• Slimak
  ****

  Dne 13. prosince 1981 převzala moc v Polsku vojenská rada.Generál Wojciech Jeruzelski vyhlásil stanné právo a válečný stav v rámci celé země.Hlavním cílem bylo pozatýkat vůdce protistátního hnutí Solidarita a organizaci tak rozdrtit.Proti tomuto se však v časných raních hodinách tvrdě postaví zaměstnanci dolu Wujek v Katovicích, zorganizováním veliké stávky.A jelikož počít stávku za stanného práva není žádná sranda, doráží na místo celý těžkooděnecký prapor policie, který má stávkující nekompromisně potlačit.Prostor důlního závodu se tak mění v krvavé bitevní pole.Výborně nasnímaný a syrový film, kterému trochu vadí snad jen několik nezáživných minut ze stopáže, které se obírají vskutku zbytečnostmi.Jinak lahoda a velice solidní pokoukání.(6.8.2010)

 • majky19
  *****

  Výborný snímek z dílny režiséra Kazimierza Kutza, který je věnován klíčovým událostem roku 1981, který se v Polsku nesl ve znamení vlády nechvalně proslulého generála Wojciecha Jaruzelského a vyhlášení výjimečného stavu. Začátek filmu nás zavádí do bytu odborového předáka Solidarity v dole Wujek, p. Jana Ludwiczaka, který je násilně zatčen. Horníci na to reagují spontánním protestem. Do dolu přichází dokonce i kněz, aby zde odsloužil mši a dodal přítomným horníkům kuráž v jejich "boji". 14. prosince téhož roku vypuká v dole Wujek stávka. O den později se horníci dozvídají o tom, že v dole Manifest Lipcowy došlo ke střílení horníků. 16. prosince přijíždí do dolu polské vojsko a jednotky milicí (ZOMO). Představitelé vojska a milicí sahají po zbraních a během tvrdých a krvavých bojů zavraždí celkem 9 horníků. Podle mého názoru se jedná o vynikající snímek, který poukazuje na velmi smutné události roku 1981, kdy se horníci vzepřeli zvůli komunistického režimu, a nejprve z poklidné manifestace, kdy se chtěli původně dohodnout, se situace vyvinula ve velmi tvrdé a krvavé boje, na jejichž konci bylo devět zabitých, resp. zastřelených horníků. Je zcela určitě velmi dobře, že takové snímky vznikaly a vznikají, protože je potřeba o těchto věcech mít přehled a nenahlížet na ně pouze zjednodušeným pohledem. Snímek mě velmi zaujal, ačkoliv se samozřejmě vůbec nejednalo o příjemnou podívanou. Tento film hodnotím zcela po zásluze stoprocentně.(19.9.2020)

 • Houdini

  Křišťálový glóbus - výběr(15.5.2007)

 • Martin741
  ****

  Dalsi takmer perfektny film o udalostiach v polsku po 13. 12. 1981. Vtedy bol vyhlaseny vynimocny stav v celej krajine, samotny Wojciech Jaruzelski sa stal premierom a vymenoval novu vladu. Treba si nastudovat kto to bol. Jaruzelski utuzil rezim, prijal tvrde opatrenia na upevnenie komunistickej totality - hlavne ako odpoved na Solidarnosc z roku 1980, ktora priniesla iste uvolnenie. Jaruzelski povazoval polske tanky v uliciach za lepsie riesenie nez vyvoj v ceskoslovensku z 8/1968. Ono to robl preto, lebo vtedy este stale platila Breznevova Doktrina o obmedzenej suverenite sovietskych satelitov. REzim bol tvrdy - podniky kontrolovala policia, boli kontrolovane ulice - v poniektorych aj polske tanky, statny aparat mal pod palcom aj vlakove stanice, metro, autobusove stanice, letiska. Verejny zivot v Polsku bol ochromeny, Poliaci sa stiahli do sukromnych bytov a na zahradky - to sa povolilo. Organy, ktore utuzili rezim - a v polskych realiach sa vyznam, sa volali Sluzba Bezpecienstwa Ministerstwa Spraw Wewnetrznych, policia v PLR /Polske Ludovej REpublike/ sa volala Milicja Obywatelska, vojenska policia fungovala, ta sa hrdila menom Glowny Zarzad Informacji Wojska Polskiego. Ako dokaz, ze v Polsku 1981 - 89 vladol fakt drsny rezim, bola aj existencia ZOMO = Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej, ZOMO bola polovojenska organizacia podriadena priamo Ustrednemu vyboru polskej vladnucej komunistickej strany. Polsko bolo v 80. rokoch silne znecistene, cesty rozbite, plne vytlkov a dier ..... no a polsky vozovy park stal v 80s tiez za hovno : 89 %(5.9.2020)