mahulena Bočanová, mohla dostat v pohádce větší prostor. Replika ptáka Ohniváka však byla otřesná, to přímo bilo do očí. Ani dítě snad neuvěří, že by to zvíře mohlo být živé... I tak ale hodnotím 50-60% za určitý díl pohádkovosti, kterou si i přes všechny zápory "Pták Ohnivák" udržel. ()

chrispe

Jedna z pohádek natočená takovou tou "správnou kamerou", která se mi líbí. Samotné vyprávění příběhu pro mě nemá dostatečné kouzlo, takže i když je Tina Ruland pěkná princezna a na mladičkého Ondřeje Brouska alias princova bratra je radost pohledět, tak Pták ohnivák se mezi mé oblíbené pohádky neřadí. ()

chlebos

To jenom za Rodena. Vorlicek dosal prideleneho kameramana a ty spolu behem nataceni nemluvily. je to na tom hodne videt. BTW ten kameram stoji za prd. Veskere temne sceny jsou opravdu temne neni tam nic videt. blee ()

Elenor

Propánakrále, jak hluboko mistr Vorlíček klesl! Ani nevím za co dávám tu hvězdičku. Necharismatický princ, šílený scénář, scény v jeskyních jsou tak temné, že z nich nevidíte nic a celé je to tak HROZNĚ NAZVUČENÉ (stejně jako Kouzelný měšec), že dost možná ani nic neuslyšíte (což je možná vaše štěstí). A když už se to jmenuje Pták Ohnivák, tak by ten magický opeřenec mohl taky za něco stát! Vycpanina, která se za celou pohádku NEPOHNE. S láskou vzpomínám na svou oblíbenou televizní pohádku O ptáku ohniváku (1980, r. L. Koutná) a na roztomilou loutku Iva Houfa... PS: Ta * je za věčného záporáka Karla Rodena, Horsta Buchholze (-když já si vždycky vzpomenu na to staré ,,Řekl mi: "Tleskni!" :-)), Jiřinu Bohdalovou, a za půvabnou (i když ne nějak zvlášť dobře hrající) Tinu Ruland coby princeznu. ()

RajAthen

Skeleton? Co je to za jméno v české pohádce? Jinak hrdina by bez vybavení a několika záchran od hodné babči, dávno vesele hnil v pekle pro odosobnělé, nechutně kladné postavy... ()

kwaicheng

Nevím jestli televize byla blbě nastavená, protože jsem celou dobu viděl akurát černou obazovku odkud se linuly divné skřeky a pravda, jednou z té černočerné tmy vykoukl Rodenův zamračený kontrfekt. Jediné co mě na tom bavilo bylo, jak na to štěkal náš pes. ()

Ceberus

Klasická pohádka se zjevně rozumným rozpočtem převyšující ty studiové, takže se na to dá koukat (předpokládám, že finančně pomáhá koprodukce s Německem). Jde o učebnicový případ zástupu tzv. Čechovových zbraní, takže jen čekáte, kdy uvedené věci dostanou prostor být použity. To ale holt patří k pohádkám pro děti. O Rodenovi vím, že umí hrát, ale tady měl prostor jen na dvourozměrného padoucha. ()

Linzi

Pták Ohnivák je možná o trošku "slabší" pohádka, než jsou (mé oblíbené) pohádky Jezerní Královna a Kouzelný měšec, které byly (všechny tři natočeny) v koprodukci s Německem a režírovány panem Vorlíčkem. Tudíž bych dal 3 hvězdičky, ale vzhledem ke zdejšímu nízkému hodnocení uživatelů a opět jejich dost kritickým komentářům, dávám 4 hvězdičky! Takže tu jednu hvězdičku navíc dávám "na truc", díky zdejšímu hodnocení + za opět velice krásnou hudbu Ondřeje Soukupa a zpěv sopránu (čili Ptáka Ohniváka). To je fakt úžasná zpěvačka. Vyzpívat takové výšky!!! A Vokál Lucky Bílé, taky ujde! Prostě úžasná hudba, jako v Jezerní královně i Kouzelném měšci! Pánové Soukup a Hapka umí! A co se týče obsazení a hereckých výkonů - opět ta půvabná princezna (Tina Ruland) z Kouzelného měšce a další velikáni jako Roden, Labuda, Langmajer, Bohdalka, dejme tomu Bočanová. Já jsem spokojený. Já jsem pohádkovej! ... :-) ()

LuNaj

Docela mě zaráží, jak nízké má Ohnivák hodoncení? Ok, podoba Ohniváka se jaksi nevydařila, ale Roden je v roli záporáká naprosto skvělý. Stejně tak se mi líbila i ta temná atmosféra. ()

kubeba

Pták Ohnívák je mnohem horší než Kouzelný měšec a o dost trapnější. Ani to nebylo moc pro děti, jak to bylo ponuré. A když jsou ještě k tomu hlavní hrdinové stejně nesympatičtí jako záporáci, nemůže z toho vzniknout nic dobrého. ()

WolfIssen

Vorlíček a jeho česko-německá koprodukce si nejspíš mysleli, že když Rodenovi namalují oči, nalakujou nehty a hubu mu obtáhnou rtěnkou, aby vypadal démoničtěji než třeba Robert Smith, a do role krále, který sbírá kuriozity a ve sbírce má nejmenšího koně na světě, kterého mu dal sám Guliver, obsadí jednoho ze Sedmi statečných, po kterém od té doby málem ani pes neštěkl, tak udělají díru do filmového světa. To snad nejde brát ani ze srandy... Stačí se podívat do filmografií zamilované dvojice a zjistíte, že Tina Ruland a Manou Lubowski hrají v těch nejhorších německých tv srajdách. ()