Báječná dovolená

• USA The Great Outdoors (více)
Trailer

Usedlý prodavač autodílů Chet Riple se rozhodne, že místo aby s rodinou vyrazil na luxusní dovolenou, ukáže synům, kde prožil kouzelné dětství. S velkým očekáváním se s rodinou vydává do starého domu oklopeného lesy a vodami jezera, přesvědčen, že čistý a prostý život z jeho vzpomínek je stále skutečností. Jenže co když jsou časy jeho dětství dávno pryč? Zdá se, že ne. Stromy jsou stejně krásné, jezero stejně čisté a nebeský klid určitě každého městského člověka ubitého stresem vyléčí. Když už se zdá, že se nemůže nic pokazit, bez ohlášení se objeví švagr s manželkou a dospívajícími dvojčaty. Nesnesitelná a nevítaná rodinka rozmetá Chetovy plány na kusy a promění očekávanou idylku ve skutečnou noční můru... (TV Nova)

Trailer

tron

„Nebudem chodiť zbytočne okolo horúcej kaše. Máš tri minúty a 25 tisíc?“ 80. roky v plnej paráde: nenápaditý, ale zručný, režisér Howard Deutch, scenár od Johna Hughesa (LIETADLOM, VLAKOM, AUTOM...) a v titulných úlohách vtedajšie megahviezdy John Candy a Dan Aykroyd ako otcovia a manželia, vyberúci sa so svojimi rodinami na báječnú dovolenku. Do kúzelnej lesnej chalúpky. Nakoniec to ale neprekvapivo dopadne ako plnohodnotné peklo. Nie je to žiadna klasika americkej filmovej komediálnej školy á la Griswoldovci, ale ako oddychová záležitosť prečo nie. Len škoda, že nemá viac takých dobrých nápadov, ako sú otitulkované mývaly, „Nie je náhodou zakázané viesť medveďa na kapote auta?“ alebo extrémny steak. Dnes už sa takéto fajn komédie nerobia. ()

dobytek

Když jsem si tento film na kanálu Prima kůůl nahrával, tak se mi díky neskutečnýmu zpoždění ve vysílacim čase do set-top boxu uložila i jakási bizarní soutěž s názvem "Svlíkačku za kačku". Abych pravdu řek, tak tahle soutěž mě pobavila víc než celej film, kterej následoval. Od komedie s takovym obsazenim (2 velký komici 80. let John Candy a Dan Aykroyd) jsem teda čekal nějakej nářez, kterej mi roztrhá bránici. A dostal jsem takovou nevýraznou, občas lehce úsměvnou záležitost, která by se dala označit jako "rodinná komedie". Když na dovolenou, tak radši tu na bláznivou s Chevym Chasem. ()

Joe321

Hrozně příjemná komedie, která mi připomene podobé výlety za mlada. Krajina je nádherná, Candyho "just trees" to jednoduše ale přesně vystihuje. Spousta milých scén, které si pamatuju ještě z prvního zkouknutí někdy před deseti lety. Mezi nimi vede zdolání obrovskýho steaku. Pocit posledního sousta je k nezaplacení. Dál i spousta dalších: rybaření, hádka, vodní lyže... -"You bastard! You bastard! -"I think he's saying go faster." ()

Hal_Moore

Tágo mezi nohama, medvěd s pleší na obou koncích, netopýr s ušima, rodinka mluvících mývalů, chytání ryb s pijavicemi, lekce "Když půjde do tuhého, pusť se lana", vyproštění medvěda, král steaků atd. Báječná dovolená je výborná oddychovka u které se při každém zhlédnutí směju u těch stále stejných pasáží. Spojení Dana Aykroyda s Johnem Candym v jejich nejlepších komediálních letech pro bránici funguje spolehlivě. Dnes již klasika. ()

JohnnyD

Na to, že sa pri nakrúcaní jedného filmu stretli esá komediálnej tvorby ako John Hughes (scenár), John Candy a Dan Aykroyd je výsledok viac než neuspokojivý. A nemôže za to len katastrofálny český dabing, ono už film je dosť biedny. Hlavný problém je v scenári, ktorý je len nevydarený zlepenec gagov, ktoré v celku nedávajú žiaden význam. Áno, v 80s komédiach od SNL party išlo často o zlepence gagov, ale nikdy to nebolo samoúčelné a vždy tam bol nejaký dej, ktorý sa tu bohužiaľ nenachádza. Nepomohlo ani hlavné herecké duo, hoci Candy zachraňuje, čo môže. Chybou je, že obaja sú v nezvyklých rolách. Aykroyd snobského bastarda až tak dobre nevie a Candy je tu príliš umiernený. Mierumilovný debilkovia - to je jeho, ale tu to nebolo dohnané do potrebného. Sklamanie. ()

• Romanova (Dan Aykroyd) dvojčata během celého filmu nevysloví ani jedno slovo, promluví až ke konci. (HellFire)
  • Restaurace na břehu jezera použitá ve filmu se jmenovala Ducey's Bar and Grill a nacházela se u jezera Bass v Kalifornii. Krátce po natáčení lehla popelem po požáru způsobeném únikem plynu. Dnes stojí na stejném místě nově zbudovaná restaurace vyzdobená plakáty a suvenýry z filmu pověšenými na stěnách. (HellFire)
  • Annette Bening v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)