Baron Prášil

• angličtina The Outrageous Baron Munchausen (více)

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do Měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi. Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav. Bianku však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý Měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům. (AČFK)

PeteBuck

Neskutočná klasika. Pre svetovú kinematografiu by sa mala urobiť zvlášť kapitola: Karel Zemana a počiatky filmovej animácie. Dej sa občas trochu vlečie, ale tu človeka odrovná už len tá atmosféra, spôsob spracovania, animácia a skvelý výkon Miloša Kopeckého, ktorý sa na túto úlohu fakt hodil. Lebo, keď zrovna nemal svoje depresie, tak to bol skutočný Barón Prášil. ()

Fender

Já vím, už se to tu psalo nesčetněkrát, ale také prostě musím napsat, že si nemohu nevšimnout jisté podobnosti ve vizionářském umu Georgese Méliése a Karla Zemana. Tento náš český kinematografický klenot když měl nějakou vizi, tak se do ní zkrátka pustil a vytvořil z ní něco fantastického. Měl bohatou imaginaci, dle které jsou jeho filmy pořád po tolika letech tak líbivé a kvalitní a dnešnímu divákovi může stále co nabídnout. Výborní herci, skvělé kulisy, pěkné barvičky, povedené triky, zkrátka prostě typický Zemanův film. ()

wrzec

Nádherný film, Zemanův majstrštyk i dodnes baví a fascinuje. Obdivuhodné bylo, že v roce 1961 byli češi schopni točit lepší fantasy filmy než amíci! ()

Eve Lyn

Film jako výtvarné dílo. Obdivuju umění přenést čirou fantazii na plátno. V Baronovi Prášilovi se to povedlo s neuvěřitelnou lehkostí a elegancí a krásným českým humorem, který je mi tak blízký. ()

Otan

Myslím,že kdyby něco podobného dnes natočili amíci,tak by za to chtěli hodně festivalových ocenění,ne-li ta nejvyšší.Zeman je vůbec persóna ,který asi nepřemýšlel moc dlouho o tom,komu svěří barona.Kopeckému to prostě uvěříte,je to fantastické.90% ()

A.D.1959

Krása tohto filmu "tkví" v dialógoch typu : "Odkud jste? Ze Země., Vyloučeno! Nikdy jsem Vás tam neviděl.", Plus krásny únik do imaginárneho sveta, nechce sa mi veriť, že to vzniklo v tej pošahanej dobe zvanej socializmus, čas mojej mladosti, kde Vás súdruhovia nútili odpárať trikolóru z pionierskej šatky. Chorý čas, chorí ľudia, a to i dnes má táto éra fandov, strašné... Ale radšej sa vrátim sa k filmu:" Krásne, volné, slobodné, ale najmä plné etiky a etikety starých pánov, čo sa dnes v našich končinách už nenosí, škoda to pre duchovno dneška preveliká... ()

dauby

Chápu, že tenhle film je výtvarně zajímavý a uznávám um Karla Zemana, na svou dobu ojedinělý, ale celý film jsem se hrozně nudil. Zatímco Cesta do pravěku pobaví i dnes, Baron Prášil rozhodně ne. ()

tommicek

Hned po Cestě do pravěku nejlepší Mistrovo dílo - hold lidské fantaziii, který je současně holdem fantazii Mistra ... ()

antragus

Nikdy jsem se netajil tím, že mě stěžejní filmy Karla Zemana dějem ani zpracováním příliš nenadchly. Byl jsem zmlsané dítě uvyklé na filmová kouzla, kterých už byli trikaři v raných devadesátkách a později schopni. Jenomže konkrétně s Baronem Prášilem je to jako s Malým princem. Tváří se to jako pro děti, ale teprve jako „dospělí“ opravdu objevíte všechna kouzla. Uvědomíte si, kolik fantazie museli tvůrci mít a investovat do příběhu. Kolik stejné komodity a invence museli vložit do zpracování. A v neposlední řadě – kolik kouzelných myšlenek vložili do úst postav. Úžasné… Baron Prášil navíc beze zbytku naplňuje hlavní myšlenku fantastiky: Můžete se ptát proč, ale ve světě fantazie funguje jenom jedna odpověď – proč ne? ()

Kivis

Nevím, jaké ambice měl Baron Prášil v době svého vzniku, ale pokud chtěl jen potěšit oko a velmi lehce polechtat bránici diváka, daří se mu to i v 21. století. Nic víc než milou oddychovku na víkendový večer jsem v tom ale nenašel. Ani to však není málo. ()

baron156

SVŮJ ŠIRÁK ODHAZUJI V DÁL. Nádherné efekty a hlavně supr Miloš Kopecký a pěkná Jana Brejchová. Nejlepší zpracování Barona Prášila a jeden z nej filmů Karla Zemana. ()

Ja.Malachi

tieto klenoty československej kinematografie ako(adela ešte nevečerala-tajomstvo hradu v karpatech či limonádoví joe a pod.) si zaslúžia plný počet..stále sa dajú pozrieť.:)..na ceste do praveku som vyrástol-od vtedy mám rád dinosaury :) ()

Hombre8

Parádně, až nepochopitelně natočené. Ještě že mně nezajímají takové (dnes už) zprofanované ceny, jako je třeba Oscar. Hned bych řekl, že ho tento film dávno měl mít. Takže neřeknu. V porovnání s tím, za co jsou dnes udělovány by to byla pro tohle, ve své době, krásné dílko, spíše pohana. Ztráta jedné kytičky je pouze subjektivní záležitost. Fantasy. ()

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)