Princ Afron s mladším bratrem Otmarem vezou na hrad krále Jorgena darem překrásného ptáka Ohniváka, který umí přivolávat lásku a zaplašit smrt. Po cestě se Afron zamiluje do neznámé krásky. Ukáže se, že je to princezna Elena, kterou si jako svou vyvolenou vybral i zlý černokněžník Skeleton. Princ Afron se vydává na nebezpečnou cestu, aby svou lásku vysvobodil z jeho temných kouzel… Výpravnou filmovou pohádku na motivy bratří Grimmů natočil v roce 1997 osvědčený „pohádkový“ režisér Václav Vorlíček. Jeho stálý spolupracovník Miloš Macourek příběh obohatil o vtipné dialogy. Princeznu stejně jako v Kouzelném měšci hraje německá herečka Tina Rulandová, jejího otce, krále Jorgena, Horst Buchholz. V záporné roli černého vládce Skeletona exceluje Karel Roden a v roli babky Jadwigy Jiřina Bohdalová. (Česká televize)

ostravak30

A taková pěkná pohádka to od Erbena je. Bohužel hned od počátku zaujme hudba, která je míchanicí techna s operním zpěvem, docela zajímavý kontrast. Pták Ohnivák je sice zobrazen pěkně, ale není zrovna ústředním středobodem pohádky. Povedlo se i stvoření nestvůry. Avšak zatímco čaroděj Skeleton je jen temný stále dokola vyhrožující metalista, ústřední dvojice hrdinů, jež chtějí zachránit princeznu jsou málo charakterní natolik, aby zaujaly jakékoliv diváky. Naprosto nevýrazné je pak téměř vše ostatní. ()

George8

Průměrná pohádka, která určitě není dokonalá, ale patří mezi mé oblíbené. Roden jako Skeleton se mi líbil, zahrál to dobře. 2 hlavní němečtí herci se trochu hledali. ()

cinema_cz

Celkový dojem? Pták Ohnivák měl všechny předpoklady stát se prototypem vskutku moderní pohádky, jednak nabité akcí, jednak nepostrádající romantiku. Pták Ohnivák jakoby vypůjčený ze zoologického oddělení vycpanin Národního muzea však snahu tvůrců srazil o hodně dolů. 60 % (Jaroslav Sedláček, Ci 03/1997, str. 56) ()

dadinka

To je tak, když vás coby sedmileté nevinné dítě posadí se školou do kina a nechají vás přilepit se do sedadla v čirém úděsu nad temným plátnem, smrtí kladných postav a hrůzostrašnýma krvavýma Rodenovýma očima. Myslím, že ty svoje jsem místy zavírala, uši zacpávala a pochybuju, že se kdy (teď už dospělá) budu u nějakého hororu bát víc než u téhle "pohádky":) ()

honzic

Princezna je taková hrubá, ale na Němku celkem hezká, i cizí princ nepotěší, holt koprodukce. Na druhou stranu je tu celkem zajímavý scénář a dobrý herecký výkon Rodena, ovšem ty efekty a některé scény a části filmu jsou hodně amatérské. Hodnocení: 40 % ()

Gig

Skvělý námět, velký potenciál. Ale tady to bohužel končí. Tak to je, když to vezmou do ruky producenti z Německa. Vše musí být temné. Proč ne, ale propánajána, ten scénář? Panu Macoukovi sluší komedie ala Saxana, Konec vodníků v Čechách, Jessie apd. Ale proč do všeho musí dávat mix příběhů ala dar od Gulivera, Odysea či podobně. Osobně mám mnohem radši českého ptáka Ohniváka od Erbena než toho od bratří Grimmů. A tohle mělo být něco mezi. Proto asi pro mě zůstane pohádka o ptáku, jenž unáší zlatá jablka, asi ta stará televizní O ptáku Ohniváku s Ivanem Luťanským. Liška Ryška byla sice loutka, ale pohádka měla cosi do sebe. Ale hudba a Roden byl fajn. ()

Dr.Jane

Neprávem přehlížený příspěvek na poli českého hororu. Stále se mi vybavuje obrázek při odchodu z kina po zhlédnutí tohoto kousku. Dospěláci kamuflovali neklid rozpačitým výrazem, děti bulely naplno a tiskly se k mámám. Jasně, že fenomén zla do pohádky patří, ale tohle byla silná káva. Pominu-li zmutovaného opeřence (snad radiace?), tak prohnilé nitro jedné z hlavních postav dá dětskému divákovi sakra zabrat. Obsazení princezny lze vysvětlit snad jen záměnou výsledků castingů (vyhrála původně Skeletona... ). Nicméně, alespoň jsem při pohledu na ni přišla o nejeden komplex. Vorlíčka si cením (zejména jeho tvorby v 70. letech), ale tohle bylo jedno z těch tnutí vedle. Au... I Roden byl v téhle bitvě bezmocný. ()

keyzar

Je to temná výpravná pohádka na motivy bratří Grimmů, takže nic není jisté a vše nemusí dobře dopadnout... Zajímavý příběh se spoustou zápletek, které dokáží udržet pozornost. ()

ZHODNOTITEL odpad!

POHÁDKA, KTERÁ JE TOTÁLNĚ MIMO TO VŠECHNO, CO O DNEŠNÍCH POHÁDKÁCH ZNÁME Někdo by možná mohl namítat, že první pohádky byly horory a dramata a erotické úchylárny, ale ta doba je pryč. Dnešní pohádky jsou jiné a když to tvůrci nedodržují, tak se jim to jenom vymstí. Zvlášť, pokud to prezentují jako pohádku. JE TO FILM, KTERÝ BYCH DĚTEM URČITĚ NEPUSTIL A NEPUSTIL BYCH HO ANI SOBĚ. NAVÍC TO VORLÍČKOVO OBLÍBENÉ NĚMECKO OPĚT ZAŽILO INVAZI DO ČESKÉHO FILMU. ()

Alden_Larson

Hodně stupidní a obecně nepovedená pohádka. Vůbec nevím, proč se jmenuje "Pták Ohnivák", když samotný pták Ohnivák ve filmu nemá skoro žádný účel, je to v podstatě velmi dobrý příklad takzvaného "macguffinu", předmět, bez něhož by se neuskutečnil děj filmu, ale zároveň je úplně zbytečný a zaměnitelný čímkoli jiným. Děj sám o sobě není ničím působivý, postavy nejsou ničím zajímavé, všechny mají jednu definující vlastnost a tím jejich charkterizace končí. Herecké výkony ale byly fajn, Karel Roden byl bez pochyby ze všech nejlepší. Hudba byla většinou nevýrazná a orchestrální, v jedné scéně se ale změnila v jakousi jazzovou směsku, která úplně zničila napětí zmíněné scény. Počítačové bleskové efekty nebyly špatné, jenom nechápu jak se v jedné scéně odrážely od kamenných stěn, tak blesky nefungují. 2/10 ()

swinevenca

Podle mě je mnohem víc případů, které naznačovaly ohnívání českého pohádkové arciptáčka Orlíčka, než tenhle kus. Nechá zabít všechny 3 hlavní prince, na momentky "Marylin Manson" Skeletona propašuje do pohádky elektro hudbu, do hlavní role dá velmi koukatelnou Němku a do vedlejší role dostane darem kdysi cucáka Chica. Asi při tom všem zapomněli na ptáka Ohníváka, ale naštěstí ten červenej hadr hozenej přes vycpanýho indickýho běžce, alias kachnu, měl ještě menší roli než zatoulaná doga. ()

Simako odpad!

Už jsem o tom mluvil!!Zlatý starý časy!!!Například Třetí princ!! Šlo to i bez zahraničního kapitálu, že pane Vorlíčku???!!! Tohle je fakt hrůza!!! ()

Hakuna Matata

Byla by to dobrá pohádka, ale bez špetky humoru či nějakého nadhledu. Říká se, že první pohádky měli děti postrašit, aby nezlobili a myslím, že právě v takové verzi tento film vznikl. Není prostě vhodný pro malé děti, chválím Karla Rodena jako záporáka, který byl ovšem na pohádku, jako skoro všechno tam, moc temný. 50%. ()

Tsuki003

Ale fuj. Kdyby mě přišel vysvobodit takový ošklivý princ, radši bych skočila Skeletonovi rovnou do náruče. Kór když ho tak bezvadně zahrál Karel Roden - jen měl velmi krátký čas na umírání a nemohl to pořádně zahrát. A taky Bohdalka byla skvělá. Ale jinak? Nuda, nuda, nuda. Pohádka byla trochu jinak, ale to se dá v rámci originality scénářů odpustit. Co se odpustit v žádném případě nedá, je Pták Ohnivák, který doopravdy vypadal jako ohnívák, protože byl při natáčení minimálně už deset let po smrti a taky to podle toho vypadalo. Div na něm nevybujel nějakej mech. A smrt prince v pohádce? Pohřební až děsivá písnička v závěrečných titulkách? Nic proti pěveckému nadání Lucie Bílé, ale sem se dramatický žánr prostě nějak nehodí, nemyslíte? ()