Adaptácia románu "Jozef Mak" od popredného predstaviteľa slovenskej medzivojnovej prózy Jozefa Cígera Hronského nám nevšednou, lyrizovanou formou približuje pomery na slovenskej dedine z konca 19. storočia až po tridsiate roky 20. storočia. Jozef Mak, "človek milión", sa narodil ako nemanželské dieťa chudobnej vdovy a od detstva ho utláčal starší brat Jano, ktorý ho neskôr obral o snúbenicu aj o novú chalupu. Makovi postupne umiera otec, matka, láska z mladosti Maruša... Až po smrti svojej ženy July si uvedomí, že v nej stratil lásku, ktorú celý život hľadal. Vie, že nemôže zúfať, lebo sa musí postarať o deti, ktoré sú stelesnením tejto lásky. Príbeh obyčajného človeka, ktorý sa nedá zlomiť, ale vydrží všetko, čo mu osud prinesie, má čo povedať aj dnešnému divákovi. (RTVS)

MaciQue

Musím povedať, že po dlhej dobe film, ktorý ma mysľou vrátil naspäť do lavíc ku knihám, ktoré som už dokázal v tom veku čítať s porozumením, a ktorého prevedenie hodnoverne zobrazilo marazmus beznádeje, v ktorom žili ľudia. Možno výhodou Dávida Hartla je, že vyzerá veľmi mladícky, a tak vedel potiahnuť dejovú líniu od mladého Jozefa Maka po jeho ovdovenie, kedy ešte ani zďaleka nemá vyhraté. Judit Bárdos sa uveriteľne zhostila úlohy krásky aj trosky a pre mňa osobne bola veľmi príjemným prekvapením aj Jana Kvantiková, ktorej reč na smrteľnom lôžku dokázala dojať. Celkovo prostredie posadené uprostred prírody (teda to, čo nám z nej ostalo, keďže miestami boli vidieť holoruby a pokalamitný stav) a nad tým všetkým sa vznáša hlas Szidi Tobias, kde si asi neviem predstaviť nikoho s lepším hlasom, ktorý by zdôraznil tvrdý život človeka Milión... ()

lubino89

Veľmi ťaživé, ale to je aj predloha. Najviac ma zaujali Bárta ako Makov otec a Szidi Tobias ako rozprávačka, ten jej hlas to je proste klenot. ()

Aguirre

Obrazy pekne, Babjak ako reziser vyrastol. Ale sama tragedia, depresia, alkoholizmus, znasilnenie, smrt, zrada...po zhliadnuti filmu som sj musel pozriet dokument o vrahovi deti, aby som zo seba dostal tu depresiu. ()

rudka

Jeden z mála skvelých filmov slovenskej kinematografie  za posledné roky. Výborná atmosféra, poézia slovenskej prírody, poetický príbeh s miestami surovou, neľútostnou a krutou realitou slovenskej dediny na začiatku 20. storočia, Skvelá réžia p. Bebjaka, umelecky nasnímané obrazy p.Raua. Z hereckých výkonov zaujal snád len výkon Judith Bárdos. ()

dasl

Ojjój niekto mal chuť si zafilmárčiť. Ale akosi sa to nepidarilo. Snaha bola ale už na toľkých pokus sa to nemôže Bebjak toho natočil už veľa tak by to malo mať trošku aj úroveň . Jediná dobrá vec čo sa mi pačila je rozprávač . A hlavná postava Koža mohla byť aj lepšie obsadená . ()

Wallendorfer

Keď nebojuješ a vzdáš sa - tak potom trp. Nie vždy to ide, veľa tragických udalostí sa nedá poraziť. Ale keď Ťa skrivodlivo potrestajú, odsúdia, obsadia Ti vlastnú chalupu a potom ju ešte predajú?  Je to skvelý film, krásne zábery, krásna hudba. Korunu tomu všetkému dávajú pôvabná Juditka Bárdos a neuveriteľne poetická Szidi Tobias. Záverečná scéna je famózna. "Ešte nie je koniec, Jozef Mak, lebo život je dlhý. Život je dolina, vrchy, kláty, sekera, radosť aj besy v človeku. Nemôžeš len tak zmiznúť zo sveta. Ešte si všeličo vytrpíš. Ale ty vydržíš všetko, lebo si tvrdší než kameň. Lebo si obyčajný človek. Malé zrnko v nekonečnom vesmíre. Jozef Mak. Človek - milión." ()