Jan Hus

Československo, 1954, 115 min

Režie:

Otakar Vávra

Předloha:

Miloš Václav Kratochvíl (kniha), Alois Jirásek (kniha)

Kamera:

Václav Hanuš

Hudba:

Jiří Srnka

Zdeněk Štěpánek, Karel Höger, Jan Pivec, Vlasta Matulová, Ladislav Pešek, Gustav Hilmar, Vítězslav Vejražka, Václav Voska, Eduard Kohout, Bedřich Karen (více)

Praha roku 1412. Papež Jan XXIII. vyhlásil prodej odpustků, ale Pražané, poučeni kázáním mistra Jana Husa, se proti papežově nemorálnímu nařízení bouří. Hus káže v Betlémské kapli, zatímco královna Žofie ho nabádá k umírněnosti. Tovaryši Jan, Stašek a Martin jsou zatčeni u Týnského chrámu, kde společně s dalšími Pražany bránili fanatickému faráři Peklu v kázání o odpustcích. Purkmistr slíbí Husovi jejich propuštění, ale nakonec jsou všichni tři veřejně popraveni. Papež vyhlásí nad Husem klatbu, a proto je Hus nucen uchýlit se na Kozí Hrádek, kde ve svých kázáních pokračuje. Papež požádá českého krále Václava IV., aby Husa přiměl k cestě na koncil do Kostnice. Přes varování přátel se Hus do Kostnice vydá, když získá od římského a uherského krále Zikmunda glejt, který mu zaručuje bezpečnou cestu tam i zpět. V Kostnici je však uvězněn… (Česká televize)

Master19

Dlouho, předlouho jsem sbíral odhodlání podívat se na tento film. Teď už mám myslím natolik velký (životní) odstup, abych mohl zodpovědně a správně vnímat pojetí filmu a objektivně ohodnotit jeho kvality - zejména pro sebe sama. Nepochybná filmařská kvalita je bohužel srážena statičností a to i třeba ve vděčných davových scénách, nebo při samotném "soudu". Je to zřejmě způsobeno dobovými možnostmi a v kontextu příběhu je to navíc stejně více než odpustitelné. Postava Jana Husa a jeho životní úděl jsou neoddiskutovatelně jedním z nejzásadnějších bodů historie českého národa a tak je naň nutno nahlížet. Přiohnutí poplatné tehdejšímu režimu je věci neradostnou, nicméně i ono má své a lépe si můžeme uvědomit skutečnou sílu Husa, nikoliv jako socialisty (jak je zde divákovi podsouváno), nýbrž jako morální ikony světového významu a ve skrytu duše fantazírovat, jak daleko by byla (post)křesťanská společnost nyní, kdyby k reformám v církvi došlo už tehdy... I z tohoto důvodu hodnotím film kladněji, než by si možná zasloužil. Samozřejmě nutno zmínit i herce, kteří tehdy ještě ve filmech skutečně Hráli (čili hráli s velkým H)! ()

Ravi

Narozdíl od pokračování lze tento film doporučit, jako učební pomůcku. Tedy pokud se odprostíte od démonizace Zikmunda, jeho shromáždění a všeho kolem Svaté říše římské. České prostředí je zpracováno velmi dobře. 65% = 3/5 ()

PatoP

Túto trilógiu režiséra Otakara Vávru, tak ako aj predlohu Aloisa Jiráska by si mal český ľud ctiť a chrániť ako oko v hlave. Je to ich národné striebro. ()

Autogram

Kupovanie svätých odpustkov je čiernou škvrnou v kresťanskej histórii, Ján Hus sa k tomu postavil čelom a každý vie, ako skončil. V 15. storočí najtemnejšieho stredoveku bolo ešte veľmi skoro na nejaké reformy, ale táto jedinečná osobnosť si film určite zaslúži. Film nie je bezchybný spracovaním a lacnými kulisami, ale masové scény a herci nesklamali. Bezchybné sú hlavne prvá majstrova kázeň a záverečné verejné vypočúvanie. –––– Ale podle toho, kdyby sám ďábel přišel a zaplatil, vstoupil by na nebesa. –––– Bývalý přítel je vždy nejhorší nepřítel. –––– Neodvolám! ... Netřeba poslouchat vrchnosti duchovní ani světské, nařizuje-li, co je neprávem a žije-li v hříchu. ()

ghatos

Sociální témata hned zkraje, pak chuligánská bitka. Súdruh Husek jde na to od lesa. Jeho jazyk je jako meč. Tu zase Václav zajde mezi prostý lid na pokec. Velký prostor dostává zkorumpovaný farář (hraje to vtipně). Zdeněk Štěpánek je totální rozbíječ - má osobní kouzlo :) . Film jest pln rozporů, ale jo...Zikmund bude litovat (my tobě nasereme do rypáku)! 75%. ()

mcleod

Pokud se někdo chce něco dozvědět o historii a osobnostech usměrňujících proud českých dějin přelomu 14. a 15. století, ať se raději podívá jinam. Tolik nepřesností, tolik nepravd a účelově pozměněných faktů jsem nečekal. Všechny politické souvislosti filmu teď nechme stranou, samotná nosná myšlenka sociální revoluce mi v rámci filmu nepřipadá nijak problematická (pokud by šlo pouze o autorskou interpretaci, skutečnost byla samozřejmě složitější), ale přizpůsobovat tomu úplně vše, změnit události, většinu postav i jejich roli v celém příběhu, to je už věc jiná. Pro lidi, kteří o historii něco ví, je to k uzoufání. A asi především pro tu hroznou jednorozměrnost a nedostatek plastičnosti postav, které jsou pro autory jednoznačně rozděleny na dobro a zlo (v pohledu tehdejší propagandy), to bylo také dost nudné. Jen technicky (režisérsky) byl film zvládnutý výborně, všechna čest Otakaru Vávrovi... a ještě více uznání Zdeňku Štěpánkovi za geniální výkon v roli Jana Husa (pro mě jeden z nejlepších českých herců). ()

cpt.Lynch

Nesmírně těžké tento film hodnotit. Je to bezesporu velkofilm a po formální stránce velmi dobrý. Co se týká historického obsahu je to to mnohem horší. Fakta překrouceny ve prospěch zvrácené komunistické ideologie. Z Husa udělali pomalu bolševického revolucionáře. Vše vnímáno černobíle. Vzhledem k době vzniku to mohlo sice být mnohem horší, ale i tak je to velmi zoufalé. Komunisti zkrátka byly, jsou a budou (snad už dlouho ne) svině. 2,5 * ()

jenik71

V roce 1412 začíná děj této husitské trilogie. Tato část je věnována jedné z největších postav naší historie. A podle mého názoru je také nejlepší... Je mi srdečně jedno, zda je tato série zatížena komunistickým režimem. Pravdou je, že je to mistrovsky natočené a zahrané. Když k tomu přidám na naše poměry kvalitní výpravu, není co řešit - je to určitě náš nejlepší historický film. Jiný se mi vlastně ani nevybavuje. ()

latvar

Miluju historii a na tento historický film o reformátorovi se vždy rád podívu, Vávra dobře zachytil tehdejší dobu, doporučuji všem ()

Aqualung

Nu co, Ježíš rozprášil penězoměnce od chrámu Božího,Jan Hus bušil do církve za prodej odpustků.Bůh odpusť nač byly peníze pak používány.Jde tu mimo jiné o pojmenování zla a ukázání cesty k jeho nápravě.Potud ještě tolerovatelné. Nicméně Vávra vyzvedl, a velice mistrně, vůli a odvahu mistra Jana k pojmenování zla a všeho, co ničí církev a vede ji prostituování.Ovšem doba ve které film vznikl se děsivým způsobem podepsala snad téměř na všem,co se ve filmu odehrává.Prostý lid,toť množina křišťálově čistých bytostí a proti nim zkažení církevní hodnostáři,konšelé.Mimo to vyčnívá postava českého krále, který je mezi dvěma mlýnskými kameny, ale cítí se nakonec nejvíc Čechem.Z mistra Jana se nakonec stává revolucionář a protestantský pohled autorů, který posílen Jiráskovým dílem dosahuje vrcholu zuřivosti.Pan Vávra byl vynikající režisér, ale schematismus tohoto filmu je hrozný.Vynikající herci jen dopomohli k dobou, tedy 50.letům požadovanému efektu tohoto díla.Nicméně zůstane faktem, že Hus byl silná osobnost, která za své ideje stejně jako např.Jana z Arku nebo Giordano Bruno dokázali položit své životy. Pokračování, tedy Jan Žižka a Proti všem byly jen logické.Upravím hodnocení na tři. ()

vanderbart

Natočeno výborně, za to ty 4 hvězdy. Historické nesrovnalosti odsuneme stranou (zde prokomunisticky laděné, v hollywoodu to bývá zase zprzněné jinak, člověk si nevybere) a pak máme poměrně slušnou podívanou ()

Markussis

Starý český velkofilm, který ve svém konceptu a účelu navzdory menší účasti propagandy je přesto uvěřitelný. Je uvěřitelný především z důvodu pojetí samotného husitství a hlavně přístupu k němu. Film zajisté není přesnou faktografickou kopií nějaké učebnice dějepisu, ovšem líbí se mi především fakt, jak husitství glorifikuje. Zdeněk Štěpánek se chopil své role takovým způsobem, že ani není co dodávat. Patos, který je z celého filmu cítit, je zde na místě, je zde potřebný, je až obdivuhodný . Především s přihlédnutím k faktu , že takovéto atmosféry je současná česká kinematografie asi sotva schopna, jsem za sebe rád, že tento film zpracovávající takovouto látku vznikl ještě v naší minulé a kulturně velmi plodné době, kdy se to hereckými esy jenom hemžilo. ()

Dromed

Celá Vávrova husitská velkotrilogie patří k tomu nejlepšímu, co v této zemi bylo natočeno. Hlavně díky datu vzniku musím obdivovat zpracování a také odpustit formu. Mohlo to být daleko horší ve srovnání s jinými budovatelskými filmy té doby, ale tahle propaganda mi vůbec nevadila. Šlo totiž spíše o propagaci husitství a českého vlastenectví nežli cokoli jiného. A takové propagandy, je hlavně v dnešní době více než potřeba. ()

gutshoter

Tady neni co řešit. Mistrně převedená nejslavnější etapa českých dějin na filmové plátno Otakarem Vávrou. Jednoznačně za 5! ()

Arkanoid

Odveký boj sociálnej nerovnosti doháňaný cirkvou do extrémov využíva makety prostredia, síce malebné ako obrázok, ale stále len makety. Jazyk a všetko, čo sa dialo, je trochu scenzurované, čím ubúda na reálnosti. Tým pádom ubúdajú aj negatívne vlastnosti postáv, ktoré by sa inak dali celkom zaujímavo rozvíjať. Herecký prejav Zdenka Štěpánka film drží nad vodou. ()

Bathory – velkofilm po Československu

Bathory – velkofilm po Československu