Dobrodružství začíná, když neidentifikovaný mimozemský vetřelec zničí flotilu klingonských křižníků. Kapitán James T. Kirk se hrdinně vrací do čela nově ztransformované lodi U.S.S. Enterprise, kde převezme velení. Toto dobrodružství odstartovalo jednu z nejdéle běžících filmových franšíz všech dob s hereckým obsazením původní série Star Trek, včetně Williama Shatnera, Leonarda Nimoye, DeForesta Kelleyho, George Takeie, Nichelle Nichols, Waltera Koeniga a Jamese Doohana. (Magic Box)

Brucey

Ako už mnoho ľudí predo mnou povedalo, podobnosť s Odyseou je nezameniteľná, ničmenej, ja to zďaleka nepovažujem, narozdiel od niektorých hodnotiacich, za mínus :) Dostalo sa mi totižto dvocj hodín nádherneho sci-fi s filozofickým presahom a ešte k tomu všetkému to bol Star Trek, čo viac si už môže len adolescentný nerd želať :) ()

Lina

První filmový návrat původní posádky. Krásná hudba, triky jsou o pěkný kus dál, s příběhem je to o něco slabší. Nejenom že děj má v sobě kus Vesmírné odysey, ale podobá se v lecčem i epizodě Podvrženec z druhé řady TOS. Seriálu by stačil tak na jeden díl. Asi proto se celý film tak táhne, včetně finále. Navíc to vypadá, že scénář psal někdo, kdo Kirka nesnášel, protože kapitán tentokrát nijak zvlášť sympaticky nepůsobí. Stačí už způsob, jakým si přebírá zpátky velení (bez sebemenšího ohledu k podřízeným), no a s lodí mu to ze začátku taky dvakrát nejde. Celkový dojem je trochu neurčitý stejně jako směr "do vesmíru, tam někam". ()

Little

Jako skalní fanoušek si první Star Trek film užívám plnými doušky. Nezasvěcené a akčními sekvencemi posedlé diváky chápu, že je snímek Roberta Wise nudí. Na svoji dobu jde ale o vizuálně nádhernou podívanou a zápletka je rozhodně zajímavá... Navíc hudba Jerryho Goldsmithe je úchvatná. ()

Trinculo

Byl by to úžasný film, kdyby byl podaný trochu jinak, než je. Popravdě jsem se v něm za chvíli ztratil při pohledu na "to cosi", plujícícho vesmírem a představující vesmírnou inteligenci vracející se hledat tvůrce jedné její části. Ale asi přece v tomhle filmu bylo něco zvláštního, co stojí za to uchovat v paměti (jak ukázal například poslední díl zatím vysílaný díl BSG a letmý pohled na Kolonii strojů). Líbí se mi také vyřešní zakázaného vztahu mezi "novým kapitánem" a holohlavou "mimozemšťankou". Její rozhodnutí pro zřeknutí se světa požitků, je zachováno, ale jeho odchodem naskenováním, mohou existovat jako pár v rámci "vědomí" tajemného stroje. Tělo, které mu se stroje celou dobu vysmívají, je potlačeno ve prospěch nehmotného ducha, který existuje ve stroji. ()

kishi_SO

"Kurz - Do vesmiru! Tam niekam":-D Urcite treba pochvalit panov trikarov!!!! Na svoju dobu skvely vykon. Co sa pribehu tyka trosku dlhe a miestami aj nudne ale v globale pozeratelne aj pre divakov bez Star Trekovskeho syndromu:-D ()

Ziriath

Milovala jsem Star Trek TOS, a stále miluji. Milovala jsem starou hranatou Enterprise a její šedé, strohé interiéry. Líbily se mi diagonální Jefferieho průlezy a šedozelená ponurá ošetřovna s červenými potahy. Mám ráda staré uniformy s krátkýma kalhotama a botama na pěticentimetrových šteklích, a mám ráda původního Spocka a McCoye, a mám ráda to, jak si pořád ze sebe dělají legraci a přitom jsou nejlepší kamarádi. A neřekla bych, že kdy uvidím epizodu, ve které bude James T. Kirk mojí nejoblíbenější postavou. Protože ten jako jediný zůstal i ve filmu povahově stejný (i když vzhledem k dřevěně prkennému Shatnerovi nebylo moc co měnit). Starý Spock býval chladný a logický, přesto však velice lidský a zábavný. Tenhle filmový byl jenom chladný a odtažitý. Stejně tak z normálního McCoye se stal McCoy nevrlý (při jeho entré jsem se ho docela lekla). Interiéry lodi jsou efektní, ale poněkud přeplácané a uniformy vypadají spíše jako do nemocnice, než do vesmíru. A pánům, co mají kombinézy, se v nich rýsuje úplně všechno. Celkově mi film přišel dosti roztahaný a dlouhý, posledních asi 70 minut jsem nevěděla, o co tam vlastně jde. Zčásti za to mohl asi zvuk v televizi (AXN), kdy nebylo pořádně nic slyšet ani na nejvyšší intenzitu, a zčásti ty dlouhé a pomalé záběry, kdy člověk ztrácí pozornost. K čemu jsou dobré efekty (a že dobré, na tu dobu, jsou), když se spád, příběh a vtip někam vytratily? Kdybych měla vybrat typický projekt, kterému velké zvýšení rozpočtu neprospělo, je to rozhodně tohle. A kdybych se někdy dala na cestu Kolinahru a zašla na ní tak daleko, že bych pak po dlouhé době ani nepozdravila svoje nejlepší kamarády, navlíkněte mě, prosím, do legendární červené uniformy a pošlete mě s původním Kirkem, Spockem a McCoyem na neprozkoumanou planetu. Děkuji předem a jdu si spravit náladu nějakým z nejstarších dílů. ()

peaceNwar

Mne sa tá zdĺhavosť páči! Konečne niečo, čo sa trochu podobá na sci-fi a nejedná sa len o samoúčelnú seriálovú zlátaninu prenesenú na plátno, jednoducho nemám rád, keď sa filmy hrajú na neviem ako dramatické a pritom sú v deji a logickosti deravé ako ementál, navyše s drbnutými dialógmi. Tak ako ma neunášajú tie "typické" akčné startrekovské diely, tak milujem tie filozofické. ()

Etherium

Ten začiatok už ani kultovejší byť nemohol. Videl som ho snáď 20 x, tá hudba tam tak perfektne dolaďuje tú atmosféru vesmíru... Škoda, že film pokazili hlavne kostýmy a troška pomalý priebeh, ale zasa celkom zaujímavý. Hudba a Efekty (Na tú dobu) + Atmosféra sú určite silné stránky filmu. Herci tak by som povedal, že klasicky dobre. Toto bol môj prvý Star Trek vôbec a po boku Star Warsu sú to najlepšie Sci-fi počiny všetkých čias. ()

rigby

Star Trekem jsem zůstal čtyřicet let nedotčen, ale v každém věku lze něco změnit, něco nového objevovat. Pustil jsem se do prvního filmu a byl jsem překvapen. Příběh je velmi sympaticky propracován, děj dovede zaujmout. Nicméně je zpracování velmi naivní, jednoduché, primitivní. Hvězdné války to nejsou ani tempem vypravování, spíše se jedná o mutaci Vesmírné odysey. Už se těším na další díl... ()

Scaevola

Fetišistické záběry na velká vesmírná plavidla, triky dělané patrně pod vlivem LSD a filosofická zápletka o evoluci stroje aneb jak se člověk skutečně stal bohem - první film se obejde zcela bez akce, a přesto si vydobyl rozpačitý kultovní nádech. Nevím, čím to je, většinu času jsem zíval nudou, ale finále mne okouzlilo a do jisté míry napravilo dojem z dvou předcházejících hodin. ()

PeteBuck

Podľa mňa vynikajúci film. Na tú dobu so skvelými efektmi, dejom, ktorý bol poplatný pôvodnému Star Treku, so starou dobrou posádkou a oproti seriálu s vylepšenou Enterprise. Pôvodná posádka začala so skvelým filmom. Parádny dej, úžasná hudba, Jerry Goldsmith zaválel. Tento film je peknou ukážkou o tom, v čom sa Star Trek odlišoval od Star Wars. Star Trek staval dosť na inteligencii, na dialógoch, Star Wars boli založené na akcii. Sám George Lucas to priznal. A toto je príkladom. Pre niekoho môže byť tento Star Trek nudný, ale ja tvrdím opak. Je to práve typický Star Trek. Opäť sa tu stretávame so starými známymi postavami, ktoré oproti seriálu prešli už určitým posunom, ale čoskoro sa to dostane do starých koľají. A hlavne tie naťahovačky McCoya a Spocka. Ja tento film zbožňujem. Pred nedávnom som si pozrel remastrovanú verziu, ktorá je doplnená o pár záberov a je to ešte lepšie. Tento film je neskutočnou klasikou. ()

kacer4

Ja ako poctivý fanúšik Star Wars som mal povinosť to pozerať s akým-takým nadhľadom. No hneď po prvých minútach ma to presvedčilo. Sci-fi ako sa patrí. Parádne prostredie, postavy (hlavne Spock, ktorý sa stal mojim obľúbencom a zároveň ho nemám rád), zápletka a chuť pozerať celú sériu. Veľmi dlho som ju mal na pláne ale už ju nenechám dlhšie čakať. ()

Vostok

skvělej film s hloubkou příběhu a vůbec mi nevadilo že se tam nevystřelilo ani jednou z fazeru ani to nebylo akční ale bylo to hodněěěě zajimavéé a hudba skvělá a spok byl užasnej no všecko:-D ()

bmx6

Trošku nudné a zdlouhavé,ale vše zachraňuje nádherná hudba,výborné barvy,efekty... zkrátka se na to dobře dívá(prostě taková chuťovka).Potom z nasledujících filmů je něco lepší a něco horší.Tento film je spíš lepší půměr. ()

ariari

len dodám, že novšie sf sú vždy byľku apokalyptickejšie,,,,, akoby sa všetci tvorcovia a asi aj naprostá väčšina úrovne poznania ludí prikláňala k skvostnému záveru, že každá civilizáia, ktorá chce mať niečo do činenia s ľudstvom, je výlučne ničenie , zničiť a zničiť :-) a čo takto si všimnúť fakt, že pokiaľ má niekto vedomosti - a to nielen technologické k návšteve nšej matičky, tak s láskou ponechá ľuďom možnosť slobodnej voľby a nezasahuje..zákonitosť vývoja vo vesmíre je predsa zrejmá . ááále , radšej sa pobavme na mužoch v čiernom a pochmúrne sa zamyslime s hrdinami battlestar galactica. ()

aannemer

Poprvé jsem tento film viděl někdy v 90. letech a už tehdy mě nevýslovně nudil. Podruhé a určitě naposled jsem si jej pustil zkraje roku 2018. Jen ze sympatií k protagonistům jsem jej po půlhodině nevypnul. Tempo je úporně pomalé, nudné, dialogy prakticky o ničem. Nechci StarTrek 1979 porovnávat s Alienem 1979, filmy jsou neporovnatelné, ale nyní už vím, že zatímco prvního Vetřelce chci shlédnut ještě několikrát, prvnímu StarTreku se propříště budu vyhýbat. ()

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull