Reklama

Reklama

Obsahy(1)

I v "osvícených" 60. letech si filmaři rádi hráli na špiony. V mondénním prostředí přepychového karlovarského hotelu se tak odehraje stejně mondénní šaráda, v níž několik zahraničních agentů projeví zájem o věhlasného rakouského vědce, objevitele umělých bílkovin. Ohrožený muž naštěstí ani nepostřehne, jaké sítě se kolem něho smotávaly, jeho ochranou byla totiž pověřena záhadná madam Elizabeth, mezi agenty proslulá jako 006, ve skutečnosti pracující pro Státní bezpečnost... Jako parodie by možná film uspěl, jenže vážně míněný sotva někoho přesvědčí - a nic na tom nemění ani scenáristická účast renomovaného Jana Procházky. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (25)

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Eurospy úplně nepatří k mým oblíbeným a vyhledávaným žánrům, jenže Zbyněk Brynych mě dostal svým Smykem (1960), tak jsem po letech šel i do reprízy Transit Carlsbad – československého filmu, který mi utkvěl v paměti jako ten, v němž se takřka neustále mluví cizími jazyky. Oproti původním dojmům mi dnes snímek sedl mnohem více. Brynych má možná rozporuplnou tvorbu, ale cením si na něm často originální přístup k filmovému stylu a způsobu vyprávění, i snahu otevřít tehdy u nás netradiční témata i žánry. Jeho hledání nových cest se mi zamlouvá... Ve Smyku mě nadchl, když propojil formálně neotřelý špionážní thriller s psychologickým dramatem. U Transit Carlsbad jsem zas měl dojem, jakobych sledoval snad nejpoetičtější špionážní film své doby. Hodně má na tom podíl hudba režisérova dvorního skladatele Jiřího Sternwalda, která spolu s mnoha záběry v lázeňském prostředí Karlových Varů dotváří neobyčejnou atmosféru, vystihující kouzlo svého místa. Černobílou kameru má Brynych opět úžasnou, dále i s mnoha detaily na zpocené obličeje v napětí, a v celkovém stylu s nádechem šarmu a původu i jazyku hlavních postav je vidět, že se mu zalíbily francouzské kriminálky... Ten film nestojí na nadupaném napětí, oproti Smyku nepřichází ani s hlubšími myšlenkami, ale v ryze pocitové rovině jsem si ho značně užil coby stylovou jízdu, během níž se režisér hraje s žánrem, stylem, detaily, jemnou parodií i divákem, využívá k tomu skvělé herce v čele s (francouzsky mluvícími) Josefem Vinklářem a Jiřím Adamírou... a točí si uprostřed šedesátkové svobody další svůj film, celkem lhostejně k tomu, že ho spolu se snahou skloubit styl československých a francouzských kriminálek ocení zpětně hrstka fajnšmekrů. Mně se dost trefil do noty, ačkoliv majstrštykem pro mě zůstává Smyk[75%] ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Tenhle film měl aspoň zápletku a perfektně vybrané lokace a kamera byla obzvlášť vymazlená, přitažené za vlasy to samozřejmě bylo, ale ruku na srdce, různý druh špionáže může probíhat v libovolné zemi. Co mi bylo ale hodně proti srsti, byli notoricky známí čeští herci, hrající Amíky, Francouze a Němce, to fakt ani v těch šedesátých letech nešlo sehnat zahraniční herce? Autenticita snímku a tím i kvalita a hodnocení by se rozhodně zvýšily. ()

Reklama

ViktorD 

všechny recenze uživatele

Pošetile naivní pohled do zákulisí špionážních her, ale tvůrci to dozajista nemohli zamýšlet jinak než jako grotesku... Nelze však opomenout skvělou hudbu Jiřího Sternwalda, ta zasluhuje absolutorium. Mimochodem, pokud byste měli pocit, že je vám určitý hudební motiv jaksi povědomý, pak vězte, že o deset let později jej Jiří Sternwald použil v pohádce Honza málem králem v písni Svítí, svítí slunce nad hlavou... ()

Horak 

všechny recenze uživatele

Výborné špionážně komedialní drama s vynikajici atmosferou a neuvěřitelnými agentskymi převleky předních herců té doby. Špioni na rozdíl od ostatních českých filmů nemluví všichni česky, ale každý svou řečí, tzn. že nám vzniká zábavný babylon, kde se přechazí s francouzstiny do nemciny, cestiny, anglictiny ci rustiny. Pokud jset polyglotem, tak vam zaplesa srdce blahem. Film je mimořádně stylový a co se týče uvěřitelnosti postav a jejich národností, tak jsem v českém filmu neviděl lepší. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Je škoda, že ačkoliv měl distributor pravdu o naivnosti snímku, měl zároveň potřebu ve svém obsahu vyslepičit prakticky to hlavní. Tohle je sice špiónský film, ale ze zahraničních rozvědek zde udělali naprosté blbce. V chytrosti a mazanosti kraluje naše státní bezpečnost. Vary jsou blízko hranici a tak tam má nasazeného svého nejlepšího agenta - šestku. (narážka na agenta 007 :-) ?). Jenže se věc ve Varech komplikuje a tak jede na pomoc celé ústředí z Prahy v čele s velitelem tajných Prachařem. Čím? No přeci linkovým autobusem ČSAD ! Kdo ví jestli tu ,,Škodověnku'' z Florence ve 13:30 neřídil Pepa Beků :-) ! Tou dobou jsou už ve Varech Frantíci, Rusové, Angličané a parta Amíků. Chyběl jen Mosad a Číňani. Všichni se točí kolem profesora, který vymyslel potravinovou náhražku. Je zajímavé, že dle jeho propočtů určil, že v budoucnu bude svět nejvíce přelidněn v Číně a Indii. trochu pozapomněl na Afriku, jinak se ale filmové postava moc ve výpočtech nesekla... Film se snažil být akčním, takovým jak by se dnes řeklo špionážním thrillerem. Bohužel tam nefunguje napětí, postavy se chovají idiotsky a nefunguje tam prakticky nic. Zaujmou možná jen poloprázdné opršené a oprýskané Vary a záběry na vnitřky hotelů a bytů v tomto lázeňském městě. Dávám za dva uspávací prášky. * * ()

Galerie (1)

Zajímavosti (2)

  • Filmovanie prebiehalo v Karlových Varoch a Chebu. (dyfur)

Reklama

Reklama