Dementia

USA, 1955, 56 min

Joseph Gluck

Scénografie:

Ben Roseman

Zajímavý mix surrealistického hororu s freudovským noirem, který jsem zhlédl bohužel v dementním komentářem ("Guilty! Guilty! Guilty!") doplněné verzi pod názvem Daughter of Horror.(18.11.2007)

Skvelý nemý horor, s výborným noirovým spracovaním, ktorý dostojí svojmu názvu. A našťastie to nebude dementnosťou tohto dielka, ale príbehom, ktorý ponúkne nahliadnutie do dementnej (asi by som to skôr pomenoval iba čiastočne nepríčetnej) hlavy a myšlienok, resp. predstáv hlavnej hrdinky, prežívajúcej nočné mory vďaka traumatizujúcim zážitkom. Necelú hodinu trvajúci dej sa odohrá behom jednej noci a hoci miestami nedáva zmysel, atmosféra je vcelku hustá, film nenudí a navzdory roku výroby vyzerá štýlovejšie než množstvo dnešných počinov. V jednej časti, resp. pasáži to síce začne trochu strácať na tempe i atmosfére a stihne zanudiť, no následne ma potešil záver, ktorý to uzavrel práve tak ako bolo treba a aby to v rámci príbehu dávalo nejaký zmysel, takže nejde len o náhodné surrealistické / noirové obrazy. Film je možné nájsť aj s názvom "Daughter of Horror", kde je však zbytočne "vylepšený" o komentár, ktorý to celé iba narúša.(4.8.2011)

• Oktavianus

Němý noir, který je po pár minutách šílenější a šílenější, až je z toho surreálná patlanina. Ale mě nepřesvědčila, kdepak, po celkem zajímavém úvodu (obývák na hřbitově) až to vygradovaného extatického finále je tam dlouhá vata podivných scének, které nejsou ani zajímavé, ani vtipné, ani dost ujeté, prostě jen nelogické. Teda nadlogické. Asi holt nemám tu správnou náturu.(26.3.2014)

Film Dementia bol natočený v roku 1953 a bol nemý len so zvukovými efektami. O dva roky ho na základe výhrad cenzorov prepracovali, doplnili čítaný komentár a premenovali na Daughter of Horror. Uznávam, že komentár je doležitý a v mnohom dáva celému snímku význam a vysvetlenie. Tento film totiž vobec nie je jednoduchý. Sledujeme (nesympatickú ) ženu, ktorá sa potĺka nočným mestom, stretáva ľudí a všetko je to obalené v podivnom psychedelickom šate. Niet pochýb o jej narušenej osobnosti, čo je jedinou konštantou príbehu. Prostredie je dokonale mysteriózne a noirové, čo je veľké pozitívum. Preto slabší priemer, inak by to dopadlo horšie.(23.1.2016)

• pornogrind

" Halušky jedné soudružky " který mě ale moc neoslovily.(6.4.2018)

• peter12

Čisto nemí film bez dialógov a aj preto trocha nepochopenia zo strany príbehu.V niektorých momentoch film hrá na silnú atmosferickosť. Noirovka to je očividné ale ma v sebe aj tragédiu či surealizmus. Neholdujem Noirovkám a po tomto filme tiež nebudem.Príbeh je nastavený tak,že aj keď ženská postava z obrazovky po celú dobu skoro nevymizne ,môžem sa len domnievať čo jej bolo a tak domnienka nieje fakt a preto tu veľmi chýbali dialógy.Film si žiadal vysvetlenie ale nestalo sa tak a nohy mu podrážala aj dosť častá nuda.(27.3.2015)

Niekto si po 30tich rokoch spomenul, že existoval žáner, ktorý splodil horor. Expresionizmus je dokonalým príkladom formy nad obsah. Ale predsa len treba príbeh niečím oživiť.(29.12.2017)

• d-fens

Bez toho komentára by to mohlo byť lepšie, ale aj tak je to iba diletantský pokus vytvoriť "hollywoodsky experimentálno-psychologický artfilm" (čo má, koniec-koncov, aj úsmevný dôkaz v záverečnom titulku "The End - made in Hollywood U.S.A." ). Asi platí klasické "ševče, drž se svého kopyta" aj pre Hollywood, ktorý rozhodne nemá (a tobôž v 50-tych rokoch nemal) v "náplni práce" točiť takýto druh filmov, ale aj tak pochvalujem tento počin, ktorý vo vizuálnej stránke rozhodne nie je podradný a ponúka niekoľko zaujímavých okamžikov(19.11.2016)

Toto je asi první film, na který mě "nalákal" autor hudby, zde George (Johann Carl) Antheil, známý (ale také možná neznámý) autor "Mechanického baletu" (kromě něj znám, a na deskách mám, jen jeho komorní hudbu). Z jeho (bez jednoho) třiceti děl pro film má být "Dementia" (možná by spíš odpovídala "Paranoia", ale demence je nejspíš stejně prašť jako uhoď) nejlepší (sám nedovedu posoudit). George Antheil (1900 – 1959) může být považován za otce "industriálu", skládal ale také vážnou hudbu a jazz. A právě finální "jazzová" část se mi z celého filmu (hudba včetně obrazu) líbila nejvíc. Pozn. 1: Marnie Nixon, která zde zpívá vokální partie, se později uplatnila podobně i ve "West Side Story". Pozn. 2: Mnohdy mi připadalo, že je hudbě ponecháno více prostoru, než bývá zvykem. Možná se jednalo o delikátnější autorskou spoluprácí, než "tady to máš Morricone a něco s tím udělej". Pozn. 3: Film si rozhodně pustím znovu, na nějakém méně kvalitním video-zařízení a více kvalitním audio-zařízení.(22.12.2016)

Výborná atmosféra...Film asi neosvětlil všechno jak měl, ale zpracování na jedničku :-)(29.2.2012)

• rivah

Režisér JOHN PARKER není v titulcích uveden.(21.2.2016)