Princ Afron s mladším bratrem Otmarem vezou na hrad krále Jorgena darem překrásného ptáka Ohniváka, který umí přivolávat lásku a zaplašit smrt. Po cestě se Afron zamiluje do neznámé krásky. Ukáže se, že je to princezna Elena, kterou si jako svou vyvolenou vybral i zlý černokněžník Skeleton. Princ Afron se vydává na nebezpečnou cestu, aby svou lásku vysvobodil z jeho temných kouzel… Výpravnou filmovou pohádku na motivy bratří Grimmů natočil v roce 1997 osvědčený „pohádkový“ režisér Václav Vorlíček. Jeho stálý spolupracovník Miloš Macourek příběh obohatil o vtipné dialogy. Princeznu stejně jako v Kouzelném měšci hraje německá herečka Tina Rulandová, jejího otce, krále Jorgena, Horst Buchholz. V záporné roli černého vládce Skeletona exceluje Karel Roden a v roli babky Jadwigy Jiřina Bohdalová. (Česká televize)

Fary

Moc tmavá, moc ponurá a moc psycho pohádka. Škoda nevyužitého potenciálu. Výprava filmu je jinak povedená... ()

Paity

Typická koprodukce s Němcem. Výkony herců nestojí za nic, příběh pokulhává a kde se ztratil český cit pro pohádku, to skutečně nevím. Snad ho zase někdy najdeme. ()

VIPerson

Tak...mrkněte se na Saxanu 2, Možná přijde Ježíšek, Macha a Šebestovou, Čertovu nevěstu, Nejkrásnější hádanku, Z pekla štěstí atp....a pak tady na ptáka a trojka vám bude málo. ()

Foxhound#1

Nejslabší Vorlíčkova pohádka, popravdě i kouzelný měšec je mnohem lepší, ale co čekat od Němců v hlavní roli. Navíc na pohádku pro děti mi to přijde celkem temný. ()

Wishkah odpad!

Toho bohdá nebude, abych já někdy tuhle "pohádku" svým dětem pustil. To raději chytnu televizi a ve stylu Cheva Cheliose ji rozkopu na kousky. Nejhorší možná ukázka koprodukční pohádky, se snahou tomu vtisknout jakýsi punc fantasy podívané pro nejmenší. Pro nejmenší to není protože je to temné a strašidelné a dokážu si živě představit, kolik bylo v Česku promočených prostěradel po vysílání téhle pohádky, a pro dospělé už vůbec, protože je to infantilní. Absolutně se vytratila síla klasických českých pohádek ()

Prochy38

Přesně ten typ pohádky, která našim dětem nemůže nic říct. Temná atmosféra, ne moc kvalitní triky. Nevím. Sice kvalitní obsazení slibuje velké dílo, ale pro mě tedy určitě není. Takto si já pohádku rozhodně nepředstavuju. T. Ruland je sice hezká princezna, ale myslím, že českých hereček máme hezčích spoustu. K. Roden sice tradičně herecké kolegy převyšuje, tady to ale stejně nemá váhu. Ne, opravdu ne. Jestli někdy budu mít děti, tohle od nich budu držet pořádně daleko... ()

Mo.

Nejdřív jsem si myslel, že jsem tu jednu hvězdičku dal za to, že se mi na tom líbí ta princezna. Ale pak jsem si uvědomil, že nejsem na blondýny a ona ani na tu blondýnu není zrovna nic moc. Potom jsem si říkal, že jsem zřejmě ocenil Rodena v roli černokněžníka. Jenomže on nepůsobí děsivě, inteligentně a nebezpečně, spíš jako by měl nějakou nepříjemnou až trapnou duševní chorobu, kterou si vypěstoval potom, co ho jako batole počůral jeho první pes. A pak mi to konečně došlo - tenhle film si tu hvězdičku zaslouží čistě proto, že vám může zvednou statistiky a počet vašich komentářů a vy se můžete cítit jako zase o něco větší filmovej znalec - protože upřímně řečeno, k ničemu jinému se tenhle film skutečně nehodí. ()

Hanes88 odpad!

Ne ne a ne! Prostě takové pohádky typu Pták Ohnivák a nebo Jezerní královna jsou opravdu špatné. Temné atmosféry...co z toho asi tak ty děti můžou mít? ()

Macik

třetí * dávám jen za Káju Rodenovýho,ten kluk mi dělá opravdu radost.... :-) Ale na to že se to jmenuje pták Ohnivák tak byl ten pták nebo co to bylo,pěkně odfláknutej.... ()

Mouzon

Asi jsem viděl jiný film... Erbenovu poetiku tento snímek ctí poměrně přesně - hlavně v tom, jak se zde lidé bez skrupulí vraždí. Bonusem je výborná atmosferická hudba. A Tina Ruland je pohříchu nejvíce sexy princeznou novodobých českých pohádek. ()

javaznenevim odpad!

Ha! Konečně jsem to našel! Pokaždé když vidím že tahle monstrózní sračka bude v televizi, začne mi téct pěna od huby, udělá se mi rudo před očima a mám chuť někoho utlouct scénářem (ahoj SYFY). Obludná nechutnost která neměla nikdy vzniknout ()

Berry odpad!

Tohle že je pohádka? A od kdy je pohádka takhle hnusně a nechutně strašidelná? Fuj Vorlíčku, fuj! ()

zdeny99

Taková známá pohádka z pera našeho slavného pohádkáře K. J. Erbena, kterou Pták Ohnivák je, si podle mě zasloužila lepší zpracování. Obzvláště když za kamerou stál náš přední pohádkový režisér Václav Vorlíček. Ale bohužel vrcholná Vorlíčkova éra byla sedmdesátá léta a ne polovina let devadesátých. Sice se hodně snažil. Do pohádky obsadil Rodena, Bohdalovou, Langmajera, Zounara, na chvíli Bočanovou a role prince a princezny opepřil pro Čechy neznámými tvářemi z Německa. Ačkoliv Tinu Ruland jsme už znali z rok staré pohádky KOUZELNÝ MĚŠEC, kde si ji Vorlíček mohl otestovat a asi věřil, že i v Ohnivákovi zahraje takhle dobře. Jenže se zklamal. Zde to byla průměrná princezna. Horší byl už jen ten samotný pták, ta vycpaná atrapa z kabinetu přírodopisu, kterou někdo přestříkal na oranžovo. [7567. hodnocení, 149. komentář, 42%] ()

pipapa odpad!

Nedokoukala jsem to! Nešlo to! Další filmové zboží vyprodukované čistě pro konzum, kde umělecká i výpovědní hodnota se rovnají nule. Od r.1989 je byznys na prvním místě, umění se nerentuje...A zpěv pohádkového ptáka ohniváka si představuji úplně jinak, jenom ne jako vytí operní divy. ()

DHDV

Vynikající Roden a hodně nadprůměrná hudba ve filmu na české poměry. Celkově je tahle pohádka kvalitně udělaná na české poměry jenom by mohlo mít lepší scénář. Filmu asi uškodilo to, že toi režisér tlačil do pohádky. Pokud by to směřoval na temné fantasy bylo by to lepší. Škoda toho potenciálu… ()