Mladá modrá krev

• Švédsko Young Royals (více)

Série(3) / Epizody(18)

Princ Wilhelm si zvyká na nový život na prestižní Hillerské internátní škole. Naslouchat hlasu vlastního srdce ale bude těžší, než si myslel. (Netflix)

Mr.Ward

Přímo romantiku v seriálech nebo filmech nevyhledávám. Už vůbec nevyhledávám přímo gay seriály/filmy, ale pokud je někde dějová linka, která tam sedí (Euforie, Sexuální výchova, Elita) tak sem hodně rád. O tomhle seriálu jsem vůbec nevěděl, že tam v hlavní roli bude gay vztah. V prvním díle tedy překvapení… A ty další díly? To bylo tak úžasný 😅 Možná je to tím, že je to švédský seriál, možná i ta tématika, kdy v hlavní roli je princ, řeší se klasický středoškolský věci, do toho se zamiluje do kluka, a ještě musí řešit ty povinnosti kolem královské rodiny… Není to nějak stylizovaný, jako například Euforie nebo Elita, není to ani vtipný jako Sex Education… je to takový lidský. Během těch 6ti dílů se z toho vyklubalo docela drama, a teda nejsem fanouškovsky vůbec spokojený s koncem… Vzhledem k tomu, jak si už nemůžeme být jisti ničím, ani prodloužením, tak tady by mě hodně naštvalo, kdyby ten seriál nakonec nepokračoval… Asi to nebudu ani hodnotit, nebo jo, ale je to reálně neobjektivní, protože já se do toho fakt zamiloval… Taková červená knihovna, no asi sem potřeboval trochu změnu žánru 🤣 ()

Luciee113

Jedno z největších překvapení. Nečekala jsem tak výborný snímek se skvělou hudbou a ještě k tomu s vynikajícími hereckými výkony. Celá první řada byla tak reálná, že ani nechápu, jak to ti herci dokázali zahrát. Od scénáře, kamery, střihu, hudby - vše perfektní. Zkoukla jsem to v češtině, ve švédštině i angličtině. Originál ve švédštině je absolutně nejlepší. Můžu říci, že čeština je nejhorší.   A co se týče Edvina Rydinga (prince) tak se klaním jeho hereckému výkonu. Každý jeho pocit - radost, lásku, smutek, zamilovanost, nasranost, zklamání vše jsem mu absolutně věřila - každou slzu i úsměv. Neuvěřitelné. Jeho výkon by zasloužil nejlepší herecké ocenění. Tak mladý a Tak talentovaný. Smekám. ()

strachon

Svěží severská verze středoškolských comingoutových romancí, velmi účinně ozvláštněná napětím mezi prostředím královské rodiny a prostých lidí s jejich běžnými problémy. Sice jde vlastně o tuctové klišé jako z Popelky, ale tady působí právě netuctově a nenásilně. Skvělá dynamika vztahů a vývoje postav, civilní dialogy bez hollywoodského patosu a hysterie, příjemné prostředí a úžasní herci, obzvlášť Edvin Ryding na svůj věk. ()

Arkagas1989

seriál, který jsem měla v hledáčku od doby, co vyšel. Young royal je drama, které v sobě snoubí problémy mladých lidí na soukromé prestižní škole, kteří jsou sice elitou národa, ale přesto řeší otázky svojí existence s dramatem dospělých, kteří jsou zcela závislí na tom, jak se tato generace bude chovat. Švédsko tyhle seriály umí, je to plné dramatu,smutku, tíživosti a naděje a doplněné o skvělý soundtrack a krásné záběry. Příběh mladého prince, který princem být nechce a chce žít jako obyčejný člověk s obyčejnými problémy protkaný tíživostí dospívání a zrady z řad těch nejlepších přátel. Herecké výkony a celková atmosféra i přes pomalejší tempo, které ale postupně graduje absolutně top. Pro mě rozhodně jedno z největších překvapení za poslední dobu.  Moje hodnocení: 9/10 ()

onddra

Takový věci miluju! Vynoří se odnikud, člověk nemá žádná velká očekávání a pak jen zírá. Skvělí herci, kteří nijak nepřehrávají, chytlavý soundtrack, supr kamera a příběh, který je sladký tak akorát. Doufám, že bude další sezóna! ()

FemmeFragile

Téma asi dobré, ovšem k uzoufání nudně natočené. Nedokázala jsem v seriálu najít jedinou postavu, která by mi byla sympatická a přirostla mi k srdci, natožpak abych jí věřila (hlavně romantické) vztahy k ostatním. Pořád jsem si říkala, že se to třeba ještě nějak rozjede, ale přijde mi, že to ve finále vede od ničeho k ještě většímu ničemu... ()

Teachman

Námět a zápletka: 6/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 5/10. První série tohoto seriálu nesplnila moje očekávání, tvůrci dostatečně nerozvinuli jeho potenciál. ()

lexa.k

Seriál, který mi udělal díru do hlavy, a dlouho ještě rezonoval tichou, ale intenzivní emocionalitou podpořenou výbornou kamerou a skvělým soundtrackem. Tvůrci k divákovu silnému zážitku nepotřebovali ani obvyklé hollywoodské citové vydírání. Primárně jde o příběh sebepoznávání hlavního hrdiny prince Wilhelma (Edvin Ryding), který se mění z povrchního vymetače párty na nejistého a hledajícího teenagera a nachází v sobě nečekanou hloubku, která na jednu stranu obohacuje, na druhou stranu je životní přítěží. Protipólem je jeho přítel (hodí se spíš anglické slovo boyfriend) a spolužák Simon (Omar Rudberg) z imigrantské rodiny, který je naopak na svůj věk zralý, jistý sám sebou, i když i on jedná mnohdy impulzivně jen srdcem. Třetí klíčovou postavou příběhu je Wilhelmův příbuzný z královské rodiny, August (Malte Gårdinger), cílevědomý, podlý zmetek, který ale není vykreslen jako jednoznačně negativní hrdina. Divák, který nahlíží do Augustova soukromí, poznává problematický psychický stav hrdiny a leckdy pochopitelnou motivaci jeho jednání. Škálu postav dále tvoří zajímavé, ale i průměrné osoby spojené s prostředím prestižní Hillerské internátní školy. Kam se ale z příběhu vytratily dospělé postavy rodičů, učitelů? Jako by na životy mladých hrdinů neměly (kromě královské rodiny) žádný vliv. Téma jinakosti, hledání se a coming outu nevidím ale jako hlavní. Ještě důležitější linkou seriálu je pro mě otázka, do jaké míry žije generace Z vlastní životy a jak moc do nich vstupuje okolí, přátelé, "přátelé", spolužáci a sociální sítě, které jedince zbavují soukromí. Ne náhodou se proto jedním ze stěžejních témat stává zveřejnění intimního videa Wilhelma a Simona. Prakticky všechny postavy vede při jejich rozhodování dilema: Co by tomu řekli ostatní?. Tuto otázku si mnohokrát klade i Wilhelm a musí si ji klást intenzivněji než ostatní, protože o jeho životě rozhoduje nejen okolí, ale i královský dvůr.  Obecně nemám rád seriály, které továrny na zábavu chtějí udržet co nejdéle při životě a nastavují ho nemotivovanými zvraty v rozporu se stavbou příběhu. Tady se ale tuhle nastavovanou kaši podařilo udržet v hrnci a neroztekla se po plotně. Seriál není po žádné z profesních stránek podprůměrný. Naopak, leckde vysoko vyčnívá nad průměr. Scénář je seversky chladný, zároveň emocionálně silný. Velkým plusem je i casting. Nejvíce na mě zapůsobil Edvin Ryding, který je na svůj věk přesvědčivým hercem se širokou škálou emocionálních poloh a jeho slzám jsem věřil. Těším se na 3. a poslední sezónu, přeji si, aby se kaše neroztekla, v hloubi duše klukům fandím a přiznávám, že mám rád příběhy s happyendem. Tak hrnečku vař. ()

AlenkaAja

Tak tohle se povedlo , skandinavie to umí a opet se to potvrdilo! Věrila jsem jim kazdé slovo , každou slzu! Mladi a tak takentovaní🤍 ()

AdelleR

Kdosi už tu v hodnocení užil výraz, že je to „lidské", a to je zjevně nejvhodnější přívlastek. To švédské prostředí je mile osvěžující a to v mnoha způsobech. Chemie mezi Willem a Simonem funguje na maximum, líbilo se mi, jak se jejich vztah vyvíjel i že z toho neudělali tradiční „přehnané drama", ale že ten vztah opravdu působil realisticky, i jak společně řešili různé konflikty a tak, to bylo moc milé. Každá postava má něco do sebe. Plusem budiž i fakt, že puberťáky opravdu hrají puberťáci. Výtku mám snad jen k soundtracku, ten mi vůbec nesedl. Celkově jsou Young Royals moc milým překvapením, na poli lgbtq+ seriálů si to rozhodně najde svoje místo. ()

vade_mecum

Gay 34 let (v gay světě už v podstatě klinická smrt) má zádumčivou náladu a po práci brouzdá na netu a hledá filmy a seriály s gay romantikou. Upřímě, že najdu takovejhle klenot, to jsem nečekal. Během dvou dní shlédnutá celá série. Jak asi mám hodnotit tenhle počin, když jsem navíc založením monarchista a fanoušek evropských royals... Jak asi mám hodnotit, když vím, haký je to bejt chudej a muset se vypracovat... Jak asi mám hodnotit, když jsem beznadějnej romantik a když jsem našel, co už jsem tak dlouho hledal... Samozřejmě, že jsem si pobulel, samozřejmě jsem se dojal, samozřejmě 5 hvězdiček. ()

Thalin

Téma a prostředí ujde, ale ztvárnění mi už tak nesedlo. Bylo to sice vážnější a komornější než třeba srdcerváči, kde se řeší vzdáleně podobné téma objevování sexuality a tajného vztahu dvou kluků, ale tam to bylo alespoň místy vtipné a tak hrozně se to netáhlo. Tady je to místy vyloženě uspávací a měla jsem problém si oblíbit jedinou postavu. A některé mi byly vyloženě protivné. Ze všeho nejvíc asi bratránek princů a údajně božská Felice, která není ani tak hezká a ani tak chytrá, jak se ji tam snaží všichni prezentovat. Spíš je vlezlá, jako nějaká školní zoufalka co běhá za oblíbenými kluky. To celé s princem a královskou rodinou je sice zajímavé, ale netočí se to kolem toho natolik, aby to nějak víc táhlo děj kupředu.  Hodnotím jen po shlédnutí první série, do druhé se mi ani nechce. ()

Talita1

Elitná škola Hillerska a príbehy, ktoré skrýva. Mladý princ Wilhelm bojuje so svojím postavením, miluje Simona, nenávidí Augusta, nechápe sám seba,...Súrodenci Simon a Sára, ktorí vlastne nepatria medzi elitu a napriek tomu sa medzi ňu dostávajú. August a jeho kariérne ambície a slabosť pre Sáru. K tomu všetkému švédske reálie a perfektná hudba. ()

korinek

Odraz problematiky dnešní doby, ovšem dá se říci v tomto případě několikanásobně horší. Problém coming outu, když jste modré krve a čeká se od vás "standardní" život, tzn. manželka, děti,... Seriál nám ukazuje, že pokud nějaký podobný problém máme, nejsme na tom ještě tak špatně, jako člověk, kterého zná celé království a očekává se od něj něco jiného ()

angelle

Po prvom dieli som si nebola istá, či chcem pokračovat, lebo na prvý pohľad to vyzeralo celkom nezáživne, ale pokračovala som a neľutujem. Zároveň som neskutočne rada, že som sa dočkala gay romance, kde medzi hlavnými postavami nestojí žena, ale reálny a navyše originálny problém. Koniec prvej série sľubuje celkom dramatický dej v druhej sérii, takže dúfam, že scenáristi z toho výbuchajú maximum. ()

SimonaSK

Žádnej seriál s queer tématikou jsem předtím neviděla a myslela jsem, že to bude laciný, ale zaujal mě trailer, protože to nebylo americký. A sedla jsem si z toho na zadek a těším se na 3. sérii.  Herecký výkony, soundtrack, zápletka, vtáhnutí diváka do prostředí posh střední školy.  Scény plný ryzích emocí, divák neví, se kterou postavou soucítit dřív. Líbí se mi, že to hrajou skuteční teens a ne 25ti letí jak v USA. Tohle se hodně povedlo! ()