Princ Afron s mladším bratrem Otmarem vezou na hrad krále Jorgena darem překrásného ptáka Ohniváka, který umí přivolávat lásku a zaplašit smrt. Po cestě se Afron zamiluje do neznámé krásky. Ukáže se, že je to princezna Elena, kterou si jako svou vyvolenou vybral i zlý černokněžník Skeleton. Princ Afron se vydává na nebezpečnou cestu, aby svou lásku vysvobodil z jeho temných kouzel… Výpravnou filmovou pohádku na motivy bratří Grimmů natočil v roce 1997 osvědčený „pohádkový“ režisér Václav Vorlíček. Jeho stálý spolupracovník Miloš Macourek příběh obohatil o vtipné dialogy. Princeznu stejně jako v Kouzelném měšci hraje německá herečka Tina Rulandová, jejího otce, krále Jorgena, Horst Buchholz. V záporné roli černého vládce Skeletona exceluje Karel Roden a v roli babky Jadwigy Jiřina Bohdalová. (Česká televize)

v.indruchova

Na koprodukční pohádku je vcelku povedená. Onoho inkriminovaného ptáka každý zná hlavně v knižní podobě. Karel roden svým hereckým umem opravdu září. Jinak ostatní se spíš jen tak blesknou a někteří se jen objeví a hned zmizí. Nevím zda bude vhodné pohádku dětem pouštět asi až velkým.jako jsem já. :) ()

allegria odpad!

Jestli dnešní děti touží ve filmu po krvi, rvačkách, násilí, vraždách, děsivých scénách, pak jim tvůrci filmů musí nabízet a točit horory, nikoli pohádky. Tohle je takový hnus, že se z toho zvedá žaludek i dospělým. ()

Scaevola

Erbenova pohádka z dnešního pohledu trpí několika dramaturgickými problémy, především nevysvětlitelnou liškou Ryškou a notorickým opakováním motivů, takže látce jistě prospělo údernější přepracování a především výtečný padouch K. Rodena. Skeleton ostatně platí za největší klad snímku, protože je radost sledovat jeho dětinské třeštění a zlovolné přehrávání. Zbytek jaksi nepřekonává průměr televizní tvorby, nicméně zároveň v ničem nestrádá, takže jako odpočinková záležitost na sváteční dopoledne pohádka funguje výtečně. Navíc se zde ještě nevyskytují žádné nemístné aktualizace archetypů a tradičních pohádkových klišé. ()

Lada

Pták ohnivák zcepeněl- to je to nejlepší co jsem slyšel a je to přesný. Jinak jedna z mnoha nových pohádek, které postrádají patřičné kouzlo. ()

lapatata

Václav Vorlíček v devadesátých letech podepsal s Němci kontrakt na tři pohádky a Pták Ohnivák je jednou z nich. Němci si nakladli řadu podmínek, mimo jiné, že značná část herců v hlavních rolích budou Němci. Tahle je podle mě nejméně zdařilá a to hlavně z toho důvodů, že děj je zbytečně zamotaný. I tak jde podle mého názoru o příjemnou záležitost a pták Ohnivák zpívá úchvatným hlasem, který mu propůjčila Lucie Bílá. ()

FAxPR

1* za to, že je to pohádka, a ty mají dětem dělat radost a dospělí je prostě musí přetrpět. jinak to je hrozně hrozný. a mohl by to zachránít roden, ale toho tady táhne ke dnu jeho rtěnka a černokněžnickej outfit. jinak, že zbytek herců je sympatický jako tubera uvidí každý sám. nerad nadávám na legendy jako je Vorlíček, ale tak tohle prostě nejde! ()

dogrose odpad!

To je pro mne nepochopitelné: pohádka, kterou nevidíte, protože většina scén je tmavých, a vlastně ani neslyšíte, protože postsynchronům není rozumět. Proč se to natočilo? ()

Eisenmann

Nepatří úplně k takovým těm pohádkám, které by rád člověk viděl na Štědrý den. Příběh je sice velmi starý a působivý, ale na druhou stranu je v určitých momentech dost ponurý a temný pro dětské publikum. Nelze tedy pominout určité kvality této pohádky, jen zdaleka nepatří mezi mé nejoblíbenější. ()

baroko16857

Je skoro nepochopitelné, že toto "dílo" pochází z dílny pánů Macourka a Vorlíčka. V pohádce je sice pár zajímavých momentů (hudba, Roden, přírodní scenérie), jsou ale zasazeny do fádního, až trapně kýčového rámce. Princezna na mě působí, že právě zdrhla od doc. Chocholouška z Bohnic. A ty - místy až dementní - dialogy? O tricích "kocourkovské" kvality a inteligence raději ani nemluvě. Takže ta papundeklová vycpanina, jménem Pták Ohnivák, už mě ani nepřekvapuje. Je to vlastně takový výstižný symbol tohoto filmu: "strnulá ptákovina". Škoda, že Macourek a Vorlíček, neboli zkušení pohádkáři, dokázali po předchozích úspěších zabřednout do tak diletantské (pod)úrovně. Ještě taková zajímavost (pro pisatele komentáře, který uvedl, že Roden je obklopen rotvajlery): pozor - jedná se o dobrmany! ()

Elibu

V case vanocnim jsem vzdy dobre naladena na pohadky, ovsem Ptak Ohnivak mi moji naladu skoro zkazil. Joo nemecka koprodukce mozna budiz, ale ty celkove efekty nezachranil ani Roden. I v Ceste do Praveku to vizuelne zvladli mnohem lip. Pulka filmu navic byla tak tmava, ze stejne bylo prd videt. Tohle se opravdu nepovedlo. ()

soukyd33

Velmi strašidelná pohádka pro malé děti. Velmi pěkná princezna pro velké chlapy. Velmi pěkný příběh, který se umí docela zvrtnout. Až děsivá skladba Lucie Bílé. Dojemné a zajímavé scény. Uznávám že pták ohnivák vypadá divně. Tuto pohádku doporučuji všem co ji ještě neviděli. Herec Karel Roden zde zahrál mistrovskou roli jako zlý a mocný Skeleton. Palec nahoru. Doporučuji. Hvězdiček 4 ()

Nick321

Za mě rozhodně dobrá pohádka, skvělé herecké obsazení, efekty, kostýmy ,dobře vymyšlené postavy kladných i záporných hrdinů. Rodenovi role destruktivního Skeletona seděla, jeho psychopatický smích a gotický zevnějšek vytvořil dokonalého záporáka. Záchrana princezny by nemohla být možná bez tragické oběti princova bratra Otmara, z čehož plyne, že jak já stále říkám "nic není na 100%", každé vítězství něco stojí. Jediný, kdo mne tam mírně iritoval byla Jiřina Bohdalová, na kterou jsem alergický jako na osobu, protože je všude a je mi nesympatická. No a poté, co princi Wolfovi nevyšel pokus o státní převrat, protože si do party zásadně nabíral samé nekňuby jako byl třeba M.Zounar, princ úspěšně zachrání princeznu i z tohoto nebezpečenství- a co víc, je schopný utrhnout zlatá jablíčka ze stromu, čímž je jisté, že království nebude nikdy ekonomicky strádat, dokud bude živ. :-) ()