Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Praha válečná… Ve filmovém ateliéru se natáčejí poslední scény kabaretní operety, když se mezi přítomnými roznese, že hlavní hvězda Karla Hlinová (J. Bohdalová) byla zatčena gestapem. Zavládne strach, zděšení i obavy, ale producent Stanislav Dragant (M. Růžek) si ví rady. Využije svých známostí a Karla je druhý den propuštěna – natáčení může pokračovat. Známá herečka se však nemůže zbavit hrozivého pocitu, že je sledována a další akce nacistů bude následovat, byť ji Dragant se svým přítelem, německým obchodníkem Planettou (R. Brzobohatý), opakovaně ujišťují o opaku. Mezitím je zatčen maskér Novák a na Karlu padne podezření, že ho udala. Jen ona však ví, že právě na Novákovu žádost pomohla neznámému muži – nepříteli Říše, ale nemůže to veřejně ventilovat… Film s řadou skvělých hereckých výkonů v režii F. Filipa a podle scénáře N. Frýda je zpracován podle skutečné události – byl inspirován tragickým osudem české herečky Anny Letenské, jež byla popravena dne 24. října 1942 v koncentračním táboře Mauthausen. (Česká televize)

(více)

Recenze (63)

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Ve filmu se nikdy nestřílí doopravdy:" V tom protektorátním filmu se v případě herečky Anny Letenské vskutku doopravdy "střílelo". Pokus o jakousi variaci na tento osud se Františkovi Filipovi vcelku povedl. Velkou zásluhu na tom má Jiřina Bohdalová, která je v tom filmu Letenské docela podobná. Uplatnila zde přitom jak něco málo ze své typicky rozverné polohy (pří scénách z natáčení), tak ale především tu méně známou dramatikou polohu. Výborně ji přitom sekundují Martin Růžek a především pak Radoslav Brzobohatý. Celkově tedy po herecké i režijní stránce nemám co vytknout. A tak mi nezbývá než jen upozornit na jisté historické nepřesnosti. Jednak Letenská (oproti filmu) poslední scénu filmu dotočila. A pak taky v úvodním titulku bylo uvedeno, že se onen příběh odehrává až v roce 1944, ovšem v jednom dialogu je zas zmínka o bitvě u Stalingradu, která proběhla již v roce 1942. Přitom právě v tomto roce se onen tragický příběh Letenské doopravdy stal. PS: Vzhlédnuto jako připomínka 85 let od začátku nacistické okupace v březnu 1939.  ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Dramaticky vyhrocená situace, inspirovaná skutečnými událostmi, je jednou z posledních velkých hereckých příležitostí pro Jiřinu Bohdalovou a Radoslava Brzobohatého před televizní kamerou, přestože celkový dojem zbytečně narušují nezvládnuté detaily a poněkud těžkopádná stylizace protektorátní filmové branže. I s touto výhradou se ovšem jedná o autentickou podívanou s nezpochybnitelným uměleckým kreditem. ()

Reklama

Exkvizitor 

všechny recenze uživatele

Mohl bych podepsat Divočákův komentář. Nejen kostýmy, ale i ty účesy jsou hrozné - copak za protektorátu se nosily takový kotlety, jaké zde mají třeba postavy režiséra a scénáristy? A pravdu má i Gudaulin: Bohdalová (i Brzobohatý) jsou v Uchu ještě o třídu lepší. Ani ty dialogy nejsou nijak geniální (kam se to hrabe třeba na protektorátní seriál Byl jednou jeden dům, mimochodem také dílo Františka Filipa). Prostě průměr. ()

dyfur 

všechny recenze uživatele

.......námet podľa skutočného príbehu herečky Anny Letenskej....herecké výkony dobré -hlavne Radoslav Brzobohatý....naopak Radovan Lukavský - charakterný herec - skôr trápne - ozaj mu to nesadlo tá úloha.,...podstatné : občasne to malo atmosféru,že by sa tomu i dalo veriť v rámci tv inscenácie - ale tie kostýmy a kabaretné výstupy ako roky 70-te....takže celý ten príbeh išiel do..... ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Tématicky určitě silné a celkové zpracování má celkem solidní úroveň, což platí i pro herecké obsazení. Byl jsem celkem zvědav, jak se s touto rolí popasuje Jiřina Bohdalová a myslím, že si vedla obstojně, ačkoliv pro ni neplatí, že by byla trefou do černého. Pokud by scénář kopíroval události okolo Anny Letenská tak, jak se skutečně staly, Bohdalová by svou roli nezvládla. Alespoň si to myslím. Kdo se mi naopak velice líbil byl Martin Růžek v roli postavy, jež měla předobraz v Miloši Havlovi. Do dnešních dnů na mě tento člověk působí rozporuplně, protože si nejsem jist tím, zdal jeho intervence u nacistů byla čistě zištná, či byla vedena soucitem. A Růžek tu nejednoznačnost ztvárnil mistrně a docela mě to překvapilo i vzhledem k době, v jaké byl film točen. Celkově se jedná o velmi dobrý průměr, ale Anna Letenská by si zasloužila důstojnější zpracování. 60% ()

Galerie (5)

Zajímavosti (2)

  • Film podle předlohy Norberta Frýda byl inspirován skutečnými osudy herečky Anny Letenské, která byla stíhána nacisty za to, že poskytla nocleh lékaři, který ošetřil atentátníky na Heydricha. Poslední filmovou roli dohrávala pod dohledem gestapa a následně byla popravena. (Redyx1)

Reklama

Reklama