Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ve třech povídkách se Máša se ctí vyrovnal se zadáním zobrazit téma "současná mládež a její vztah ke společnosti". Satirická povídka Jak se kalí ocel ukazuje, jak se na práci tzv. svazáků podepsala všudypřítomná agitace: šestnáctiletý student je pověřen kampaní za včasné dokončení zemědělských prací, avšak ani svazáčtí funkcionáři jej neberou vážně. Lyricky laděný příběh Místo představuje mladé pražské studenty na chmelové brigádě, jejich setkání s první láskou a snahu zařadit se do party. Poslední povídka, nazvaná Optimista, vypráví o nesmělém a nešikovném chlapci, který na zemědělské brigádě trpí posměchem a neporozuměním ze strany ostatních, nakonec však pozná, že jeho spolupracovníci jej mají rádi. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (20)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Socialistická mládež trochu jinak. 1) 29letý Antonín Máša napsal scénáře ke všem povídkám, které však mají nestejnou výpovědní hodnotu._____ 2) Jak se kalí ocel. Agitační metody raných padesátých let se o desetiletí později už míjejí účinkem. Dobromyslná satira (jiná ani nepadala v úvahu) pěkně zobrazuje změnu společenského vnímání. Atmosféra městečka plného lišek vyštěkávajících svá přání dobré noci je výstižná. Scéna na OV ČSM mluví sama za sebe._____ A k tomu i pěkní kluci - Milan Kos (nedobrovolný agigátor Milan Petráň), 20letý Aleš Košnar (Piskáč), 18letý Jiří Ornest (svazák Buchal) ve svém debutu._____ 41letý režisér samouk Václav Gajer (jindy i scénárista) odvedl příjemnou práci. Povídka mi připadá neobyčejně trefná, silně kritická (obstála by i dnes) a prostě dobře udělaná. 5*_____ 3) Místo. Chmelová brigáda je místo, kde se velmi přitažlivý 19letý Ladislav Potměšil v hlavní roli (nevypadal ve svém věku Shia LaBeouf nějak podobně?) snaží dostat se do party mazáků, kterou vede rovněž přitažlivý Jiří Sedlmayer (Jarda). Chování členů party rozhodně nelze označit za chování socialistického člověka. Ještě jsou tu 15letý Tomáš Sedláček (Karel zvaný Ptíca) a 18letý Petr Svojtka (Joža)._____ Kontrast mezi neobyčejně sympatickým Potměšilem a jeho nepříliš sympatickým jednáním se 37letému režiséru samoukovi Zbyňku Brynychovi podařilo ukázat docela pěkně._____ Svou roli hrály i parádní dobové písničky._____ Pěkné... 3*_____ 4) Optimista - pro mě nejslabší, resp. velmi slabé setkání města a vesnice. 18letý Ivan Vyskočil (student Jirka na brigádě) byl téměř k nepoznání, Pavel Holeček (traktorista a šikanista Jéna Hrabák) působil autenticky._____ 64letý Václav Krška možná neměl zrovna své dny. 1* ()

Stegman 

všechny recenze uživatele

Jednotlivé povídky: Jak se kalí ocel *****, Místo ***, Optimista **. .................. První povídka o nešikovném agitátorovi je povedená a vtipná. Ve druhé povídce jsem občas nechápal chování některých postav, ale je tu hezky zachycena atmosféra chmelové brigády. U třetí povídky chápu všechny postavy, ale přišla mi zbytečná. ()

Reklama

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Tři etudy studentů AMU na téma mládež a socialistické zemědělství. Povídka Jak se kalí ocel byla relativně povedenou satirou na formalismus,s jakou se za starých časů agitovalo. Povídce Místo jsem moc nerozuměl. Pobíhání mezi chmelnicemi a večerním kolotočem, Potměšil jako hoch, pobíhající mezi "uvědomělým" šprtem a bandou zlomyslných mladíků, jimž by se chtěl podobat. Třetí povídka o pražském studentovi, přijíždějící na pomoc při žních mezi odrostlejší mládež, pro niž je budoucí intelektuál při pomoci spíše přítěží, ale zklame ho až zjištění, že s tím sólem pro něho to bylo myšleno jeko legrace. Ivana Vyskočila v brýlích nebylo moc poznat.Celkem vzato - film, který ve mně nezanechá žádnou stopu. ()

pipapa 

všechny recenze uživatele

Panenkomarjá, to je řevu a k tomu ještě tuny přiblblých nápěvů a jiné nanervyjdoucí hudby. Myslím, že i v šedesátých letech v ČSSR žila mládež poněkud jinak, než jak se nám to tady snaží formou dekadentní "nové vlny" předvádět víceméně anti-rudý vyvrhel, scénárista Antonín Máša. Že mu trojice dosti významných režisérů čs.kina skočí na lep, je též s podivem. Ale asi viděli ve scénáři něco jiného než vidím já. Lidé jsou různé...Velmi hezký pohled na mladého Potměšila a úplně mě uchvátil mladý Vyskočil svým mládím a kouzelným přirozeným hereckým projevem. Za oba jedna hvězda! ()

andrii 

všechny recenze uživatele

Ze semínek let plácků, s rýhou prvních vlaštovek. Let ptáků v hejnu nad různými polnostmi. Přistání na  stanovištích rozfoukaných lidských situací. Nechť se pamětí přemostí. "Zazimované"  plody zrání ze sklizně pocitů, na věk pak. Uprostřed  místnosti "tvých" bytostí. Hrou na harfu odrostlých poupat. Ujasní stopy výletních pout slunce, sena... ()

Zajímavosti (2)

  • Natáčanie filmu prebiehalo v meste Pelhřimov. (dyfur)
  • Filmový debut Petra Svojtky. (M.B)

Reklama

Reklama