Lapeni v ráji

Uviaznutie v raji

Komedie / Krimi / Dobrodružný / Romantický

USA, 1994, 111 min

• tron

„Ak ma čapnú, tak ma čapnú – tak to chodí.“ (Pod)priemerná americká vianočná komédia zďaleka nedosahuje kvalít najlepších vianočných filmov Made in USA (VIANOČNÉ PRÁZDNINY, SÁM DOMA 1 - 2, BATMAN SA VRACIA), hoci sa nám ju naše televízie snažia každý rok nanútiť a reprízujú do omrzenia ako vianočnú klasiku, ktorou to nikdy nebude. Na strane druhej, ak UVIAZNUTIE V RAJI porovnáme s takými mizernosťami, ako sú SANTA CLAUS HĽADÁ MANŽELKU, vlastne môžeme byť za svižný vianočný výsledok vďační. Veľa snehu, ponaučenie, sviatočne prestretý stôl, takmer utopený kôň... ale predovšetkým otrasná, veľmi nesympatická ústredná trojka (Cage, Lovitz a Carvey).(19.12.2004)

Tohle je "tak trochu jiná" vánoční komedie, která nabízí pohled na Vánoce "po zlodějsku". V hlavní roli je k vidění Nicolas Cage, který hraje docela dobře, ale ani ostatní herci nikterak nezaostávají ve svých hereckých úlohách, a díky jejich výkonům si troufám tuto komedii označit za zajímavou a povedenou. Celé je to vlastně o třech bratrech, kteří jedou do městečka Paradise (to je v českém překladu onen "ráj" v názvu filmu), aby vyřídili slečně Sáře pozdrav od otce, který je ve vězení. A když už tam jsou, tak je napadne, že by mohli vykrást banku a přijít si ke slušným penězům. Jenže podle tohoto filmu není ani tak těžké loupež spáchat, jako dokázat utéci s penězi někam mimo místo zločinu, navíc když po těch uloupených penězích jdou ještě další dvě skupinky zločinců. Nápad je to opravdu velice dobrý, o tom nemůže být žádných pochyb. Ale já obecně nemám příliš rád kriminální filmy, to je bohužel můj handicap. Ale v tomto případě je to trochu něco jiného, protože film se odehrává o Vánocích (a já vánoční filmy miluji), a díky tomu jsem ochoten tak trochu pozapomenout na žánr filmu. Ale i přesto bohužel nemohu film označit za jiný než průměrný film s několika dobrými nápady a s několika dobrými hláškami a fórky. Bohužel však to je asi tak vše. Rozhodně komedie je to dobrá, ale nemohu udělit více než tři hvězdičky, které jsou v tomto případě podle mne zasloužené.(23.12.2008)

To se musí vidět v čase (okolo)vánočním, stromek (už nebo ještě) nazdoben, venku už (skoro)tma, mrzne, na pohádku ani dramata není nálada, stolní hry dohrány, do večera daleko... Je to vtipné, někdy až křečovitě, ale má to takový ten správný náboj a konejšivý konec mi nějak připomíná Caprův "It's a Wonderful Life". Toto JE vánoční komedie.(14.1.2018)

Velmi příjemná vánoční komedie o zlodějích smolařích. Český dabing je hodně povedený. Heřmánek a Alena Vránová se mi hodně líbili. To bylo snad poprvé, kdy jsem slyšela Alenu Vránovou mluvit sprostě, ale jako zlodějská matinka jinak mluvit nemohla. Hlas Karla Heřmánka mi ze začátku ke Cageovi vůbec neseděl. Pak jsem si na něho zvykla a musím říct, že by bylo lepší kdyby ho znovu mluvil pouze Karel Heřmánek a ne někdo jiný.(18.11.2010)

Vanoční komedie z trochu jinýho soudku než je zvykem, ale to jí vůbec neubírá. Nicolas Cage, ač ho radši vidim v akčňácích, tak je tady výbornej a jeho dva bratří v podobě Jona Lovitze a Danaho Carveye mu zdatně sekundujou, do toho vánoční atmosféra a jednodušší, ale vtipnej příběh a o zábavu je postaráno.(26.12.2007)

• - V jednom z rozhovorů herec Jon Lovitz přiznal, že nezkušený režisér George Gallo si často nevěděl rady, a tak značnou část filmu odrežíroval sám Nicolas Cage. (Edgerton)

• - Trojnohý pes bol pridaný do scenára, keď režisér uvidel takéhoto psa a jeho majiteľa medzi divákmi, ktorí sledovali natáčanie. (m.a.t.o.)