Reklama

Reklama

Dne 5. října 2017 vyšel v deníku New York Times článek, který otřásl Hollywoodem v základech. Text odhalil jednoho z nejvýznamnějších filmových producentů Harveyho Weinsteina (mimo jiné majitele šesti Oscarů v nejprestižnější kategorii „Nejlepší film“) jako sexuálního predátora. Producent desítky let zneužíval své mocenské postavení, když kariéru u filmu „prodával“ za poskytování sexuálních služeb. Léta mu to procházelo, své oběti buď umlčoval penězi, nebo profesně likvidoval. Nenašel se nikdo, kdo by byl ochoten jít s ním do otevřeného střetu. Do nerovného souboje se pustily až dvě novinářky listu New York Times, Jodi Kantor (Zoe Kazan) a Megan Twohey (Carey Mulligan), které věděly, že alfou a omegou jejich reportáže bude najít ženu, která by se nebála promluvit. Drama Když promluvila se velmi blíží oceňovaným klasikám Všichni prezidentovi muži a Spotlight poctivou a detailní, skoro až detektivní rekonstrukcí práce dvou novinářek, které se pustily do boje proti nerovnému soupeři, v němž na první pohled neměly sebemenší šanci na úspěch. Ve snaze nalézt Weinsteinovu oběť, která se přestane bát, si postupně uvědomují, že materiál, který připravují, může mít zásadní vliv nejen na domnělého násilníka a jeho oběti, ale i na celou společnost a její vnímání pojmu „sexuální násilí“. (CinemArt)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (12)

Nevka 

všechny recenze uživatele

She Said má jediné štěstí, že se v druhém aktu konečně docela chytí a daří se jí z tématu #MeeToo alespoň "něco" vytěžit. Protože první polovině zoufale chybí spád, vyšetřování je povrchní a postavy novinářek i obětí jsou až děsivě nezajímavé. Hlavní problém ale vidím v tom, že se divák vyjma inkriminovaných nahrávek nedozví prakticky nic navíc a filmařsky má tento příběh jen minimální přidanou hodnotu. Jinak řečeno - pokud si o #MeeToo přečtete 4 články, výpovědní hodnota bude velmi podobná. Jen si z rovnice můžete vyškrtnout film, na který velmi brzo zapomenete. Na konkurenci v podobě Spotlightu se tento "pokus" zdaleka nechytá. ()

filmfanouch 

všechny recenze uživatele

Když promluvila obstojí jako důstojný nástupce Všech prezidentových mužů a Spotlightu, kdy poutavě vypráví o jednom z nejzásadnějších případů uplynulé dekády a přináší nutné poselství o integritě. Pod zdánlivě komorním audiovizuálním provedením se jeden z nejsilnějších filmů roku…. Více zde ()

Reklama

Majkak 

všechny recenze uživatele

Překvapivě svěží. I když o tématu vím dost, stopáž mě nenudila. Cyrey Mulligan a Zoe Kazan si sednou a jsou přesvědčivé v roli investigativních novinářek. Současně dobře vyváženo a zakomponováno jejich rodinné zázemí. Z příběhu jednotlivých obětí se skládá souvislý příběh o moci, zneužívání a na druhé straně strachu. A také následného života obětí, který byl už navždy poznamenán neblahou zkušeností. Celý film je také oslavou poctivé novinářské práce s vysokou dávkou profesionality. ()

Blackhand47 

všechny recenze uživatele

Podobně jako Spotlight se i Když promluvila zabývá velkou kauzou, která se v nedávné době objevila v novinách a ovlivnila celou společnost. Zatímco první jmenovaný se zabýval zneužíváním dětí církví, novější dílo se zabývá sexuálním predátorem Harveym Weinsteinem, který sexuálně napadal nebo přímo znásilňoval herečky a jiné své podřízené. Film sám o sobě nese velmi silné téma a myslím si, že vás ovlivní daleko více, pokud máte ve svém okolí někoho, kdo byl taktéž nějakým způsobem zneužit. Rozhodně je to téma, o kterém se musí mluvit a je velmi dobře, že taková díla vznikají. Určitě jeden z nejlepších filmů tohoto roku. Hodnocení 80 % ()

Handle 

všechny recenze uživatele

Filmařsky je to určitě kvalitní práce a celkově to působilo velmi autenticky. Vzhledem k námětu to totiž klidně mohl být srdceryvný film plný slz a pompézní hudby, takže za tu uvěřitelnost tvůrcům palec nahoru. Emoční dopad už byl ovšem slabší, jak kdyby film neměl větší ambici než ukázat divákům jednu důležitou kauzu. She Said je určitě zajímavé drama, jen bohužel za pár dní tak trochu vyšumí z hlavy. 3,5* ()

Galerie (20)

Reklama

Reklama