První rána

Jackie Chan's First Strike

Rozhodujúci úder Jackieho Chana

Akční / Thriller / Dobrodružný / Komedie

Hong Kong / USA, 1996, 81 min

USA 83 minutova verzia, ktora vysla aj u nas: Stvrty diel Police Story do serie vôbec nepasuje. Jednak stylom, ktory nie je tradicne temny, ale tentokrat film pripomina pohodovu komedialnu variaciu na Bondovky. A zaroven sa film vôbec nevenuje sukromiu Jackieho postavy, takze nielen ze absentuje Maggie Cheung ale ani Jackieho postava nicim nepripomina Ka Kui Chana (Kevina Chana podla toho ci ste videli USA alebo originalnu verziu predoslych dielov). Dokonca aj meno ma ine a cely cas Jackieho volaju Jackie. Spolocne maju len to, ze je policajt a jeho nadriadeneho hra znova Bill Tung, ktoreho postava sa vola stryko Bill Tung. V HK sa s vymyslanim mien postav prilis nenadreli. Ale samotny film je totalna pecka v tom najlepsom Bondovskom style. Jackie vysetruje zaujimavy pripad ohladom obchodnikov s nuklearnymi zbranami a môzete sa vsadit na to, ze v tom budu mat prsty aj Rusi. Vyprava je velkolepa. Cestovalo sa po celom svete. Jedna akcna scena strieda druhu. Jackie sa vzdy vo svojich filmoch inspiroval Bondovkami a tentoraz to nemusi vôbec skryvat. Uz uvodna nahanacka na lyziach a snowboarde trumfne kopu Bondoviek v ktorych bola podobna akcia. Dockame sa aj skvelych prestreliek a v druhej polovici poriadnej davky bitiek v ktorych Jackie neskutocne vynaliezavo vyuziva vselijake predmety alebo netypicke prostredie. Za zmienku stoji skvela hromadna bitka v ktorej Jackie bojuje s rebrikom, bitka s dvoma obrovskymi protivnikmi, vyuzitie vysokych chodulov a hlavne neskutocne vtipne finale pod vodou v obrovskom akvariu zo zralokmi. K dokonalosti tu chybaju uz len nejake pekne zeny. Namiesto nich sa bohuzial docame len naheho Jackieho. Jackie si na akcnych scenach tentokrat dal fakt zalezat, predvedie kopu skvelych kaskaderskych kuskov a dabler ho zaskakuju minimalne. Takze z filmu bude kazdy milovnik Bondoviek a Chanoviek nadseny. 8/10. HK nezostrihana 107 minutova verzia tentokrat ponuka nielen viac komedialnych scen, ale aj skoro vsetky akcne sceny su dlhsie. Najviac je predlzene Jackieho blbnutie v akvariu. Cez 5 minut skvelych zabavnych novych bitiek. Takisto zistime jak dopadli niektore postavy (smrt jednej a zatknutie dalsej). Jedinym horsim aspektom je tuctova hudba. USA verzia obsahuje novu hudbu, ktora perfektne variuje slavnu Bondovsku temu. V HK verzii sa aspon v zaverecnych titulkoch dockame ustrednej pesnicky celej serie Police Story. Takze koho bavi zostrihana verzia, tak v dlhsej dostane viac zabavy a aj akcie bez toho, aby utrpelo tempo filmu. Stoji za to si ju zohnat. 9/10.(2.9.2018)

Jackie Chan je prostě šílenec, ale neskutečně mě pořád baví. Je zábavný a takové měly být i jeho filmy. Především v minulosti se zaměřil na to, aby diváky bavil. Tohle je ryzí ukázka, kde je navíc ještě to ruské prostředí a následně i australské, kam ani v jednom případě nezapadá, ale o to zajímavější pak jednotlivé konfrontace jsou.(5.8.2014)

Filmy s Jackie Chanom som mal vždy rád (narozdiel od filmov so Seagalom alebo Van Dammeom), First Strike je klasický Jackie Chanovský film. Ako najlepšiu scénu hodnotím bitku pod vodou, to bol naozaj úctyhodný výkon Jackieho. Tiež nepochopím, ako Jackie mohol súhlasiť s tým plávaním v ľadovom jazere a doteraz mám pred očami scénu, keď vyliezol z vody... Ten chlapík je proste úžasný.(29.1.2007)

Proč by Jackie Chan s piruetami, které nechápe ani mistr kung-fu, měl být špatný? U tohohle filmu jako u většiny jeho jsem byl vždycky spokojený. Příběh nic moc, ale ta akce, ta je proslulá. Kór u těhlech filmů. Drsný ale jsou ty konce, kde režisér do titulek vrazí nepovedené scény a Jackie si v nich vždycky něco zlomí. Tak zlomených kostí jiný herec snad nikdy neměl.(17.5.2007)

Soundtrack J. Peter Robinson: 1. Main Title-First Strike ,2. I'm A Policeman ,3. Funeral Parlor ,4. Back To Stalking ,5. Great Expectations ,6. Kidnap Annie ,7. Annie Held Hostage ,8. Nuclear Reactor ,9. Snowmobile Chase ,10. Jalopy - Daisyhaze ,11. End Credits ,12. Main Title-Rumble In The Bronx ,13. New York ,14. Pictures ,15. Escape/Conclusion ,(12.5.2011)

• - Celosvětová premiéra proběhla 10. února 1996 v Hongkongu. (Varan)

• - Ocenenia a nominácie:

1996 Golden Horse Film Festival
    - víťazstvo v kategórii Najlepšia akčná réžia - Stanley Tong

1997 Hong Kong Film Awards
    - víťazstvo v kategórii Najlepšia akčná choreografia - Stanley Tong
    - nominácia v kategórii Najlepší film
    - nominácia v kategórii Najlepší herec - Jackie Chan
    - nominácia v kategórii Najlepší nováčik - Annie Wu
    - nominácia v kategórii Najlepší strih - Peter Cheung a Yau Chi-wai

1997 MTV Movie Awards
    - nominácia v kategórii Najlepší zápas (Peter-1307)

• - Při závěrečné scéně v obřím akváriu se inspektor Chan Ka Kui (Jackie Chan) úplně promočený snaží dostat ven. Když se mu to podaří a vyběhne ven, je ale v dalším střihu úplně suchý. (Jizni Tlapa)